Jump to content

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

ja moram da priznam da nemam poima o svemu tome. i iznimno mi je milo em drago zbog toga :)ali ako treba nesto jos osim ovog sto je frhost napisao, javi, znam ko zna :)

Link to comment

Promenili su zakon, sad je obavezan Integrationstest (može da se položi i bez Integrationskursa - njega ima smisla raditi samo ako se nekome žuri pa treba rok da skrati sa 8 na 7 godina), kao i test jezika na B1 nivou. Ali ako se već studiralo, taj test jezika je bio već preduslov i za to - bilo kakva ćaga na tom planu bi trebalo da je dovoljna.

Link to comment

Je l' Integrationstest isto sto i Einbürgerungstest? Ako jeste, taj test je cista smejurija za jednog koliko-toliko obrazovanog coveka koji 7 godina zivi u Nemackoj.

Link to comment
Nema sanse ni jedno ni drugo :isuse:
Hm :huh:
u zavisnosti nadignutosti rakursa sluzbenika u Amtu,
Ovo je svakako ključni faktor za sve, a inače jednom sam ja pitala mogu li niderlasung (posle 5 godina boravka) pa me je jedan ljubazni mladi i perspektivni oduvao rekavši da nema šansi pošto sam 3 godine imala studentsku vizu iako sam bila redovno zaposlena i plaćala sve doprinose + da nemački boravak mogu dobijati doklegod sam potrebna Nemcima a kad/ako više ne budem ćao doviđenja.Pa se posle toga nisam uopšte bavila problematikom, međutim možda bi trebalo.
Drzavljanstvo mislim da mozes da trazis nakon 7 godina legalnog _boravka_ ako imas integracijski kurs ili nakon 8 ako nemas. Ako hoces nemacko, moras da se odreknes srpskog drzavljanstva. Moze direktno, ne mora prvo nider.
Znači već 8 godina je dovoljno (ja imam 11).Znam za odricanje od srpskog. To je jedan od razloga zašto se nisam ozbiljnije bavila celom stvari, ne toliko zbog patriotizma (mada bi mi bilo malo čudno da mi klinci imaju <između ostalog i> srpsko a ja da nemam, nego zbog dodatne birokratije.Nemam inače nikakav kurs niti potvrde, ni integracijski ni jezički ni ništa.
Sta ti omogucava niderlasung: ako si ikad cekala u redu ispred ABH i imala kontakt sa nemackom birokratijom, onda ne moram da ti objasnjavam.
Ne znam šta je ABH ali svako smanjenje bilo kakve birokratije podržavam.Inače koliko sam ja shvatila, niderlasung ti omogućava sve što i državljanstvo osim glasanja, za koje me boli uvo + ne moram da se odričem srpskog, te mi je zato interesantno (ako je istina).
Osim toga, ako oba roditelja imaju stalni boravak neko vreme pre nego sto se rodi dete, dete ima pravo na nemacko drzavljanstvo. Pa onda elterngeld...
Na elterngeld imaju pravo svi, ne znam na šta si mislio?Naše drugo dete je dobilo pravo na D jer smo oboje dovoljno dugo ovde, s tim što je muž EUovac (jedan od onih propalih lenjih no ipak :D), ali svejedno se računa i moj i njegov boravak.Prvi klinac pak ne, jer kad se on rodio, ja jesam dugo u D ali bi to bilo dovoljno za EU državljane (8 godina, a trebalo bi mi 10), a muž je bio samo 7 godina (a trebalo mu je 8).Ne znam da li on naknadno može dobiti pravo (zanima me pošto bih volela da obojici sve bude isto):
Link to comment
ja moram da priznam da nemam poima o svemu tome. i iznimno mi je milo em drago zbog toga :)ali ako treba nesto jos osim ovog sto je frhost napisao, javi, znam ko zna :)
ma nemam ni ja :), ali možda bih trebalo da imamnisam ni ja pametna iskreno rečenoa zna li taj neko ko zna šta i kako treba za taj niderlasung? el to zajebano il nije, i da li je istina ono što sam rekla? (da je praktično isto kao državljanstvo ali bez glasanja)
Link to comment
a zna li taj neko ko zna šta i kako treba za taj niderlasung? el to zajebano il nije, i da li je istina ono što sam rekla? (da je praktično isto kao državljanstvo ali bez glasanja)
znam i ja ponešto, nije baš isto. npr. ako bilo kada provedeš šest meseci u cugu van nemačke, automatski prestaje da ti važi.a što ne uzmeš prvo blue card, koliko znam to ti je najjednostavnije, a kasnije ti je lakše bilo šta drugo za šta se odlučiš
Applicants must have a degree from an accredited University or at least 5 years experience in a related profession and an employment contract from a German company about 44.800,- € which is reduced to 35.000,- € for scientists, IT-Experts, Engineers and medical Doctors....Now every work permit holder can get the ,Niederlassungserlaubnis‘ (unlimited residence permit) after 3 years and if the applicant speaks German he can get it already after 2 years (only with a valid employment contract!). This is an improvement, before the Bluecard it was 5 years.
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

merkelica izula na izborima, preko 42%. ali ipak slede zanimljivi dani, posto joj to verovatno nece biti dovoljno, a liberali su uspeli da, po prvi put od '49., ne predju prag od 5%. SPD se vise puta pre izbora zaklinjao da nece u koaliciju sa CDU, pouceni proslom koja im je znacajno stetila, zeleni su ionako u padu od par procenata, koalicija sa CDU bi ih verovatno dokusurila. od Die Linke svi beze ko od gubavaca, a AfD (protivnici evra) nije uspela da predje 5%, mada im je alarmantno malo falilo. no, sacekajmo zvanicne rezultate :)

Edited by aram
Link to comment

ni jedno ni drugo, sve vrlo ocekivano :)ja ocekujem da ce SPD ipak prihvatiti koaliciju. mislim, ako im uopste bude nudjena. ono sto mene najvise zanima ne uspevam jos nigde da pronadjem - broj ljudi koji nisu glasali ili su crtali kurcice po listicu, a navodno je u velikom porastu. doduse, nisam se bas ni ubio trazeci, sportova raznih ima veceras :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...