Jump to content
IGNORED

Osiguranje stana


Ros

Recommended Posts

1 hour ago, Valkyrie said:

Nemam pojma, osiguranje je ono od Infostana. Reče mi upravnica zgrade da mogu da tražim.

 

Hvala ti

Naravno, podnesi zahtev. Da li su i komšije kao treća lica imale štetu od tebe?

Link to comment
1 hour ago, Baldrick S. said:

Mom burazeru se skoro izlila kanalizacija, poplavila kupatilo, voda prošla kroz zid u podigla jedno 2-3 kvadrata parketa. Vodu očistili ali su odmah pozvali Dunav osiguranje koji su poslali lika koji radi procene. Mislim da je dobio oko 40 000 dinara, onako odokativno za sređivanje zida i parketa. Ne znam koliko vi trebalo da se igrate sa slikanjem. Bolje da se pokupi voda/šta već pa da se šteta pokaže onakva kakva jeste, nego preko slika. Nisam baš siguran koliko to osiguravajuće kuće vole. U najgorem slučaju sledeće osiguranje mogu da povećaju.

 

4K godisnje za 80 kvadrata? Dobro, nije previše. Buraz u dunavu mislim da za istu kvadraturu plaća nešto malo manje, ja za 50 kvadrata oko 2500 ali je osigurano i za stan i za druga lica.

Bitne su sume osiguranja, da su realno iskazane - da ne bi posle bilo nerealnih očekivanja u pogledu isplaćene naknade. Samo iskustvena napomena.

Link to comment
22 minutes ago, vookela said:

Naravno, podnesi zahtev. Da li su i komšije kao treća lica imale štetu od tebe?

Nisu, tj nisu se žalili. Nije im prošlo zahvaljujući pločicama valjda. 
zahtev podnosim mejlom ili mora poštom? Izvini što te smaram.

Link to comment
12 minutes ago, Valkyrie said:

Nisu, tj nisu se žalili. Nije im prošlo zahvaljujući pločicama valjda. 
zahtev podnosim mejlom ili mora poštom? Izvini što te smaram.

Mora da ima onlajn forma za prijavu na njihovom sajtu, i samo pratiš uputstva. Jedna od blagodeti korone...

  • Hvala 1
Link to comment
16 hours ago, vookela said:

Ovde se radi o klasicnom slucaju podosiguranja objekta, jer gradj.vrednost objekta/suma osiguranja (SO) nije realno iskazana tj. potcenjena je. Pomnozi broj kvadrata stana sa min. 700 eur/kvm i sa 117,5 pa ces dobiti osnovicu tj. SO koja se mnozi sa premijskom stopom za takve objekte i na osnovu cega se izracunava premija. Posle toga se obracunavaju doplatci (dopunski rizici) pa popusti (na placanje u celosti, visegodisnje ugovaranje i sl.) U praksi, stan sa stvarima tvoje kvadrature ne bi smeo da kosta ispod cca 1,1-1,2 eur/kvm na godisnjem nivou. Ovo je pausalna kalkulacija, kako pisem ovo.

 

U praksi, ukoliko se desi osigurani slucaj obracun naknade stete ce se vrsiti metodom proporcije na bazi te podosigurane SO pa ces dobiti i manju naknadu nego sto ti realno pripada.

 

Nasao ugovor, osiguranje vinkulisano (vinkulirano?) u korist banke. Samo je pokriven rizik u slucaju pozara (45k evra) i izlivanja vode iz instalacija (1k evra), sto bi objasnilo nizu premiju. Stoji i napomena za metodu proporcije u slucaju podosiguranja.

Edited by kozha_klima
Link to comment

To je minimum osiguranja koji banka zahteva kao založni poverilac a suma osiguranja je jednaka gradj.vrednosti iz procene stana. U svakom slučaju ti predlazem da napraviš adekvatnu polisu sa uključenim dopunskim rizicima za koju hiljadu više i budeš spokojniji u smislu eventualnih šteta na imovini. U slučaju štete vinkulatar tj. banka daje saglasnost da se tebi kao osiguraniku isplati naknada štete, pod uslovom da si redovno izmirivao obaveze po plasmanu.

