Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

stiglo pismo od roditeljskog saveta. od ponedeljka krece skola ponovo, sva deca od 7 razreda i stariji, bez obzira na vakcinaciju, moraju se svaki dan testirati. cak i ako su primili booster. 5 i 6 razred tri puta nedeljno test

Link to comment

Došla kumova sestra iz Nemačke gde radi kao med sestra malo da obiđe svoje...
I sa njom sin.
E sad koliko sam shvatio kod njega u školi se tri puta nedeljno testiraju tj. daju im ove testove ali ih izgleda ne kontrolišu redovno, pa on doneo nekoliko komada ovde.
I nešto mu krenula temperatura i on da se testira kad ono "pozitivan".
Onda ona da proveri sebe, kad i ona pozitivna.
Onda je zvala koleginicu u kliničkom da uradi antigenski i pozitivna je.
E sad namerno nije radila PCR da joj ne bi upisali u papire, jer joj valjda frka od toga šta će sa poslom u Nemačkoj.
[emoji35][emoji35][emoji35][emoji35]
Dakle, sad ćevona pozitivna nazad pa ne znam šta misli jbte...









... Shiit has hit the fan

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

Došla kumova sestra iz Nemačke gde radi kao med sestra malo da obiđe svoje...
I sa njom sin.
E sad koliko sam shvatio kod njega u školi se tri puta nedeljno testiraju tj. daju im ove testove ali ih izgleda ne kontrolišu redovno, pa on doneo nekoliko komada ovde.
I nešto mu krenula temperatura i on da se testira kad ono "pozitivan".
Onda ona da proveri sebe, kad i ona pozitivna.
Onda je zvala koleginicu u kliničkom da uradi antigenski i pozitivna je.
E sad namerno nije radila PCR da joj ne bi upisali u papire, jer joj valjda frka od toga šta će sa poslom u Nemačkoj.
emoji35.pngemoji35.pngemoji35.pngemoji35.png
Dakle, sad ćevona pozitivna nazad pa ne znam šta misli jbte...
... Shiit has hit the fan
 

 

nista joj ne bi bilo sa poslom. najbolje da ostane u srbiji dok se ne izleci i onda ima potvrdu da je izlecena.

do pred raspust je bilo testiranje 3 puta, ali samo za nevakcinisanu decu. od ponedeljka ide novo pravilo

Link to comment

U SAD država zbog nestašice zaplenjuje antigenske testove koje su kupile privatne firme. Na početku pandemije zaplenjivali su maske.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by vememah
Link to comment

 

Quote

Ed Yong

9h, 16 tweets, 6 min read
🚨I wrote about what this surge is doing to the healthcare system.
It's bad.
Though less severe, Omicron is spreading quickly enough to inundate hospitals, which can't handle the strain cos so many healthcare workers had quit or are now sick. 1/
 

The most important thing about this surge: It comes *after all the others*, & finds a workforce that’s exhausted, demoralized, & smaller because of waves of resignations.
Today’s system can’t handle what it used to handle. It must now handle a LOT. 2/

 

COVID hospitalizations rose 40k to 65k in the 7 weeks before Christmas, and then to 110k in the 2 wks since.

The CDC is forecasting 25-54k extra patients *per day* by end-Jan.
That's... not good. 3/

 

Are these people with other problems who incidentally have Covid? Every doc/nurse I asked said no.
Vast majority have respiratory problems, or chronic illness that Covid tipped over the edge.
They're hospitalized by Covid, not simply with Covid. 4/
 
Omicron's less severe, so the average COVID patient in 2022 will be less sick than the one in 2021.
BUT tho the *percentage* of very sick people is lower, the *absolute number* is still high because the variant is spreading so quickly. 5/
 
So here's the bind: Omicron is less severe for individuals, but it’s disastrous for the health-care system that those individuals need. Once again, personal risk and collective risk are at odds, and the former is masking the latter. 6/
 

(Caveat: Many of the healthcare workers I talked to are seeing signs of Omicron's reduced severity in practice, which is great. But some aren't, which may be because a LOT of ppl are still unvaccinated & there's still a lot of Delta. Remember Delta? theatlantic.com/health/archive… 7/)

 

Some people argue that other countries got off lightly with Omicron. But compared to the US, those either have younger populations (SAfrica) or more vax/boosters (UK/Denmark). The same decoupling of cases/hosp’ns isn't guaranteed here. 8/
 
Hospital short-staffing was bad before Covid, and got worse as droves of people quit. It’s unbearable now cos unprecedented numbers of HCWs are out of play with breakthrough infections. Even places with fewer patients than last year feel fuller. 9/
 
To be clear, this isn’t just about Covid. Medical care is straining. People are sitting in emergency rooms for 6-12 hours waiting to be seen. Docs are discharging people who should be admitted cos there’s nowhere to put them. 10/
 
