Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

6 minutes ago, garmonbozia said:

@Meazza

 

Kao prvo, to što si moderator ne daje pravo da vređaš nekoga, tako da ti preporučujem da sjašeš.

 

Kao drugo, iskustvo govori da je tako, s obzirom da znam puno glasnih koji su zarađivali ozbiljne cifre. Apsolutno me ne zanima koliko si lično zarađivao, ali je jasno da se kriješ/krijete iza malih.

Potpuno netačno. I ako se govori o frilenserima, i ako se govori o radnicima na internetu generalno. To je samo jedan od argumenata.  

 

Link to comment
1 minute ago, garmonbozia said:

Aha, znači sada kada ne odgovara priča, poteže se da nekome ulazim u lični život za koga me iskreno zabole.

 

Možda bi bilo više solidarnosti da se ne pričaju bajke.

 

Ti si krenuo da na ulazis u tudj RL i da na osnovu toga diskreditujes sagovornika u raspravi. Naravno da ne odgovara bezobrazno straw man skretanje teme u radikalskom maniru. To mozes tako sa svojim drugarima u RL, ali ovde ces da zajebes.

Link to comment

Ako 99.7 posto ljudi ne placa nesto, ocito da nije losa ideja razmisliti o promeni tog zakona. A ako 99.7 posto ljudi ne placa nesto sto se po toj stopi ne placa nigde, ocito da se to mora odmah promeniti. Ovde se standardno sve pokusava svalti na placa obicnog coveka, gradjanina, posto clana, ovo nece dotaci. Ne znam, kako neko moze doziveti ovakvu drzavu,nego kao hajduciju.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, garmonbozia said:

Aha, znači sada kada ne odgovara priča, poteže se da nekome ulazim u lični život za koga me iskreno zabole.

 

Možda bi bilo više solidarnosti da se ne pričaju bajke.

 

Videli smo solidarnost na delu pretprošle godine kada je uveden test samostalnosti, a frilenseri nisu hteli da podrže jer ne kači njih.

 

Nemam više ni vremena da pišem o ovome, odoh da zaradim pare kako bih mogao sebi da isplatim platu i platim namete.

 

druze, ti si ozbiljno omasio fudbal, ja koliko sam uspeo da povezem iz postova tu i tamo, Meazza je preduzetnik (isto kao i ja, uostalom), a ti mu spocitavas nesto potpuno deseto

 

 

3 minutes ago, Friend said:

Valjda je drzavi vazniji evro koji se izbije "mrskom" zapadnjaku nego dinar advokata i frizera koji ne ulazi spolja vec se presipa po lokalnom svinjcu  ;).

 

ovo je izuzetno bitna stavka koju svi zanemaruju, ajde ljudi ovde u forumaskoj raspravi, ali neverovatno da i ekipu na vlasti zabole za to. apsurd.

Link to comment
Just now, garmonbozia said:

 

Verujem da bi to bilo idealno za vas, da se skroz skloni PIO iz jednačine, ali je 2019. već donet zakon gde fizička lica mogu da plaćaju PIO bez problema. Zato sam i spomenuo tu godinu...

 

Sinišu ne bih da komentarišem, tim malima definitivno treba oprostiti sve, prema mom mišljenju do 50.000 frilenseri ne bi trebalo da budu oporezovani.

 

I to su sve racionalni predlozi i argumenti, ali kada krene diskusija da smo mi glupi, kako hoćemo da plaćamo porez SNS mafiji, konkurencija, itd... onda sve vodi ka tome da ljudi zamrze "frilensere" i da im ne daju podršku.

 

zakon je stupio na snagu 2020. i nemam problem cak ni sa tim, uz uslov da sve sve ostale godine otpisu, sto mi deluje kao nesto sto ce biti krajnje resenje.

 

druze, ti ne bi dao podrsku svakako, niti tvoju podrsku trazimo, zanima nas samo predsednik vucic. 

Link to comment
Just now, goofs said:

 

druze, ti si ozbiljno omasio fudbal, ja koliko sam uspeo da povezem iz postova tu i tamo, Meazza je preduzetnik (isto kao i ja, uostalom), a ti mu spocitavas nesto potpuno deseto

Ništa ja nisam njemu spočitavao već se on prepoznao/uhvatio za to, a bukvalno sam pisao Kunderi pa se on uključio sa tim "šta je znam ko je koliko zarađivao".  Dakle, pročitaj moje postove i pročitaj kome sam to pisao da se krije iza malih na početku.

