Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Da. Pri tome se maksimalno nabija informacija kako u Srbiji ima struje i sve je ok.

Koliki su baksuzi i nekrsti kod nas će da zvizne na nedelju dana.

 

  • +1 4
  • Haha 2
Link to comment

U vezi ovog regionalnog blackouta i kako neki dalekovod u maloj crnoj gori moze da pogodi jos 2 drzave - najbolje objanjenje sa kojim sam se susreo dosad
 



TLDR, mi u evropi (koja je vecim delom jedna interkonekcija) smo imali srece (ili vise ulazemo u opremu i treninge od amera) da ne pamtimo ni jedan europe-wide blackout. Sistem je pravljen da bude otporan, al ako se predju neke granice i poklope neki nesretni dogadjaji (npr. velika potrosnja u jednom delu, sa kvarom u komjuterima ili signalizaciji) sistem se zaista rusi kao kula od karata.

Ono sto je meni bila najveca otkrovenje je da je struju nemoguce aktivno kontrolisati, otprilike ide kao voda sa veceh potencijala (visine) na nizi. Crkne jedan dalekovod, ona se sama prenosi na okolne. Ako dogovoris izvoz, ti povecas proizvodnju u odnosu na potrosnju i ona ce da tece van. Ukoliko ti se desi da ti crkne dio proizvodnje nenajavljeno, odmah pocne da tece unutra, tj. imas neplanirani havarijski uvoz (za koji postoje cenovnici i sl).

Link to comment

Što se tiče pominjane prodaje hidroelektrana ne verujem da se radi o gluposti, vreme je da prihvatimo da ova vlast nije glupa i nesposobna nego obrnuto. Samo ne za naš interes nego njihov lični.

 

Zeleni izvori su se pokazali kao predvidljiv izvor struje, jer je vremenska prognoza dovoljno pouzdana da predvidi proizvodnju. Tadašnji CEO nemačkog distributera 50Hertz je još 2016 rekao da mogu da upravljaju mrežom i sa 80% obnovljivih izvora. Zanimljiv je intervju, original na nemačkom je nešto opširniji. Ima interesantnih primera, da su mislili da neće moći da hendluju pomračenje sunca, pa se i to ispostavilo kao netačno. Kao i da je ekonomski isplativo povezivanje Nemačke i Skandinavije da bi se viškovi iz Nemačke skladištili u velikim hidro kapacitetima u Skandinaviji i da za to nisu neophodne subvencije.

 

Što nas vraća na Srbiju i ako se dobro sećam podatka da oko 30% struje dolazi iz hidroelektrana i šta to znači uz izjavu da mreža može da radi i sa 80% obnovljivih izvora. Normalno da nije tako jednostavno kao ajde da instaliramo 5GW vetroparkova i solarne panele, jer ne znam ni gde ima mogućnosti za vetroparkove, ali valjda ima neko iz struke da napravi plan nečeg što jeste moguće, koristeći tehnologije koje koristi ceo svet. Da se o tome razmišljalo ranije, 2022 su cene bile takve da bi se to razmišljanje verovatno isplatilo već tada.

Link to comment

Ja ne tvrdim da nije moguce upravljanje i sa 80% obnovljivih izvora, nego da su za upravljanje elektroenetgetskim sistemom hidroelektrane kljucne i najvrednije i da ih ne treba prodavati, jer one znace fleksibilnost i slobodu.

 

Edit: I da dodam, da ne pricamo opet o zelenoj agendi, jer sve znam... kako da ti kazem nisam samo citala, nego I hodala :). Jos pre 30 godina sam pisala softver za nadzor i upravljanje elektroenergetskim sistemom i nekad znala napamet i nas i makedonski  graf visokonaponskih dalekovoda I trafostanica. A onda pre 20 godina presla na finansijski softver (rizici I tako to)... tako da bar sto se mene tice ne mora jos jedan krug ubedjivanja.

Edited by gsb
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Imamo nešto sitno, ali to ova statistika ne prikazuje.

 

Vest iz aprila:

 

Quote

Kako navodi Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA), zaključno sa 2022. godinom, ukupni instalisani solarni kapaciteti Srbije iznose samo 137 MW, što je gotovo zanemarljivo u odnosu na ukupne elektroenergetske kapacitete koji, po podacima EPS, iznose preko 7300 MW.

U pitanju je brojka koja je za red veličina manja od naših komšija u Evropskoj uniji, kao što su Mađarska (2988 MW), Rumunija (1414 MW) ili Bugarska (1948 MW). Neke druge komšijske zemlje, kao što su Hrvatska ili Albanija, već imaju veći udeo obnovljivih izvora (hidroenergije), pa im se drastično razlikuju prioriteti u energetskoj tranziciji.

