Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

ja polazim od toga da sigurno nemamo kapacitet da iskontrolishemo situaciju kad jednom pochne, a mozda imamo kapacitet da sprechimo da ikad pochne.

 

da li cemo zbog toga biti sirotinja i bice propushtena prilika veka? moguce, prilike veka se nizu pred nama proudli since 1988 i mi ih preskachemo ko (zdravo fizichki spremno) dete konopac. istrpecemo nekako :dry:

 

 

edip. evo, ovo je vrlo blisko ideji jeshcemo korijenje. ona nadje svoj put, ma koliko se chovek chuva :lolol:

Edited by gospa buba
  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, gospa buba said:

imash npr okolo*** npr 3 ozbiljna izvora vode i kazesh ok, ljudi su rekli da ce sve da bude u redu i pustish ih. i ne bude u redu, uz svo moguce poshtovanje svega, ti nemash nikakvu garanciju da down under nece da se izmeshaju karte na neki neochekivan nachin i otruju pola drzave zauvek. kad je voda u pitanju, ima stvari koje se ne dovode u pitanje. tim pre shto je, kako se shushka, voda next big thing. ali kao shto nismo primetili berlinski zid, pa posle nismo primetili da imamo litijuma, sad necemo primetiti da mozda bude nekih problema sa vodom u buducnosti, i za opet 30 godina lelemajko shta napravishe dushmani. mi srecom vecinski necemo biti tu.

 

 

*** kod nas je okolo dok pljunesh, ovo je drzava velichine tog los andjelesa :dry:

 

otruju los andjeles oni svi ustanujedno jutro i odu u san francisko.

 

Ako radiš ozbiljne ugovore sa ozbiljnim firmama onda se sve to predvidi kao i eventualna obeštećenja i dovođenje u pređešnje stanje uz činidbene bankarske garancije. Ne kažem, zapravo sumnjam, da ova vlast to može ili želi da sprovede zato sam rekao da sve zavisi od "nas". Apriori odbacivanje rudarskih investicija zato što "nešto može da ode u krivom smeru" je po meni pogrešno. Isto kao odbacivanje pruge u Srbiji u 19 veku.

Link to comment

Pa suština otpora spram rudarskih investicija i leži u nedovoljnom kapacitetu naše vlasti (da se lepo eufemistički izrazim) da predvidi sve moguće posledice po okolinu i zdravlje ljudi, i to ubaci kao bitne stavke u eventualni ugovor sa Rio Tintom.

Ali to bi onda enormno podiglo troškove sam eksploatacije, te cenim da će RT na sve načine probati da privoli Vladu (AV-a) da se te stavke zaobiđu.

Link to comment
1 minute ago, Luther said:

 

Ako radiš ozbiljne ugovore sa ozbiljnim firmama onda se sve to predvidi kao i eventualna obeštećenja i dovođenje u pređešnje stanje uz činidbene bankarske garancije. Ne kažem, zapravo sumnjam, da ova vlast to može ili želi da sprovede zato sam rekao da sve zavisi od "nas". Apriori odbacivanje rudarskih investicija zato što "nešto može da ode u krivom smeru" je po meni pogrešno. Isto kao odbacivanje pruge u Srbiji u 19 veku.

apriori odbacivanje posla sa RT i ostalih rudarskih investicija je bazirano na iskustvu koje imamo sa ovom vlašću, poslovanjem RT i zatvorenosti koneskih firmi za naše institucije. koje su takve kakve su.

 

ako se stvari iz korena ne promene, najebali smo.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

ja polazim od toga da sigurno nemamo kapacitet da iskontrolishemo situaciju kad jednom pochne, a mozda imamo kapacitet da sprechimo da ikad pochne.

 

da li cemo zbog toga biti sirotinja i bice propushtena prilika veka? moguce, prilike veka se nizu pred nama proudli since 1988 i mi ih preskachemo ko (zdravo fizichki spremno) dete konopac. istrpecemo nekako :dry:

 

Ok, ovo je korektan i konzistentan stav, ne slažem se sa njim jer prilično potcenjivački govori o našim kapacitetima. Treba se samo podsetiti kako je i po koju cenu, ekološku i u životima, plaćena izgradnja HE Đerdap. Pa ga evo radi toliko godina.

