Jump to content
IGNORED

Zrenjanin i Banat


theanswer

Recommended Posts

  • 2 months later...
Just now, I*m with the pilots said:

U cemu je fora sa ovom madjarizacijom imena naselja? Isla do sela i redom nove table sa cetiri reda - u drugom redu (!) stoje madjarski nazivi.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Antalfalva_község

 

U jednom (slovackom) selu veoma brzo prekrecili. Pao mi je na pamet ovaj tekst iz Vremena

Па мађарски је службени језик на територији АПВ. Претпостављам зато.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

U cemu je fora sa ovom madjarizacijom imena naselja? Isla do sela i redom nove table sa cetiri reda - u drugom redu (!) stoje madjarski nazivi.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Antalfalva_község

 

U jednom (slovackom) selu veoma brzo prekrecili. Pao mi je na pamet ovaj tekst iz Vremena

Nisi dugo išla Vojvodinom, oduvek je ovako, iz razloga koje je hamlet naveo.

 

U ZR po poslednjem popisu Madjara je 10 posto. Postoji više sela sa većinskim madjarskim stanovništvom.

Btw imena naselja su srbizovana, jedan od primera je i sam Zrenjanin. Nagybecskerek pa onda ono nesrećno Petrovgrad pa konačno zrendža.

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

U cemu je fora sa ovom madjarizacijom imena naselja? Isla do sela i redom nove table sa cetiri reda - u drugom redu (!) stoje madjarski nazivi.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Antalfalva_község

 

U jednom (slovackom) selu veoma brzo prekrecili. Pao mi je na pamet ovaj tekst iz Vremena

 

Mislis, prvi red je trebao biti slovacki, drugi srpski, treci tek madjarski, i onda rumunjski, prateci etnicki sastav mjesta?

 

Tekst iz Vremena je dobra analiza onog sto se dogadja (ne samo u Vojvodini, vec i u Baranji i u Slavoniji). I ne samo po selima (vidi novi osjecki stadion). Pisali smo nesto o tome na jednom drugom topiku Radoye i ja.

Link to comment
2 hours ago, I*m with the pilots said:

U cemu je fora sa ovom madjarizacijom imena naselja

Nije madjarizacija, vec madjarsko ime za mesta. I ranije je bilo visejezicnih naziva ulica/gradova, tako danije nesto novo kao takvo. Samo je sada sistematicno :)

Npr Bela Crkva =  Бела Црква,   Weißkirchen, Fehértemplom, Biserica Albă 

 

  • +1 2
Link to comment

ako ljudi u mestu ima toliko da imaju neki taj lokalni status manjine, kolko treba na procenat, pishe im se ime. onda se srbi razlude, pa idu pa precrtavaju. na beloj crkvi stoji praktichno decenijama, od relativno nekad su pocheli da se izivljavaju sa tim precrtavanjen, ali evo na shumarku se pojavilo par godina unazad emánueltelep, precrtano u roku od odmah (u beloj crkvi se u medjuvremenu, mislim/rekla bih, pojavila i neka navijachka smena, poshto se samo jedne sezone pojavila masa ogromnih uniformnih grafita/poruka i slichno, ali ne mogi da se setim sad kog kluba, od ovih vashih naci favorita, poshto su oni meni svi isti po svakom kriterijumu. moguce je da izivljavanje na tablama ima veze i sa tim, ali ispravljajte me. svakako je u pitanju ista ekipa, ova ili ona, i diktiraju nam okruzenje svakako i svuda).

 

meni to sve ok, mi precrtavamo ovde (mi, tzv vecinski narod i derivati), nas precrtavaju drugde, mi onda (vecinski narod i derivati) njarimo kao magarc nepravda zatiranje i tako kruzenje u prirodi.

  • +1 3
Link to comment
5 hours ago, I*m with the pilots said:

 

"Zahvaljujući pomoći ma­đarske vlade, preko Fondaci­je Prosperitati u Vojvodi­nu je u poslednjih četiri go­dine uložen 371 milion evra. Otvoreno je 700 novih firmi, 1500 novih radnih mesta, a uz pomoć sub­vencija, poljoprivrednicima omogućeno da kupe 5400 hektara zemlje. Trenutno preko 5000 traktora i savremenih poljoprivrednih ma­šina na poljima Vojvodine nose nalepnicu “Prosperita­ti”, kao znak da su kupljeni iz donacije mađarske vlade."

