Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

34 minutes ago, garmonbozia said:

Istina je, rekli su da ih se ne tiče i da neće da se cimaju. 

 

"Neće nas da diraju", to je bila glavna parola.

 

Ja ne znam ko je mogao da misli da neće da ga diraju u trenutku (druga polovina 2019?) kad su banke počele da zahtevaju da prijaviš izvor svake uplate iz inostranstva.

 

Ne može da bude mnogo jasniji signal da diranje počinje. Šta si do tada namlatio preko Payoneera*, namlatio si.

 

*meni i tamo i na PP još stoji gomila para sa kojima stvarno nisam pametan šta da radim; možda bih mogao da ih postepeno prijavljujem kao zaostale uplate od prethodnih klijenata, ali kažu da je tu teška zajebancija oko LORO doznaka, plus nisam siguran kako bih to posle mogao da dokažem poreskoj; možda mogu da ih skidam preko MC kartica, ali ne bih da jednog dana država stekne uvid u to pa da me pitaju što nisam prijavljivao

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne može potencijalna pretnja testa samostalnosti, koji još ni na koga nije primenjen, da bude motivacija za odbijanje preduzetnčke registracije. Ako kreneš da radiš kao preduzetnik pa te posle obore na testu, ti bukvalno ništa ne gubiš - u tom trenutku možeš ili da zatvoriš firmu ili (ako nisi normalan) da pređeš u status fizičkog lica i nastaviš da radiš tako.

 

Ako ti je alternativa je da radiš kao fizičko lice sve vreme, tu se onda nikakvo pitanje ne postavlja. Sa jedne strane imaš "nejasno je šta će biti, možda me oderu", a sa druge "vrlo je jasno šta će biti, definitivno me deru".

 

Ok, da, iz tog ugla gledanja nema neke razlike u slucaju da padnes test samostalnosti ili da nastavis da radis kao fizicko lice, mislim da se i procenat globe priblizno poklapa. Problem je sto su oba vrlo nepovoljni.

 

Jbg, ja gledam iz svoje perspektive, da danas krecem sa poslom od nule i da imam samo jednog klijenta ne bih otvarao pausal, bar ne dok se neke stvari oko testa ne iskristalizuju. A problem je (i to veliki) sto ne znam kako bih drugacije pocinjao? Eventualno bih jurio neke kolege da se udruzimo u jedno pravno lice, ali to onda otvara citavo more pratecih problema.

 

Ovo za (ne)podrsku stvarno ne znam, ti kazes nije istina, bozia kaze jeste, nemam pojma, samo me nervira ta letargija kod nas u narodu da ako me nesto bas direktno ne dotice necu da se cimam nimalo. Ja sam bio na oba Pogacaryjeva protesta, a nisam direktno pogodjen ovime sto se desava, ali znam ljude koji jesu i razumem njihove probleme, i da je zivot bio malo drugaciji mozda bih i ja bio medju njima.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Jbg, ja gledam iz svoje perspektive, da danas krecem sa poslom od nule i da imam samo jednog klijenta ne bih otvarao pausal, bar ne dok se neke stvari oko testa ne iskristalizuju.

+1

 

Fora sa testom samostalnosti je što i kad misliš da prolaziš, dođu ti nakon 3 godine, kažu padaš i onda ti naplaćuju sve što si zaradio prethodnih 3 godina kao fizičko lice, dakle onaj porez od ~45%.  Nije to samo padneš i ne možeš više da posluješ kao paušalac, već plaćaš dažbine za prethodni period.

Link to comment

^^ Da, da, upravo to. Mislim da zato i ne zure sa kontrolom sada, jer nece da rabnu nekoga za godinu dana rada, kad mogu 2024. za pet godina (posle pet godina zastareva potencijalni dug). Sto je onako poprilicno jezivo kad malo promislis.

Link to comment

Mislim da za test samostalnosti ti placas globu samo ako su ti inostrani klijenti a padnes ga. Ukoliko su domaci trebalo bi ti domaci da placaju globu a ne ti. 

