Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

3 hours ago, goofs said:

Bas tako funkcionise, sve racunovodje potvrdile, jer se taj prihod smatra prihodom od dodatne delatnosti, a to sto si ti imao pausal radnju i nisi je koristio nizasta, ko ti kriv. Nema smisla i nije logicno, ali opet, ni test samostalnosti nema smisla i nije logican.

 

Kakva crna dodatna delatnost kad na svakoj fakturi stoji ime firme kojoj se novac uplaćuje?

 

Ne znam koje su ti računovođe rekle da će to tako ići ni na osnovu čega - meni zvuči kao da je pitanje više za pravnike. Bitnije, sumnjam da je uopšte tehnički izvodljivo. 

 

Od mene npr. da se naplati 50% prihoda pet godina unazad bukvalno nema šanse, niti će ikad biti šanse - te pare jednostavno ne postoje. Mogu da me pošalju u zatvor, možemo da se ganjamo po sudovima do Strazbura, ali od toga država neće imati bukvalno ništa.

 

 

3 hours ago, goofs said:

E i par puta vidim da pises "drzavi nije u interesu", joj bre. Da, slazem se, nije joj u interesu, nekoj zdravoj pametnoj drzavi da sabotira svoju privredu i mala preduzeca. Ali ovo nase nije normalna drzava nego je leglo lopova i secikesa, ujebavaju sve zivo i nezivo vec godinama da bi namakli neko parce sebi u dzep a i danas za kasu, nebitno je sta ce biti sutra. Test samostalnosti je zivi primer toga.

 

Test samostalnosti čija je primena počela tek pre mesec dana ne može da bude živi primer ničega. Ima li nekih informacija o toj primeni? Ja nisam ništa čuo, ali očekujem da se krene od domaćih firmi jer se tu bar ima šta oglobiti. Dok ne vidim u praksi taj tragikomičan pokušaj masovne otimačine od preduzetnika koji frilensuju za strance, držaću se pretpostavke da je to paranoična fantazija.

 

Razumem da je država Srbija teška hajdučija, ali i tu se operiše koliko-toliko pragmatično. Nagaziti domaće firme koje zapošljavaju "paušalce" da ne bi morale ništa da uplaćuju, tu može da se priča o tome koliko će parče lopovi & secikese namaći sebi u džep. Ali nagaziti ljude koji rade za strane firme, tu profita prosto nema! Na kratke staze država ne dobija ništa, a na duge staze dobija manje nego što bi inače dobila.

 

Pritisak i zastrašivanje OK, razumem teoretski smisao tih metoda, ali to jedino ima smisla ako hoće da nas poguraju u određenom pravcu. A za DOO i slična ukrupnjavanja u kukavnom srpskom preduzetništvu realno nema kapaciteta, što verujem da neko u državnom aparatu zna. Dakle, izbor im je da uzimaju nešto od našeg rada za strance, ili da rad za strance efektivno ukinu pa da ne uzimaju ništa.

 

3 hours ago, goofs said:

Hipoteticki, zamisli neki Nordeus sad namirise da ima kinte u online prevodu i drzanju casova engleskog? Sta mislis sta bi bilo sa svim ovim domacim Upwork radnicima koji to rade? Njihova delatnost bi ekspresno bila stavljena van pausal delatnosti, a Upwork okarakterisan kao kamen spoticanja testa samostalnosti. Pa se vi radnici svi jbte, e, ali i mozete ovde da radite kod cika Nordeusa, good guy Nordeus. Srpska privreda 101.

 

Hipotetički, može Nordeus da me poljubi where the sun don't shine. Kad budu imali kapacitete a ne samo blagoslov države za takve megalomanske projekte, neka izvole sagraditi platformu sposobnu da zadovolji potrebe i stranih poslodavaca i domaćih radnika, plus da i sama omasti brke. Da je to tako lako, imala bi svaka banana-državica svoj Upwork.

 

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, Weenie Pooh said:

Kakva crna dodatna delatnost kad na svakoj fakturi stoji ime firme kojoj se novac uplaćuje?

Jednostavno - test samostalnosti se provjerava ugovor po ugovor - sto se PU tice ti mozes da ga padnes sa jednim klijentom a da ga prodjes sa druga dva klijenta. U tom slucaju ce da te rebnu kao fizicko lice po prvom ugovoruj, a pausal ti pokriva ostale klijente. U slucaju da imas samo jednog klijenta to nije njihov problem - i dalje ce da te rebnu kao fizicko lice za tog jednog klijenta. Koliko se sjecam ovo niko nije osporavao u vrijeme kad se razglabalo o tome.

 

Quote

Test samostalnosti čija je primena počela tek pre mesec dana ne može da bude živi primer ničega. Ima li nekih informacija o toj primeni? Ja nisam ništa čuo, ali očekujem da se krene od domaćih firmi jer se tu bar ima šta oglobiti.

Ni frilenseri nisu culi da treba da se placa porez kad odjednom... I dok drzava moze da ima problema da naplati to od velikog procenta frilensera takvih problema nece biti sa vecinom IT pausalaca.

