Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

2 minutes ago, svashtabezneshto said:

malo zvučite kao vladeta janković* u epizodi 'što me to pitate dok hilandar gori?!', pritom podrazumevate da je petnica

na našoj strani a nisu, oni su na svojoj strani.

 

 

 

A jeste malo :v, samo što mislim da činjenica da znamo da su oni svinje nimalo ne devalvira značaj ovih stvari, a i mislim da je manje važno šta će oni, važnije je šta ćemo mi, nego onako da se konstatuje da su svinje. 

 

(pod *oni sve vreme podrazumevam SNS i institucije)  

Link to comment
10 minutes ago, gospa buba said:

pa tachno tako. da udare npr na velju ilica ili palmu i naddomacinuju i nadburazeruju ih, ne znam kako.

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 


:laugh: :sad:

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

Kako raste pamet

Jana Baćević 25/06/2021
 

Možda je najbolja parafraza stare sokratovske misli o tome da što više znamo sve smo svesniji sopstvenog neznanja – ona Ajnštajnova: što je širi krug znanja, to je veći opseg tame koja ga okružuje.

U Petnici, kao što je dobro poznato, raste znanje. Petnica je iznedrila neke od najpriznatijih i najuglednijih naučnica i naučnika iz Srbije – iako mnoge i mnogi od njih nisu više u njoj. Iznedrila je i mene, polaznicu, pa mlađu saradnicu, pa rukovoditeljku seminara socio-kulturne antropologije, zaključno sa 2007. i kraćim periodom 2009-10. U Petnici sam stekla naučno samopouzdanje i metodološke osnove kojima se vodim i danas, više od 20 godina nakon što sam prvi put došla u Stanicu, i više od 10 godina nakon što sam otišla iz Srbije.

Neki od nas su tek ovih dana saznali da je, zajedno sa znanjem, u Petnici godinama raslo i neznanje. Neznanje o zlostavljanju, neznanje o prisiljavanju, neznanje o ucenjivanju. Sa mnogim nekadašnjim koleginicama i kolegama delim tugu i razočarenje, ali i zahvalnost uz punu podršku devojkama koje su skupile hrabrost da se sa preživljenom traumom ponovo suočavaju i o njoj govore. Mora im se bez pogovora verovati, isto kao što se mora bez pogovora verovati svakoj žrtvi seksualnog ili bilo kog drugog zlostavljanja.

Ono gde se moje mišljenje možda izdvaja od drugih jeste to što, kao neko ko se bavi proučavanjem politika znanja, verujem da je neznanje, jednako kao i znanje, nešto na čemu se radi. Ono se ne dešava samo od sebe. Neznanje se omogućava sleganjem ramenima, zatvaranjem očiju ili pogledom na drugu stranu. Neznanje se omogućava odrastanjem u toksičnoj kulturi, gde se neke vrste nasilja prihvataju kao „normalne“ ili sastavni deo života. Neznanje se omogućava pristajanjem na učešće u toj kulturi, bilo zato što se nema izbora ili zato što je cena prihvatljiva.

U ovom smislu, isto kao što je postignuće napisati rad za Petničke sveske, postignuće je i ne primetiti da se neke polaznice sa prelamanja tih radova vraćaju isprepadanije nego što je očekivano (šta je, uostalom, očekivano?). Isto kao što je postignuće organizovati mesto gde iz godine u godinu srednjoškolci i srednjoškolke mogu da razgovaraju, uče od, i sarađuju sa, vrhunskim naučnicama i naučnicima u oblasti, postignuće je i ne zapitati se – ijednom – da li takav blizak kontakt otvara mogućnost zloupotrebe. Konačno, kao što je postignuće učestvovati u često muškošovinističkom svetu nauke na jednakoj – ili višoj – nozi sa muškarcima, postignuće je ne zapitati se da li sopstvenim učešćem legitimizujemo vrste odnosa koji mogu da se pretvore u zlostavljanje.

