Jump to content
IGNORED

Greta


morgana

Recommended Posts

2 minutes ago, vememah said:

I u planu su na istom mestu još 2, svako veće od prethodnog.

 

Znam ja to Vememahe, ali to ne menja bitno na stvari.

Kao sto ne menja u pojavi da se - cini mi se ne slucajno - barata iskljucivo brojem domacinstava koja nece morati da brinu za struju.

Industriju i njene potrebe za energijom niko ne pominje.

A jos manje pominje tendencijutm da se industrije veliki potrosaci, po pravilu ekstremno prljave u svakom pogledu, isele u takozvani nerazvijeni svet.

Koji tehnoloski, zakone trzista da ne pominjem, ce energiju jos dugo, dugo vremena morati da obezbedjuje iz konvencionalnih izvora.

Tvrdnje, toliko popularne, da je vetroenergija jeftinija ili samo sto nije, od energije dobijene koriscenjem uglja, shvatati veoma, veoma oprezno, narocito kada je GB u pitanju, obaska sto britanska vlada vec godinama pokusava da na mala vrata provuce cini mi se cak 8 NE.

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Političko pitanje je ipak neuporedivo bitnije, jer tu imaš dva moguća scenarija:

 

1) Ako je politička volja prisutna a tehnologija nije, moguće je silom nametnuti manju potrošnju/proizvodnju energije, kontrolu populacije, i sve što ide uz to. Propadnu brojne industrije, globalna diktatura jebiga, ali tehnolozima kupi još vek-dva fore da izmisli hladnu fuziju ili koji već Clarketech je potreban, pa kad to imamo onda puštaj razvoj ka energetskoj utopiji.

 

2) Ako je tehnologija prisutna a politička volja nije, onda si ipak prdnuo u čabar. Nijedna revolucionarna nova tehnologija neće biti primljena oberučke, jer će postojeće powers that be njenu implementaciju ometati svim sredstvima - a sredstava hvala bogu imaju napretek. Razni će Edisoni električnim udarima ubijati slonove kako bi masama dočarale da naizmenična struja nešto najgore, razni će se Černobilji™ snimati kako bi nas ubedili da budućnost ne sme biti nuklearna, itd.

 

Ali mi trenutno nemamo ni jedno ni drugo. A vreme je, kažu, na izmaku.

+1

Nemam sta ni da dodam ni da oduzmem na ovo.

Osim apsolutnog slaganja.

Pokusao sam samo da ukazem na velicinu i slozenost problema koji je toliki da ce kome treba dati nebrojene prilike da manipulise i odlaze stvari.

Sad, da li do tuznog kraja, videcemo mi ili u vr' glave jedna ili dve naredne generacije.

Link to comment

@namenski ako je to najveca investicija nije zgoreg pomenuti da samo turbine u pomenutoj zemlji imaju 20x veci kapacitet od toga trenutno. Koliko je to kostalo, koliko je energije potroseno da bi se napravilo, koliko dugo ce da traje su interesantna pitanja na koja bih voleo da cujem odgovor. S druge strane, to sve vec postoji i danas, dok npr. "AP1000" nuklearni reaktor koji se gradi u Georgia, USA je do sad kostao 25 milijardi, jedno 10 vise od planiranog, a kad ce biti gotov ne zna se. Za 25 milijardi troskova izgradnje je sigurno potroseno poprilicno energije. Koliko troskova kroz npr. zagadjenje proizvede Nikola Tesla B bi isto bilo zanimljivo prouciti.

 

Kad smo vec kod Tesle iz Obrenovca, u muzeju Tesle u Beogradu stoji na zidu jedan njegov citat koji ne mogu da nadjem, ali ide otprilike ovako: energija mora da se koristi stedljivo :) .

 

Sto se tice Grete, kritika da dete iz Svedske ne razume sve probleme sveta, jer je to sto nju muci first world problem je mozda na mestu, ali nije realna. Da je do toga kako se zivi u poredjenju s nekim ko zivi daleko iz vidokruga, niko se u razvijenom svetu ne bi bunio ni zbog cega, svi bi bili srecni i uzivali u zivotu. U praksi ih muce muke kao i ceo svet, bili razvijeni ili ne.


Slazem se sa @Braća Strugacki, to sto imamo se trosi u dobrom delu na gluposti, a resenja koja se nude su kozmetika, od zabrane plasticnih slamki, do cegera. Davno sam zakljucio da kolicina plastike koju stavim u platneni ceger raste i raste, a kad bi neko tome hteo da stane na put ugrozio bi pitaj boga koliko milijardi vredni industriju za ambalazu. Trosenje Djerdapa na rudarenje bitcoina je dosta konzervativna procena. Mislim da je potrosnja struje za bitcoin usla u top 50 zemalja.

 

Pisao sam ovde trazeci savet kad mi se pokvarila ves masina. Trebalo je da bacim celu masinu zato sto proizvodjac hoce 120 evra za elektroniku upakovanu u kutijicu, a "majstor" 80 evra da dodje i staru kutijicu izvadi, stavi novu i poveze kablove. I posto je to neisplativno, kupite novu masinu rece mi tad. Na kraju sam za 40 evra poslao nekom postom koji je onda npr. zamenio kondenzator ili sta god i masina i danas (verovatno) radi. A to je za mnoge stvari nemoguca misija, jer se proizvodjaci utrkuju da ti onemoguce da uopste popravis to sto si kupio, jer im je najmilije da kupis novo.

Link to comment
3 hours ago, Braća Strugacki said:

 

Možemo da smanjimo upotrebu energije zahvaljujući novim materijalima za gradnju, rasvetu, industriju toliko da možemo da je proizvodimo potpuno obnovljivo. Bez mini HE.

