Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

3 minutes ago, Mil@n said:

Pretpostavljam da ne postoji uvid u takvo nešto?

Postoji negde al' se nisam lozio da idem da trazim/gledam. 

Ovi sto su shortovali pa sad pushe™ su veliki (stocni) hedge fondovi a ovi sto ih gledaju i drze cenu su, navodno, puno malih koji su ulozili relativno (kazu) male/manje pare... 

 

Link to comment

Probao sam danas da otvorim nalog na Interactive Brokersima, sa wire uplatom iz Erste-a. Videću kako ću da prođem sa nalogom za uplatom, mada cenim da je šansa 90% da će mi odbiti plaćanje.

Link to comment

Navodno su najbolja platforma za online trgovanje koja prihvata klijente iz Srbije. Dobar je i Saxo Bank, isto navodno, ali oni traže da se uplati depozit od 10k eura najmanje.

 

E sada, tu ostaje ono pitanje iz mog jutrošnjeg mejla, kako se iz Srbije uopšte posluje sa njima. Ja sam radio potvrdu naloga jutros, i ona je dosta komplikovana, te sam se zaglavio kod potvrde novčanog računa. Pare sam uplatio iz čiste radoznalosti, da vidim da li može da prođe, jer sam čitao po webu da je prolazilo, a ako prođe, testiraću sa tim parama da li mogu da ih vratim nazad.

 

Takođe navodno, ima online tradera kod kojih možeš da uplatiš pare sa kreditne kartice, što prolazi, ali je problem da se te pare povuku nazad na račun. Ako mi ne prođu IB, probaću i tu varijantu da vidim radi li nekako.

Link to comment
7 hours ago, Ayatollah said:

 

Najmanji problem je da li bi te naši uhvatili ili ne bi.

Prvo, strane banke obično vrlo nerado otvaraju račune licima koja nisu rezidenti njihovih zemalja, i nemaju ni boravak ni posao ni imovinu u tim zemljama. Takođe, banke koje rade online takođe obično podrazumevaju da si državljanin neke od zemalja EU ili EEC, ja nisam nigde uspeo da nađem da državljanin Srbije može da otvori račun iz Srbije, obično su to neke varijante za državljane Srbije koji rade u inostranstvu.

Drugo, čak i kada bi mi neka regularna strana banka htela otvoriti nerezidentni račun i trejding račun, zbog KYC i AML pravila ne bih mogao da otvorim račun bez fizičkog prisustva, dakle morao bih da putujem napolje, a u zavisnosti od zemlje i da se prijavljujem njihovim poreskim upravama i dobijem poreski ID. To je cimanje samo po sebi i bez pandemije.

Treće i najbitnije, transfer novca na i sa tog računa bi bio pain in the ass, naročito punjenje tog računa. Naše banke bi me drkale za puštanje para sa privatnog računa na račun u inostranstvu, a kad bih povukao pare morao bih da dajem izjave o poreklu tih para (mada se to ne kontroliše tako strogo). Alternativno bih mogao da nosim i uplaćujem keš na račun, ali bih onda tamo morao da dokazujem poreklo para, plus bih morao da se zezam sa putovanjem i nosim iznose ispod 10k eura, kako ne bih morao da ih prijavljujem. 

 

E sad, sve su ovo rešivi problemi, i snađu se ljudi da iz Srbije otvore račune napolju. Razmišljao sam o tome da otvorim firmu preko i trejdujem preko nje, a da fakturišem samom sebi u Srbiji nekakve "usluge" i plaćam to sa svog advokatskog poslovnog računa (što je na ivici legalnosti i moglo da zainteresuje Poresku upravu u jednom trenutku). Međutim, za male iznose sa kojim ja učestvujem na berzi je ovo veliko zezanje, možda jednog dana ako/kada budem imao dvocifreni broj petocifrenih pozicija.

 

Mislim da nije problem otvoriti racun u inostranstvu, mozda gresim. Ovde moze bilo ko da otvori samo je potrebna adresa a to ubacis da je paperless pa da nikad nigde ne stizu izvodi. Da ne pricam sto otvaraju bez dokumenata pa moraju prst da koriste kao identifikaciju. Bukvalno na salteru imas onu crnu kutijicu da se pravi otisak prsta. 

Za finansije sa stranog na srpski bilo koji racun jeste zajebancija, al karticu mozes da koristis i vuces pare iz bankomata. 

Sajtovi poput ameritrade ne salju nista drzavama, salju tebi godisnje porez koji bi trebalo da prijavis al nisam sigurna kako bi to bilo za srbiju. 

 

Ima jos nekoliko opcija kako podici svoje pare..na primer posaljes preko xoom paypal, kod vas se zove ria. Naplacuju $5 za do $2000 transakciju sto je skroz okej. 

 

Sestra i ja stalno jedna drugoj saljemo, obe imamo iste banke u americi, poceli su nas da drkaju sa razlozima zasto saljemo. Al samo napisemo pozajmica i to je to. I mene pozovu da potvrdim. Mislim glupost.. Drkaju za par hiljada.... Prebacivanje sa stranog na srpski devizni je isto papiroloska sprdnja, izjava u banci, potpis, "pecat" al problem je sto se ceka danima a pare su potebne juce. 

Edited by mustang
Link to comment
2 hours ago, mustang said:

 

Mislim da nije problem otvoriti racun u inostranstvu, mozda gresim. Ovde moze bilo ko da otvori samo je potrebna adresa

 

Nece da moze bez SSN, probao ja.

 

Chase je jedno vreme radio na osnovu izvoda iz tvoje domace (njima strane) banke, medjutim i to je prestalo pre neku godinu (i to nekih mesec-dva pre nego sto sam ja pokusao).

Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

 

Nece da moze bez SSN, probao ja.

 

Chase je jedno vreme radio na osnovu izvoda iz tvoje domace (njima strane) banke, medjutim i to je prestalo pre neku godinu (i to nekih mesec-dva pre nego sto sam ja pokusao).

 

Moze moze. Pa kako milioni ilegalaca bez ssn rade. Moze da se otvori uz pomocu pasusa ili licne karte zemlje koje imas

Link to comment

Probajte n26. Digitalna, koliko vidim moze da se otvori i za rezidente Srbije. Sve se radi preko aplikacije, fizicke banke mislim da nemaju.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, Zlurad said:

Probajte n26. Digitalna, koliko vidim moze da se otvori i za rezidente Srbije. Sve se radi preko aplikacije, fizicke banke mislim da nemaju.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

 

Ja imao racun kod njih dok se nisu povukli sa UK trzista, i morao je da se zatvori. :sad:

 

 

1 minute ago, mustang said:

Bank of America na primer, to je moja banka

 

Thanks, probam sledeci put kad sam tu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...