Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

meni su uvalili AI, možda lažem, ali valjda se se zove ainštajn, trčkara mi razbarušeni brka po ekranu

 

uvek imam previše projekata koje pratim u koje se uključujem po potrebi, a zbog uštede, pored tehničkih stvari radim i komercijalne

 

e sad, ovaj brka mi uleće i povremeno me podseća na projekte koji duže tapkaju u mestu, do sada nije bio u pravu ni jedan jedini put

 

druga stvar koju radi su razni predlozi za cold calling, to isto ništa ne valja

 

da li će vremenom da obogate bazu na osnovu koje ovaj brka dobija ideje, verovatno hoće, ali ovih par meseci mi je samo besmisleno trošio vreme

 

meni nešto ne izgleda da smo suštinski daleko odmakli od one spajalice iz windowsa

  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment
2 hours ago, CPP said:

 

Nekad se i krkalo i prckalo i debagovalo na produkciji ali isto tako je produkcija bila 

a) manja po sirini i dubini

b) pokrivala manji deo poslovnih procesa

c) uglavnom lokalizovana na jednom mestu a cesto i on-premise

 

Pritom klijentela je jos znala i htela da koristi telefon a operativa se javljala za razliku od danas kad su u izlogu skriptovi, botovi i poneki minimum wage human, docim se do operative dolazi kroz kafkijansko iskustvo penjanja uz support chain koji cesto ne vodi nigde.

 

Danas, biznis uglavnom ne moze da funcionise bez oslonca na uglavnom monstruozan distribuisan sistem koji pokriva sve od osnovne delatnosti do otvaranja-zatvaranja vrate i kuvanja kafe, serveri su razbacani sirom planete u gomili layera i prakticno niko ziv ne zna ne samo sta utice na sta, nego sta je uopste sta.

Danas, pogotovu u EU, sve veci deo kako poslovne tako i IT strane je prisarafljen gomilom regulative raznih regulatornih tela, tu i tamo korisnih, cesto kontradiktornih ali uvek skupih za implementaciju zahteva.

 

Otud i potreba za devops/qa pajplajnima. Jednim delom nemogucnost procene sta ce da se desi, jednim delom to-mora-tako-jer-regulativa, jednim delom ako padne sistem sve-ce-stane-jer-numemo-il-nemozemo-bez. 

 

Btw, ovo neznanje sta se ima i sta sta i kako radi je uglavnom posledica tog vristanja klijenta da mora sve juce. 

 

 

Odličan post i sve se slažem, samo sam naveo da bih ja u ovakvom okruženju teško mogao da radim više inženjerski posao.

 

A mislim da je malo i previše zakomplikovano zbog užasne nezrelosti tehnologija koje sada dominiraju. Samo utisak, npr. imao sam prilike da vidim kako svemoćni Snowflake nema neke najosnovnije funkcionalnosti (SQL stored procedure npr. dodate tek u nekoj verziji krajem '22).

Link to comment

Dok cekamo da Nemci pocnu ponovo da rade, imao sam razgovor za Embedded software engineer poziciju ( to stoji u oglasu ) posle tehnickog intervjua koje je prosao manje vise ok, receno mi da mogu da se prijavim opet kad naucim Python, posto je trazena pozicija zapravo Python test automation :D Zena mi kaze da sam trebao da ih napusim zbog gubljena vremena, ja sam u fazonu ne zelim da trosim vise vremena na neozbiljne firme.

  • Haha 2
Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

Odličan post i sve se slažem, samo sam naveo da bih ja u ovakvom okruženju teško mogao da radim više inženjerski posao.

 

A mislim da je malo i previše zakomplikovano zbog užasne nezrelosti tehnologija koje sada dominiraju. Samo utisak, npr. imao sam prilike da vidim kako svemoćni Snowflake nema neke najosnovnije funkcionalnosti (SQL stored procedure npr. dodate tek u nekoj verziji krajem '22).

 

Pa mislim, mogao bi sigurno al bi izludeo zbog ovog drugog pasusa. :)  

 

Ja imam srecu da je i biznis strana zestoko konzervativna tako da se novotarije pustaju retko. Srecom ko sto svako ima ludog strica/ujaka tako i ja imam marketing koji je pojeo svako govno umotano u sarenu foliju da ne mora moj tim.

 

Nazalost, sve je to nonstarter zato sto u firmama koje nisu nisu cisto tehnoloske (a i u njima cesto) silazak u masinu nosi mnogo manju kompenzaciju, vidljivost i mogucnost uticaja na okruzenje. 