 

Ovo su ozbiljne cifre. 

Link to comment

Ljudi, uzmite u obzir nekad da onaj da kojim pričate nije baš pao sa kruške. Najbolje da nisam znala za višejezičnost u Vojvodini! :rolleyes:

 

Madjarski na tablama nije oduvek bio, makar ne u spomenutoj kovačičkoj opštini, u kojoj inače Slovaci čine većinu sveukupnog stanovništva (40%). Madjara ima samo nesto malo vise od Rumuna, oko 10%. U samoj Kovačici su Srbi manjina i gotovo da nema Madjara (prevagu za opštinu nosi Debeljača) dok Roma ima 2%. Sela su prilično uniformna osim Debeljače gde je Madjara nesto više od pola (bilo je mnogo više dok se, pretpostavljam, nisu odselili od kako su krenuli pasoši), dok je Uzdin rumunski, Padina slovacka a ostala sela srpska sa nekim procentom Roma i promilom ostalih.

 

~Okej ako je to neko novo pravilo zbog zvaničnog drugog jezika. Ali nije bilo oduvek. I gde su tu onda svi drugi jezici - evo romski i rumunski i makedonski? (Mislim, ako je u pitanju sistematičnost)

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment

Ne znam zašto, ali da živim tamo meni to ništa ne bi smetalo niti upadalo u oči, čak bi mi verovatno bilo i drago, jer bi značilo da polako postajemo toleratniji i civilizovaniji.

Edited by Jeremija
Link to comment

Што постајемо, нисам баш Војвођанин али зар Мађари (а и остали) у Војводини немају сву могућу аутономију и права и никада им длака с главе није фалила.

 

Ал нема везе, Срби дивљаци нецивилизовани, најгори у свијет, стандардна прича.

Link to comment
32 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ljudi, uzmite u obzir nekad da onaj da kojim pričate nije baš pao sa kruške. Najbolje da nisam znala za višejezičnost u Vojvodini! :rolleyes:

 

Madjarski na tablama nije oduvek bio, makar ne u spomenutoj kovačičkoj opštini, u kojoj inače Slovaci čine većinu sveukupnog stanovništva (40%). Madjara ima samo nesto malo vise od Rumuna, oko 10%. U samoj Kovačici su Srbi manjina i gotovo da nema Madjara (prevagu za opštinu nosi Debeljača) dok Roma ima 2%. Sela su prilično uniformna osim Debeljače gde je Madjara nesto više od pola (bilo je mnogo više dok se, pretpostavljam, nisu odselili od kako su krenuli pasoši), dok je Uzdin rumunski, Padina slovacka a ostala sela srpska sa nekim procentom Roma i promilom ostalih.

 

~Okej ako je to neko novo pravilo zbog zvaničnog drugog jezika. Ali nije bilo oduvek. I gde su tu onda svi drugi jezici - evo romski i rumunski i makedonski? (Mislim, ako je u pitanju sistematičnost)

Sorry, pogrešno čitao onda.

Problem je ustvari u patkometriji nacionalnih saveta manjina, koji imaju, po ustavu, dodatna prava nacionalnih manjina.

Uh mrzim što ću linkovati čobana al ajde:

http://travelblog.rs/destinacije/evropa/srbija/table-koje-govore-vise-od-imena-sela/

Link to comment
6 minutes ago, johan nagel said:

Што постајемо, нисам баш Војвођанин али зар Мађари (а и остали) у Војводини немају сву могућу аутономију и права и никада им длака с главе није фалила.

 

Ал нема везе, Срби дивљаци нецивилизовани, најгори у свијет, стандардна прича.

ne samo da imaju sva prava, već su i pozitivno diskriminisani, više su zastupljeni na dobro plaćenim radnim mestima, po opštinama, bolnicama, sudovima itd od procenta stanovništva u opštinama

- bez problema se priznaju diplome sa mađarskih ili rumunskih fakulteta, a vidimo da se tolerišu i spomenici sa mapama velike mađarske, zamislite sličan spomenik u hrvatskoj sa ucrtanim granicama rsk npr :D

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...