Link to comment

Da, tako je, ali cini mi se da vecina freelancera i pausalaca koja rade u blizem ili daljem ITju, ili kroz remote tip rada, rade za inostrane klijente. Svi ovi freelanceri koji su sad u problemu su radili za strane klijente.

Link to comment



^^ Da, da, upravo to. Mislim da zato i ne zure sa kontrolom sada, jer nece da rabnu nekoga za godinu dana rada, kad mogu 2024. za pet godina (posle pet godina zastareva potencijalni dug). Sto je onako poprilicno jezivo kad malo promislis.


Što opet ne bi niko mogao da plati, baš kao i u aktuelnoj krizi, pa bi usledili pregovori, reprogrami, itede.

Razlika je u tome što preduzetnici proterani u status fizičkog lica, od njih možda možeš da uzmeš deo tih para jednokratno, ali ne možeš u tom statusu da ih zadržiš. Neki bi otvorili DOO, a neki (verujem većina) bi opet počeli da rade na crno pa od njih ne bi uzeo ništa, do sledeće čiste (kad bi im opet naplatio samo deo dugovanja).

Zato sumnjam da je državi u interesu da nagazi FL preduzetnike, bar dok ne bude imala neki novi, alternativni bracket da im ponudi.

Link to comment
1 hour ago, garmonbozia said:

Fora sa testom samostalnosti je što i kad misliš da prolaziš, dođu ti nakon 3 godine, kažu padaš i onda ti naplaćuju sve što si zaradio prethodnih 3 godina kao fizičko lice, dakle onaj porez od ~45%.  Nije to samo padneš i ne možeš više da posluješ kao paušalac, već plaćaš dažbine za prethodni period.

Pri cemu se ono sto je placeno kao pausalni porez ne racuna u tih 45% - efektivno je porez preko 50%.

 

25 minutes ago, Weenie Pooh said:

Što opet ne bi niko mogao da plati, baš kao i u aktuelnoj krizi, pa bi usledili pregovori, reprogrami, itede.

Vecina pausalaca koja godinama radi za strance je stekla nesto imovine koja je lako dostupna drzavi te nisam siguran da je bas toliko nenaplativo za drzavu.

Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Što opet ne bi niko mogao da plati, baš kao i u aktuelnoj krizi, pa bi usledili pregovori, reprogrami, itede.
 

 

Ko je toliko lud da se upusta u takav stres i rizik? Da potencijalno udjes u dug koji znas da ne mozes da platis.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Ko je toliko lud da se upusta u takav stres i rizik? Da potencijalno udjes u dug koji znas da ne mozes da platis.

 

Alternativa je da radiš na crno, tj. ulaziš u taj isti dug, ali ne potencijalno nego 100% zagarantovano.

 

Link to comment
Just now, Weenie Pooh said:

 

Alternativa je da radiš na crno, tj. ulaziš u taj isti dug, ali ne potencijalno nego 100% zagarantovano.

 

 

Ne, postoji jos jedna, jedina razumna u toj situaciji - prestanes da se bavis tim poslom. 

Link to comment
1 hour ago, laser lotus said:

Vecina pausalaca koja godinama radi za strance je stekla nesto imovine koja je lako dostupna drzavi te nisam siguran da je bas toliko nenaplativo za drzavu.

 

Misliš da današnji vansistemski frilenseri nemaju ništa imovine, pa im se zato zaostali dugovi otpisuju/reprogramiraju? :unsure: 

 

Državi nije u interesu da se godinama sudi sa građanima, ili im pleni kola i stanove. U interesu joj je da ti građani privređuju na stabilno oporeziv način.

Link to comment
Just now, Meazza said:

Ne, postoji jos jedna, jedina razumna u toj situaciji - prestanes da se bavis tim poslom. 

 

I počneš da radiš šta tačno, kopaš kanale? Čuvaš parkinge?

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

I počneš da radiš šta tačno, kopaš kanale? Čuvaš parkinge?

 

Izmedju ostalog. Bilo sta sto te ne uvlaci u dug koji ne mozes da platis.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...