Link to comment

AI pomaže u dosta situacija, ali ko misli da programeri samo čukaju kod, taj baš ni ne zna posao koji radi, bilo da je to CEO ili tehničko lice. 90% je razmišljanje o implementaciji, 10% je samo implementiranje. 

 

Naravno, dosta programera stvarno ni ne razmišlja, zato i idu polovične stvari u produkciju :D A i jednostavno ih ne zanima produkt na kome rade, to rade kao zanat, pisao je @Sammael da se često iznenade "kako ovo, otkud layoffs, baš sam bio siguran u svom bablu", a ono pola sata kodira, pa malo ode na ručkić, pa ode na stoni tenis, pa onda stigne freaky friday i pica, uf pa kako onda raditi. 

 

Naravno, ovo nije specifično samo za programere, imao sam dosta dodira i sa project/product ljudima koji nemaju osnovno tehničko znanje kako stvari funkcionišu i onda sa tim mindsetom ne možeš ni da imaš dobar proizvod. I oni su tu upali "jer su dobre pare", a pre toga su radili stvari nevezane za IT. 

 

 

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, garmonbozia said:

a ono pola sata kodira, pa malo ode na ručkić, pa ode na stoni tenis, pa onda stigne freaky friday i pica, uf pa kako onda raditi. 

 

 

Bolje i hedonisti, barem ga žive, nego ujka bob sektaši i code puritanisti pa onda spajamo jedan pr 15 dana, duže nego što je trebalo onom liku da izmisli prvu verziju javascripta. I tako onda dođe klijent od koga sučemo pare ko gaz volga benzin i pita/zaključi kako to da nemamo ništa. Pa jebiga šta da ti kažem. 

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment
3 minutes ago, mackenzie said:

 

Bolje i hedonisti, barem ga žive, nego ujka bob sektaši i code puritanisti pa onda spajamo jedan pr 15 dana, duže nego što je trebalo onom liku da izmisli prvu verziju javascripta. I tako onda dođe klijent od koga sučemo pare ko gaz volga benzin i pita/zaključi kako to da nemamo ništa. Pa jebiga šta da ti kažem. 

 

Uf, slažem se u potpunosti, i ovo viđam svakodnevno. Perfect is the enemy of good. 

Link to comment
On 3. 9. 2024. at 18:27, garmonbozia said:

 

Uf, slažem se u potpunosti, i ovo viđam svakodnevno. Perfect is the enemy of good. 

"Make it work, then make it beautiful, then if you really, really have to, make it fast. 90 percent of the time, if you make it beautiful, it will already be fast. So really, just make it beautiful"
 

Ono što ja vidim u industriji je da ako nešto nije direktno rešavanje problema, onda je to gubljenje vremena. Svi bi da izbegnu da razmišljaju duboko o problemu i to racionalizuju na razne načine. I onda to košta na milion načina. Kompleksna rešenja, teška za razumevanje, gomila bagova, teška za izmene, isprepletane zavisnosti, frustracije na sve strane. PR koji se spaja 15 dana nije izolovan PR, to samo govori o lenjosti ljudi da nauče alate i potrude se da drugima olakšaju pregled.

  • +1 2
Link to comment

Ne znam za vas programatore ali kod nas sysadmina se itekako isplati ici u detalje i meriti sve sto puta pre nego preseces. Bukvalno imas direktnu koleraciju izmedju kolicine vremena ulozene u istrazivanje najboljeg resenja i stabilnosti infrastrukture. A stabilnost nema cenu. Problem je sto je potrebno puno vremena da bi se osetila promena koju ste primenili u radu. Mi vec 5 godina radimo na ovoj infrastrukturi koju smo nasledili od nekih ne daj boze likova iz Indije i tek pre godinu dana smo prvi put osetili sta to znaci imati nedelju u kojoj se nista nije srusilo. Sad su padovi vec retka pojava a godinama smo imali svaki drugi dan nesto sto gori. 

 

Za performanse se slazem, tu ponekad i ja upadnem u zamku i cinculisem, gledam sve slucajeve, merim dal ce dati 10-20% vise... a realno nikom ne treba. 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Pa naravno da ima korelacije izmedju razmisljanja i rezultata, samo je pitanje sta se posle meri. "Tesko" je povezati problem u buducnosti sa uzrokom u proslosti, lakse je razmisljati binarno, radi/ne radi. Na kraju, vecinu programiranje u stvari ni ne zanima.

  • +1 1
Link to comment
On 1. 9. 2024. at 11:37, Shan Jan said:

Moze prevod?