Link to comment
10 minutes ago, Luther said:

 

Ako radiš ozbiljne ugovore sa ozbiljnim firmama onda se sve to predvidi kao i eventualna obeštećenja i dovođenje u pređešnje stanje uz činidbene bankarske garancije. Ne kažem, zapravo sumnjam, da ova vlast to može ili želi da sprovede zato sam rekao da sve zavisi od "nas". Apriori odbacivanje rudarskih investicija zato što "nešto može da ode u krivom smeru" je po meni pogrešno. Isto kao odbacivanje pruge u Srbiji u 19 veku.

zapravo si sve rekao.

 

ja sam ubedjena da od tog trenutka bukvalno sve odlazi u krivom smeru. na sopstvenu zalost, imam i neka profesionalna znanja o kojechemu, koja malo nadilaze i vozenje vozova i kopanje rude. ali to je najmanje bitno, ja imam direkta saznanja, a imash i ti, ima svako, kako ovi upravljaju od kad su zaseli. u vezi sa njima nemam nikakva pitanja da postavim, zna se shta ce biti.

 

@glede he djerdapa, ja sam velika ljubiteljka he djerdapa, a poznajem i neke ozbiljne struchnjake koji traze da se brana rushi, akumulacija isprazni, teren vrati u prvobitno stanje, a naseli moruna, pa da jedemo ribe dok ne popadamo. drugim rechima, ja stizem svuda :D  to me ne sprechava da o jednom projektu mislim jedno, a o drugom drugo. zeleznicu isto veoma volim.

 

mi smo preskochili nekoliko tehnoloshkih ciklusa za ove 3 decenije, to shto imamo kompjutere i mobilne, ne govori nishta o nama. nama nashe fabrike pune nashih zivih ljudi na nashoj teritoriji eksplodiravaju svake dve godine, jer necheg eksplozivnog mora brzo da se natrpa u neshto drugo. jer mora da se proda.

 

 

 

edip. naravno, mozemo i da kazemo  da shta je jedan riotinto prema kolichini bensedina koju narod ispisha u vodotokove. sreca pa se kontracepcija ne troshi mnogo, rasli bi brkovi ribama :lolol:

 

Edited by gospa buba
  • +1 4
Link to comment

A šta je sa plaćanjem rudne rente? Ona iznosi određen procenat na iskazanu dobit kompanije, a ne na vrednost iskopanog.

 

Ako Rio Tinto plati konsalting nekoj stranoj filmi 100 miliona €, reći će da su ovde poslovali sa gubitkom i jebiga.

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, Šumejker-Levi 9 said:

A šta je sa plaćanjem rudne rente? Ona iznosi određen procenat na iskazanu dobit kompanije, a ne na vrednost iskopanog.

 

Ako Rio Tinto plati konsalting nekoj stranoj filmi 100 miliona €, reći će da su ovde poslovali sa gubitkom i jebiga.

 

Osnovica za rudnu rentu je prihod koji je firma ostvarila od iskorišćenih ili prodatih mineralnih sirovina, a stope rudne rente su određene u procentima.

 

Nema veze sa plaćanjem konsaltinga i dobiti kompanije koja može da posluje i sa gubitkom ali rentu mora da plati. Druga stvar je što je kod nas rudna renta niska i što se slabo kontrolišu te kompanije: :

 

"Jedan od problema zakona je to što firme same obračunavaju i dostavljaju nadležnima podatke o količini eksploatisanih mineralnih sirovina i prihodima od prodaje i same utvrđuju koliku rudnu rentu treba da plate.

Ako se rudna renta ne plaća, Ministarstvo rudarstva i energetike ima pravo da ukine dozvolu za eksploataciju.

Izveštaj državnog revizora iz 2019. godine pokazao je da bi korišćenje neobnovljivog rudnog bogatstva bilo racionalnije, a budžetski prihodi od rudne rente veći, da je nad nosiocima eksploatacije vršena adekvatna kontrola".

