Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

4 hours ago, Hamlet Strašni said:

Мудро. А шта ћемо сам сиромашним земљама које живе од туризма?

Drugačiji model raspodele resursa. Ako ljudi kao vrsta nisu spremni na tu "žrtvu", onda neka crknu. To ih ionako čeka.

Edited by eumeswil
Link to comment
4 hours ago, mlatko said:

Ne žive samo siromašne zemlje od turista, i bogate zemlje hrane građane masovnim turistima

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Tako je. 

 

Travel & tourism is a substantial and growing component of the New York State economy. Direct spending of $64.8 billion generated nearly $105 billion in total business sales including indirect and induced impacts. Over 780,000 jobs were sustained by tourism activity in 2016 with total income of $34.6 billion.

 

Interesantno je da kada se priča o siromaštvu i gladi malo ko pomisli na Njujork. A u Njujorku gradu postoje stotine hiljada ljudi koji žive u siromaštvu i nemaju novca da sebi kupe hranu. Tačnije, gradonačelnik je rekao da oko milion ljudi u Njujorku gradu inače nema sopstvene mogućnosti za tri obroka dnevno a kad je počela pandemija procenili su da se taj broj popeo na oko dva miliona. Da, nije isto biti siromašan u Americi i u Indiji, ali glad je glad.

 

Zbog korone, preko noći su vozači Ubera i svi kelneri, na primer, ostali bez prihoda u Njujorku. Ali, i ja sam optimista. Život je reka, sve teče, vatra koja se pali i gasi. ;) Taj raspojasani jefitni masovni turizam je stvarno zagadjivao i uništavao. Izgubiće se neki poslovi, nastaće novi. Moj drug koji je prestao da vozi Uber sada radi dostavu za Amazon. Evo i ovo što neke turističke destinacije nude povoljnosti da dodješ i radiš odatle remote - genijalno! Ubedjena sam da će dosta ljudi to i uraditi, sad kad puno više ljudi radi remote. Mislim da bih ja to prva uradila samo da dodje vakcina. Tako da, biće privremena kriza a onda će sve leći na svoje mesto. Kao što je rekao Voren Bafet, kriza pokaže čiji biznis model je zapravo bio sranje.

 

14 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Koji ljudi treba da se žrtvuju i ko to da organizuje i sprovede. Ideal cg turizma - pošaljite nam pare a vi ne dolazite?

 

To je sveopšti ideal, da se ne lažemo. ;) Pogledaj svaki subscription business. Nadaš se da puno ljudi neće da primeti 1 ili 5 ili 7$ mesečno iako ne koriste tvoju uslugu.

 

 

Link to comment
6 hours ago, eumeswil said:

Drugačiji model raspodele resursa. Ako ljudi kao vrsta nisu spremni na tu "žrtvu", onda neka crknu. To ih ionako čeka.

Sviđa mi se što si žrtvovanje stavio u navodnike. Jer, ako govorimo o turistima, to će se na njih odraziti samo u smislu više cene aranžmana i smanjenog komfora. Dakle, podnošljivo.

Link to comment
13 minutes ago, ragasto said:

Sviđa mi se što si žrtvovanje stavio u navodnike. Jer, ako govorimo o turistima, to će se na njih odraziti samo u smislu više cene aranžmana i smanjenog komfora. Dakle, podnošljivo.

 

Kapiram da je konstrukcija posta bila takva da može dvomisleno da se tumači. Ne odnosi se uopšte na turiste, ni na domaće stanovništvo koje živi od stranaca. Već na sveopšti kolaps ljudske vrste ako se ovako brutalno eksternalizovanje i guranje pod tepih svih mogućih PRAVIH troškova globalne tržišne privrede nastavi, uključujući tu i aktiviranje nekih budućih pitajbogakakvih virusa usled toga koji su doveli do trenutne situacije.

Pitanje je bilo ko će siromašnim zemljama da plati za onoga predloženo u članku. Moj odgovor je - transfer sredstava od bogatih zemalja ka siromašnim zemljama. Ako to nije moguće, onda se trka do dna nastavlja. 
 

7 minutes ago, Taihoskopija said:

Koje debilno seirenje nad činjenicom da će ljudi, po svoj prilici, umirati od gladi i ostajati bez ikakvih prihoda. Odvratno. 


Nema nikakvog seirenja, to je samo tvoja pogrešna interpretacija, see above.

Link to comment
Just now, eumeswil said:

 

Kapiram da je konstrukcija posta bila takva da može dvomisleno da se tumači. Ne odnosi se uopšte na turiste, ni na domaće stanovništvo koje živi od stranaca. Već na sveopšti kolaps ljudske vrste ako se ovako brutalno eksternalizovanje i guranje pod tepih svih mogućih PRAVIH troškova globalne tržišne privrede nastavi, uključujući tu i aktiviranje nekih budućih pitajbogakakvih virusa usled toga koji su doveli do trenutne situacije.

Pitanje je bilo ko će siromašnim zemljama da plati za onoga predloženo u članku. Moj odgovor je - transfer sredstava od bogatih zemalja ka siromašnim zemljama. Ako to nije moguće, onda se trka do dna nastavlja. 

Razumeo sam, samo sam ono napisao iz ugla koji predstavlja većinu ljudi - potencijalne korisnike turističkih usluga. Možda je termin "žrtvovanje" prejak, pošto i ja mislim da tu ne bi bilo prevelikih potresa.