 

2 minutes ago, Meazza said:

To mozes tako sa svojim drugarima u RL, ali ovde ces da zajebes.

:Jova:

Link to comment

Jes, taj koji je zaradjivao tih famozni 1000 evra mesecno, taj je prljavi kapitalista i treba mu naplatiti 55 posto poreza, da bake i deke i bolesna decica mogu da se lece, posto zbog frilens-kriminalaca to ne mogu hahahahaha sigurno :lolol::lolol: . 

Edited by Kundera
Link to comment
1 minute ago, Кристофер Лумумбо said:

druze, ti ne bi dao podrsku svakako, niti tvoju podrsku trazimo, zanima nas samo predsednik vucic. 

Vidiš, to ti je greška u koracima, ali kako god - neka ljudi uživaju u svom mehuru.

Link to comment
3 minutes ago, garmonbozia said:

Ništa ja nisam njemu spočitavao već se on prepoznao/uhvatio za to, a bukvalno sam pisao Kunderi pa se on uključio sa tim "šta je znam ko je koliko zarađivao".  Dakle, pročitaj moje postove i pročitaj kome sam to pisao da se krije iza malih na početku.

 

Da, pisao si Kunderi u mnozini, kako da ne. Pomislio bi covek da ga veoma postujes, ali vidi vraga, pre toga si mu pisao u jednini. Pa si onda meni licno napisao da je tebi jasno da se krijem/krijemo iza malih. Ako me nesto nervira to su takvi fazoni u raspravi.

Link to comment
16 minutes ago, goofs said:


Ko je placao porez? I kako, kako je dosao do tacnog poziva na broj na koji treba da uplati doprinose, zdravstveno i porez kao fizicko lice, a ne kao firma? Stvarno me interesuje, posto se to dobija u poreskoj (kroz ono godisnje resenje, bar za pausalce), a ne od knjigovodje i savetnika. A mnogo ljudi je istupilo sa pricom kako poreska nije bila u stanju da im to dostavi. I ne bi bilo ni prvi ni poslednji put da drzavna institucija nije u stanju da isprati zakon drzave.

Da je ovo tacno, neko bi dostavio dokaz u vidu poreske prijave koja je podneta, a poreska je odbacila kao neurednu. Poreski postupak jem pismen i mala je verovatnoća da je nekome usmeno odobreno da ne podnosi prijavu. Uostalom od 2018. godine Ministarstvo finansija je izdalo mišljenje koje je faktički obavezujuće za njihove službenike:

Spoiler

РЕГУЛИСАЊЕ СТАЖА ОСИГУРАЊА ОСИГУРАНИКА КОЈИ ЈЕ УГОВОР О РАДУ ЗАКЉУЧИО СА ФИРМОМ ЧИЈЕ ЈЕ СЕДИШТЕ У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ, А КОЈА НЕМА РЕГИСТРОВАНО ПРЕДСТАВНИШТВО У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

Поводом акта од 30. марта 2018. године, којим сте од овог министарства затражили обавештење о чињеницама и околностима у вези са притужбом В.К. из Београда, обавештавамо вас следеће:

Регулисање стажа осигурања зависи од радно-правног статуса осигураника. С обзиром да подносилац у представкама наводи да је уговор о раду закључио са фирмом чије је седиште у Великој Британији, а која нема регистровано представништво у Републици Србији, тај уговор није закључен у складу са прописима о раду Републике Србије, те исти не може бити основ за стицање својства осигураника запосленог. Дакле, за стицање својства осигураника запосленог на основу одредаба Закона о пензијском и инвалидском осигурању ("Сл. гласник РС", бр. 34/03, 64/04, 84/04, 85/05, 101/05, 63/06, 5/09, 107/09, 101/10, 93/12, 62/13, 108/13, 75/14, 142/14) потребно је да је радни однос заснован са послодавцем (правно или физичко лице) који је регистрован у Републици Србији и да уговор о раду садржи све битне елементе предвиђене домаћим прописима о раду.

