Jump to content

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

e da, svakako nemoj Neukölln, tamo znam neke Srbe/Hrvate koji tamo žive ali vode decu u školu na drugi kraj grada jerbo je škola preko puta njih puna raznoraznih ne-Nemaca™ koji pojma nemaju nemački i onda možeš već zamisliti nivo obrazovanja, je liono što su nama upućeni svojevremeno rekli da je ok su Friedrichhain, Charlottenburg i Schöneberg (centar), a deluju mi fino i Stegliz i Zehlendorf (širi centar) mada mož biti da su oni malko suviše uobraženi (a čula sam i neke priče da ima mnogo ljudi koji ne žele da izdaju stan strancima, no sve je to iz druge-treće ruke, ja bih probala ali nemoj se začuditi ako bude problema)

Link to comment
11 godina, bolje mirniji kraj :)Weißensee?
eh, taj kraj ne poznajem <još> ali mislim da ne bi trebalo da bude loš :)bwt i naš kraj je apsolutno super :D jedino za školu bi moralo da se ide negde u centar jer ima samo vrtić + škola za prve 4 godine (a on je već 5-6 razred je li)
Link to comment
11 godina, bolje mirniji kraj :)Weißensee?
Vodi racuna da se u Berlinu krece u skolu sa 6 godina, a da osnovna skola traje 4-6 razreda, tj. vec u 5. razredu (dakle sa 11 godina) naprednija deca krecu u gimnaziju, a ostali posle 5. ili najkasnije 6. razreda u gimnaziju/srednju skolu. Tako da ti u stvari manje-vise trazis srednju, a ne osnovnu skolu.
a deluju mi fino i Stegliz i Zehlendorf (širi centar) mada mož biti da su oni malko suviše uobraženi (a čula sam i neke priče da ima mnogo ljudi koji ne žele da izdaju stan strancima, no sve je to iz druge-treće ruke, ja bih probala ali nemoj se začuditi ako bude problema)
Prvo je sasvim tacno (uobrazeni), a drugo netacno (10 godina krckamo u Steglicu bez ijedne neprijatnosti). Naprotiv, ima bas dosta stranaca, nego mi ovde ne volimo levicare, komuniste i hipstere iz istocnog Berlina. A i CDU je na vlasti neprekidno otprilike od 1945.
Link to comment

Gle gle imamo i jednog uobraženog iz Šteglica :PNe, pazi, pa rekoh već da tu drugu informaciju uzme sa zadrškom jer je meni to nekada neko negde spomenuo, pa reko ajd da i ja spomenem da je meni neko nekada negde spomenuo ;)E da, Prenzlauer Berg je ok, nekoliko porodica s klincima iz mog okruženja žive tu i zadovoljni su, mada je to više centar nego priroda, a onaj Weissensee je iza njega tako da kontam da loš nije.Btw Kreuzberg je meni lično lep, ali nemam pojma kakav je za život (tu mi žive neke kolege i zadovoljni su, ali oni nemaju decu nego intenzivno žurkuju i tako to :P)Inače mi smo našli stan bukvalno za 4 dana, nas troje ludaka (dva odrasla i klinjo od 9 meseci u kolicima) po ciči zimi i pola metra snega i leda prošpartasmo kroz ne znam više ni ja koliko stanova, a pošto smo bili vrlo iskusni za berlinska rastojanja zakazivali smo tipa 10h Šarlotenburg (zapad) pa 12h Fridrihshain (istok), pa 14h neko selo na jugu, pa 16h opet Šarlotenburg, i tako :sleep: Btw mogao bi i šteglički burek da kaže koju ;-) pošto je on mnogo duže tu (ja sam samo 2 godine).

