Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

18 hours ago, bags said:

 

To je manji problem. Lako je naci pravni okvir. To ti je samo jedna manje vise mesecna pretplata - Porezni savetnik. :laugh:

 

Na drugoj strani dobiti bilo kakav ozbiljniji b2b ugovor zahteva kad nisi dugo na trzistu:

- odlican sales tim ( min 2 - ovde kod mene pola milke za dvojicu sa kojima ces verovatno uspeti, ironicno na ovo trosis dosta vise na pocetku avanture kasnije imas reference)

- support i operations tim (min 4 ljudi)

- marketing i social media(min 2 ljudi)

- hr generalist (barem 1).

 

Na to naravno dodati product tim. :unsure: 

 

Sve u svemu nema da krenes u bilo sta ozbiljnije bez ozbiljnih para. (koje neces videti od evropskih VC i inkubatora)

 

 

 

 

 

cek pola milke,je 500k USD godisnje za dva ljuta sales ljudova?

Link to comment

Ne znam koliko naš glavni BD u Evropi pravi, ali ne verujem da je manje od 200k + bonusi. A imamo još 1 senior BDa, sad evo još 1, za industriju gde mi radimo je ciklus prodaje jezivo dug, skoro nikad manje od 18 meseci.

  • +1 2
Link to comment
14 hours ago, Shan Jan said:

Ali taman kad se malo procisti kukolj

 

Nisam uopste optimistican da ce se i pored svih ovih PIP procesa i dugih intervju procesa to dogoditi.

43 minutes ago, Miki_belavista said:

cek pola milke,je 500k USD godisnje za dva ljuta sales ljudova?

 

Pa imas raspon od 50k EUR (uglavnom cold callovi i sl) preko ovih sa 250k eur (oni ce sigurno uspeti dovuci par velikih ugovora posle pola godine- godinu tako da se opet vise isplate). Naravno i tu ima god tier ljudi koji ce ti uzeti 500k i  50% prihoda prvih x godina ali ce te spojiti sa bas vrhunskim firmama jer jebi ga golf, promocije  i sl. Na drugoj strani ces ako proizvod valja imati slatke muke da deliverujes vise i da pojacas product tim.

 

Drugar je napravio solidan proizvod, nasao 2 klijenta, blago pivotirao i nasao jos klijenta. Ali vec pola godine nista. Svi zadovoljni sa betama i trialima ali nema zavrsnog potpisa. Sad je uzeo jednog od ovih skupih i ceka...

Link to comment

Kako se bese zove, "Dosta je bilo", on. Radio je u nekom startupu u Kanadi, kupila ih neka firma, dobili dobre pare i on se vratio u Srbiju, od toga je, mozda jos, lepo zivi.

Link to comment

Pa ako se ja ne varam on se vratio 2005 u Srbiju tako da je i taj njegov startup exit bio pre 25 god. :)

 

Nisam ja protiv startupa ali samo kazem da je objektivno tesko uspeti.Pogledaj samo IPO od IT kompanija zadnje 3 god.

 

U sustini imas pojednostavljeno u proseku ove 3 opcije u Evropi:

 

1. Radis u IT kao sljaker imas platu od 40k do 120k - nije lose u sustini i dalje bolje nego vecina poslova

2. Zabodes neke od ovih velikih igraca iz USA i guras koliko mozes - plata 120k pa do 300k uz obicno jos stock options , ovo je idealna opcija ako uhvatis pre nego sto formiras porodicu jer mozes prziti 60 sati

3. Probas svoj startup - kao sto sam pisao pre nije bilo nenormalno tesko, ali sad su ocekivanja od investitora i potencijalnih klijenata bas ogromna. Ah da, 1 od 100 dozivi trecu godinu i najmanje sto ces raditi je tehnicki posao.

 

Naravno ima izmedju jos nekih opcija i preklapanja ali to je ugrubo to. Dobrih prica ima iz sve tri kategorije.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Mislim da nam treba novi nacin merenja plate, npr. po preostalom satu zivota. Kako ces potrositi taj slobodan sat je na tebi, neko gleda netflix, neko jede po restoranima, neko ide na trening, neko u shoping, neko se bavi hobijem a neko ima decu i onda svi znamo odgovor. Sustina je da za svoju platu dobijas te sate da sa njima radis sta zelis. Puno tih slobodnih sati ljudi dozivljavaju kao takodje vreme za rad (ciscenje kuce, kupovina, klopa, deca, etc...) ali ajde, bar tehnicki uz dovoljno para i mozda organizacije mozes da utices na to kako ih trosis.

 

Nedeljno imas 7x24=168 sati.

Oduzmi 8 sati u proseku za spavanje i dobijas 112 sati.

Oduzmi 40 sati radne nedelje i dobijas 72 sati.

Oduzmi takodje vreme za spremanje za posao i odlazak i dolazak sa istog (ovo varira al ajd da kazemo 1.5 sati dnevno) i dobijas 64.5 preostalih sati u nedelji.

 

Recimo da ti je plata, radi lakse racunice, 1k evra nedeljno, to znaci da dobijas 64.5 sati za 1k evra. Ovo je kako je zamisljeno da zivot funkcionise obicnog radnika pa cemo uzeti kao neki standard.

 

E sad, zamisli da umesto 40 radis 60 sati i da za to dobijes 1.5k evra nedeljno. To znaci da bi ti nedeljno ostalo 44.5 sati za tvoj zivot. Izgubio si 20 sati zivota, vise od jednog budnog dana, zarad dodatnih 500 evra. 

