Jump to content

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

  • 1 month later...

Pa sad, to je znao svako ko je video ADAC-ove testove poređenja kola. Uvek mora da pobedi švabo, najčešće VW. Ako se porede BMW, Mercedes i Audi, onda već nisi bio siguran koga će isturiti. Taj ko je verovao tim tekstovima je verovatno iste čitao sa Petrom Panom.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Da li neko ima iskustva sa Nemačkom posle hrvatskog pristupanja EU?

Naime, našao sam sledeće na netu:

 

1) Keiner Arbeitsgenehmigung-EU bedürfen Fachkräfte, die eine Hochschulausbildung oder eine vergleichbare Qualifikation besitzen, zur Ausübung einer der beruflichen Qualifikation entsprechenden Beschäftigung sowie ihre freizügigkeitsberechtigten Familienangehörigen.

(2) Die Arbeitserlaubnis-EU wird Personen für Beschäftigungen, die eine qualifizierte Berufsausbildung voraussetzen, sowie ihren freizügigkeitsberechtigten Familienangehörigen ohne Prüfung nach § 39 Absatz 2 Satz 1 Nummer 1 des Aufenthaltsgesetzes erteilt.

 

 
 
 
Ovo je član 12b Zakona o radnim dozvolama za strane radnije i koliko sam uz pomoć koca i konopca uspeo da razumem, za visokoobrazovane radnike koji pronađu posao u struci, radna dozvola neće biti potrebna?
 
Međutim, nisam siguran da sam ja to dobro razumeo, pa sam kontaktirao Arbeitsagentur (ZAV) i ambasadu Nemačke u HR, međutim od prvih sam dobio odgovor 'to the best of their knowledge' a od drugih 'najvjerojatnije' :)
 
Elem, da li neko ima praktičnog iskustva sa ovim ili je dobro pravno/nemački potkovan, bio bih zahvalan za info.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Da se nadovežem na samog sebe, možda nekom zatreba info.

 

Odgovor od EURES advisora:

 

Hello,

 Yes, as Croatian citizen, you will be allowed to work in Germany if you find a job according to your qualification. Good luck!

Link to comment

http://www.frankfurt-main.ihk.de/recht/themen/arbeitsrecht/beschaeftigung_auslaendischer_arbeitnehmer/

Da, za visokoobrazovane ne treba radna dozvola.

Doduse, ako si visokoobrazovan i nadjes posao u struci za koji neces biti manje placen od domaceg kandidata, dobices radnu dozvolu pa da si i gradjanin Avganistana. Vec vise od deset godina je tako.

Za masince, elektro inzenjere, informaticare i ljekare sa bilo kojim pasosem ne postoji ni Vorrangprüfung, tako da ne cekaju sest nedelja u kojima u teoriji biro za nezaposlene salje poslodavcu nazaposlene sa EU pasosem ne bi li ih on zaposlio prije kandidata iz Gornje Volte. U praksi niti oni salju te nezaposlene EU gradjane, niti poslodavca mogu naterati da zaposli nekoga ko mu ne odgovara samo zato sto ima EU pasos.  

 
Link to comment
  • 2 months later...

Alo Švabe, da li možete normalno da dižete u Srbiji kintu na bankomatima sa svojim EC/Maestro karticama ili mora Visa/MasterCard?

Ako ide bez problema (pošto mi je na hr primorju funkcionisalo), zna li se koliku kintu uzimaju banke kao "uslugu"?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...