U tom smislu, svako od nas ko je ikada bio u poziciji moći u Petnici snosi deo odgovornosti. Ovo, naravno, ne relativizuje niti trivijalizuje hijerarhiju odgovornosti koja uključuje sve one koji su za ovo znali i tome nisu stali na put. Ali, za nas koji smo u udobnoj poziciji da ovo gledamo sa strane – poziciji u kojoj, da podsetim, osobe koje prežive nasilje nikada neće biti – vuče dodatnu odgovornost: da vrlo dobro razmotrimo šta su vrste nepravde, nejednakosti i nasilja pred kojima danas zatvaramo oči.

Autorka je vanredna profesorka na Univerzitetu u Durhamu, Velika Britanija. Rukovodila je seminarom socio-kulturne antropologije u Istraživačkoj stanici Petnica 2005-07. i 2009-10.

Peščanik.net, 25.06.2021.

 

Ah, naravno, evo Jane.

Link to comment
3 minutes ago, Friend said:

Realno, ovim keramicarima dolazi kao 1 na 11 da se stigmatizuju umetnici i nauka i kroz ucene i prljavi ves dodju pod kontrolu vladajuce klase.

 

Njima je mnogo stosta doslo s nase strane ko kec na 11. Ali ovde se nekako zapatilo na poslednjih par stranica uverenje da Petnica nije vec pod kontrolom vladajuce klase ili deo te klase. Njihov argument je uvek bio - politika nas ne zanima, da bi stanica funkcionisala potrebne su pare iz budzeta, ko daje pare iz budzeta nas je najbolji prijatelj.

 

S druge strane, nemali je broj Petnicara koji su itekako na drugoj, liberalnoj strani. Da se krene u nekakvu reformu stanice iznutra, recimo nova uprava podrzana od strane osnivaca i upravnog odbora, mogli bi da nadju nekoliko fantasticnih i izuzetno kvalifikovanih zena koje bi kao upravnice mogle da vrate naruseni kredibilitet stanici, a da nisu nista manje petnicarke od ovog Bozica. Da ne navodim imena, 4-5 mi je palo na pamet u sekundi. Nijedna od njih se ne bi ovako kezila pored Brnabicke.

 

premijerka-u-petnici-01-650x400.jpg

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

Ne znam sta da ti kazem na ovo, sa sve najboljim namerama: ali da iko punoletan pristane na bilo kakvu saradnju sa covekom koji ima zivotnu i politicku biografiju kakvu ima vucic ozbiljno dovodi u pitanje i pamet i petnicarenje kao referencutm....

Jedostavno je nedopustivo i ne budi mi zamereno - nemoralno.


Kome je do morala, neka ide u crkvu a ne u politiku :fantom:

Ne mislim da je ovim Vucicevim “kolaborantima” najveci problem nedostatak morala nego nesposobnost da se u datom okruzenju izbore za interese tih svojih naucnih institucija koje bi valjda trebali da predstavljaju, zbog toga su valjda usli u tu pricu a ne da bi im dupe videlo fotelju ili da bi bili kanonizovani kao sveci.

Link to comment
8 minutes ago, Taihoskopija said:

 

A jeste malo :v, samo što mislim da činjenica da znamo da su oni svinje nimalo ne devalvira značaj ovih stvari, a i mislim da je manje važno šta će oni, važnije je šta ćemo mi, nego onako da se konstatuje da su svinje. 

 

(pod *oni sve vreme podrazumevam SNS i institucije)  

 

 

a ja pokušavam, ali ne uspeva mi, da seksualno nasilje posmatram izvan prizme vučićevog režima, ono je postojalo pre njega,

postoji sad i postojaće posle njega. postoji u svim sferama društva, od najruralnijeg do najurbanijeg. neki muškarci koriste svoju

moć koju im je dala pozicija da zlostavljaju neke žene. nasilnik iz petnice zlostavljanje počinje edukacijom o tarkovskom i džez muzici,

prokić obećanom svetlom budućnošću na srpskoj kulturnoj sceni (a ako mu to ne prođe, pretnjom da će mogućnost rada biti ukinuta),

aleksićev nešto slično, palma i jutka gole ucene, oni bez ikakve društvene moći koriste golo nasilje.