 

Sa druge strane, zamisli situaciju gde prihvatis recimo manje placen ali relaksiraniji posao, aj da kazemo 0.7k evra nedeljno. Na tom poslu mozes sebi da dozvolis da dodjes malo kasnije i odes malo ranije sa posla a i mozes cesto da radis od kuce pa u proseku ustedis sat vremena dnevno na putovanja na posao. Mozes za pauzu za rucak da malo produzis jer te niko ne kontrolise pa odjednom imas npr. 1.5 sati po radnom danu vremena za teretanu ili nesto drugo. Mozes da odes do doktora u toku radnog vremena ili da nesto zavrsis pa opet strpnes koji sat. A mozes i da odgledas Youtube/Netflix/Stagod dok pravis pauzu pa i tu ubijes sat-dva. U prevodu svedes radni dan na realno 3-4 radna sata sa pola sata za putovanje na i sa posla u proseku. Posto imas smaracke sastanke, aj da kazemo da se to svede na 5 sati ukljucujuci i prevoz. Dakle 25 sati nedeljno, ili ti, odjednom dobijas 87 sati za svoj zivot. Svaka slicnost sa autorom posta je slucajnost :D 

 

87 slobodnih sati nedeljno vs. 44.5. Pri tom i sami znate koliko tih sati opet nam ode na neke stvari koje moramo da radimo a ne zelimo. Da li je duplo veca plata zaista vredna tolikog skracivanja svog zivota? Ovde pricam kada i jedna i druga plata su dovoljne za neke osnovne potrebe, u suprotnom svi znamo odgovor.

 

 

Meni ima smisla da radis ko manijak ako si na pocetku kraijere i zelis da ucis ili ako to sto radis te bas lozi, mada tada treba da se izboris bas za suludu platu i deo vlasnistva po mogucstvu. Van toga, sto manje gubljenja vremena na poslu, to bolje.

  • +1 5
Link to comment
47 minutes ago, bags said:

Pa ako se ja ne varam on se vratio 2005 u Srbiju tako da je i taj njegov startup exit bio pre 25 god. :)

 

Nisam ja protiv startupa ali samo kazem da je objektivno tesko uspeti.Pogledaj samo IPO od IT kompanija zadnje 3 god.

 

U sustini imas pojednostavljeno u proseku ove 3 opcije u Evropi:

 

1. Radis u IT kao sljaker imas platu od 40k do 120k - nije lose u sustini i dalje bolje nego vecina poslova

2. Zabodes neke od ovih velikih igraca iz USA i guras koliko mozes - plata 120k pa do 300k uz obicno jos stock options , ovo je idealna opcija ako uhvatis pre nego sto formiras porodicu jer mozes prziti 60 sati

3. Probas svoj startup - kao sto sam pisao pre nije bilo nenormalno tesko, ali sad su ocekivanja od investitora i potencijalnih klijenata bas ogromna. Ah da, 1 od 100 dozivi trecu godinu i najmanje sto ces raditi je tehnicki posao.

 

Naravno ima izmedju jos nekih opcija i preklapanja ali to je ugrubo to. Dobrih prica ima iz sve tri kategorije.

 

 

ovo je sve tacno,treba imati u vidu da je 2021 bila rekordna jel su bile rekordno niske kamatne stope i nastampali su ogrmonu koicnu dolara i jura. Inflaciju placa obican plebs koji ide u radnju. E sad,ja sam ubedjen da ce sledece godine krenuti ponovo stamparija jel moraju da finansiraju nekako rat u Ukrajini. Tako da ce biti i vise para za startupove. Moj prijatelj je imao intervju za neki startup is SFa koji je uzeo seed 8 milki 2021,samo na ideju tipa AI nesto,osnivaci neki matematicari sa UC Berkley. Danas je to itekako nemoguce,jel para nema. Evropa je u buli,to je tek ocigledno,i jos ce gore da bude.

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

...

87 slobodnih sati nedeljno vs. 44.5. Pri tom i sami znate koliko tih sati opet nam ode na neke stvari koje moramo da radimo a ne zelimo. Da li je duplo veca plata zaista vredna tolikog skracivanja svog zivota?
...


Nece se tvojih dugih radnih sati secati ni tvoje kolege ni tvoji menadzeri. Kamoli Wall Street.
Jedini koji ce se secati su oni koji su u stvari bili osteceni - tvoja porodica.

  • +1 2
Link to comment

Ja i dalje pamtim duge radne sate svog prvog šefa, iz prve firme u kojoj sam radio. Imao je otprilike 3 meseca godišnje prekovremenog. A još je na to provodio sat i po, dva u putu do posla, svaki dan. Dobar čovek, dobar šef. Ne znam šta njegova porodica misli o tome, ali cela firma o njemu ima samo reči hvale. I dalje je tamo, vodi ozbiljan tim i radi ozbiljan posao, i dalje nasmejan i raspoložen.

Link to comment
Quote

 

Kompanija AMD danas je i zvanično objavila početak rada svog razvojnog centra u Srbiji: za početak, 90 stručnjaka u Beogradu i Nišu radiće na izuzetno važnim projektima čuvene kompanije...

 

 

 

  • Wub 4
  • Hvala 2
Link to comment

Te sve pozicije već postoje u bivšem HDLu (srpska kompanija nedavno kupljena od Capgemini-a) čiji su najveći klijent bili 12-13 godina, zapravo je AMD prisutan u Srbiji od ~2011-12.

Praktično će samo prebaciti tih 100inak ljudi iz jedne u drugu firmu u Beogradu i Nišu.

 

Naravno, dobro je da se pojavio još jedan igrač kod nas na semiconductor tržištu koje je baš zamrlo poslednjih par godina.

Pogotovo pošto su od korone firme primile gomile juniora koje sad više namaju gde da uposle.

Edited by VoodooDerina
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...