Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

On 10. 9. 2024. at 17:15, vememah said:

 

 

 

Koliko sam razumeo, preuzeli su ili akvizirali Syrmia koju je prethodno kupio HTEC. Syrmia jeste radila uglavnom embedded stvari, uostalom to je i inicijalno bio spin off projekat/firma RT-RK.

 

Đorđe Simić, koji je postao GM AMD u Srbiji je prethodno vodio Syrmia a pre toga još, neke business unite u okviru RT-RK. Vidim i neke bivše kolege, da su na LN promenili kompaniju, i da su stavili AMD a prethodno su radili u Syrmia.

 

Što se tiče potencijalne ekspanzije ovih RD centara i resursa za iste - izgleda da je i domaća podružnica izraelskog Veriesta, koji je iz istog embedded/HW domena imala tešku nedelju jer su preko noći otkazani neki veliki projekti (Mobileye za Radar/Lidar).

  • Hvala 2
Link to comment
13 hours ago, brusli said:

 

Sad sam uporedio neto/bruto:

 

Za neto platu od 2400€ u HR ukupan trošak poslodavca je 4.322,70€ (u Zagrebu, ne uzimajući u obzir neka umanjenja koja su moguća)

U Srbiji se za bruto 2 u tom okvirnom iznosu dobija neto plata 2.657€

 

Dakle ako je bruto isti, srpski senior dev će primiti oko 10% veću neto platu

 

Inače smo pre par godina dosta bili solidno jači od HR po primanjima, mislim da je do veličine tržišta i ponude/potražnje, ali i do toga da su mnogi hrvatski ITjevci zbrisali u perspektivnije države tipa Irske sredinom 2010ih.

Edited by Sammael
Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

 

Sad sam uporedio neto/bruto:

 

Za neto platu od 2400€ u HR ukupan trošak poslodavca je 4.322,70€ (u Zagrebu, ne uzimajući u obzir neka umanjenja koja su moguća)

U Srbiji se za bruto 2 u tom okvirnom iznosu dobija neto plata 2.657€

 

Dakle ako je bruto isti, srpski senior dev će primiti oko 10% veću neto platu

 

Inače smo pre par godina dosta bili solidno jači od HR po primanjima, mislim da je do veličine tržišta i ponude/potražnje, ali i do toga da su mnogi hrvatski ITjevci zbrisali u perspektivnije države tipa Irske sredinom 2010ih.

pa u Srbiji su plate skoro dostigle nivo Evrope,seniori sigurno.

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

Za neto platu od 2400€ u HR ukupan trošak poslodavca je 4.322,70€ (u Zagrebu, ne uzimajući u obzir neka umanjenja koja su moguća)

U Srbiji se za bruto 2 u tom okvirnom iznosu dobija neto plata 2.657€

 

Ako bi to preneo na Austriju dodjemo za ukupan trosak poslodavca od 4.314,51€ isplacena plata radniku je  2.436,84 €. (12x puta godisnje) 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, bags said:

 

Ako bi to preneo na Austriju dodjemo za ukupan trosak poslodavca od 4.314,51€ isplacena plata radniku je  2.436,84 €. (12x puta godisnje) 

 

 

Bogme tanko za Austriju,na one cene.

Link to comment
1 hour ago, Miki_belavista said:

Bogme tanko za Austriju,na one cene.

 

Vise sam okacio radi poreza. :)

 

Moze se naci trenutno bas dobar senior za 75k eur. Ako ne treba nemacki i za 65k.

Link to comment
31 minutes ago, Yoyogi said:

Ja u IT penziju, u Japanu,  otisao sa 170,00 EUR plate. Vi , dragi moji mladici, verovatno ce te doterati na vise od toga. Zelim vam svaku srecu.

 

170 Eura plate ? U Japanu? Ne razumem.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...