Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

On 11.11.2021. at 9:29, barrcode said:

sve zbog na sve strane raznih zabrana zbog deljenja jebenih ličnih podataka. (inače je i zabranjeno pitati nekoga da li je vakcinisan) 

 

 

 

 

Ovo cuh vise puta, kad se i moj sef u septembru snebivao da ispita zaposlene (mada su svi na grupnom chat-u prijavljivali bockanje i svoje reakcije), ali mi nije jasno kako je tacno zabranjeno, kada ti se matene svugde trazi dokaz o vakcinaciji ili prelezanoj bolesti? (Negde jos primaju testove, videh sad novo pravilo da tamo gde si mogao sa antigenskim od sada moze samo sa PCR testom). Mozda sa pravne strane nije isto ali jeste defakto?

 

-----

 

Da me neko ne svhati pogresno u prethodnoj poruci, ne napadam same trudnice za to sto se nisu bocnule od pocetka - od doktora i ginekologa su dolazili pomesani signali a neki su bili i izricito protiv, tek su kasnije stigli rezultati studija a ni tada nisu svi pozurili da preporuce, STIKO (Komisija za vakcine) je negde u avgustu zvanicno bas potvrdio preporuku. Ja sam jos pre toga pricala sa mojom doktorkom prativsi vesti koje su stizale iz Amerike, koja je imala sjajnu ideju da ne pustamo zapca nigde nigde, da mi on ne bi eventualno preneo, pa sam je vratila na vakcinu kao razumniju varijantu.

 

Volela bih kada bi vredelo da se slike poput takvih koje je zlurad podelio dele svima koji ne razumeju zasto treba da se tako pravi i zdravi vakcinisu i kojima nije jasno sta to znaci stititi "slabije", ali mi se cini da to ne funkcionise tako. Verovatno ce vredeti jedino drasticno skracivanje prava na normalni zivot raznim pravilima, videcemo kako ce se pokazati ove nove mere koje su za pocetak udarile po novcaniku.

 

Moram priznati da mi ovo "2G" pravilo za unutra (samo vakcinisani (getestet) i prelezali (genesen)) a koje sa sobom donosi i to da maske nisu potrebne malo unosi strah upravo zato sto znamo da se i ti ljudi mogu zaraziti i preneti dalje (kao sto se vec i desilo). Bila sam do sad dvaput na mestima gde je 2G (bioskop i frizeraj) i ja vala moju (FFP2) masku nisam skidala, bas sam se osetila izlozenom bez nje. Trenutno uopste ne mogu da zamislim odlazak negde bez maske, ne znam koliko brzo cu biti u stanju da se vratim u normalu i kada stvari postanu bolje. Ali generalno ovako nosenje tih FFP2 maski koje stite i onog koji nosi mi deluju dobro kao perspektiva za samoposluge tokom zime u budunocsti. Kako vi radite @Boycie @Ros @Zlurad?

 

Link to comment
14 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ovo cuh vise puta, kad se i moj sef u septembru snebivao da ispita zaposlene (mada su svi na grupnom chat-u prijavljivali bockanje i svoje reakcije), ali mi nije jasno kako je tacno zabranjeno, kada ti se matene svugde trazi dokaz o vakcinaciji ili prelezanoj bolesti? (Negde jos primaju testove, videh sad novo pravilo da tamo gde si mogao sa antigenskim od sada moze samo sa PCR testom). Mozda sa pravne strane nije isto ali jeste defakto?

 

 

Da probam da odgovorim pošto sedim u Betriebsratu preduzeća gde sam zaposlen pa sam imao tu temu i više nego što mi je milo. Jednostavno status vakcinacije je privatna stvar, a svi mi koji živimo u Nemačkoj znamo koliko su pravila o zaštiti privatnih podataka jaki. Jednostavno trenutno zakonski samo mali broj firmi ima pravo da radi upit o vakcinaciji, doduše priča se po medijima da će uskoro značajno zakonski olabaviti to tako da će većina firmi moći da radi upite.