  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment
1 minute ago, Leia said:

Ne mislim da je ovim Vucicevim “kolaborantima” najveci problem nedostatak morala nego nesposobnost da se u datom okruzenju izbore za interese tih svojih naucnih institucija koje bi valjda trebali da predstavljaju, zbog toga su valjda usli u tu pricu a ne da bi im dupe videlo fotelju ili da bi bili kanonizovani kao sveci.

U Srbiji vec i cuveni vrapci na grani znaju sta se i kako radi da bi se sa vucicem i okruzenjem boldovalo za bilo kakav interes...

To ne znati je ili bas padanje s Marsa ili nesto jos gore.

Mislim, jos bi mogao i da imam razumevanja za mlado, naivno, misli da sve sto leti to se jede...

Ali - vucic... :isuse: 

Link to comment
1 minute ago, svashtabezneshto said:

 

 

a ja pokušavam, ali ne uspeva mi, da seksualno nasilje posmatram izvan prizme vučićevog režima, ono je postojalo pre njega,

postoji sad i postojaće posle njega. postoji u svim sferama društva, od najruralnijeg do najurbanijeg. neki muškarci koriste svoju

moć koju im je dala pozicija da zlostavljaju neke žene. nasilnik iz petnice zlostavljanje počinje edukacijom o tarkovskom i džez muzici,

prokić obećanom svetlom budućnošću na srpskoj kulturnoj sceni (a ako mu to ne prođe, pretnjom da će mogućnost rada biti ukinuta),

aleksićev nešto slično, palma i jutka gole ucene, oni bez ikakve društvene moći koriste golo nasilje.


 

Sumirano, odlicno


:fantom:
 

Link to comment
1 minute ago, svashtabezneshto said:

palma i jutka gole ucene, oni bez ikakve društvene moći koriste golo nasilje.

Pomenuti u prici o elitnimtm institucijama poput Petnice ili FDU, zvuce kao pravi ljudi na pravom mestu: lonac/poklopac, dupe/nosa, riba/voda...

Ja sa njima nemam nikakvih problema - jednostavno znas o kakvim se likovima radi, zajebati se ne mozes sve i da hoces.

Ali sa lepim, mladim i pametnim - imam itekako.

 

Link to comment
2 minutes ago, svashtabezneshto said:

 

 

a ja pokušavam, ali ne uspeva mi, da seksualno nasilje posmatram izvan prizme vučićevog režima, ono je postojalo pre njega,

postoji sad i postojaće posle njega. postoji u svim sferama društva, od najruralnijeg do najurbanijeg. neki muškarci koriste svoju

moć koju im je dala pozicija da zlostavljaju neke žene. nasilnik iz petnice zlostavljanje počinje edukacijom o tarkovskom i džez muzici,

prokić obećanom svetlom budućnošću na srpskoj kulturnoj sceni (a ako mu to ne prođe, pretnjom da će mogućnost rada biti ukinuta),

aleksićev nešto slično, palma i jutka gole ucene, oni bez ikakve društvene moći koriste golo nasilje.

 

Upravo, zato i mislim da je važnije šta ćemo mi kao zajednica sa ovim saznanjima, pošto je veće i važnije od Vučića i Vučićevih šema, a od njih ne treba ni očekivati bilo šta osim da će naći način da ostvare korist. (Valjda niko i ne očekuje.) 

 

  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, chandra said:

Nijedna od njih se ne bi ovako kezila pored Brnabicke.

Mani kezenje: sa likovima i likusama poput vucica i brnabicke se ni tramvaj ne ceka, a ako te bas potera maler da se sa njima nadjes na tramvajskoj stanici istovremeno, propustas tramvaj... :sleep:

Link to comment
36 minutes ago, Lezilebovich said:

Ko ih koristi ? Vreme, JG koji su izgurali ovu priču ? 

 

Vlast ih korsiti, došlo im zgodno da skrenu pažnju sa Palme i da se slikaju kako ispravno i pravovremeno reaguju.

Eno Snežana Mihajlović u prvim redovima, puna konstuktivne kritike.

 

Priču svejedno treba gurati, desilo se, reakcija rukovodstva Petnice je sramna, i sve treba da ispliva na površinu da se više ne ponavlja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...