Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

MEHANIZMI DJELOVANJA, KEMIJSKI SASTAV I REVERZNI INŽENJERING BIONTECH PFIZER CJEPIVA - 2. DIO

 

Quote

KOLIKO JE TO TRAJNO RJEŠENJE?

Cjepivo Pfizer-BioNTech se primjenjuje u dvije doze u razmaku od 21 dan. No budući da je cjepivo posve novo – baš kao i COVID-19 i njegov uzročnik, virus SARS-CoV-2 koje poznajemo tek godinu dana – još uvijek se ne može pouzdano reći koliko bi dugo mogla trajati imunost postignuta cijepljenjem. Za sada se, logikom praćenja stanja imunosti nakon preboljenja COVID-19, pretpostavlja kako bi zaštita cjepivom trebala trajati najmanje 6 do 9 mjeseci, a vjerojatno i duže od toga (no, nemamo „kristalnu kuglu“ u kojoj možemo vidjeti u budućnost i predvidjeti koliko će imunost protiv ovoga koronavirusa zaista trajati – kako ona stečena bolešću, tako ni ona stečena cijepljenjem).

mehanizmi-djelovanja-kemijski-sastav-i-r

Za sada znamo da cjepivo osigurava snažnu zaštitu već za otprilike 10 dana nakon prve doze: u usporedbi s ljudima koji su tijekom treće faze dvostruko-slijepih kliničkih testiranja (double-blind je naziv za testove kod kojih ni oni koji primaju ni oni koji primjenjuju cjepivo ne znaju je li u injekciji zaista cjepivo ili je placebo) primili Pfizerovo cjepivo, dragovoljci koji su dobili placebo su se nakon kontakta s virusom razbolijevali od COVID-19 u skoro eksponencijalno rastućem kumulativnom broju, dok među cijepljenim osobama već 10 dana iza prve doze praktički nije bilo pojave COVID-19 bolesti.

mehanizmi-djelovanja-kemijski-sastav-i-r

U mjesecima nakon cijepljenja količina (titar) protutijela stvorenih u B-limfocitima i broj killer T-limfocita će postupno padati: i protutijela i killer-limfociti imaju svoj „rok trajanja“. No, naš imunološki sustav osim „borbenih“ B i T lifocita posjeduje i njihove „rođake“, posebne stanice nazvane memorijske B-stanice i memorijske T-stanice. One u sebi trajno nose „zapis“ o kontaktu našeg imunološkog sustava s antigenima, kao i podatke o načinu prepoznavanja i borbe protiv uzročnika svake bolesti koju smo preboljeli ili protiv koje smo cijepljeni.

Te stanice imaju sposobnost trajnog kloniranja samih sebe, te na taj način mogu zadržati informacije o svakom uzročniku bolesti, pa tako i o koronavirusu, tijekom znatno dužeg vremena: godinama ili čak desetljećima, pa i doživotno. Kod svakog idućeg kontakta s antigenom (dakle, ukoliko se SARS-CoV-2 virus odluči pokušati iznova inficirati osobu koja posjeduju imunološku memoriju), memorijske stanice prepoznaju antigen (spike-protein) i odmah pokreću vrlo snažan imunološki odgovor: angažiraju T-helpere da stimuliraju B-limfocite na umnožavanje i proizvodnju velike količine specifičnih protutijela protiv virusa, kao i T-killer limfocite da se „bace“ na viruse svojim ubojitim oružjima.

Za kraj, samo napomena: do sada su zapažena dva značajnija „mutirana“ oblika SARS-CoV-2 virusa (u Engleskoj i Južnoj Africi), no te mutacije nisu izmijenile način na koji mRNA iz cjepiva potiče našu imunost. Dakle, Pfizer-BioNTech mRNA cjepivo je djelotivorno i protiv tih varijanti SARS-CoV-2 virusa.

U trećem, posljednjem nastavku ove sage ćemo ukratko analizirati kôd mRNA iz cjepiva i uvrditi koje su mu instrukcijske domene u cijepljenim stanicama, te odgovoriti na nekoliko najčešćih pitanja o cjepivu i njegovoj primjeni. Stay connected!

 

  • +1 1
Link to comment
Koji sajt?
Drug me nagovorio da se prijavim za fajzera, kaze i kikiju je davao sve fajzerove vakcine, vidim u kartonu zoetis- fajzerova podfirma za veterinu.pa nece valjda kiki fajzera a ja rusa il kinjeza. 
onda si i to reshila [emoji38]ol:

sent from bubamoto

  • Wub 1
Link to comment
21 hours ago, arkonada said:

 

Ne razumem zasto opet nema govora o ljudima koji vec imaju antitela nakon prelezanog kovida?

Oni ne postoje, sta?

 

Nije mi jasno zasto se uvek govori o vakcinisanima i nevacinisanima i ko sta sme, dok ovu grupu koja vec ima antitela, niko ne spominje, a valjda su antitela stvorena nakon prelezanog kovida = primljenoj vakcini

 

U cemu je fora?

  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, Djuro said:

@Milosh76

 

Madjarska je kupila 19 miliona doza (ima 9.8M stamovnika):

 

Pfizer-BioNTech: 6.6 miliona
Moderna: 1.7 M
AstraZeneca: 6.6 M
Janssen: 4.4 M
CureVac: 0.5 M

 

Pocetkom decembra je Orban pretio da ce kupovati vakcine "i sa istoka i sa zapada" ali izgleda da je to bio samo pritisak na EU, kako bi vakcine iz EU kontigenta dobio brze.