 

Quote

Ali nagaziti ljude koji rade za strane firme, tu profita prosto nema! Na kratke staze država ne dobija ništa, a na duge staze dobija manje nego što bi inače dobila.

Djurdjevic iz DSI je eksplicitno spomenuo ljude koji rade za strance. Drzava moze da im uzima 300 evra mjesecno kao sto je do sada radila preko pausala, a moze i da im uzme 1000 evra kad predju na DOO.

Link to comment
12 minutes ago, laser lotus said:

Jednostavno - test samostalnosti se provjerava ugovor po ugovor - sto se PU tice ti mozes da ga padnes sa jednim klijentom a da ga prodjes sa druga dva klijenta.

Ovo je totalno besmisleno, ako imam više od jednog redovnog klijenta, treba da se prolazi bez ikakve diskusije...

Link to comment

ја ово све читам и не верујем шта читам, тај систем је значи дизајниран да вас лови док вас не улови, а уловиће кад тад?

  • +1 3
Link to comment
18 minutes ago, radisa said:

Ovo je totalno besmisleno, ako imam više od jednog redovnog klijenta, treba da se prolazi bez ikakve diskusije...

 

Uputstvo za primenu testa samostalnosti kaze drugacije.

Edited by Meazza
Link to comment

Ruku na srce sistem je bio nakaradno postavljen i zreo za reformu - u teoriji pausal ima smisla kad su u pitanju stari zanati i slicne stvari. Postoji tacno odredjen spisak djelatnosti koje mogu da budu pausalci i taj spisak se povremeno mijenja. Prije nekoliko godina mislim da su izbacili automehanicare. Uglavnom, mozes potpuno legalno da imas ljude koji zaradjuju 50k evra godisnje a placaju 3-4k evra porez.

 

U realnosti to je dijelom metastaziralo u nacin za izvlacenje para iz DOO (nadjes nekoga rodjaka sa sela da otvori agenciju i onda ti on povremeno fakturise za usluge, nadjes tako par agencija... ako ne pretjeras to tako funkcionise godinama). Takodje, agencije imaju limit od 50.000 evra prihoda godisnje. To se eskivira tako sto otvoris dvije agencije (ne obje na svoje ime, al cak nije problem ako supruznik otvori agenciju).

 

E sad, kad ga ovi "reformisu" onda to zavrsi sa gomilom nelogicnosti - taj test samostalnosti prakticno cilja odredjenu grupu dok sve ostale "prednosti" agencija ostaju. A i tu grupu sto pogadja - pravi im vise problema nego sto je to realno potrebno, jer nije samo da ce placati veci porez (sto je opravdano) vec im natovari ili otvaranje DOO ili ih gura da batale svoje klijente i zaposle se u vecim domacim firmama. Da li su to napravili jer jednostavno nisu sposobni za nesto bolje ili zbog toga sto postoje odredjeni interesi je pitanje - meni djeluje kao fina sinergija obje stvari.

 

 

Edited by laser lotus
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Ovo je totalno besmisleno, ako imam više od jednog redovnog klijenta, treba da se prolazi bez ikakve diskusije...

 

Ako imaš više klijenata i samostalan si u odnosu na sve njih, onda da. Ako imaš više klijenata i procenjuje se da si nesamostalan u odnosu na makar jednog od njih, onda ne možeš da prođeš. 

 

1 hour ago, laser lotus said:

Jednostavno - test samostalnosti se provjerava ugovor po ugovor - sto se PU tice ti mozes da ga padnes sa jednim klijentom a da ga prodjes sa druga dva klijenta. U tom slucaju ce da te rebnu kao fizicko lice po prvom ugovoruj, a pausal ti pokriva ostale klijente. U slucaju da imas samo jednog klijenta to nije njihov problem - i dalje ce da te rebnu kao fizicko lice za tog jednog klijenta. Koliko se sjecam ovo niko nije osporavao u vrijeme kad se razglabalo o tome.

 

Kakve to veze ima sa suludom idejom da će da ti naplate dažbine kao fizičkom licu potpuno nezavisno od dažbina koje si već platio kao preduzetnik?

 

Ako padneš test (po osnovu jednog klijenta ili više njih) država zaključuje da je trebalo da platiš sumu X. Ako si već platio manju sumu Y, jedino je moguće da ti se dodatno naplati suma X minus Y. Ni ta nije mala, naravno, ali apsolutno nema šanse da mogu da ti naplate celu sumu X, uz već plaćenu sumu Y.

 

Nebitno je da li si plaćao kao paušalac ili kao knjigaš, ta plaćena suma jednostavno mora da se odbije od sume koju država retroaktivno odluči da si u stvari dugovao.

 

 

1 hour ago, laser lotus said:

Ni frilenseri nisu culi da treba da se placa porez kad odjednom... I dok drzava moze da ima problema da naplati to od velikog procenta frilensera takvih problema nece biti sa vecinom IT pausalaca.

