Jump to content
IGNORED

Greta


morgana

Recommended Posts

U sustini zapad, ako zeli da bude human i ekoloski osvescen, treba da uvede podsticajne mere da se sacuva priroda u zemljama koje su kasnile sa industrijskom revolucijom pa nisu tako temeljno istrebile svoje sume i wild life kao sto je to uradjeno u Evropi i dobrim delom USA. 

 

Mislim odakle ti moralno pravo da seruckas nekome ko radi isto ono sto si ti radio samo malo ranije:rolleyes:

 

Dacu dobar primer toga iz svog bivseg dvorista - Bocvana je ove godine ponovo dopustila ogranicen lov na slonove. Ovo na prvi pogled deluje uzasno ali ako zivite u zemlji videli bi ste da je populacija slonova (i ne samo slonova) toliko narasla da ih ima na svakom koraku (posebno na severu zemlje). Najveci deo Bocvane je i dalje prirodni rezervat (za razliku od seratorskih zemalja zapada) a sama zemlja nikad nije imala problem sa smanjenjem populacije bilo koje divlje zivotinje. Jedan deo programa su i takozvane game farms koji su u stvari delovi divljine dati na upravljanje privatnicima gde se kontrolise sta se i koliko lovi. Ja znam da bi osvesceni™ ljudi iz prvog sveta hteli da je Bocvana jedna potpuna divljina u koju mogu da dodju da maze zivotinje al jebiga i tu zive neki ljudi i zele da imaju sta da jedu i od cega da zive.

 

 

Link to comment

Btw. klimatskim promenama su vec sada najvise pogodjena deca iz siromasnijih predela Afrike i Azije u kojima se sire pustinje i teraju ljude da beze zbog gladi.

Tako da pretvarati ovaj problem opet na neku zapad/anti-zapad pricu, mnogo vise govori o onima koji ne vide dalje od svog tora. Nista novo - filosofija palanke.

Link to comment

 

13 hours ago, Gandalf said:

možda je problem što ja jesam profesionalno deformisani tehnokrata, pa me agrumentacija o moralnim i inim vrednostima ne dotiče? niti me se dotiču priče o ovim i onim predlozima koji bi možda i fercerali, ali uživaju podršku nekih 2-3% stanovništva. 

 

12 hours ago, Braća Strugacki said:

nisi tehnokrata, sry

 

Ma jeste, pusti ga. Odlično je definisao osnovne elemente tehnokratskog pristupa, a čega se pametan stidi...

 

Jedina greška je što se ne može govoriti o profesionalnoj deformaciji - taj antiempatski mindset se još od škole usvaja, pa čim uđeš u mašinu imaš stav "jebe mi se za tzv. moralne tzv. vrednosti, ja gledam samo rezultate istraživanja". Dakle, nisi se sa vremenom deformisao u bezosećajnu gnjidu spremnu da kad god treba zažmuri na svaki externality - bio si gnjida od samog početka.

 

Naravno, od kritike će se zakloniti iza fantoma demokratije. "Šta da vam radim, što niste smislili strategiju za opstanak planete koja će biti popularnija međ' narodom od dalje vožnje nizbrdo" :isuse: 

Link to comment
23 minutes ago, Shan Jan said:

U sustini zapad, ako zeli da bude human i ekoloski osvescen, treba da uvede podsticajne mere da se sacuva priroda u zemljama koje su kasnile sa industrijskom revolucijom pa nisu tako temeljno istrebile svoje sume i wild life kao sto je to uradjeno u Evropi i dobrim delom USA. 

 

 

Eo samo sto nije :fantom:

 

Moralno pravo :lolol: Pricamo o delu sveta koji je svoje bogatstvo stekao kolonizacijom a odrzava i dalje veoma slicnim metodama, helou?

Samo sto se rob vise ne zove rob jer to ne zvuci lepo za gospodarev imidz, nego tako malo underpriviledged radnik koji okapava za dolar dnevno

Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

Ovo apsolutno stoji ali to nije jedini ugao gledanja. Danas sam kontemplirao par minuta na tu temu i konačno i definitivno, uz najdublje izvinjenje, ne mogu da prihvatim stav tinejdžerke koja dolazi iz faking Švedske da priča kako joj je detinjstvo upropašćeno. To je vrhunac izvrtanja stvarnosti, ne od strane nje nego onih koji su je ciljano ugurali na govornicu OUN a pre toga na onaj brod za čiju je vrednost je jedan autobus pun siromašne dece mogao da dobije školovanje pa da im detinjstvo ne bude upropašćeno.

 

Znaš kako, ja sam bio pod utiskom da hoće da kaže da joj je budućnost upropašćena a ne detinjstvo. Ako govori o projekcijama posledica klimatskih promena, tu ima svako pravo da se požali, ništa manje nego mali crnac u rudniku nikla.

 

Kad ljudska civilizacija bude krenula da se polako ali neumitno urušava, te posledice nećemo na svojoj koži osetiti ti i ja, nego današnja deca i njihovo eventualno potomstvo. Tu više neće biti biti First World privilegija kakve danas postoje, glad i bolest i bezakonje će se osetiti u Švedskoj a ne samo u Kongu. Dakle u tom kontekstu, njeno "how dare you" jeste validan izraz protesta upućenog prethodnim generacijama. 