  • Hvala 1
Link to comment

ja placam grawe oko 16k za ~100 kvadrata, osiguran je stan i stvari u njemu. bili su vrlo korektni i brzi kad sam imao osiguran slucaj. zvao, objasnio, rekli da popravljam i da, ako mogu, napravim par slika. posle tri dana dosao procenitelj, slozio se sa procenom parketara u dinar, a za krecenje je bio velikodusniji od molera. mislim da svi oni imaju obavezu od NBS da rese zahteve za max 2 nedelje i da su vise/manje isti. ja sam ove odabrao jer su (u tom trenutku, ne znam sad) bili jedini koji pokrivaju i prokisnjavanje od atmosferskih uslova i topljenja snega, a pod kosim krovom sam, i to mi je jako bitno.

 

imam i ono vinkulirano na banku sto sam morao uz kredit da uzmem, to je nesto oko 5k

Link to comment

Zakonski rok za rešavanje odštetnog zahteva je 14 radnih dana od dana kompletiranja zahteva, a i procenat rešavanja zahteva je jedan od parametara koji su javno dostupni na sajtu NBS i koriste se u marketinške svrhe često.

Za atmosferske vode i prokišnjavanje krova proveri u posebnim uslovima za osiguranje - da li je obaveza stambene zajednice redovno održavanje krovnog pokrivača od strane atestirane firme-izvođača radova.

  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Grunf said:

ja placam grawe oko 16k za ~100 kvadrata, osiguran je stan i stvari u njemu. bili su vrlo korektni i brzi kad sam imao osiguran slucaj. zvao, objasnio, rekli da popravljam i da, ako mogu, napravim par slika. posle tri dana dosao procenitelj, slozio se sa procenom parketara u dinar, a za krecenje je bio velikodusniji od molera. mislim da svi oni imaju obavezu od NBS da rese zahteve za max 2 nedelje i da su vise/manje isti. ja sam ove odabrao jer su (u tom trenutku, ne znam sad) bili jedini koji pokrivaju i prokisnjavanje od atmosferskih uslova i topljenja snega, a pod kosim krovom sam, i to mi je jako bitno.

 

imam i ono vinkulirano na banku sto sam morao uz kredit da uzmem, to je nesto oko 5k

Znaš da možeš da "preknjižiš" u banci i da ti se to što plaćaš u grawe računa i za kredit? Naravno ako želiš da prestaneš da plaćaš tih 5K...

Link to comment

Zakonom.je zabranjeno dvostruko regresiranje štete po osnovu imovinskih polisa. Mozes da imas 100 polisa za stan ali samo 1 da aktiviras za eventualnu stetu.

Link to comment
On 15. 2. 2024. at 21:03, vookela said:

Mora da ima onlajn forma za prijavu na njihovom sajtu, i samo pratiš uputstva. Jedna od blagodeti korone...

Gde piše broj polise osiguranja za ovo preko Infostana? Verovatno sam glupa i ne vidim ali ne sećam se da smo potpisivali posebnu polisu već samo plaćamo takvu uplatnicu koja sadrži Dunav osiguranje.

Link to comment
8 hours ago, vookela said:

Zakonom.je zabranjeno dvostruko regresiranje štete po osnovu imovinskih polisa. Mozes da imas 100 polisa za stan ali samo 1 da aktiviras za eventualnu stetu.

To je i bila moja poenta, što bi plaćao dve polise za stan... 

Link to comment
On 18. 2. 2024. at 0:11, petaras said:

Znaš da možeš da "preknjižiš" u banci i da ti se to što plaćaš u grawe računa i za kredit? Naravno ako želiš da prestaneš da plaćaš tih 5K...

 

On 18. 2. 2024. at 0:38, vookela said:

Zakonom.je zabranjeno dvostruko regresiranje štete po osnovu imovinskih polisa. Mozes da imas 100 polisa za stan ali samo 1 da aktiviras za eventualnu stetu.

pretpostavljao sam da moze, ali se nisam udubljivao. jel to znaci da mogu da te pare sto sam placao paralelno mogu da preknjizim na kredit?

Link to comment
22 minutes ago, Grunf said:

 

pretpostavljao sam da moze, ali se nisam udubljivao. jel to znaci da mogu da te pare sto sam placao paralelno mogu da preknjizim na kredit?

Mislim da ne radi retroaktivno, samo mozes da prekines da placas dve polise i nastavis samo jednu, ali je potrebno da to osiguranje koje zelis dostavi vinkulaciju banci, a da uz pomoc banke raskines drugo osiguranje...

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...