Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

13 hours ago, Caligula said:

Estetika je koliko znam predmet na Filozofskom fakultetu, katedra. Inace je Estetika davnasnja filozofska tema, cudi me da to pitas.

 

btw. ono sto kacis po fragmentima uglavnom je visoko estetizovano, ili barem one stvari koje sam zapamtio da si ostavljala (sem naravno performansa) so, cini se da estetiku volis i razumes.

 

ono sto sam mislila da kazem je da je sam pojam estetike veoma triki, fluidna teritorija. kako je uopste moguce to definisati? profesor estetike bi upravo trebalo da brani poziciju da je sve potencijalno ne/estetski. a taj sreten se ocigledno postavlja anti prema komplet prici. tako da se automatski diskvalifikovao na oba polja (i kritike marininog dela + i kao autoritet u domenu estetike).

 

a to sto govoris u vezi onoga sto ja kacim, ja bih rekla da je to vec stvar ukusa - jer nekome moze da se svidi a nekome ne. prema tome nije neminovno, objektivno gledano, estetski. i'd say... 

 

Link to comment

Pa jeste fluidna teritorija, toliko razgovora, rasprava, svadja po srednjevekovnim/renesansnim/danasnjim birtijama i polomljenih glava oko zlatnog presseka i teorije estetike uopste.

 

Ja prosto verujem da postoji kod estetike koji je ugradjen ne samo u nas evolucijom vec i u onaj trenutak kada je kosmicko jaje odlucilo da se pretvori u sve one mendeljejevljeve elemente (i ostalo sto cini pojavni svet).

 

Zato mi nije tesko da prepoznam ocigledno sarlatanstvo. Ovaj profesor napada Marinu iz pogresnog ugla (rece vec Juliana :heart: ) ali su neka pitanja koja postavlja sasvim legitimna.

 

Napisao ja jednom o Marini, performansu uopste i sa druge strane koncept bekrijama zasto su uspeli u 20 veku, evo skrinshota jer bolje ni danas ne bih umeo da srocim

 

 

Kau Boj.JPG

Edited by Caligula
Link to comment
5 hours ago, Caligula said:

Pa jeste fluidna teritorija, toliko razgovora, rasprava, svadja po srednjevekovnim/renesansnim/danasnjim birtijama i polomljenih glava oko zlatnog presseka i teorije estetike uopste.

 

Ja prosto verujem da postoji kod estetike koji je ugradjen ne samo u nas evolucijom vec i u onaj trenutak kada je kosmicko jaje odlucilo da se pretvori u sve one mendeljejevljeve elemente (i ostalo sto cini pojavni svet).

 

uhh, to kod mi zvuci kao nesto sto vise pripada religioznoj retorici - nesto kao od boga dato. a posto mislim da boga nema :D i da smo mi daleko nesavrsenija bica nego sto mislimo da jesmo, bice da je sam pojam estetike prevashodno subjektivna stvar. nikada, ni teoretski a ni u praksi, se necemo svi sloziti oko toga sta je estetsko - dakle samim tim, kod je opovrgnut, ne postoji;) 

 

i koliko je kontekst zapravo bitan da bi nesto doziveli kao lepo ili ne. ista stvar, uslovljena i informisana (bukvalno prevodim 'informed') kontekstom, moze biti dozivljena/percipirana na sasvim drugaciji nacin. 

 

a to u vezi marine, mislim to sto se vec po difoltu podvrgava ruglu bez mnogo upliva u sustinu njenog dela kao celine (od 70tih pa na ovamo), mi je izvakano, sori. 

Link to comment

Samo ako je to namera dela. Tada je posmatrač objekt umetnosti, ali ako ne postoji namera.. uvreda je subjektivna. 

 

Prvobitna misao je lakše prirode, postoji li kontekst umetnosti koji zahteva razumevanje, samim tim u nedostatku istog stvara psihološki mehanizam odbijanja? 