 

Meni je tu zasmetalo što se zaorio aplauz publike koja ceni da se mala ne obraća direktno svima njima, nego valjda Trampu i Bolsonaru...

Link to comment

Ja pratim Gretinu pojavu odavno.

Meni je ona super. U tim godinama je super kad klinče pokazuje veliki entuzijazam oko nečega. 

Volim da verujem da sam u tim godinama  i ja bio takav oko muzike.

Devojčica je prilično inteligentna, elokventna i emotivna.

 

To je bre za pohvalu, vi matore smorene drkadžije, a ne za suvoparnu analizu.

 

 

A to što su se pojavile grupacije  koje žele njenu pojavu da iskoriste u svoje svrhe.....jbg, that's life

Link to comment
29 minutes ago, Bujodrag said:

 

A to što su se pojavile grupacije  koje žele njenu pojavu da iskoriste u svoje svrhe.....jbg, that's life

 

Pa o tome se i vodi diskusija

 

A dete kao dete, lepo je sto je tako radoznalo i angazovano iznad proseka za svoj uzrast i to je to

Link to comment
54 minutes ago, Leia said:

 

Pa o tome se i vodi diskusija

 

A dete kao dete, lepo je sto je tako radoznalo i angazovano iznad proseka za svoj uzrast i to je to

 

 

Oh. 

Preskočio sam previše stranica. Jbg, nije mi prvi put :ohmy::lolol:

Link to comment
2 hours ago, Braća Strugacki said:

Jedno je ko je pogođen, a drugo je ko ima mogućnost da reši.

 

A ko moze da resi? Pa nece biti neki tamo zapad, nego samo svi zajedno - od konzumenata na zapadu i istoku pa do globalne klase tajkuna. 

I zato je potreban globalni pritisak na vise nivoa a ne ove infantilne price o tome ko je koga kada gde i sta - ja tebe secom suma a ti mene kolonijalizmom i zakasnelom industrijalizacijom. 

To je otprilike Bolsonaro nivo.

Link to comment
3 hours ago, Bujodrag said:

Ja pratim Gretinu pojavu odavno.

Meni je ona super. U tim godinama je super kad klinče pokazuje veliki entuzijazam oko nečega.

 

Dobro da je ne interesuje neurohirurgija i skalpel od devete godine, mada mislim da je pitanje spasavanja planete mnogo kompleksnije od neurohirurgije.

 

+ sto kod menjanja ljudske prirode nikakav PR ne pomaze jbg. Jer da pomaze, vec bi smo se izvukli iz ovog potrosackog ludila. Dve kese pune djubreta danas izbacujem. I tako savaki drugi treci dan.

 

Ja svestan i gnevan kada vidim zeludac kita pun plastike.

 

E kada mi zakonom zabrane PVC (i ne samo meni! to je poenta) onda ce stvari krenuti da se menjaju.

Edited by Caligula
Link to comment

 Švedska je jedna od država sa najviše šume, a kolonije ne znam ni da li je uopšte i imala. :fantom:

 

4 hours ago, Leia said:

 

Haha pa predlagaca barem ima koliko volis, problem je sto niko relevantan nece da se prihvati konkretne akcije

 

I sad se naslo neko prposhno deriste iz mosh misliti Svedske, pa jos sa Aspergerom, ne mogu zamisliti boljeg pokretaca protesta koji na kraju balade nece promeniti nista

Ali ce hiljade i hiljade izaci na ulice, svi ce se osecati jako vazni i kao deo neceg velikog, i onda se vratiti svojim dnevnim obavezama, i naravno svima koji se ne uhvate u to kolo nabijati na nos kako su oni svesniji i pametniji i humaniji itd itd

 

Nesto kao visedecenijske muke da se promeni sistem u Srbiji, setaj setaj setaj i nista, cak i kad se u nekom trenutku napravi pomak opet se sve brzinom svetlosti vrati na fabricka podesavanja

To što se ovde kod nas šetalo u poslednjih 30 godina u kulturnim zemljama se prešeta za mesec dana.

A i ako mi ne možemo ništa rešiti šetnjom, to ne isključuje da neko drugi može.

Ne znam šta se očekuje od ljudi. Da im Greta doveze pun avion brod oružja pa da se juriša na nešto? Možda dođe i do toga, ali sad nije malo ni milion ljudi na ulicama. Ljudi koji se vrate kući sa tih skupova ne nestanu i ne ispare. Biće tu i za neki sledeći skup i za izbore i za šta već bude trebalo da se radi.

I ne vidim nikakvu štetu da je načinjena.

To jeste teatralno, ali verovatno to tako i treba da bude i verovatno je ciljna grupa do koje se na takav način dopire ogromna. Dosta ljudi nisu u toj ciljnoj grupi i za njih je potrebno nešto drugo, ali brate mili ne mora se odmah ni latiti priče o malom crncu koji kopa zlato za ajfon i švedske i brodova. Reakcije uvređene tinejdžerke.  

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...