Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Cene salonaca i uopšte dobrih i sređenih stanova po centru će verovatno stagnirati ili blago padati jer je to prilično zatvoreno tržište, sa malom ponudom i možda neznatno većom tražnjom.

 

Cene "prosečnih" stanova, po širem centru, ali pre po periferiji će padati nešto brže od toga.

 

Drugar je pre 4 meseca uzeo stan na Kumodražu 2, ispod farmaceutskog, platio je 41k keša za 48+6m2, uložio 2k da sredi kupatilo i terasu, mada nije morao. To je 850€/m2, ne računajući terasu.

pa to je  kumodraz 2, ni ne treba da bude vise. bio je spic tamo negde 2007/2008 kad su ljudi u kumodrazu, mirijevu, v. banji, itd placali kvadrat 1300 evra i vise ali i tad samo zato sto su bili brzopleti i naivni. ja sam, recimo, krajem 2007 platio 122 kvm na dva nivoa (nadogradnja, uknjizeno) + garazu u v.banji 105.000. garaza je racunata 5.000, dakle 820 evra po kvadratu. za isti takav stan, samo bez nadogradnje (dakle 62m) u zgradi do moje je covek platio 75.000, dakle preko 1200 po kvadratu.

Link to comment

Ništa lično, ali to kako je pravo vreme za kupovinu nekretnine jer cene neće padati, a i uslovi su nikad povoljniji slušam već osam godina. A svaki dan u tih osam godina potvrđuje koliko je pogrešna ta priča. 

Tesko da je povoljno vreme za kupovinu stana na kredit bilo kad je kamata bila 5 ili 6% plus 6M euribor. Sto se tice kupovine na kes to je sasvim druga prica.

Ja sam radio kao agent za nekretnine od kraja 2007 godine do kraja 2008 i prilicno dobro znam kako su se tad kretale cene. Od 2009 je krenuo pad cena ali iako od tad nisam bio toliko zainteresovan i dalje sam pratio forume i naravno dobijao ponekad informacije o cenama stanova od ljudi koje poznajem pa mi se cini da se od negde 2011 pa do danas cene nisu mnogo menjale. Najveci pad cena je bio odmah u tih prvih par godina nakon ekonomske krize.

Ako je neko planirao da kupi stan recimo 2009 i tad odustao cekajuci bolju priliku da kupi stan, kad je pravo vreme da ga kupi ako ne sad? Za godinu, dve, pet, deset? Ako neko ceka pravu prliku 10 ili 15 godina onda verovatno i nema nameru da kupuje stan.

Edited by BarryWhite
Link to comment

Ako se cene ne menjaju u evrima to je opet pad jer vrednost evra pada onako lepo.

 

Ja imam budzet od nekih 10-20 iljada i palo mi na pamet ova idejica jer nemam ama bas nista pametno kako da potrosim te pare a bas bih voleo da se igram sa nekom kucicom. Suvise malo za neko pravo ulaganje a nisam nesto lud da spucam u neki skup auto cisto da bih se kurcio.

Link to comment

Za 10-20 hiljada blizu autoputa pogledaj sela oko Indjije i Stare Pazove. Stari Banovci, Krcedin, Slankamen, Vojka, Golubinci, Surduk, Belegis...Znam slucaj da je izbjeglickoj porodici Divceva fondacija kupila u Krcedinu kucu sa dvoristem i bastom za 6 000 i to prije kraha trzista nekretnina i jos jedan slucaj kupovine kuce u Belegisu za 10 000 u isto vrijeme. Mislim da je tu najveci problem sto ima kuca i vikendica koje nisu ni oglasene, a vlasnici bi ih se rado rijesili. Za 20 000 ima sigurno i kuca po Pazovama. Doduse u tim varijantama ili je kuca korektna a dvoriste 2x3m ili je kuca napustena nabijaca sa pristojnim dvoristem.

Link to comment

Tesko da je povoljno vreme za kupovinu stana na kredit bilo kad je kamata bila 5 ili 6% plus 6M euribor. Sto se tice kupovine na kes to je sasvim druga prica.

 

Znam, ali i tada su postojali ljudi koji su tvrdili da dati za garsonjer na Grbavici ili u Kumodražu vredi dati 1200e/kvm, nevezano za kredit/keš kupovinu, i da je sad najpovoljnije, i da nikad neće biti povoljnije jer dizanje cena samo što nije. Isto se pričalo i za Stepu par godina kasnije. A onda dođe jedan, kao šlag na tortu, i objašnjava da je to normalno, jer u Japanu gde on živi, čim kročiš nogom u gajbu, cena odmah pada 30%. Vlažno prđenje.

 

 

pa mi se cini da se od negde 2011 pa do danas cene nisu mnogo menjale

 

 

Ne čini ti se dobro. Ciframa, graficima, primerima iz realnog života ljudi pokazali da cene padaju. Osetno. Potražnja u blagom padu, ponuda sve veća, zida se kao da sutra ne postoji, cene iznajmljivanja sve niže.