Link to comment
2 minutes ago, Kenjeee said:

Samo ako je to namera dela. Tada je posmatrač objekt umetnosti, ali ako ne postoji namera.. uvreda je subjektivna. 

 

Prvobitna misao je lakše prirode, postoji li kontekst umetnosti koji zahteva razumevanje, samim tim u nedostatku istog stvara psihološki mehanizam odbijanja? 

 

da, moguce je. i jedno i drugo. samo sto to naravno zavisi od individualnog dela.

 

al na sta ciljas kada kazes 'kontekst umetnosti'? da li imas neki precizniji opis?

 

jer posmatrac moze da ne razume podlogu dela ali da i dalje bude, na pozitivan nacin, privucen istim. nije implicitno da ako ne razumemo delo da ga cemo ga doziveti iskljucivo negativno i kao kritiku naseg nerazumevanja istog. 

 

 

Link to comment
7 minutes ago, roksi said:

 

al na sta ciljas kada kazes 'kontekst umetnosti'? da li imas neki precizniji opis?

 

Da, malo sam nejasan.. Nazovimo ga predznanje/znanje o umetnosti koje se postavlja kao imperativ u institucionalnom i društvenom delovanju umetničke zajednice.

 

Pritom se ovaj imperativ, iz mog iskustva, nepravedno nameće samo posmatračkom delu dok u procesu obrazovanja u umetnosti dominira samospoznaja, traženje i otvaranje ka jednom relaksiranijem odnosu prema pitanju šta je umetnost. 

 

Otud moja teza ne prebacuje teret na posmatrača već pokušava da pronikne u mehanizme koji dovode do negativnog odnosa prema npr. Marininoj umetnosti i uopšte svim nenarativnim formama. 

Link to comment
5 hours ago, Kenjeee said:

Da, malo sam nejasan.. Nazovimo ga predznanje/znanje o umetnosti koje se postavlja kao imperativ u institucionalnom i društvenom delovanju umetničke zajednice.

 

mislim da se to podrazumeva, isto tako ne mislim da je to nesto sto je specificno za umetnost. to je situacija u bilo kom domenu. zar ne?

 

Quote

Pritom se ovaj imperativ, iz mog iskustva, nepravedno nameće samo posmatračkom delu dok u procesu obrazovanja u umetnosti dominira samospoznaja, traženje i otvaranje ka jednom relaksiranijem odnosu prema pitanju šta je umetnost. 

 

Otud moja teza ne prebacuje teret na posmatrača već pokušava da pronikne u mehanizme koji dovode do negativnog odnosa prema npr. Marininoj umetnosti i uopšte svim nenarativnim formama. 

 

ali da li se namece samo posmatrackom delu (publike - pretpostavljam da na to mislis? ili mislis na 'delu' kao 'delo'?)?

 

btw, ja se ne bih slozila sa tim da je danas proces obrazovanja u 'relaksiranijem' odnosu prema pitanju sta je umetnost. meni se cini da se i dalje izuzetno ozbiljno pristupa tom pitanju samo sto su pristupi raznovrsniji. ali ne mislim da je manje rigorozno.

 

i okej, ne moze se ocekivati od sire publike da ima dublje predznanje/znanje ali isto tako to ne bi trebalo (niti smelo) da diskredituje delo samo po sebi ako ga siri deo publike ne razume. jer koja je poenta umetnickog dela? da bude pristupacno? jer ako nije pristupacno onda nije umetnicko delo? pa shodno tome moze da se proziva npr. sarlatanstvom? ne znam, ja se sa tom pozicijom stvarno ne bih slozila.

 

e: ne kazem da ti to mislis/zastupas/tvrdis. ali da, zanimljiv je odnos mnogih prema toj vrsti umetnosti, ako tako mogu da kazem, mada pogresno zvuci:))

Edited by roksi
Link to comment
12 hours ago, roksi said:

uhh, to kod mi zvuci kao nesto sto vise pripada religioznoj retorici - nesto kao od boga dato.