Ako možeš da me uputiš na neke izvore vezano za "potpuno obnovljivo", hvala.

Sve što sam do sada slušala o energerskim potrebama čovečanstva vs izvorima kaže drugačije.

3 hours ago, Braća Strugacki said:

Ne moraju Japanci da menjaju kola na 3,5 g. Ne mora toster da traje 6 meseci ili u najboljem slučaju do isteka garantnog roka.

Suština.

Koje sam svesna od kraja 80-ih.

...

Dopalo mi se ono što je neko na temi napisao da stvarne održivosti nema bez ravnomernog razvoja sveta. Mislim da je tačno.

Link to comment

@Venom sve to i jos toliko toga.

Strugacki su u pravu oko gluposti vezanih za trosenje energije i resursa: problem je u tome sto je razvijeni Miletm obucen i navucen na pricu da mu svake  3 godine treba nov auto, svake godine nov mobilni, itd, itd...

A jos je veci problem u tome sto mu to treba reci, a na neke stvari ga i silom naterati.

A ponajveci je problem sto to trebaju da mu kazu mandrili koji razmisljaju od izbora do izbora, dakle gledaju, ako su i toliko sposobni, 4 godine unapred iu situaciji u kojoj bi i najlabaviji program za ogranicenja morao da bude projektovan i sprovodjen na rok od najmanje 10 godina.

Dodaj tome interese korporacija, njihovu spregu sa mandrilima koje sam pomenu - i najebasmo, gde ces, uostalom, bolji primer od te ves masine koju si pomenuo :)

A ako iko veruje da ce Miletm da glasa za 'krv, znoj i suze, jebiga, nece.

I tu se  krug zatvara: ja se nisam skroz zezao kada sam napisao da je Severna Koreja najpripremljenija za izglednu ekolosku kataklizmu.

 

Link to comment
9 hours ago, Gandalf said:

Najsmesnije u ovakvim optimistickimtm upadicama je verovanje da ce biti sve OK samo da ti naucnici konacno naprave taj reaktor koji na caau vode celoj Americi obezbedi struju ili da konacno nadjemo izgubljen Teslin recept koji ce nas nauciti da bezicno licno od Sunca dovlacimo koliko nam treba.

Pa da konacno mine ovo ekolosko smaranje, a mi nastavimo dalje da rastemo, rastemo i samo rastemo.

Da Musk osvoji svemir, Monsanto nahrani svet, Afrikanci pocnu da prosecno zive 150 godina, sve im iz aviona bacajuci antibiotike i kurtone, a sve stetistiketm konacno legnu na svoje mesto.

Nece moci, gotovo je s tim, kaput.

Taj model je u corsokaku, vodi u svet juznoafrickih gradova, geta, ali ovog puta za bogate, sve vise zidova za migrante iza kojih cet ti i ostali ansurili da lamentirate o glupim i neodgovornim glasacima i institucijama koje nisu uradile ono sto su trebale da urade, po ko zna koji put previdjajuci da su bas te i takvee institucije deo problema, a ne resenja.

Sistemtm je preopterecen, trokira, a problem zagadjenja , sve i da ga je moguce resiti u sadasnjim sistemskim okvirima - a nije - je samo opomena.

Link to comment

da je situacija stvarno alarmantna kao što to greta pokušava da predstavi, to bi bila vodeća tema u medijima, valjda bi se našao neki nekorumpirani političar koji bi o tome pričao, neko od stotina milijardera bi se zabrinuo pa bi on furao taj problem i svoje rešenje, najugledniji univerziteti bi podigli svoj glas, valjda krupni kapital nije kupio dušu baš svih profesora, a to su sve ljudi koji su u prilici da budu mnogo obavešteniji o temi od svih nas na forumu zajedno :D to bi bila tema br 1 ali nije što može da znači više stvari:

- rešenje za našu zavisnost od fosilnih goriva postoji ali se kao i toliko drugih revolucionarnih stvari drži u fioci zbog interesa privrednika  da cede suvu drenovinu postojeće tehnologije do kraja, možda je ta tehnologija toliko napredna da bi miloni rudara i eps-ovaca ostalo bez posla pa to ni vladama ne odgovara...

- rešenja nema i kada potrošimo rezerve nafte nastupiće gladovanje i smanjenje broja stanovnika planete na ispod milijardu, pa pošto ništa ne može da se uradi a da bi se izbegla panika i histerija koja bi mogla već danas, umesto za 2 decenije, da baci svet u haos svi učestvuju u toj zaveri ćutanja...

Link to comment

Sinoć gledam epizodu Big Little Lies gde jedna klinka od 7-8 godina doživi napad anksioznosti posle predavanja o klimatskim promenama, jer se uplaši kraja sveta. Dobro, usput je i ćale u zatvoru, bankrotirali i majka je šizoje... 😁 LM, sasvim je normalno da deca u "razvijenim" zemljama misle o tim stvarima, a ne klinac koji u Africi goni volove ili u čamcu ide preko Sredozemlja. Svet neće propasti, biće možda lošije,možda bolje mesto, i jedno i drugo posle kriza i velikih lomova kao i do sada. O svemu tome, šta, kako, da li može uopšte, može se i mora razmišljati, pa valja i ako nas na to natera i besna klinka iz Švedske. 

Link to comment

Ja sam mislila da ta Greta nema ni 10 godina kako se diglo za zloupotrebu dece. Ovako 16godišnjakinja, pa šta ako je i odlučila da malo pribatali školu i vozika se po svetu i bavi nekim aktivizmom, dok god ne pravi neku štetu time (ja je ne vidim, ne kažem da je nema, nisam se udubljivala) uvek može da dovrši školu malo kasnije ako bude htela, šta sad.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...