 

Besmisleno poređenje - "frilenseri" nisu plaćali ništa, preduzetnici su plaćali onoliko malo koliko im je zakon dozvoljavao. Praviti se da ni ovi drugi nisu plaćali ništa, pošto si im već uzeo 23% od zarade (ili 300 EUR), i onda reći "daj još 55%" je apsurdno.

 

Od IT paušalaca koje ja znam, apsoludno nijedan ne drži u šteku polovinu svojih prihoda pet godina unazad, ni blizu tome. A državi apsolutno nije u interesu da im pleni skupa kola, stanove, ili nameštaj u nadi da će tako napuniti kasu.

 

1 hour ago, laser lotus said:

Djurdjevic iz DSI je eksplicitno spomenuo ljude koji rade za strance. Drzava moze da im uzima 300 evra mjesecno kao sto je do sada radila preko pausala, a moze i da im uzme 1000 evra kad predju na DOO.

 

Može kad bi prosečni DOO prihodovao 2,000 EUR, što prosto neće biti slučaj ako poteraš sve one preduzetnike koji zarađuju oko 1,000 u taj bracket. Većinu ćeš samo poterati van sistema, a srpska regulativa sigurno nije sposobna da pokripi sve rupe koje bi tako otvorila.

 

Verujem da niko u retardiranom državnom aparatu nije dovoljno retardiran da umisli da više prosto nema potrebe za institucijom preduzetnika, da je ukrupnjavanje isplativije jer će svako ko radi za strance biti i spreman i sposoban da prosto otvori DOO. 

 

Link to comment

Bez prve - frilenser ne znači ništa u kontekstu poreza. Frilenser može da bude preduzetnik (paušalac ili knjigaš), a može i DOO.

 

Prva opcija bi bila "fizičko lice", što je svako ko nema registrovanu firmu. Bilo da radi kao stalno zaposlen ili frilensuje, bilo da je nezaposlen, svi smo fizička lica po defaultu (dok se ne registrujemo kao pravna).

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
26 minutes ago, Weenie Pooh said:

Kakve to veze ima sa suludom idejom da će da ti naplate dažbine kao fizičkom licu potpuno nezavisno od dažbina koje si već platio kao preduzetnik?

 

Ako padneš test (po osnovu jednog klijenta ili više njih) država zaključuje da je trebalo da platiš sumu X. Ako si već platio manju sumu Y, jedino je moguće da ti se dodatno naplati suma X minus Y. Ni ta nije mala, naravno, ali apsolutno nema šanse da mogu da ti naplate celu sumu X, uz već plaćenu sumu Y.

 

Nebitno je da li si plaćao kao paušalac ili kao knjigaš, ta plaćena suma jednostavno mora da se odbije od sume koju država retroaktivno odluči da si u stvari dugovao.

Sve je to super meni, jedini je problem sto knjigovodje ne misle tako.

Za klijenta za koga padas test se smatra da si posao obavljao kao fizicko lice - agencija, pausal, drugi klijenti... nista od toga ne postoji. Rekoh, ne sjecam se da je uopste bilo nekih dilema oko ovog prosle godine.

 

1 hour ago, Weenie Pooh said:

Besmisleno poređenje - "frilenseri" nisu plaćali ništa, preduzetnici su plaćali onoliko malo koliko im je zakon dozvoljavao. Praviti se da ni ovi drugi nisu plaćali ništa, pošto si im već uzeo 23% od zarade (ili 300 EUR), i onda reći "daj još 55%" je apsurdno.

Ne bas - preduzetnicima se ne gleda u proslost, sta je bilo legalno po starom zakonu se ne dovodi u pitanje, nema nikakvih iznenadjenja.

 

Quote

Od IT paušalaca koje ja znam, apsoludno nijedan ne drži u šteku polovinu svojih prihoda pet godina unazad, ni blizu tome. A državi apsolutno nije u interesu da im pleni skupa kola, stanove, ili nameštaj u nadi da će tako napuniti kasu.

Ne znam ni ja da drzi u steku, ali svi imaju neke stanove oko kojih se drzava mozda nece pretrgnuti ali privatni izvrsitelji vjerujem da hoce.

 

Kad sam spominjao ex IT pausalce, a sad DOO biznismene, mislio sam na ove sto rade za strane klijente - iz nekog mog uzorka mislim da ne znam nikoga ko je mjesecno bio ispod 4000, prelazak na DOO im je omogucio i da legalno preskoce limit od 50k godisnje. Od njih drzava ima fino da se naplati kroz par godina kad olaksice prestanu.

Ti sto se vrte oko 1000 - ako su radili za strance vjerovatno nisu u pitanju programeri koji su radili za jednog klijenta i lako je moguce da ce lakse da prodju test, a ako su radili za jednog domaceg klijenta drzava to svakako vidi kao prikriveno zaposlenje i bice joj iznimno drago da ih natjera da se regularno zaposle.

 

Problem sa srpskom regulativom je sto moze da si priusti luksuz da otputuje 5 godina u proslost - mozda sad nisu sposobni, ali za 5 godina ko zna.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...