 

Autorka teksta je zapravo 100% na liniji Svetske turističke organizacije, i održivost koju pominje jeste jedan od glavnih ciljeva. A aktuelan krah turizma jeste prilika za sređivanje koja se neće uskoro ponoviti...mada nisam veliki optimista. Koliko god te države i gradovi bili ruinirani, cenim da bi sada dali mnogo toga da se te horde turista vrate.

Link to comment
29 minutes ago, eumeswil said:

 

Kapiram da je konstrukcija posta bila takva da može dvomisleno da se tumači. Ne odnosi se uopšte na turiste, ni na domaće stanovništvo koje živi od stranaca. Već na sveopšti kolaps ljudske vrste ako se ovako brutalno eksternalizovanje i guranje pod tepih svih mogućih PRAVIH troškova globalne tržišne privrede nastavi, uključujući tu i aktiviranje nekih budućih pitajbogakakvih virusa usled toga koji su doveli do trenutne situacije.

Pitanje je bilo ko će siromašnim zemljama da plati za onoga predloženo u članku. Moj odgovor je - transfer sredstava od bogatih zemalja ka siromašnim zemljama. Ako to nije moguće, onda se trka do dna nastavlja. 
 


Nema nikakvog seirenja, to je samo tvoja pogrešna interpretacija, see above.

Naravno da nje moguće, ko će da obezbedi te transfere i zašto bi bogati bilo šta transferisali ka siromašnim zemljama. Besmislena fantazija. Pored toga turizam se u najvećoj meri odigrava na relaciji bogati-bogati ( https://en.wikipedia.org/wiki/World_Tourism_rankings)  pa nije jasno ko kome i šta treba da plaća. A posebno nije jasno koju korist će imati siromašni ako im dođe manje turista.  Kolaps "ljudske vrste" prognoziraju mnogi više hiljada godina ( https://en.wikipedia.org/wiki/Apocalyptic_literature ), to je popularna zabava, ima i na forumu više njih koji je upražnjavaju. Samo ništa od toga, ćorak.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Luther said:

Samo ništa od toga, ćorak.

 

Meni je iskreno fascinantno kako neko ko je najamni radnik sa, izvini ako sam previše indiskretan iako si sam to otkrio, koliko beše? 1-2k evra neto ili bruto prihoda mesečno brani postojeći poredak svim sredstvima, samo zato što mu je glava malo više iznad vode nego ostalima i više se solidariše sa onim na vrhu nego onima ispod sebe .

Edited by eumeswil
Link to comment
2 minutes ago, eumeswil said:

 

Meni je iskreno fascinantno kako neko sa, izvini ako sam previše indiskretan iako si sam to otkrio, koliko beše? 1-2k neto ili bruto prihoda mesečno brani postojeći poredak svim sredstvima, samo zato što mu je glava malo više iznad vode i više se solidariše sa onim na vrhu nego onima ispod sebe .

A meni je, vidiš, iskreno fascinantno kako se lako, kada se ostane bez argumenata, pređe na ad hominem diskusiju. Svako je fasciniran različitim pojavama, lepota univerzuma. 

A što se tiče mojih prihoda nemam pojma o čemu pričaš, čega 1-2k  neto ili bruto, ne sećam se da sam na forumu podnosio imovinsku/prihodnu kartu. A i da jesam stvar je dobrog ukusa i otmenosti da se ne zabada nos u tuđi novčanik. Osobine koje očigledno ne poseduješ.

Link to comment
2 minutes ago, Luther said:

A meni je, vidiš, iskreno fascinantno kako se lako, kada se ostane bez argumenata, pređe na ad hominem diskusiju

 

Argumente koje si lagano preskočio, i kao nekakvu kontru pružio wiki link sa apokaliptičnom literaturom? pa stvarno.

 

Ne zabadati nos u tuđi novčanik, čuvena građanska diskvalifikacija u diskusiji, sve diraj, samo u klasnu poziciju nemoj da diraš, jer će otkriti prave motive onoga ko u njoj učestvuje.

Link to comment

Čuj, sad važna  "klasna pozicija", a pre samo osam sati se bivalo iznad situacije i lakonski poručivalo sirotinji da crkne ako ne vidi svrsishodnost žrtve za  posredne i šire dobrobiti od brige za svoja gladna usta. 

Link to comment
17 minutes ago, eumeswil said:

 

Argumente koje si lagano preskočio, i kao nekakvu kontru pružio wiki link sa apokaliptičnom literaturom? pa stvarno.

 

Ne zabadati nos u tuđi novčanik, čuvena građanska diskvalifikacija u diskusiji, sve diraj, samo u klasnu poziciju nemoj da diraš, jer će otkriti prave motive onoga ko u njoj učestvuje.

Dao sam link gde se vidi da ubedljivo najviše turista dolazi u najbogatije države čime je cela tvoja priča obesmišljena.  Ti to naravno ne komentarišeš, imam i za to razumevanje. Ali ti bi i dalje da pričaš o meni, mojoj klasnoj pozicuji, mojim  motivima, pri čemu o meni nemaš pojma. Moguće je da sam ja na forumu sve o sebi lagao, što ne menja činjenicu da je tekst koji si linkovao i iza kojeg stojiš ekstremno glup. Ali tako je to sa SJW, ne možeš očekivati logiku i suočavanje sa činjenicama.

 

Edited by Luther
Link to comment

Tekst uopšte nije glup. Obiluje činjenicama i primerima, a autorka je iznela i svoje predloge. Jedinu zamerku nalazim u podnaslovu koji nema veze sa sadržajem - The tourism industry is closed; let’s keep it that way, pretpostavljam da je to delo urednika koji je stavio clickbait.

 

@Luther

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...