Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Dakle, na 50 soma to je...

31700 osnovica, 55.8% stopa (ovo u slucaju da se doprinosi odnose samo na oporezivi deo, ako se doprinosi placaju od prvog do poslednjeg dinara, stvar je jos gora) = 17688. 

Od 50 tisuca, tvoje je 32312. Tacno minimaler.

E sad, mozda se smiluju pa ovog puta za doprinose dobijes kontracinidbu u vidu minimalne osnovice za penziju ili mogucnost da po osnovu rada na internetu overis zdravstvenu.

Edited by Plajvi
Link to comment

Koliko ja vidim iz do sad objavljenog, kvartalnih 54k se predviđa za novo zakonsko rešenje koje će važiti od 2022, a za stara dugovanja (zadnjih pet godina) je obračun sa 32k mesečno neoporezivo i bez kamata. 

Tako da su se izvukli svi koji su zarađivali siću, a nije loše prošao ni onaj car kome su prvobitno napakovali 7-8 miliona duga.

To što neki smatraju da su krem i elita koji nije dužan da ništa plaća, to nek vide u daljim pregovorima, dotle, svaka čast Pogačaru, ne daj se isprovocirati.

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

Da, to vazi od prvog januara.

18300 neoporezivi, nema normiranih troskova, 25.5% PIO (niko ne govori da li ce biti upisivan staz ili ne), 10.3% zdravstveno (niko ne spominje da li ce moci da se overi kartica), i 20% porez. 


Unazad je finansijski odlicno prosao svako ko je zaradio manje od 768k godisnje, taj za tu godinu ne placa nista. Ostali placaju, i u toj razlici u kojoj je i PIO, pise se staz koliko sam razumeo, samo ne znam u kom intervalu, nemoguce je da ce ti neko pisati godinu dana staza za 1000 dinara.

Edit: Ko je zaradio milionce za godinu dana, obaveza je ovakva:

Osnovica = 1.000.000 (zarada) - 500.000 (50% normirani trosak) - 384.000 (neoporezivi deo godisnji, to je onih 32k mesecno) = 116k.

Stopa = 55.8%. Poreski dug = 116.000*0.558 => 64728 dinara. To je formula za unazad.

Mislim da se akumulirani dug za sve godine u kojima postoji deli na 120 jednakih mesecnih rata, a mozda moze da se isplati i u kracem periodu, nisam siguran.

Edited by Plajvi
Link to comment
5 hours ago, Taihoskopija said:

Što znači da smo mogli da budemo osigurani vrlo lako, uz malo cima i to jeste vrlo solidarno. 

 

Ako ste pokušavali i imali drugačija iskustva, izvinjavam se :sleep:, problem je bio u konkretnim šalter ljudima, verovatno. 

 

Htela sam da kažem da su nekome ko zarađuje 2 hiljade evra, recimo, godinama frizerka i učiteljica solidarno plaćale i da je zahvaljujući tome mogao da se leči i bude osiguran, tako da ne znam koliko je fer da se poteže taj argument uopšte. 

 

Apsolutno. Problem je u tome što će ti taj od dve hiljade evra reći, "šta me boli uvo što su mi frizerke i učiteljice uplaćivale zdravstveno, ja se lečim privatno i to plaćam od svojih para!"

 

Sa tim majndsetom se postavlja pitanje "zašto bih sad ja retroaktivno plaćao zdravstvo". Tvoj odgovor (zato što ti ga je neko drugi plaćao sve ovo vreme) je sasvim tačan, ali promašuje temu utoliko što solidarnost u toj priči nema mesta. 

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Kundera said:

"Od 1. januara, a to je rok koji je predložen novim amandmanom, frilenseri će poreze i doprinose plaćati kvartalno.

„Uz priznavanje normiranih troškova u iznosu trostrukog neoporezivog iznosa zarade što je sada 54.900 dinara. Za one koji zarađuju mnogo više imaju dovoljno vremena da do 1. janura iduće godine svoje poslovanje usaglase sa važećim zakonskim normama – da se registruju kao preduzetnici, registruju svoj doo, i regulišu svoj status“, istakao je Mali."

Znaci, od prvog januara, placamo 55 posto poreza, s tim sto je neoporezivi deo 55000 dinara.

 

Samo ako ste potpuni debili.

 

Svi ostali mogu da se registruju i počnu da plaćaju drastično manje.

 

Ali to nije ništa novo.

  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Samo ako ste potpuni debili.

 

Svi ostali mogu da se registruju i počnu da plaćaju drastično manje.

 

Ali to nije ništa novo.


Zavisi, za predavanje jezika u BG je pausal vec 300 evra skoro, dodaj na to prethodna dugovanja, racunaj da bez 1000 evra tesko mozes da prezivis, i to samo da bude golo prezivljavanje. Prosecan frilenser uzme oko 600, 700 evra, znaci da mu se pausal svakako ne isplati, a porez ce svakako biti ogroman po poslednjoj izjavi Sinise Malog, tanciji isti kao i do sad za fizicka lica

Edited by Kundera
Link to comment

Ko zarađuje 600 EUR i ne treba da ide na paušal, o tome smo već pričali, izašlo bi ga preko 40%. (Paušal je povoljnija opcija tek kad doguraš do 1,000.)

 

Ako se prijavi kao knjigaš plaćaće poreze i doprinose oko 15,000 RSD, dakle manje od 30% prihoda. A to je pre nego što odbije troškove poslovanja, čime može da dodatno da smanji dažbine. (Recimo, ako otpiše sebi 50% prihoda na troškove dugovao bi skromnih 10,000 RSD.)

 

Kako će biti od 2022 možemo samo da nagađamo, ali svakako se neće izjednačiti PiD za fizička i pravna lica jer bi to bukvalno svakoga oteralo ispod žita.

Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ko zarađuje 600 EUR i ne treba da ide na paušal, o tome smo već pričali, izašlo bi ga preko 40%. (Paušal je povoljnija opcija tek kad doguraš do 1,000.)

 

Ako se prijavi kao knjigaš plaćaće poreze i doprinose oko 15,000 RSD, dakle manje od 30% prihoda. A to je pre nego što odbije troškove poslovanja, čime može da dodatno da smanji dažbine. (Recimo, ako otpiše sebi 50% prihoda na troškove dugovao bi skromnih 10,000 RSD.)

 

Kako će biti od 2022 možemo samo da nagađamo, ali svakako se neće izjednačiti PiD za fizička i pravna lica jer bi to bukvalno svakoga oteralo ispod žita.


Ma isto kao do sad, ako je verovati Malom, 150 evra neoporezivi deo i od ostatka skidaju 55 posto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...