 

Restorani, teretane, frizeri, bioskopi i slična ponuda spada u slobodno vreme i nisu esencijalne stvari. Zato npr. isti mogu da traže 2G ili 3G ali ne i supermarketi, apoteke i lekari.

 

Lično radim u javnoj službi (öffentlicher Dienst) i kao takvi mi ne smemo da zahtevamo od naših klijenata 3G ali zato se od svih radnika to traži od ove nedelje. Napisao sam na drugoj temi, mi ne spadamo u one institucije koje smeju da rade upit o vakcinaciji među zaposlenima ali i to smo rešili na "obrnut" način. Svi koji su vakcinicani ili preležali mogu da zatraže oslobađanje od kontrole, to u praksi znači da moramo u sekretarijatu da potpišemo DSGVO formulare i priložimo dokaz o vakcinaciji ili preležanom covidu da ne budemo kontrolisani. To su praktično uradile sve kolege koje su imali preležani covid ili vakcinaciju, oni nevakcinicani imaju mogućnost na besplatna testiranja u firmi. Odradili smo "reverse uno card" i time, sve po zakonu, ipak indirektno odradili upit o vakcinaciji.

 

14 minutes ago, I*m with the pilots said:

Moram priznati da mi ovo "2G" pravilo za unutra (samo vakcinisani (getestet) i prelezali (genesen)) a koje sa sobom donosi i to da maske nisu potrebne malo unosi strah upravo zato sto znamo da se i ti ljudi mogu zaraziti i preneti dalje (kao sto se vec i desilo). Bila sam do sad dvaput na mestima gde je 2G (bioskop i frizeraj) i ja vala moju (FFP2) masku nisam skidala, bas sam se osetila izlozenom bez nje. Trenutno uopste ne mogu da zamislim odlazak negde bez maske, ne znam koliko brzo cu biti u stanju da se vratim u normalu i kada stvari postanu bolje. Ali generalno ovako nosenje tih FFP2 maski koje stite i onog koji nosi mi deluju dobro kao perspektiva za samoposluge tokom zime u budunocsti. Kako vi radite @Boycie @Ros @Zlurad?

 

 

Živim u jako malom selu gde svi znaju svakoga, imamo par restorana i krčmi u koje izlazimo u okviru našeg porodičnog i socijalnog babla. Na sreću po nas u okviru našeg babla su skoro svi vakcinicani pa je skoro sve "ko nekada", nevakcinicanih ima relativno malo a i brojke su relativno stabilne. Mi smo pre pandemije redovno išli u grad u bioskope, galerije i šta ja znam, sada smo to drastično smanjili - garaža nam liči na stovarište DHL pošto većinu stvari naručujemo. Jedina "javna" mesta u koje redovno zalazimo su jedan retail park u susednom selu gde su aldi, rossman, edeka i rewe + gastronomija u selu.

 

Deca (5/8 god) imaju redovan "Vereinsleben", jbg lično smo zaključili da je za klince rizik od psih. posledica daleko veći nego od covida tako da smo odlučili na to da im ne smanjujemo preterano društveni život. Žena i ja se generalno pazimo da se krećemo isključivo u našem bablu, dosada to dobro funkcioniše i dosada sam imao samo jedan direktan kontakt sa Covid zaraženim uz ceo paket kao karantin i sl. ali bez zdravstvenih posledica na nas.

 

Na poslu se maksimalno pazi u radu sa strankama maske, pleksiglas, 2x nedeljno testiranje, dezinfekcija itd....