 

 

Ako je neko planirao da kupi stan recimo 2009 i tad odustao cekajuci bolju priliku da kupi stan, kad je pravo vreme da ga kupi ako ne sad? Za godinu, dve, pet, deset? Ako neko ceka pravu prliku 10 ili 15 godina onda verovatno i nema nameru da kupuje stan.

 

 

Slažem se. Neko je to uradio kad mu se učinilo povoljnim, da li je dobro prošao ili ne, vreme će pokazati.

Link to comment

Za 10-20 hiljada blizu autoputa pogledaj sela oko Indjije i Stare Pazove. Stari Banovci, Krcedin, Slankamen, Vojka, Golubinci, Surduk, Belegis..

 

I na gledanju će ostati. U trouglu Surčin-Pećinci-Inđija(da budem precizniji, Obrež - Bečmen-Krčedin) za te pare može da se kupi 50ak godina stara kuća u kojoj niko ne živi 20 godina, i za koju ti treba bar još toliko para da bi je doveo u življivo stanje.

 

Sa druge strane Dunava i Save cene su osetno niže, ali za to ima dobrih razloga. 

Edited by desboj
Link to comment

Ako se cene ne menjaju u evrima to je opet pad jer vrednost evra pada onako lepo.

 

Ja imam budzet od nekih 10-20 iljada i palo mi na pamet ova idejica jer nemam ama bas nista pametno kako da potrosim te pare a bas bih voleo da se igram sa nekom kucicom. Suvise malo za neko pravo ulaganje a nisam nesto lud da spucam u neki skup auto cisto da bih se kurcio.

 

Jebes kucu u selu kupi i uvezi oldtajmer kadilak i budi najveci frajer u Bocvani :fantom:

Link to comment

Ja sam dovoljno velika faca sto sam bledoliki sa stomakom kao dokazom otsustva raznih sida i tuberkuloza :fantom:  

 

Hm hm... men bi najvise odgovaral neka kucica na brdu, sa velikim dvoristem, malo izdvojena, jos ako ima pogled na neku reku il stene.. ih! Dobro, verovatno mozda mnogo trazim :D

Link to comment

Ne čini ti se dobro. Ciframa, graficima, primerima iz realnog života ljudi pokazali da cene padaju. Osetno. Potražnja u blagom padu, ponuda sve veća, zida se kao da sutra ne postoji, cene iznajmljivanja sve niže.

Jel znas mozda za neke primere? Recimo cena po m2 u nekom delu Beograda u 2008, u 2011 i sad?

Recimo ja sam moj stan u Zelezniku od 43m2 platio 43000 evra 2008 godine, mislim da sam negde oko 2011 godine ( mozda eventualno 2012 ) zvao bivsu koleginicu koja me je uputila na zenu koja je isto iz Zeleznika i koja najvise prodaja ima u nasem kraju. Ta zena mi je tad rekla da bi mogao da cenim stan oko 35 000 evra ali da bi realno trebao da budem srecan ako mogu da ga prodam za 30 000 evra. Bas pre neki dan sam gledao oglase i rekao bih da na osnovu tih cena situacija se nije bitno promenila.

Link to comment

I ja ću da ti navedem lični primer:

 

Kuća koju sam kupio 2010. za 18000(80 kvadrata, 10 ari placa), prvobitna cena bila 20000. 2008. je prodavao za 25000. Danas kuća pored moje, koja je veća, sa većim placem, više pomoćnih zgrada i u generalno istom stanju kao moja pre osvežavanja ne može da se proda za 15000. Da ne pominjem to da je za dve godine ni pet ljudi nije pogledalo, a samo jedan se prošle godine pojavio kao ozbiljan kupac, i to da konkuriše u akciji pokrajinske vlade "povratak na selo"

 

Dok sam kupovao tu kuću, gledao sam i stanove po BG i NS(Ovča Borča Krnjača. Zemun Polje, Klisa Futog, koliko god se to moglo nazvati BG i NS). Te 2009. i 2010, za 20000 nije mogao da se kupi ni golubarnik od 20 kvadrata na 6. spratu bez lifta, neuknjižen i sa vrlo upitnim instalacijama struje i vode, i sumnjive vlasničke strukture. Danas se za 20000 može birati golubarnik u 3+1 novogradnji po Ovči Borči Krnjači, Novom Naselju i Rotkvariji a bogami i Miljakovcu Rakovici i Grbavici. Slobodna procena je, da za godinu dve kad budem imao taj novac, moćiću da se ogrebem i za jednosoban stan od 35 kvadrata na istim lokacijama. 

Link to comment

U jednom malom selu na međi vinskog i svinjskog Srema

 

Edit - malom po sremačkim standardima, nema više od 3000 stanovnika, po slobodnoj proceni

Edited by desboj
Link to comment

U jednom malom selu na međi vinskog i svinjskog Srema

 

Edit - malom po sremačkim standardima, nema više od 3000 stanovnika, po slobodnoj proceni

Majko mila, Radinčan!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...