Истовремено указујемо да оваква врста радног ангажовања није конкретно предвиђена Законом о пензијском и инвалидском осигурању. Наиме, подносилац у наводима из представке погрешно тумачи одредбе члана 2. Закона о раду и члана 11. став 1. тачка 6. Закона о пензијском и инвалидском осигурању. Наведеним чланом Закона о раду предвиђено је да се одредбе овог закона примењују на запослене који раде на територији Републике Србије, код домаћег или страног правног, односно физичког лица, као и на запослене који су упућени на рад у иностранство од стране послодавца, ако законом није друкчије одређено. Наведено значи да се прописи о раду примењују на оног запосленог који ради код послодавца-страног правног лица које је регистровано за обављање делатности на територији Републике Србије, што подразумева и да је сам уговор о раду закључен у складу са прописима о раду Републике Србије, па као такав може бити основ за стицање својства осигураника запосленог. Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвиђа да је осигураник запослени, домаћи држављанин који је на територији Републике Србије запослен код страних или међународних организација и установа, страних дипломатских и конзуларних представништава или код страних правних или физичких лица, ако међународним уговором није другачије одређено. Ова одредба се такође односи на она лица која су уговор о раду закључила са послодавцем који на територији Републике Србије има регистровано представништво, па је неприменљива у односу на радно ангажовање подносиоца.

Иначе, овакви случајеви рада се све чешће јављају у пракси, када долази до примене одредбе члана 12. став 1. тачка 3) Закона о пензијском и инвалидском осигурању којом је утврђено да су, осигураници самосталних делатности лица која обављају послове по основу уговора о делу, односно послове по основу ауторског уговора, као и послове по основу других уговора, код којих за извршен посао остварују накнаду, а нису осигурани по другом основу. Уговор који је подносилац закључио са фирмом из Велике Британије, управо представља обављање послова по основу других уговора из овог члана, јер се подносилац не може сматрати осигураним ни по једном другом законском основу.

Надаље указујемо на одредбу члана 7. став 1. тачка 9) Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање ("Службени гласник РС", бр. 84/04, 61/05, 62/06, 5/09, 52/11, 101/11, 47/13, 108/13, 57/14, 68/14 - др. закон, 112/15), којом је утврђено да се обвезницима доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, између осталих, сматрају и лица која остварују уговорену накнаду и која су по том основу осигураници.

Чланом 28. Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање је прописано да је основица доприноса за лица која остварују уговорену накнаду опорезиви приход од уговорене накнаде, у складу са законом који уређује порез на доходак грађана. Такође, на основу одредбе члана 57. став 2. овог закона, утврђена је обавеза лица које остварује уговорену накнаду да само обрачуна и уплати доприносе у случају када ту накнаду остварује од лица које приликом исплате накнаде није обвезник обрачунавања и плаћања доприноса.

Додатно, Конвенција о социјалном осигурању између Федеративне Народне Републике Југославије и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске ("Службени лист ФНРЈ Додатак - МУИДС", број 7/58), у члану 4. као основно правило за одређивање применљивог законодавства, предвиђа правило lex loci laboris, односно правило места рада. Наведено правило подразумева да, ако је држављанин једне или друге Уговорне Стране запослен на територији једне Стране, на његово запослење ће се применити законодавство те Стране, а не законодавство друге Стране. У конкретном случају, у складу са одредбама Конвенције, на радно ангажовање, односно запослење подносиоца представке ће се, с обзиром да рад обавља на територији Републике Србије, применити законодавство Републике Србије. У том смислу се на претходно наведени начин, услови за стицање својства осигураника запосленог или другог основа осигурања, цене у складу са важећим радно-правним прописима Републике Србије.

Према томе, на основу свега наведеног, нема основа да се на основу одредаба Закона о пензијском и инвалидском осигурању подносиоцу представке утврди статус осигураника запосленог, јер уговор који је подносилац закључио са фирмом из Велике Британије не представља уговор о раду у складу са прописима о раду Републике Србије. Подносилац, у складу са чланом 12. став 1. тачка 3) Закона, може имати својство осигураника самосталних делатности, што ни на који начин не представља кршење закона, већ напротив, начин да се тумачењем Закона у корист подносиоца, превазиђе постојећа правна празнина и обезбеди да се, с обзиром на специфичност радног ангажовања подносиоца, истом обезбеди адекватна правна заштита и уживање свих права из обавезног социјалног осигурања.