 

Sa 2G lično nemam problema ako se nalazim u istoj prostoriji i bez maski, razumem da postoji rizik od zaraze ali barem imam na savesti da je ogromna verovatnoća da će za vakcinicane to u najgorem slučaju biti na nivou "običnog" gripa. A za nevakcinicane jbg, moj kredit za solidarnost prema njima se opasno potrošio. Ranije dok nije bilo vakcina sam i donekle mogao da razumem čekanje, ali sada...  sa druge strane me brine situacija u bolnicama i kako će se to izraziti ka drugim pacijentima. Lepo je rekao Montgomeri pre neki dan, da je ovo što sada imamo u De tiranija nevakcinicanih. 

  • +1 2
Link to comment

@I*m with the pilots

uredno nosim masku.

izbegavam da idem u prevelike guzve zimi, ali to sam radio i pre korone :D

inace nemam problem sa ffp2, mada se radujem kad je mogu stici. u situaciji da isprobam 2G nisam bio, sem kad sam gledao film Toma i popio kafu sa zenom neki dan u shoping mall-u, tako da nemam neki osecaj. imali smo blisak susret u porodici kad je zena bila u neposrednom drustvu prjateljice koja je u to vreme bila zarazena, ali su obe bila vakcinisane, pa to nije doslo do u moju zenu, a tako ni do u mene :)

 

  • +1 1
Link to comment

 

Quote

"He'd been really good with Covid, he had no symptoms and he always wore his mask because his brother is severely disabled and he kept everyone safe, but all of a sudden he just stopped eating.

"He would look at it and start gagging. He couldn't cope with the smells and physically couldn't eat. We couldn't go to the supermarket, it was horrendous." (...)

She said that on November 1, her son became so poorly that he could not stand properly and was slurring his words so he was taken to A&E and admitted as an inpatient.

"He was initially admitted for dehydration not the fact he hadn't eaten a morsel of food for weeks," she said.

"He was literally eating nothing and he still isn't eating now. He was initially put on IV fluids but that was taken out the next day and he's just been deteriorating every day. He lost 2kg of weight in the space of two days and now weighs 42kg despite always being a chunky monkey.

"He's lost a significant amount of weight, a huge amount.

"He was in plus size uniform and just loved his food. Now, he can't even stand up and can't hold his own head up, he's so ill and his eyes are all sunken in and black. I don't know how that was allowed to happen."

Dawn went on to say: "We had never heard of the condition before. Doctors didn't know what parosmia was either. There is a Facebook forum with over 29k people all suffering from parosmia. (...)

"I have only come across one doctor in A&E and one nurse who knows what parosmia is. I kept asking on the ward why it’s never spoken about."

After ten days in the hospital and no improvement, a decision was made to put Malisse on an NG tube, almost 50 days after the initial concern. (...)

Parosmia can result in strong odours and phantom smells which can become overpowering.

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/boy-11-long-covid-wont-25449083

 

Quote

A nasogastric tube (NG tube) is a special tube that carries food and medicine to the stomach through the nose.

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000182.htm

Edited by vememah
Link to comment
10 minutes ago, Tsai said:

Bio bi hit kad bi napravili aparat koji detektuje cestice virusa nekim zracima, ko u SF filmu

 

I ja o tome fantaziram. Data odradi pametno skeniranje, Krašerica nađe kontra meru, Džordi već nešto tamo modifikuje da bi emplojovao, Pikard aminuje, u zadnji čas Dijanica oseti da je virus inteligentan pa se lepo ljudski s njim dogovorimo šta ćemo i kako dalje. Worf u pozadini gunđa.

Link to comment
6 minutes ago, aram said:

Umro od kovida onaj kardiolog Hadži-Tanović što je lupetao po televizijama da mRNA vakcine mogu da izmene genetski kod čoveka.
Opet sam sam sebi potvrdio da sam loš čovek jebi ga,

 

rip legendo :fantom:

Link to comment
28 minutes ago, aram said:

Umro od kovida onaj kardiolog Hadži-Tanović što je lupetao po televizijama da mRNA vakcine mogu da izmene genetski kod čoveka.
Opet sam sam sebi potvrdio da sam loš čovek jebi ga,

 

Ne mrači Glija :fantom:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...