Jump to content
IGNORED

Mala galerija jezika


bus

Recommended Posts

Pogodi ko je M šešiolika. :D
:D
Da, definitivno, ali mislim da je interakcija bila daleko žešća (s više jezikofagije) tamo gore. No, kad pogledaš procenat slovenskog korenja u mađarskom, to je baš mnogo, mnogo, mnogo (~20%, tu negde koliko i procenat preživelih ugrofinskih reči), što i ne čudi, jer su više Mađari apsorbovali Slovena (a i bili njima okruženi) nego obrnuto.
Da, to je naravno tačno. Ne znam, možda je varka, možda ima veze s nečim potpuno drugim. Ali da mi pomalo fonetski liči-liči. Na sve južno od Poljske pa do Jadrana(osim austrijskog nemačkog, svakako)
Osvajački jezik često zna da nadrlja. Bugari izgubili svoj, mađarski primio slovenskih reči na džakove, anglonormanski izumro... Čudo jedno što seljak zna da nadvlada viteza na duge staze...
Hm, porazmislio sam malo i čini mi se da jezik nametnu ili ratari ili stanovnici gradova. Izgleda mi da su vitezovi i stočari autsajderi u tom takmičenju. Dobro, ima i slučajeva(Sloveni na Balkan, Anglosaksonci u Britaniju, itd.) kada jednostavno doseljeno stanovništvo okupira ogromne delove novoosvojenih teritorija. Ali se i onda uglavnom radi o ratarskim društvima. Bar kada je Evropa u pitanju.
Indoevropeisti se mnogo zanimaju za litvanski od živih IE jezika. A nekad davno reče neko da ako hoćeš da čuješ kako su govorili Indoevropljani, idi poslušaj litvanskog seljaka. Ima citat u Vikipediji.
A moguće. Kao da se u jednom momentu slovenski odvojio od baltskog, a ne obrnuto ili da su se ravnomerno/ravnopravno pocepali. Ali ako je dosledno satem jezik, onda ipak neće baš biti da je tako arhaičan kako se na prvi pogled čini.
Link to comment
  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    39

  • расејан

    18

  • FranziskaKafka

    7

  • Ulven

    6

:lol:al pobogu, gde je išsiblaškęs?!
Kako gde? Pa Dijasporijus. :DTi rasejanost prevela kao rasejanost, ja je šatro preveo kao rasejanost po belom svetu. Ostaje da nam Išsiblaškęs/Dijasporijus priopći koja je vrsta Rasejanog, al' već slutim da je obe. Vrag odneo šalu, sad i litvanski ima previše homonima. :lolol:
Link to comment

M šešiolika, rado bih se upustio i u centum/satem tematiku, ali morao bih da otvorim litvansko poglavlje u indoevropeistici (mislim knjizi koju imam na polici), a ne mogu sada, jer (vrag odneo šalu) moram kod lekara zbog nekog sasvim aplaniranog bola gde mu mesto, a ni vreme, nije.

Link to comment

BolekisValdorfijusDijasporijus/išsiblaškęsMiobeigaKinžas LuijasStormeigaBogateiga (ovo je LaRicca)Teigai, svakako,Franciskijus Kafkijauskasraudonas autobusas. M šešiolikaDelijus šešiasdešimt septyni :P

Link to comment
Kako gde? Pa Dijasporijus. :D Ti rasejanost prevela kao rasejanost, ja je šatro preveo kao rasejanost po belom svetu. Ostaje da nam Išsiblaškęs/Dijasporijus priopći koja je vrsta Rasejanog, al' već slutim da je obe. Vrag odneo šalu, sad i litvanski ima previše homonima. :lolol:
Не него српски :). Јесте, оба... и на оба полажем право. Оно прво по струци (био профа у неком од претходних живота), друго по локацији.пјаф™: има и трећа расејаност, она ратарска/петришољска, ал' за то се још не зна, тек да видимо где ће ми деца завршити. Засад нас има (што нас, што нашег) у распону од девет часовних зона. Edited by расејан
Link to comment

Damned isprepleteni topici, barem na 3 bih ovo kacila, ali hajde ovde.Muzikica divna, Ulali (neuporediva verzija). Zbog nje kacim, a i jezik je fin. Saponi? Dajte pomoc, ako neko zna...Mahk jchi tahm buooi yahmpi gidiMahk jchi taum buooi kan spewa ebiMahk jchi tham buooi yahmpi gidiMahk jchi taum buooi kan spewa ebiMahmpi wah hoka yee monkTahond tani kiyee tiyeeGee we-me eetiyeeNanka yaht yamoonieah wajitseMahk jchi tahm buooi yahmpi gidiMahk jchi taum buooi kan spewa ebiMahk jchi tham buooi yahmpi gidiMahk jchi taum buooi kan spewa ebiMahmpi wah hoka yee monkTahond tani kiyee tiyeeGee we-me eetiyeeNanka yaht yamoonieah wajitseNanka yaht yamoomieah wajitse

I neki prevodic koji nadjoh:A hundred years have passedYet I hear the distant beat of my father's drums.I hear his drums throughout the land.His beat I feel within my heart.The drum shall beatso my heart shall beat.And I shall live a hundred thousand years.