Такође, указујемо да се стаж осигурања, у овим случајевима, утврђује у складу са чланом 50. став 2. Закона о пензијском и инвалидском осигурању који прописује да се стаж осигурања утврђује тако што се износ уговорене накнаде на коју се плаћа порез, у складу са законом којим се уређује порез на доходак грађана, дели са најнижом основицом за плаћање доприноса која важи у моменту уплате доприноса, у складу са законом. Висина износа уговорене накнаде остварена у току једне календарске године, има директан утицај приликом одређивања годишњег личног коефицијента као елемента за одређивање висине права из пензијског и инвалидског осигурања. Наведено значи да ће дужина стажа осигурања бити сразмерна временском периоду остваривања уговорене накнаде, као и висини исте, као и да ће висина уговорене накнаде бити узета у обзир при утврђивању висине права из пензијског и инвалидског осигурања. Из наведеног произлази да је, по квалитету, овај стаж осигурања изједначен са стажом осигурања који је навршен по основу радног односа, па је у односу на самог осигураника неважно по ком законском основу остварује права из пензијског и инвалидског осигурања, с обзиром на то да основ осигурања не утиче на врсту и обим права.

Са становишта Закона о пензијском и инвалидском осигурању, једини законски основ осигурања подносиоца предвиђен је чланом 12. став 1. тачка 3) и истовремено подносиоцу обезбеђује пун обим права из пензијског и инвалидског осигурања, тиме и адекватну правну заштиту.

Сходно наведеном, у конкретном случају подносилац је дужан да, уместо свог послодавца, поднесе пријаву на осигурање (образац М), као и пријаву о уплати доприноса по основу уговорене накнаде, односно накнаде по основу уговора о допунском раду и висини те накнаде (образац М-УН).

 

(Мишљење Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, бр. 117-00-03489/2016-07 од 12.6.2018)

 

Link to comment

@Meazza Vidi - nemam potrebe da ti se pravdam, ali sam Kunderi pisao u množini kao predstavnik takvih frilensera koji kukaju o malima, a imali su veće prihode. Sad da li ćeš da veruješ u to ili ne - to je druga stvar i tvoj izbor. Over and out.

Edited by garmonbozia
Link to comment
10 minutes ago, garmonbozia said:

Sinišu ne bih da komentarišem, tim malima definitivno treba oprostiti sve, prema mom mišljenju do 50.000 frilenseri ne bi trebalo da budu oporezovani.

 

I gde se onda ti i ja ne slazemo? Kako sad tako mislis, a malopre si pisao kako su isto frizer i frilenser? 

Link to comment

Msm koliko ide ta bolest njihova, oni ljudima ni za minimalac nece da ostave, nevezano sto je minimalac u stvari manji od potrosacke korpe. Znaci, Srbija je jedina zemlja gde vlast  namerno od ljudi koji posteno rade pravi socijalne slucajeve.

A ovi sto su uzimali po hiljadu, dve, jer su napravili neku dobru tezgu , to su bre mafijasi, kakav Belivuk, kakvi bakraci, to su bre najveci kapitalisti. Kakvi moj Toma Moma, Beko, Mitrovic, 10 000 evra subvencija po radniku zamotanog u peleni, i svi ostali sto vec 20 godina ne placaju poreze, frilenseri su destilat zla, okot Roksilda.

Sta, uzeo si hiljadu Jevreja i neces 550 da das za zdravstvo koje nemas? Pa zbog takvog olosa, spomenik Nemanji je visok samo 28 metara!!!! Pocujte me ljudi, zbog takvih hostaplera samo 28 metara, da su frilenseri placali porez bio bi visok bar 50 metara i bljuvao bi vatru u pravcu Rvacke, a minimum tri gondolo bi se graciozno spustale sa Kalemegdana u pravcu vozdizajuceg GDPa.

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

I gde se onda ti i ja ne slazemo? Kako sad tako mislis, a malopre si pisao kako su isto frizer i frilenser? 


Ja ne znam kojom magijom covek zna ko je koliko zaradjivao, valjda ima Hitachi sonde za prisluskivanje misli, nemam pojma.

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

I gde se onda ti i ja ne slazemo? Kako sad tako mislis, a malopre si pisao kako su isto frizer i frilenser? 

To je krenuo Uskebaski, samo sam se nadovezao u smislu sprečenosti istog na rad.

 

Verovatno se i slažemo u većini stavova, samo da očigledno pogrešno komuniciramo. Kod tebe bes zato što jebu male, a kod mene bes što znam mnogo velikih koji svesno nisu hteli da plaćaju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...