Jump to content
IGNORED

Left vs Right


Ivo Petović

Politička pripadnost  

54 members have voted

  1. 1. Kako bi okarakterisali svoju političku pripadnost?

    • Socijaldemokrata
      27
    • Socijalista / Demokratski socijalista
      12
    • Komunista
      5
    • Anarhista / socijalista libertarijanac
      2
    • Klasični liberal
      7
    • Neoliberal
      0
    • Konzervativac / tradicionalista
      1
    • Desni libertarijanac / anarho-kapitalista
      0
    • Monarhista
      0
    • Neokonzervativac
      0
    • Fašista / alt right
      0


Recommended Posts

2 minutes ago, dùda said:

70 pitanja :ohmy: 

no way 

 

Sedamdeset pitanja samo da bi odredili da li si liberalni socijalista ili demokratski socijalista :D 

 

Bezvezan test, kao i svi tog tipa. Mislim da sam ga radio pre godinu-dve i ispao SD.

 

Link to comment

Ovi algoritamski testovi su samo bleda kopija studije koju je 1950. publikovao Tedi Adorno u svom poznatom delu The authoritarian personality, odeljak F scale u kojoj je pokusao da osmisli instrument kojim ce se izmeriti nivo sklonosti fasizmu odredjene licnosti na osnovu 30 pitanja.

Tipovi licnosti po njemu su konvencionalizam, autoritarna potcinjenost, autoritarna agresivnost, antiitracepcija, praznoverje i stereotipija, moc i 'cvrstina', destruktivnost i cinizam, projektivnost i seks.

On dakle za razliku od algoritma a priori ne utvrdjuje da li je neko zaista fasista, vec samo da li ima tendenciju ka fasizmu, apsolutno svestan da samo utvrdjenje nije moguce.

Utoliko nedoraslo deluju pitanja i odgovori koje ovaj test nudi, jer zaista kako je npr moguce utvrditi da je neko neomarxista kad kolektivna i individualna praksa to nikad nije prozivela, odnosno nikad nije bila ni blizu neomarxisticnom uredjenju.

Za razliku od algoritma Adorno je beskonacno duhovit, pa ako je rezultat 5.5 ili veci seretski pita da li se mucite da skinete prasinu sa vasih crnih kosulja?

  • +1 6
Link to comment

index.png

Liberalni internacionalac veoma progresivni socijalista Bačić Alimpić

 

Treći deo testa samo za nas leve:

Da li ste za restituciju?

Da li biste priznali Kosovo?

Da li biste vratili stan koji ste vi ili vaši roditelji kupili od države za smešne pare?

Da li biste od svojih para gradili socijalne stanove?

Da li biste primili Romsku porodicu na stan?

Da li država treba da reguliše cenu poljoprivrednih proizvoda?

Da li država treba da kontroliše cenu vašeg rada?

Da li mrzite Rusine i zašto ne?

itd :fantom:

 

 

  • +1 3
  • Haha 3
Link to comment
4 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Anarhisti su kolektivno orijentisani, bave se najširim mogućim pitanjima jednog društva (biti individualno anarhista ne znači ama baš ništa), svakako pripadaju više levici nego desnici. Eno od Bakunina to tebi dragog Čomskog, sve suvi levičari. Utopijski naivni, ali ipak.

 

Nacionalizam en general je isto levičarska tendencija - originalno je bila antiimperijalna i oslobodilačka. Od toga se daleko otišlo, pa sad iako nacija može da vrednuje kolektivni duh, većina je podlegla širem trendu kapitalističkog individualizma. Fašizam bi, sa druge strane, bilo teško ne svrstati na levicu po mojoj definiciji... možda bih kao izgovor mogao da upotrebim neophodno prisutstvo strongman autoritarijanca, vođe oko kog se snop pruća sakuplja?

 

 

Kako je bre borba protiv svakog autoriteta i hijerarhije kolektivno orijentisana? Nešto si tu omašio debelo, ako gledaš svoju definiciju levice i desnice.

 

Što se nacionalizma tiče, pa baš to što si napisao govori u prilog originalne definicije. Nacionalizam je, nakon francuske revolucije i Napoleona, bio levičarska ideja, ali je danas strogo desničarska. Koja je to nacija podlegla širem trendu kapitalističkog individualizma? Ne misliš valjda USA? Nacionalizam i ostali kolektivizmi ni blizu nisu mrtvi u zapadnim društvima. Danas je to desnica 1 /1.

 

4 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Što voliš da napamet lupaš etikete, čudo jedno. "Glen Grinvold, Majkl Trejsi, Eron Mate, Marks i Engels!"

 

Invasion-of-the-Body-Snatchers-1.jpg

 

Marksista nikad nisam bio, promašilo me je vreme kad se učio u školi. To malo što sam čitao u odraslo doba, obično navučen od strane američkih hipstera, bilo je dovoljno da zaključim da prosto nije kompatibilan sa mojim ekocidno-apokaliptičnim pogledom na svet. Osnovni zaključci su naravno na mestu ali aplikabilnost je više nego upitna.