 

Do sada (u neke 2 nedelje) je stiglo 160.000 vakcina, sve Pfizer. Vakcinisano je 80.000 ljudi - 40.000 zdravstvenih radnika (od 135.000) i 40.000 iz rizicnih grupa (uglavnom staracki domovi).

Cek, mene ovo zanima. Imam madjarsko drzavljanstvo, da li imam pravo da me oni vakcinisu? Hipoteticki, lupam, ne zivim trenutno u HU i nemam prebivaliste tamo. Na prvom mestu zbog zdravlja, a zatim sto hocu da se odem tamo i (hipoteticki) vakcinisem se u Srbiji nekom od vakcina koje ne odobrava EU, da li bi mi Madjari pravili problem oko toga? 

Link to comment
1 minute ago, Have_Fun said:

 

Ne razumem zasto opet nema govora o ljudima koji vec imaju antitela nakon prelezanog kovida?

Oni ne postoje, sta?

 

Nije mi jasno zasto se uvek govori o vakcinisanima i nevacinisanima i ko sta sme, dok ovu grupu koja vec ima antitela, niko ne spominje, a valjda su antitela stvorena nakon prelezanog kovida = primljenoj vakcini

 

U cemu je fora?

 

Negde sam proctao da je Srdja izjavio da i oni koji su imali kovid treba da se vakcinisu, jer su antitela posle prelezane korone u organizmu maksimalno pola godine, a vakcina daje trajniji imunitet.

Link to comment
4 minutes ago, Milosh76 said:

 

Negde sam proctao da je Srdja izjavio da i oni koji su imali kovid treba da se vakcinisu, jer su antitela posle prelezane korone u organizmu maksimalno pola godine, a vakcina daje trajniji imunitet.

Teško da je mogao da kaže da vakcina daje trajni imunitet.

Pa udarali bi se nogama u dupe kad bi znali da će imunitet da traje godinu i više.

 

Link to comment
1 minute ago, Milosh76 said:

 

Negde sam proctao da je Srdja izjavio da i oni koji su imali kovid treba da se vakcinisu, jer su antitela posle prelezane korone u organizmu maksimalno pola godine, a vakcina daje trajniji imunitet.

 

Ja sam citao neke studije gde kazu da traje i duze

 

Eno Aleksija je iznad izbacila text u kojem pise da se ne zna koliko ce antitela trajati nakon primanja vakcine

 

Ali takodje pise objasnjenje da celije "pamte" pa ce znati kako da se izbore, sto je isto pisano i za antitela nakon prelezanog kovida

 

Nema mi puno smisla da se antitela drugacije ponasaju kad su ista antitela u pitanju

 

Nesto mi ovde nije bas logicno

 

Kako god, ako neko npr uradi test i dokaze da u sebi ima antitela, ne vidim zasto bi toj osobi nesto bilo zabranjeno a sto je dozvoljeno osobi koja je primila vakcinu

 

Nema nikakve logike

 

To mi je i epidemiolog rekao, ali ni on nije imao odgovor na pitanje zasto se prave ove podele na vakvinisane i nevakcinisane,a ljude sa antitelima stvorenih nakon prelezanog kovida niko ne spominje

  • +1 1
Link to comment

Ali opet

Ako se uradi test, pokaze osoba da ima antitela iako nije vakcinisana, zasto bi imala restrikcije u odnosu na osobu koja je vakcinisana pa tako ima antitela?

Mozda toj vakcinisanoj osobi zapravo pre isticu antitela nego ovoj nevakcinisanoj

 

Nema mi logike ta podela koju prave

 

Pre bi imala logike podela na one sa antitelima i onima bez, pa bez obzira kako ona nastala u organizmu

Link to comment

zar nije neki naš forumaš koji se vakcinisao negde u podmoskovlju, rekao da se prvo testira na antitela, tj. da oni koji imaju antitela, ne vakcinišu se sada nego će eventulano kasnije

 

ili sam to sanjala, ali nešto ne verujem :D

 

ed.

pa se on vakcinisao pošto nije imao antitela

Edited by dùda
Link to comment
Just now, Braća Strugacki said:

moraš da imaš čip protiv korone, antitela nisu bitna

 

ja ću da se čipujem prvom prilokom

Nisam od tih ljudi koji 3puju oko cipova ako ti je komentar bio ironican.

Sasvim normalno sam postavio pitanje.

Nema potrebe sad govnati temu.

Mozemo se ponasati kao odrasli ljudi.

 

Postavio sam skroz normalno pitanje i zasita me cudi to da se grupa ljudi koja ima stvorena antitela nakon prelezanog virusa, nekako ignorise

Link to comment
5 minutes ago, Have_Fun said:

Ali opet

Ako se uradi test, pokaze osoba da ima antitela iako nije vakcinisana, zasto bi imala restrikcije u odnosu na osobu koja je vakcinisana pa tako ima antitela?

Mozda toj vakcinisanoj osobi zapravo pre isticu antitela nego ovoj nevakcinisanoj

 

Nema mi logike ta podela koju prave

 

Pre bi imala logike podela na one sa antitelima i onima bez, pa bez obzira kako ona nastala u organizmu

pretpostavljam da ce i to biti u opticaju, bar negde, kao sto je letos igg status bilo za odlazak u crnu goru (ako nesto nisam pomesala).

  • +1 1
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...