Jump to content
IGNORED

SPC i njeni rituali u doba Korone


Ravanelli

Recommended Posts

Ja mislim da to zavisi od senzibiliteta. Imas "sve ili nista" osobe kad je rec o takvim stvarima, i sam spadam u njih. 

 

A sto se tice inteligencije, proveri koji je IQ prosecne osobe... :) 

Edited by Meazza
Link to comment
39 minutes ago, harper said:

 

...Te "kad je Joza bio mali" price iz Hristove navodne biografije, od kojih su mnoge prepisivane iz starijih religija, mogu se bez problema odbaciti a svejedno verovati u njegovu versku poruku.

 

Ali, dogma, jebi ga.:D

meni je to oduvek potpuno prirodno, mada nisam chlan zajednice (ili mozda bash zato), da je ta poruka savrshena u sama po sebi i da joj nisu potrebni nikakvi ukrasi.

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

Ja mislim da to zavisi od senzibiliteta. Imas "sve ili nista" osobe kad je rec o takvim stvarima, i sam spadam u njih. 

 

A sto se tice inteligencije, proveri koji je IQ prosecne osobe... :) 

 

Moj stav je da ko moze da sklopi puzzle dovoljno je inteligentan da razume ove stvari.:D

 

Ja imam drugaciji pristup od tog "sve ili nista". Kod mene je "sve i tacka", samo razlicite informacije koristim za razlicite stvari. Neki delovi hriscanske teologije su mi bili veoma zanimljivi i mnogo sam iz njih naucio, narocito o tome zasto i kako ljudi uopste dodju u situaciju da veruju u neke stvari ili ih tumace na nacin koji je razlicit od mog.

Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

a uchitava se, ali sama po sebi nije problematichna.

 

Naravno. I tacno je da je vecina hriscanskih zajednica ucinila i cini ogroman napor da izvitoperi, iskrivi ili potpuno prikrije osnovni sadrzaj Hristove poruke. Poslednja istrazivanja na osnovu novopronadjenih spisa iz prvog veka, dakle doba neposredno nakon Hrista, jasno ukazuju na to da se ne moze verovati cak ni u sadrzaj sinoptickih jevandjelja jer su ona izgleda u velikoj meri dopisivana u skladu s time kako je rastao uticaj i sirila organizaciona struktura Crkve. Skoro svi najveci teolozi iz starije patristike, dakle perioda samih pocetaka hriscanstva, ili su gurnuti u stranu i zaboravljeni ili su proglasavani za jeres. Tu je najvecu stetu izgleda napravio onaj Nislija Konstantin. Stari su prevaranti ti juznjaci.:D

Link to comment
16 minutes ago, gospa buba said:

a uchitava se, ali sama po sebi nije problematichna.

 

Pa sad... meni se nikako ne cini neproblematicnom ideja da neko (svetacko bice) moju krivicu/grehe preuzme na sebe, te na taj nacin mene lisi svake odgovornosti. Mada deluje zgodno :D 

 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment
19 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Pa sad... meni se nikako ne cini neproblematicnom ideja da neko (svetacko bice) moju krivicu/grehe preuzme na sebe, te na taj nacin mene lisi svake odgovornosti. Mada deluje zgodno :D 

 

 

vidish meni je to najposlednjije chega se setim kad su te stvari u pitanju. ali shto se toga tiche, da, komunizam je bolja ideja :hihi:

Link to comment
3 minutes ago, gospa buba said:

vidish meni je to najposlednjije chega se setim kad su te stvari u pitanju. ali shto se toga tiche, da, komunizam je bolja ideja :hihi:

 

Sustinska tragedija hriscanstva kao drustvenog pokreta ali istovremeno i najveci razlog njegove zavodljivosti je to sto okuplja mahom ljude koji ili "nisu sposobni ili ne zele da uzmu sopstvenu sudbinu u svoje ruke vec, naprotiv, osecaju izvesno zadovoljstvo da drugi upravljaju njihovim sudbinama". Ovo sto sam stavio pod navodnike je, inace, Aristotelova definicija roba.:D Takvi ljudi nemaju potrebu da misle o posledicama svojih odluka, cesto nemaju potrebu ni da odlucuju, svoje zivotne okolnosti su prepustili jednoj ekstremno konzervativnoj i neuvremenjenoj doktrini koja je poznata po tome sto debelo kaska za civilizacijom. Stoga je neobicno vazno da se striktno odvoji sloboda veroispovesti od uticaja crkve na drustvena pitanja i drzavnu regulativu, svako prelivanje prvog u drugo vodi drustvo u ozbiljnu regresiju.

Link to comment
35 minutes ago, harper said:

 

Moj stav je da ko moze da sklopi puzzle dovoljno je inteligentan da razume ove stvari.:D

 

Ja imam drugaciji pristup od tog "sve ili nista". Kod mene je "sve i tacka", samo razlicite informacije koristim za razlicite stvari. Neki delovi hriscanske teologije su mi bili veoma zanimljivi i mnogo sam iz njih naucio, narocito o tome zasto i kako ljudi uopste dodju u situaciju da veruju u neke stvari ili ih tumace na nacin koji je razlicit od mog.

 

 

Pa volim i ja da proucavam religije celog sveta i da citam Elijadea i mitove antike, ne samo hriscanstvo, ali jedno je da nesto naucis iz nekog narativa ili doktrine a nesto sasvim drugo da budes vernik. 

Link to comment
41 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Pa sad... meni se nikako ne cini neproblematicnom ideja da neko (svetacko bice) moju krivicu/grehe preuzme na sebe, te na taj nacin mene lisi svake odgovornosti. Mada deluje zgodno :D 

 

 

 

Meni se ne svidja ideja da treba da cinis dobro da ne bi isao u pakao, bio on figurativan ili doslovan. Vise mi se svidja ideja da treba da cinis dobro bez ikakvog racuna.

Link to comment
15 minutes ago, harper said:

Stoga je neobicno vazno da se striktno odvoji sloboda veroispovesti od uticaja crkve na drustvena pitanja i drzavnu regulativu, svako prelivanje prvog u drugo vodi drustvo u ozbiljnu regresiju.

 

Spoiler

Believing with you that religion is a matter which lies solely between Man & his God, that he owes account to none other for his faith or his worship, that the legitimate powers of government reach actions only, & not opinions, I contemplate with sovereign reverence that act of the whole American people which declared that their legislature should "make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof," thus building a wall of separation between Church & State. 

 

Sreća da Atlantik i Pacifik nisu potopili taj deo sveta :P

Edited by Ivo Petović
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Meni se ne svidja ideja da treba da cinis dobro da ne bi isao u pakao, bio on figurativan ili doslovan. Vise mi se svidja ideja da treba da cinis dobro bez ikakvog racuna.

 

Apsolutno, nego sam ja trazio nesto sto mi je delovalo da je verovatnije blize izvornom (ako tako nesto uopste postoji) , jer je ovo sto kaze Harper zaista problem, ko zna sta je tu i ko kasnije dopisivao po zelji i potrebi. Mislim, "caru carevo". Please!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...