 

Pa nista samo kaze lik ako si mislio da su Indijci govnari onda nisi radio sa ovima iz istocne evrope. :)

 

On 1. 9. 2024. at 12:52, Yoyogi said:


Ako si developer, za tebe nikada nema zime. Dok sam bio software developer, 1984- 1999, 
 

 

To je bilo nekad. Sad su puno drugacija vremena. U dosta slucajeva sasvim fino rade developeri iz ovih skola programiranja (3-6 meseci intenzivnog treninga), imas lokalne klince koji idu u IT jer $, onda imas azijske (manje i vece) wunderkinde koji dolaze u Evropu, pa imas i problem outsourcinga. Pogotovo ako trazis nesto smisleno i sa velikom autonomijom nije nimalo lako. Da ne govorim koliko je potrebno vise truda uloziti nego recimo od 2005-2015 da se pokrene neki svoj biznis baziran na produktu.  Skoro sam gledao demo day sa nekoliko startupova i totalno ostao zaprepascen visokom lestvicom. Nema vise sanse da sad recimo napravis popularan library, pa malo prosiris funkcionalnost, stavis WP template sajt sa cenama i kazes placaj me. Sad ti u cugu treba samo 10ak zaposlenih (ne direktno na proizvodu nego samo za osnovni support) i par hiljada mesecno na sve pretplate.

 

I dalje je to fin posao ali ni blizu onoga od 1984 do 1999.

 

On 2. 9. 2024. at 16:53, Heaviside said:

My 2 cents, tek kod duplo veće plate u odnosnu na trenutnu bih razmislio da se vratim u rudnik (nije bio klasični SW dev ali vrlo slično). Paklena je to šljaka. 

 

Ja sam stavio slem i bukvalno se vratio nazad (50% programiranje, doduse i dosta R&D) i ne zalim se. Drame skoro da nema a i nema sanse da bih izgurao ovakvu platu u menadzmentu. (ako se gleda ovaj prvi mozda drugi relativno dostupni nivo menadzmenta)

 

On 2. 9. 2024. at 18:23, Sammael said:

3 prethodne firme, svuda ista priča

 

U moje vreme, izbildam lokalno i krknem direkt na produkciju u 5 min. Sad treba 2 sata da se svi pipeline-i pokrenuli i daj bože uspeli, deploya na jedno drugo treće okruženje, da se testovi izvrte...

 

 

Ja sam prethodnih meseci uspeo to ispopravljati na nekom nizem nivou jer sam bio nov pa su uvazavali moje misljenje ali opet nije bilo nimalo lako prodati

 

1. Full build celog projekta sa svim servisima - lokalno sa 15 min na 3min, s tim da ti full skoro nikada ne treba, najsporija komponenta ima build od 45 sek

2. Redovnim build na serveru sa osnovnim testovima - 5 min (ovaj koristimo i za hotfixing ako gori)

3. Release build sa code quality checkovima i svim integracionim testovima 20 min 

4. Deployment na svim serverima - sa 30 min na 10 min (grupirao i pojednostavio versioning)

 

Tako da ne mora uvek biti strasno i ostavlja dosta vremena za razmisljanje o redovnim biznis problemima. 

 

Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

To je bilo nekad. Sad su puno drugacija vremena. U dosta slucajeva sasvim fino rade developeri iz ovih skola programiranja (3-6 meseci intenzivnog treninga), imas lokalne klince koji idu u IT jer $, onda imas azijske (manje i vece) wunderkinde koji dolaze u Evropu, pa imas i problem outsourcinga.

 


Bas tako? Sve sto vredi u IT svetu je jos uvek iz 1967 (mozda tada nisi bio ni rodjen). IBM i banke. Pusti ti te ikonice na iPhone, na kraju, idu kroz to.
Da ja tebi ili ti meni, posaljemo neke pare, sve je kroz IBM DB2, 1967. Banke razmenjuju pare 2am New York time.

Link to comment

@Yoyogi

Malo sam stariji od AS400. :rolleyes:

 

To je bilo nekad. Sad je odlican cobol developer na nekih 40k USD i gleda samo kako da pobegne. Naravno ako uopste njegova pozicija nije vec u Indiji.

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, bags said:

@Yoyogi

Malo sam stariji od AS400. :rolleyes:

 

To je bilo nekad. Sad je odlican cobol developer na nekih 40k USD i gleda samo kako da pobegne. Naravno ako uopste njegova pozicija nije vec u Indiji.

 

 

 


Bas sam isto godiste kao COBOL, mada sam i to znao i ucio na faxu. Mene je Rolls Royce Aircraft Engines  naucio microcode (fax iz Srbije me poslao tamo).
Ako pogledas danas, 1 google search ima na suprot sebi 400 hiljada COBOL transakcija u toj istoj sekundi. Danas, 2024.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...