Jump to content
IGNORED

Tramp posle poraza


vememah

Recommended Posts

10 hours ago, Tutankamon said:

U kom su republikanci vecina...cisto sumnjam

 

Kažu da je odluka na ovoj apelaciji donesena jednoglasno, iako je odnos članova bio 2:1 za demokrate, tj. republikanski sudija je glasao za to.

 

Videćemo.

Edited by vememah
Link to comment
Quote

Jackson, liberals have tough questions for challengers

Another sign that the court was leaning toward Trump’s position: Even some of the liberal justices posed difficult questions to the lawyers representing his challengers.

Notably, Justice Ketanji Brown Jackson, a Joe Biden nominee, said that the 14th Amendment provision did not include the word “president,” even though it specifically listed other officials who would be covered, such as members of Congress. That is a central argument Trump’s attorneys have raised in the case.

“They were listing people that were barred and ‘president’ is not there,” Jackson said. “I guess that just makes me worry that maybe they weren’t focused on the president.”

Justice Elena Kagan questioned the implications of a single state banning a candidate in a presidential election.

“Why should a single state have the ability to make this determination not only for their own citizens, but for the rest of the nation?” Kagan asked.

All three of the court’s liberal justices – Jackson, Sonia Sotomayor and Kagan – asked tough questions of both sides but they generally focused on narrow provisions, avoiding broad questions about whether the president engaged in an insurrection. Heading into the arguments, many experts predicted that would suggest the arguments were moving in Trump’s direction.

 

Link to comment

To je nesto sto Tramp godinma prica - svaka drzava mora da placa svoju odbranu (po mogucstvu tako da kupuje od USA) i nece Amerika da podmece svoj novcanik. Mislim da to nema puno veze sa Putunim. i deluje razumno iz ugla Americkog biraca (bar koliko i ostale reči sto izlaze iz te glave)

a ovo oko saveza, obaveza, postovanja dogovora svakako znamo da ne funkcionise u modernom svetu

 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

To je nesto sto Tramp godinma prica - svaka drzava mora da placa svoju odbranu (po mogucstvu tako da kupuje od USA) i nece Amerika da podmece svoj novcanik. Mislim da to nema puno veze sa Putunim. i deluje razumno iz ugla Americkog biraca (bar koliko i ostale reči sto izlaze iz te glave)

a ovo oko saveza, obaveza, postovanja dogovora svakako znamo da ne funkcionise u modernom svetu

 

To ne prica samo Tramp nego sve SAD administracije vec 15-20 godina. Medjutim, ogromna je razlika izmedju "ne placate dovoljno i zato povlacimo snage iz Evrope" (sto se dogadjalo u poslednjih 20 godina) i " ako ne placate neka Putin napadne a ja cu ga pustiti da radi sta hoce" u situaciji kada traje rat na NATO granici i kada vazi potpis SAD na povelju NATO-a. 

On (i pre svega Republikanci koji ga podrzavaju) je ovim direktno udario na kredibilitet SAD i to se placa i tek ce platiti. Najverovatnija strategija sada je da manje zemlje Evrope, Azije i uopste globalno jos vise povecaju (zdruzene) programe svoje produkcije oruzja (kao sto je recimo nastao EADS/AirBus) sa ciljem strateske nezavisnosti od SAD. To se ionako vec desava ali sada ce se povecati jer je svima jasno da su SAD disfunkcionalna i koruptna demokratija gde je rizik postao suvise velik. Tramp nije samo epizoda nego simptom hronicne bolesti.

Momenat je ionako odlican jer mnogi americki skupi sistemi (kao i ruski ranije) postaje ubrzano manje irelevantni. Mnoge drzave ce recimo sada poceti ili su vec pocele sa masovnim investicijama u vojne dronove i protiv-dronovske sisteme, a to sigurno nece vise kupovati od SAD. A sa manjom vojno-politickom zavisnoscu ce ici i sve veci pritisak na americki tehnoloski i finansijski sektor koji takodje pravi svuda probleme jer je suvise dominantan. Na kraju ce to sve platiti kao sto ce i Rusija platiti sledecih 50 godina.

  • +1 3
Link to comment

Sledećih 50 godina...pa mi ne znamo šta će se desiti za godinu dana kad Tramp najverovatnije dođe na vlast a kamo li za 50 godina...

Link to comment
On 8. 2. 2024. at 19:51, 3opge said:
sta drugo ocekivati od svinja koje sede u tom sudu

Demokratija se zasniva na poštovanju institucija. Po ustavu postoje tri nezavisne grane vlasti.

Ti jednu od te tri grane vlasti nazivaš svinjama koje su zavisne od onog ko ih je postavio.

Za drugu se nadmeću Tramp i Bajden. Dve osobe apsolutno nesposobne da vode STR. Neko od njih će voditi izvršnu vlast. 

Da li ove dve stvari, po tebi, ukazuje na krizu institucija? 

Da li si pogledao saslušanje Zuckenberga i drugara u Senatu? Oni senatori su potpuno u modu  "Kad porastem biću Putin". Ako neko od njih postane predsednik, ili predsednikov staratelj, neće biti dobro.

Tramp je ograničen u mnogim stvarima i podržavaju ga uglavnom luzeri. Iz nekog razloga od njega se pravi bauk i svi problemi se svode na njega. 

Link to comment
On 11. 2. 2024. at 15:10, Tutankamon said:

Sledećih 50 godina...pa mi ne znamo šta će se desiti za godinu dana kad Tramp najverovatnije dođe na vlast a kamo li za 50 godina...

 

Jednog dana cu mozda razumeti zashto se za predsednika Amerike koliko god taj bio mocan ili samo josh jedan na liniji, trkaju chovek koji je prestario za tu ulogu i chovek koji je klasichan narcis iz knjige i svi to znaju. Hajde mi smo u Srbiji izgubili kompas totalno pa se glasa Vuchic, ali ovo malo Amerikanaca shto znam nisu ni bez kompasa, ni neobrazovani, ni lakomisleni... i onda - Trump ili Biden.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...