 

 

Gde ti ode, ja o Mendeljejevu ti o Bogu  :D

 

Pa sta mislis o cemu su palamudili slikari/skulptori/kompozitori/pisci  od pre nekoliko hiljada godina do danas - o mecenama i aranzmanima? Jok more, to je bila sekundarna stvar (a danas primarna). Govorili, teoretisali i odgonetali su pre svega o onome sto prave ni iz cega, i pretpostavljam da ih je ta tajna zavodila da citav zivot, pa makar i u bedi, provedu uz nju. To je odgonetanje koda o kojem pricam i njega odgonetaju kroz vekove i vernici i ateisti bez razlike.

 

Gde me nadje sa bogomdanim, daleko sam od te price. Prosto, postoje postojani fizicki zakoni koji se kroz prizmu ljudskog mozga prelamaju na vrlo odredjen nacin, i kada covek odluci da menja prirodu u neku svoju formu shvati da od prirode ne moze da pobegne ako zeli da ta forma ima univerzalnu (za sve ljude) vrednost.

 

Odtle proizilazi da

 

Quote

a posto mislim da boga nema :D i da smo mi daleko nesavrsenija bica nego sto mislimo da jesmo, bice da je sam pojam estetike prevashodno subjektivna stvar. nikada, ni teoretski a ni u praksi, se necemo svi sloziti oko toga sta je estetsko - dakle samim tim, kod je opovrgnut, ne postoji;) 

 

... ovo gore nije tacno. Ukusi, preferencije i iskustvo moze da nam menja i cini razlicitim pojam o lepom, ali ispod toga postoji nevidljivi intuitivni sistem po kojem oko prepoznaje kvalitativnu razliku izmedju Mikelandjelovog Davida i bastenskog patuljka. Tacno, ako ljudima ponudis da u basti drze ili Davida ili bastenskog patuljaka patuljak bi pobedio jer se Davidu vidi qratz, ali to veze sa estetskim nema. Na kraju, nije svejedno stoji li David u basti pored tipicne jednospratnice ili u sumi, medju drvecem. Ovo drugo je esteticnije. Pisem o ovom dole:

 

Quote


i koliko je kontekst zapravo bitan da bi nesto doziveli kao lepo ili ne. ista stvar, uslovljena i informisana (bukvalno prevodim 'informed') kontekstom, moze biti dozivljena/percipirana na sasvim drugaciji nacin. 

 

A Marina

Quote

 

a to u vezi marine, mislim to sto se vec po difoltu podvrgava ruglu bez mnogo upliva u sustinu njenog dela kao celine (od 70tih pa na ovamo), mi je izvakano, sori. 

 

... rekoh gore, prodaje klijentima osecaj posebnosti i tu se prica zavrsava.

 

Tehika joj je gruba, neinteligentna, uglavnom na prvu loptu (i time postize utisak da je kreativno postena na sta pada njena publika, saplice se o njenu manjkavost zapravo). Njena mislija je da pokaze da je umetnicko sredstvo umetnik sam (ne covek, UMETNIK!) a ne samo medij u kojem umetnik radi.

 

To je jednostavno receno trziste u kojem plivaju razni krokodili u potrazi (izmedju ostalog) za novcem iz fondova. Pogledaj Marinche kako se nafatirala :heart: skidam joj kapu

 

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
6 hours ago, roksi said:

 ne moze se ocekivati od sire publike da ima dublje predznanje/znanje ali isto tako to ne bi trebalo (niti smelo) da diskredituje delo samo po sebi ako ga siri deo publike ne razume.

 

 

... a evo i dela o posebnosti publike.

 

Ko kaze da ne bi smelo da se diskredituje delo zbog nedostatka univerzalnosti? Pa do pocetka 20 veka je ovo vazilo, sta se to promenilo U LJUDSKOJ PRIRODI za sto godina :D

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...