Link to comment

Realno nebitno da li će platiti ili neće i koliko će platiti, ionako će te pare otići na nove prenose LŠ ili 500 novih Škoda za prevoz huligana ili fantomske projekte i organizacije

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Pa suština otpora spram rudarskih investicija i leži u nedovoljnom kapacitetu naše vlasti (da se lepo eufemistički izrazim) da predvidi sve moguće posledice po okolinu i zdravlje ljudi, i to ubaci kao bitne stavke u eventualni ugovor sa Rio Tintom.

Ali to bi onda enormno podiglo troškove sam eksploatacije, te cenim da će RT na sve načine probati da privoli Vladu (AV-a) da se te stavke zaobiđu.

 

Ako ne može sa Rio Tintom kako može sa Kolubarom? Daj da zatvorimo taj izvor trovanje regiona. Zašto da ne radi samo Rio Tinto, treba ništa da ne radi jer eto "nismo sposobni".

Link to comment
15 minutes ago, gospa buba said:

 

mi smo preskochili nekoliko tehnoloshkih ciklusa za ove 3 decenije,

 

 

I ne samo da smo ih prekočili, nego mi se čini da je i jedan deo Srbalja koji je svestan toga i ponosan na to...

 

Nacija koje je iznedrila Teslu i Pupina, postaje ponosna što je skup zatucanih idiota...

 

Ili da citiram velikog umetnika:

 

Quote

E, moji Indijanci...
Obucite svoje raskošne nošnje, nataknite peruške i uz vatru pricajte legende o velikim
bitkama iz prošlosti.
Little Big Horn, Colubara River, Kosovo Field...
Pricajte kakvi ste junaci nekad bili. To je dobar nacin da se prekrate dugi i nezanimljivi
dani izumiranja.

 

 

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Luther said:

 

Ok, ovo je korektan i konzistentan stav, ne slažem se sa njim jer prilično potcenjivački govori o našim kapacitetima. Treba se samo podsetiti kako je i po koju cenu, ekološku i u životima, plaćena izgradnja HE Đerdap. Pa ga evo radi toliko godina.

Naši kapaciteti trenutno su da ne hendlujemo ni zagađenje od grejanja, deponija, ne možemo da sprovedemo energetsku uštedu izolacijom stanova ni ograničimo prosto bacanje đubreta u reku. Ćale u EMSu radio u Zaštiti životne sredine par godina pred penziju (jer te tamo gurnu pred penziju) kaže da ne merimo emisije gasova sa lista iz protokola, a u ministarstvu protokole nisu ni čitali. 

 

Pusti ti Đerdap, za šta smo sve tad imali kapaciteta... Fer je reći da verovatno nemamo kapacitet da ovo zaustavimo, ali nemojmo se zanositi našim kapacitetima da poslujemo ravnopravno. Ne šalje se nama svako malo poruka da smo kolonija bez razloga.

 

Druga je priča što će to što se dešava kod nas uskoro da se dešava i u razvijenim zemljama. U Francuskoj je beše 8 ljudi poginulo kad su bile demonstracije protiv nuklearki, pa su ih svejedno izgradili. 

 

Tako to ide, vadi se ako ima odakle vadi se ako nema odakle, mora da ima dok ne bude bilo uopšte.

Link to comment
12 minutes ago, Luther said:

 

Ok, ovo je korektan i konzistentan stav, ne slažem se sa njim jer prilično potcenjivački govori o našim kapacitetima. Treba se samo podsetiti kako je i po koju cenu, ekološku i u životima, plaćena izgradnja HE Đerdap. Pa ga evo radi toliko godina.

postoje bitne razlike između boar i RT s jedne strane i đerdapa s druge.

đerdap je napravljen da bi mi koristili finalni proizvod. RT će poput kineza u boru, da kopa, uzme finalni proizvod a nama ostavi đubre.

donji milanovac je potopljen i sagrađen je novi grad. trajanova tabla jena čudesan način podignuta i sačuvana za generacije. da se razumemo, postoji ekološki problem vezan za đerdap, podizanje nivoa podzamnih voda.

 

ne bih dalje.

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...