 

Ne možeš da budeš optimista po pitanju razvoja kapitalizma, jebiga, ne u 21. veku. Znam ljude koji Marksa čitaju kao Sveto pismo, stalno neko dubljenje na glavi kako bi im egzegeza bila primenjiva na dnevnopolitička pitanja... ne vidim smisao u tome. 

 

 

 

There there, malo šaljivog etiketiranja u internet raspravi ne može da škodi.

 

Evo, da se nadjemo na najmanjem zajedničkom denominatoru

 

image.jpeg.9e3009e5a3fce714811aeb098bf66ff6.jpeg

Link to comment
4 hours ago, ultra plasticni said:

Ovi algoritamski testovi su samo bleda kopija studije koju je 1950. publikovao Tedi Adorno u svom poznatom delu The authoritarian personality, odeljak F scale u kojoj je pokusao da osmisli instrument kojim ce se izmeriti nivo sklonosti fasizmu odredjene licnosti na osnovu 30 pitanja.

Tipovi licnosti po njemu su konvencionalizam, autoritarna potcinjenost, autoritarna agresivnost, antiitracepcija, praznoverje i stereotipija, moc i 'cvrstina', destruktivnost i cinizam, projektivnost i seks.

On dakle za razliku od algoritma a priori ne utvrdjuje da li je neko zaista fasista, vec samo da li ima tendenciju ka fasizmu, apsolutno svestan da samo utvrdjenje nije moguce.

Utoliko nedoraslo deluju pitanja i odgovori koje ovaj test nudi, jer zaista kako je npr moguce utvrditi da je neko neomarxista kad kolektivna i individualna praksa to nikad nije prozivela, odnosno nikad nije bila ni blizu neomarxisticnom uredjenju.

Za razliku od algoritma Adorno je beskonacno duhovit, pa ako je rezultat 5.5 ili veci seretski pita da li se mucite da skinete prasinu sa vasih crnih kosulja?

ako se dobro secam, u prvim istrazivanjima je od evropskih zemalja grcka imala najvise - ili medju najvisim skorovima. iz nekog razloga mi je to bilo upecatljivo.

 

evo i mojih rezultata, zapanjujuci su :D

 

image.png

Link to comment
49 minutes ago, Ivo Petović said:

Kako je bre borba protiv svakog autoriteta i hijerarhije kolektivno orijentisana? Nešto si tu omašio debelo, ako gledaš svoju definiciju levice i desnice.

 

Istorijski gledano, anarhisti nisu bili nekakvi izolacionisti spremni da žive u svojim malim komunama i ignorišu šire društvo. Mnogi od njih su bili ozbiljni* revolucionari namereni da kolektivnom akcijom obore prvo kapitalizam, a zatim i sve druge autoritarne sisteme dok se ne uspostavi nekakvo utopijsko 100% volontersko društvo koje sve odluke donosi referendumom. Kad kažem anarhisti, ne mislim na klince sa zaokruženim slovom "A" na majicama koji su u fazonu "fuck you, mom & dad!" Mislim na ljude koji su bili ubeđeni (neki od njih još jesu) da je društvo bez hijerarhijskog ustrojstva moguće.

 

*Dobro, relativno ozbiljni. Ipak je u pitanju daleko preambiciozna, potpuno utopijska ideja - ali suštinski kolektivistička, ne individualistička. Zato niko ne svrstavao anarhizam na desnicu po tvojoj, a ne bi ni po mojoj definiciji.

 

49 minutes ago, Ivo Petović said:

Što se nacionalizma tiče, pa baš to što si napisao govori u prilog originalne definicije. Nacionalizam je, nakon francuske revolucije i Napoleona, bio levičarska ideja, ali je danas strogo desničarska.

 

Danas, misliš u postideološko doba gde nijedan od ovih koncepata više nema mnogo smisla? Nacionalizam je bio i ostao levičarska ideja u kontekstu otpora imperijalizmu - ono kao, "mi mali protiv njih velikih". Ali model nacionalne države je u principu samo tehnikalija organizacije, nikakva ideologija se tu automatski ne učitava.

 

49 minutes ago, Ivo Petović said:

Koja je to nacija podlegla širem trendu kapitalističkog individualizma? Ne misliš valjda USA? Nacionalizam i ostali kolektivizmi ni blizu nisu mrtvi u zapadnim društvima. Danas je to desnica 1 /1.

 

Ako je nacija - ili bilo koja druga organizaciona jedinica - ustrojena tako da radi za opšte dobro svih članova, opisali bi je kao levo orijentisanu. Dok ako je ustrojena tako da joj prioritet bude individualna korist rukovodeće elite a širi kolektiv ko jebe, to uređenje bi opisali kao desničarsko. Naravno, praktično svaka nacija sveta tvrdi da funkcioniše po prvom modelu iako je obično u pitanju drugi.

 

49 minutes ago, Ivo Petović said:

Evo, da se nadjemo na najmanjem zajedničkom denominatoru

image.jpeg.9e3009e5a3fce714811aeb098bf66ff6.jpeg

 

Ne znam ko je to, Gugl kaže Šopenhauer? Može, magijska fenomenologija je ionako u temeljima moje omiljene epske fantazije :D 

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...