Link to comment
Weißensee?
nemoj.istok van ringa je lep za videti, po mogucstvu iz daleka ;)(znam sta mi sve dovozi tramvaj iz tog kraja svakog jutra)xberg je isuvise party + nije nimalo jeftin u svojim lepsim delovimazelendorf je daleko u picku materinu od svega sta se u gradu zbiva,steglic za nijansu bolji, ali se suvise naslanja na smoreni zapad@buregdzija - doci ces ti kad tad na bajadere autom, a onda ce te cekati ekipa iz kraja s hepo kockicom u dzepu!
Link to comment
nemoj.istok van ringa je lep za videti, po mogucstvu iz daleka ;)
a to je istok a ne sever?meni se učinilo kao sever, mada ogradih se već na početku da ne poznajem taj deoa marzahn-hellersdorf jeste sranje (i deluje malko komunističko-svemirski)
Link to comment
zelendorf je daleko u picku materinu od svega sta se u gradu zbiva,
pa jes malo, mada bih ja to rekla za kladow (koji mi inače uopšte ne deluje loše ako voliš selo kao takvocelendorf je ipak tu negde (za berlinske pojmove)
Link to comment

e da, ako si gledao weissensee onda ti nije bitno da li je centar, može i van centra?mi smo inače bili dosta nažareni na kuću s baštom pa smo se prijavili i u par "sela", no samo smo jednu kuću uspeli da ugovorimo da vidimo u tzv Mariendorfu (koji je isto ok kraj na jugu), i bila nam je drugi izborbtw meni na istoku rummelsburg i karlhorst deluju, no može biti da su škole sranje i tako to

Link to comment
  • 1 month later...

Kad smo već kod dijasporskog lokal-patriotizma, ljudima koji šprehaju nemački bih predstavio lokalni badenski dijalekt, prepisan iz jelovnika jednog od restorana lokalne kuhinje (gde je sve do sada poručeno bilo fenomenalno spremljeno, a meni je to - moram priznati - retkost kod Nemaca):

Freiherr Drais von Sauerbronn - oder besser:„Willsch e Fahrrad oder e Kochkischd?“A m 29.04.1785 erblickte Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn in Karlsruh das Licht der Welt. Wie sich scho früh rausg ́stellt hat, war der Kerle en echte Tüftler! Viele sage, sei wichtigschde Erfindung wär die Draisine, der Vorläufer vom heutige Fahrrad. Mir finde aber, sei beschde Erfindung war die „Kochkischd“!Selle isch e dick isolierte Holzkischd, in die mer des vorher kurz uff em Herd a ́gekochte Esse neistellt. Des gart dann langsam un b`sonners schonend fertig. Heut heißt mer des „Niedertemperaturgarverfahren“. Wie lecker un budderzard des Floisch uff die Art wird, des könne Se hier selber probiere. Un danach sage Sie ganz b`stimmt auch:„Lieber e Kochkischd als en Drahtesel!“„Original Badischer Sauerbrode“e safdig ́s Stück vom ganz leicht durchwachsene Rinderbug, der mit Loorbeerblätter, Wacholderbeere, em gute Essig un viel kräftigem Rotwein eing ́legt wird und dann bei kloiner Hitz, ganz langsam un b`sonners schonend - über 30 Stund lang - budderzard schmort. Servierd wird er in ere kräftig-aromadische Sauerbrode-Soß mit Eierspätzlen(18,90 €)
Link to comment

možda je već bilo ali više ne znam gde:posle 11 godina boravka u D pri čemu se radilo skoro svo vreme (no se nekih 4-5 godina imala studentska viza iako je u pitanju bio regularni posao uz plaćanje svih poreza i doprinosa i kjurčića) sa 2-3 pauze, da li može i koliko je zajebano dobiti:- niederlassung- državljanstvoi da li se isplati uopšte državljanstvo ukoliko se izboksuje niderlasung?(tj možda prvo i mora niderlasung pa tek onda potencijalno državljanstvo, tj nema vode bez kravate državljanstva bez prvo niderlasunga?)

Edited by Amelija
Link to comment

Moje (licno) iskustvo je da drzavljanstvo i nije nesto mnogo zajebano dobiti. Relativno brzo i nekomplikovano je sve islo sa nemacke strane, a u vreme podnosenja zahteva sam imala nekih 6 god. faksa i oko 2 godine regularne sljake (tokom studiranja sam radila, ali samo studentske "mini-poslove" u struci). U Niederlassung se pak nista ne razumem, guglacu neki drugi put.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...