Jump to content
IGNORED

psiholoske posledice pandemije


betty

Recommended Posts

On 25.6.2021. at 4:19, Pixie said:

psihoterapija

Sa koje strane se dolazi do psihoterapije? Sa psihologije ili sa psihijatrije? 

Ne zezam se a #realno sam totalni laik - gradjevinski inzenjer... 

Link to comment
7 minutes ago, James Marshall said:

Ovo prvo, ovi drugi su bolji, oni daju pilule za lilule :cool:

Hvala. Tako sam i mislio. Upoznao sam jednu gospodju koja je ovo drugo ali je radila kombo - psihoterapiju (u tom 'prvom' smislu) a kad treba i kad pacijent hoce da lilula davala i pilule. Opasna gazdarica. 

Je l' to onda znaci da kod nashih (u SER) ovi prvi samo rade pilule ili sta?? 

Meni je taj koncep - ono -  k'o arhitetke i inzenjeri - ovi prvi snatre™ a ovi drugi zavrshavaju pos'o. 

Link to comment

sa obje, psihoterapeutkinja kod koje sam isla u bgd je i psihijatar, a odabrala sam je bas da bi mi dala i farmakoterapiju ako treba

mislim da psihoterapeut moze uz to da dodje i iz bilo koje humanisticke discipline

nije psihologija uslov

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, iDemo said:

Hvala. Tako sam i mislio. Upoznao sam jednu gospodju koja je ovo drugo ali je radila kombo - psihoterapiju (u tom 'prvom' smislu) a kad treba i kad pacijent hoce da lilula davala i pilule. Opasna gazdarica. 

Je l' to onda znaci da kod nashih (u SER) ovi prvi samo rade pilule ili sta?? 

Meni je taj koncep - ono -  k'o arhitetke i inzenjeri - ovi prvi snatre™ a ovi drugi zavrshavaju pos'o. 

Ovi prvi (i ne samo oni, već svi koji su prošli neku vrstu obuke) rade samo priču, samo ljudi sa medicinskim fakultetom (aka psihijatri) mogu da daju pilule, a usput mogu i ovo prvo. 

  • +1 1
Link to comment

Sa humanističkih nauka, šta god to tačno značilo, može da se ode na kurs za terapeuta. Malo je nejasan termin humanističke nauke. Još pedagozi, andragozi, filozofi i defektolozi sigurno mogu da postanu psihoterapeuti, za istoriju umetnosti, istoriju, klasične nauke i etnologiju i antropologiju ne znam baš. 

Psihijatri ne moraju da budu psihoterapeuti, ali im to ne smeta da pacijente vešto dovode u zabludu ("Pitali ste da li radim psihoterapiju, a niste pitali da li sam sertifikovani psihoterapeut"). To je kad nema zakona i zaštite, pa nije loše znati finese.

Link to comment

@iDemo Mislim da to zavisi od toga kako je to zakonski regulisano u pojedinacnim zemljama/zdravstvenim sistemima. U Nemackoj na primer (gde ja radim) to jeste uslov, znaci ili zavrsene studije psihologije ili zavrsene studije medicine, u drugom slucaju + specijalizacija iz psihijatrije ili psihosomatske medicine (ova poslednja oblast je specificnost Nemacke i, koliko ja znam, ne postoji u drugim zemljama tako zasebno). Pored toga je nakon zavrsene pedagogije moguce postati psihoterapeut za decu (ali ne i za odrasle - psiholozi i psihijatri nasuprot tome mogu da se specijalizuju za oboje). Pored toga je u Nemackoj od neke (recimo, ne secam se tacno) 2008 obuka za psihoterapeuta obavezan sastavni deo specijalizacije iz psihijatrije (ili pomenute psihosomatske medicine). Medjutim u praksi se psihijatri i dalje uglavnom opredeljuju izmedju toga da li zele da rade vise "psihijatrijski" to znaci vise u smislu nekog savetovanja, pracenja, usmeravanja, stabilizivanja, neka vrsta "psihopterapije light", zatim dijagnostike (ako postoji mogucnost da se radi o nekoj primarno "ne-psihickoj" bolesti, koje isto mogu biti pracene psihickim smetnjama), prepisivanja lekova ili vise "terapeutski", gde rade samo duze terapije i (uglavnom) se ne bave drugim stvarima (kao sto je na primer prepisivanje lekova, iako bi to u principu mogli). Za one koji dolaze sa psihologije je situacija jasna, oni taj medicinski deo ne mogu da obavljaju, za to nisu obuceni i onda za to salju kod psihijatra. Sto se kompetentnosti u oblasti psihoterapije tice, ne bih to vezivala za to osnovno fakultetsko obrazovanje, bitnije je ono sto dolazi nakon toga i zavisi od raznih faktora.

 

U Srbiji mislim da je moguce uci u to i iz drugih oblasti, kao sto je Morgana vec napisala, i cini mi se da je to u praksi zakonski manje regulisano - vidi postove gore (ali posto ne radim tu, to je vise neki utisak sa strane i posredno kroz iskustva drugih). I mislim da psihoterapeutski "trening" nije obavezan za psihijatre.

  • +1 2
Link to comment

Bio dobro mesec, dva, koliko toliko, ovih dana opet nervozan i depresivan..mozda i vrucina udarila u glavu...predugo sve ovo traje ipak, i pre 10 meseci bih rekaoda ce na danasnji dan prakticno gotov biti, sada to, ipak, ne vidim..kako cu izdrzati jos jednu onakvu jesen i zimu, ne znam..ocigledno d ami treba pomoc, i d acu morati dase obratim nekome, dok traje ovo zatisje bar..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...