The whole system is straining.
▶️Pharmacists are sick -> people can’t get tests/meds -> they go to hospital sicker.
▶️Lab technicians are sick -> test results are delayed
▶️Longterm care facilities are hammered -> many patients can’t be discharged 11/
 
Morale is failing. Healthcare workers see the reality of the pandemic daily. Then everywhere else, they see people living the fantasy that it’s over. The rest of the country is hell-bent on returning to normal, but their choices mean that HCWs cannot. 12/
 
This is what it looks like when a healthcare system collapses. It’s not a dramatic, movie-style thing. First, it’s just *a lot of waiting*. Things take longer, then they don’t happen. Care gets gradually worse. More staff leave. This is happening now. 13/
 
Many proposed solutions—troops! antivirals!—are insufficient, and can’t be deployed at scale or in time. Unbelievably, it’s 2022, and the fate of the healthcare system once again depends on flattening the curve, in days not weeks. 14/
 
And even then, when hospitalizations fall, it won't be over because, frankly, many healthcare workers have just had enough. More and more are talking about leaving—maybe not now, but perhaps once the adrenaline and need start to fade. 15/
 
And again, this is no longer just about Covid. It's now about our ability to get the standard of medical care that we've come to expect for *anything*. If you're impervious to harm or disease, or can regenerate, you can sit this one out. Otherwise... Fin/
 
 
Link to comment

mene su po povratku sa puta zvali iz policije da provere kada sam bio u zhengzhou i sangaju. sledeci dan zvala community worker iz mog kraja da trazi detaljnije u kojim delovima grada sam bio, broj pasosa, adrese hotela, karte za voz. ubrzo mi je javila da sam bio u rizicnom delu grada i sta treba da radim

 

JN22ZRg.jpg

 

 

tako da se sada druzimo redovno preko wechat

 

WfL4se6.png

 

PhG6x5W.png

 

drugi koji su bili sa mnom u zhengzhou su prosli razlicito. u sangaju su dosli na vrata i uradili test. poznanik iz yiwu je karantinisan na dve nedelje

 

 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, banecare1 said:

mene su po povratku sa puta zvali iz policije da provere kada sam bio u zhengzhou i sangaju. sledeci dan zvala community worker iz mog kraja da trazi detaljnije u kojim delovima grada sam bio, broj pasosa, adrese hotela, karte za voz. ubrzo mi je javila da sam bio u rizicnom delu grada i sta treba da radim

Znam da ne volis i da izbegavas - sto podrzavam iz sve snage :) - mesanje/pominjanje politike kada je Kina u pitanju, ali, izvini jos jednom - moram.

Fercera ta diktatura, policijska drzava, brani se, stiti svoje, dodje mi cisto mucno kad pogledam/uporedim ponasanje slobodnih i demokratskih rezima ovog sveta, sa sve ogromnom kolicinom gluposti, konfuzije, licemerja, drustvene neodgovornosti, apsurda, politizacije, glumljenja, simulacije sloboda...

 

:thumbsup:

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

Znam da ne volis i da izbegavas - sto podrzavam iz sve snage :) - mesanje/pominjanje politike kada je Kina u pitanju, ali, izvini jos jednom - moram.

Fercera ta diktatura, policijska drzava, brani se, stiti svoje, dodje mi cisto mucno kad pogledam/uporedim ponasanje slobodnih i demokratskih rezima ovog sveta, sa sve ogromnom kolicinom gluposti, konfuzije, licemerja, drustvene neodgovornosti, apsurda, politizacije, glumljenja, simulacije sloboda...

 

:thumbsup:

 

fercera, ali znaju da preteraju. mene su pre 15ak minuta zamolili da se samokarantinisem do srede. proslo 11 dana i imam negativan jucerasnji test, ne vidim logiku.

 

9c1roSk.png

 

eSKtEJD.png

 

 

ne znam da li ce moci da zaustave starim metodama omicron. dobro je sto su vakcinisali preko 80% populacije, pa ako i bukne vecina bi trebala da preboli bez znacajnih posledica

Link to comment
41 minutes ago, Boycie said:

@banecare1 ovo radi autotranslate u porukama? Jel razumeš kineski?

 

ne pricam kineski. ima opcija prevoda poruka. 

 

moja porodica ce morati sa mnom da ostanu kuci do srede, posle verovatno test i to je to. nisu dolazili white walkers, samo sam poslao podatke i obecao da necemo izlaziti. 

Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Fercera ta diktatura, policijska drzava, brani se, stiti svoje

Ljudi ne mogu da se odreknu letovanja, zimovanja, festivala, pozorišta, utakmica, svadbi, krštenja i slava tokom jedne godine. Svi hoće sad i hoće sve. Krajnji atak na slobodu pojedinca za mnoge bi bio da su ih sprečili da slušaju Karleušino dranje. To je tako, šta da se radi... Onda je normalno da diktature ferceraju i da to pozdravljamo.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...