Edited by Chivo D'Arbo
Link to comment
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...

nemam pojma na sta mi lici. Mislim, cini mi se da prepoznajem neke slicnosti sa skandinavskom intonacijom, pa i fonetikom, ali bog ce ga znati. Vidi se tj. cuje se da je IE jezik(naravno), ali neverovatno daleko od slovenskih, mozda najdalje. Valjda ce se odrzati, bilo bi steta da izumre.

Link to comment
nemam pojma na sta mi lici. Mislim, cini mi se da prepoznajem neke slicnosti sa skandinavskom intonacijom, pa i fonetikom, ali bog ce ga znati. Vidi se tj. cuje se da je IE jezik(naravno), ali neverovatno daleko od slovenskih, mozda najdalje. Valjda ce se odrzati, bilo bi steta da izumre.
Interesantno je sto je intonacija (i naglasak) istovetan drugim skotskim govorima, bilo germanskom skotskom jeziku (Scots) bilo skotsko-engleskom (Scottish English). Inace Scots Gaelic govori valjda samo 60.000 ljudi.
Link to comment
Interesantno je sto je intonacija (i naglasak) istovetan drugim skotskim govorima, bilo germanskom skotskom jeziku (Scots) bilo skotsko-engleskom (Scottish English).
Zato sto je najverovatnije etnicki substratum bio isti ili slican ili je ranije(pre sirenja engleskog) govorio slicnim jezikom(osim istocnog lowlandsa,ispod Ediniburgha, koji istorijski zapravo naseljen anglima). Kao sto nalazim(da se ne uvrede neki eventualno) velike slicnosti izmedju intonacija nekih crnogorskih i dalmatinskih govora i onih u italijanskom.
Inace Scots Gaelic govori valjda samo 60.000 ljudi.
ovde ima malo kako je doslo do toga. Pogledati na youtubu i ostale delove ove epizode History of Scotland, zanimljivo je: Edited by M16
Link to comment

Vrlo interesantna emisija.Interesantno je kako su govornici skotsa (germanskog skotskog) do 15. veka galski skotski zvali 'Scottis' a svoj jezik 'Inglis' (skots i jeste nastao od staroengleskog)...a onda posle toga, Inglis postoje 'Scottis' i kasnije 'Scots' a prethodni 'Scottis' postaje 'Erse' (irski). I onda, kada je Skotska dobila 'svoj' germanski jezik drugaciji od engleskog, doslo je do unije s Englezima i do ponovnog sirenja - engleskog, ali sada u njegovoj modernijoj formi. Pa je tako nastao Scottish English.

Link to comment

moje ime na arapskom: مِلَنَاthe best part je sto sam sama naucila da ga napisem cool.gif , inace arapski sa svojim glotalnim stopom i grlenim zvukovima - cudo jedno i stvarno zanimljiv za ucenje ( ع vec pocinje da me kosta zivaca.). a najbolje je kad kucas pa backspace ide unazad -_- .dva jezika koji su definitivno moj fetish ^_^ :"Kroz djardine, kroz pjacete,priko boti o marete - karoca greKroz ditinjstvo i obide,kroz letrate i beside - karoca greNiz skaline s puno diceča se penju do fortice - karoca greDi gariful lipo cvatei kroz dane ča se zlate gre, karoca greKaroca gre, karoca gre,Kroz vrime ča je prošlo,kroz sunce i kroz ladDi cva san i frajava,a 'ko zna di san sad?Karoca gre, karoca gre,Od snova i od zvizdača uvik će mi sjat'Dok glas će pusti danau vitru mene zvat.Karoca gre, gre, gre. Neka gre!"i drugi:"O wither away my bonnie May, Sae late an' sae far in the gloamin' The mist gather grey o'er moorland and brae, O wither sae far are ye roamin'?Chorus:O ye'll tak the high road an' I'll tak the low, I'll be in Scotland afore ye For me and my true love will never meet again By the bonnie bonnie banks o' Loch LomondI trusted my ain love last night in the broom, My Donald wha' loves me sae dearly For the morrow he will march for Edinburgh toon, Tae fecht for his King and Prince Charlie.O well may I weep for yestreen in my sleep we stood bride and bridegroom together But his arms and his breath were as cold as the death And his heart's blood ran red in the heather"...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...