Međutim, ovakvo stanje neće dugo trajati. Činjenica je da u Srbiji postoji izuzetno veliki broj zahteva za gradnju novih fotonaponskih elektrana, čija se ukupna instalisana snaga meri u hiljadama megavata.

Takođe, po poslednjoj verziji Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP), plan je da uz primenu adekvatnih podsticajnih mera Srbija do 2030. godine ima 1730 MW instalisanih kapaciteta solarnih elektrana - u pitanju je više nego desetostruko povećanje solarnih kapaciteta u narednih nekoliko godina. A plan je da se ugradnja solara nakon 2030. godine drastično ubrza.

https://eupravozato.mondo.rs/energetika-i-zivotna-sredina/energetska-efikasnost/a1016/Svi-PROZJUMERI-u-Srbiji-premasili-snagu-od-50-MW-Ko-najvise-dobija-struju-preko-solarnih-panela.html

 

Quote

Ukupna snaga svih prozjumera koji imaju sve neophodne dozvole i status u zvaničnom registru Elektrodistribucije Srbije prešla je 50 MW i tako postala vrlo značajan činilac u energetskoj tranziciji Srbije.

https://eupravozato.mondo.rs/energetika-i-zivotna-sredina/energetska-efikasnost/a1016/Svi-PROZJUMERI-u-Srbiji-premasili-snagu-od-50-MW-Ko-najvise-dobija-struju-preko-solarnih-panela.html

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Bilo je da su se ljudi opasno bili primili na panele, ali onda je EPS nesto krenuo da penalizuje maltene ljude koji tako dobijaju struju. Malo sam zaboavila, ali valjda ne samo da nije bilo besplaten struje nego ako ne ispadne i skuplje ako imas panel.

mozda se neko seca?

Link to comment

Nije bilo da ispadne skuplje, nikako, već da se sporije otplaćuje od očekivanog zbog rigidnih tumačenja zakona i propisa.

 

U međuvremenu su to dobrim delom popravili.

 

Vest iz januara:

Quote

Promena načina obračuna PDV-a i akcize koju plaćaju tzv. prozjumeri [u Srbiji] povoljno je uticala na ostvarenje ušteda u proizvodnji električne energije putem solarnih panela i došlo je do skraćenja roka isplativosti investicija kupaca-proizvođača solarne energije, zaključak je Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ. (...)
“Na primeru domaćinstva u objektu od 100m2 sa potrošnjom od 6.000 kWh i potrebnim kapacitetom od 4.9kW, analiza je pokazala da je rok isplativosti investicije za kupce-proizvođače solarne energije smanjen sa 14 na 10 godina. Kod ostalih potrošača sa potrošnjom od, na primer, 12.500 kWh mesečno, veličinom krova od 600m2 i potrebnim kapacitetom od 121kW i mogućim kapacitetom od 100kW, rok isplativosti smanjen je sa 10 godina na sedam godina“, precizira Milosavljević i naglašava da se sve uštede na Solarnom kalkulatoru, a samim tim i u analazi, računaju na osnovu potrebnog i maksimalno dozvoljenog kapaciteta instaliranog sistema za proizvodnju solarne energije.

https://forbes.n1info.rs/novac/rok-isplativosti-ulaganja-u-solarne-panele-znacajno-skracen-tvrde-u-giz-u/

Edited by vememah
Link to comment

10 godina za isplativost... u zemlji gde se zakoni menjaju svako malo, zaboravi. Ako bih i ulagao to bi bio neki zatvoreni sistem, tipa bojler koji se greje na sunce, povezivanje malih potrosaca (tv, frizider...) na solar+bateriju itd... Sto nije nemoguce da postane isplativo u nekom trenutku ako gledamo kretanje cene panela i baterija kroz istoriju:

pv-cost.png

 

BNEF-battery-price-drop-chart.png

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

10 godina za isplativost... u zemlji gde se zakoni menjaju svako malo, zaboravi. Ako bih i ulagao to bi bio neki zatvoreni sistem, tipa bojler koji se greje na sunce, povezivanje malih potrosaca (tv, frizider...) na solar+bateriju itd... Sto nije nemoguce da postane isplativo u nekom trenutku ako gledamo kretanje cene panela i baterija kroz istoriju:

pv-cost.png

 

BNEF-battery-price-drop-chart.png

ja bih možda stavio par panela koje upešte ne bi vezivao u sistem... Punjenje za auto, grejanje bazena, pumpa za vodu za zalivanje bašte i da može za ne daj bože da se korist i za nešto drugoi i slično... I to bi me baš bilo briga za isplativost, više keo neki backup/konfor kad se preselim na selo...

 

Sa ovakvom državom ako nisi u sistemu, bolje ne ulaziti u sistem...

Edited by radisa
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...