Jump to content
IGNORED

Greta


morgana

Recommended Posts

Imaš materijale koji omogućuju potpuno elekrične automobile. Ne kao danas, nego potpuno.  Biće zabranjeni benzinci, dizeli i hibridi.

 

Solarni kolektori mogu da budu kojekude po moru, slobodno plutajući, zahvaljujući njima, na primer.

 

Možemo da smanjimo upotrebu energije zahvaljujući novim materijalima za gradnju, rasvetu, industriju toliko da možemo da je proizvodimo potpuno obnovljivo. Bez mini HE.

 

Možemo da recikliramo daleko veću količinu đubreta, a nemamo nameru to da činimo. Ne moraju Japanci da menjaju kola na 3,5 g. Ne mora toster da traje 6 meseci ili u najboljem slučaju do isteka garantnog roka. Ne moraš da trošiš pola Đerdapa na rudarenje bitkoina.

 

Nisam Gretu čuo nikada, a ne verujem ni da ću je čuti. Uopšte mi to nije potrebno. Dovoljno mi je da pročitam pičketine kojima ona smeta, a ne smeta im sistem gde se đubre šiba u okeane iz raznih zemalja Azije kako bi oni bolje živeli, ne daj Bože da neko takne ovaj sistem.

 

Kada vidim u kom smeru ovi poamerikančeni hoće da skrenu priču naježim se. Jebao ih FEDovski pragmatizam. Naći će Putin i Tramp novi oslonac moći, ne sekirajte se.

 

Jebi Greta, ne vadi.

Link to comment
8 minutes ago, Braća Strugacki said:

Imaš materijale koji omogućuju potpuno elekrične automobile. Ne kao danas, nego potpuno.  Biće zabranjeni benzinci, dizeli i hibridi.

"Biće zabranjeni" za dvesto godina, kad nafte više ne bude. 

 

8 minutes ago, Braća Strugacki said:

Solarni kolektori mogu da budu kojekude po moru, slobodno plutajući, zahvaljujući njima, na primer.

 

Aha, pošto je problem kod solarnih kolektora bio manjak prostora da se postave, pa je sad zbog "novih materijala" sve sjajno. Problem nije u činjenici da je čitav sistem utemeljen na novcu od fosilnih goriva i stoga nespreman da seče granu na kojoj sedi. Ne, nego će slobodno-plutajući kolektori sve rešiti.

 

8 minutes ago, Braća Strugacki said:

Možemo da smanjimo upotrebu energije zahvaljujući novim materijalima za gradnju, rasvetu, industriju toliko da možemo da je proizvodimo potpuno obnovljivo. Bez mini HE.

 

Možemo da recikliramo daleko veću količinu đubreta, a nemamo nameru to da činimo. Ne moraju Japanci da menjaju kola na 3,5 g. Ne mora toster da traje 6 meseci ili u najboljem slučaju do isteka garantnog roka. Ne moraš da trošiš pola Đerdapa na rudarenje bitkoina.

 

Gledaš na situaciju sa čisto tehnološkog stanovišta, misaoni eksperiment koji izvodiš u vakuumu, potpuno zanemarujući ekonomsko-politički environment u kom stvarno živimo.

 

Uzalud se uzdaš u magične "nove materijale" koji će bezbolno promeniti svet. Svaka promena biće bolna po aktuelni poredak, a on je toliko čvrsto utemeljen da neće tolerisati ništa što ga boli tj. ugrožava.

Link to comment

 

18 minutes ago, Braća Strugacki said:

Nisam Gretu čuo nikada, a ne verujem ni da ću je čuti. Uopšte mi to nije potrebno. Dovoljno mi je da pročitam pičketine kojima ona smeta, a ne smeta im sistem gde se đubre šiba u okeane iz raznih zemalja Azije kako bi oni bolje živeli, ne daj Bože da neko takne ovaj sistem.

:Hail:

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

"Biće zabranjeni" za dvesto godina, kad nafte više ne bude. 

 

 

Aha, pošto je problem kod solarnih kolektora bio manjak prostora da se postave, pa je sad zbog "novih materijala" sve sjajno. Problem nije u činjenici da je čitav sistem utemeljen na novcu od fosilnih goriva i stoga nespreman da seče granu na kojoj sedi. Ne, nego će slobodno-plutajući kolektori sve rešiti.

 

 

Gledaš na situaciju sa čisto tehnološkog stanovišta, misaoni eksperiment koji izvodiš u vakuumu, potpuno zanemarujući ekonomsko-politički environment u kom stvarno živimo.

 

Uzalud se uzdaš u magične "nove materijale" koji će bezbolno promeniti svet. Svaka promena biće bolna po aktuelni poredak, a on je toliko čvrsto utemeljen da neće tolerisati ništa što ga boli tj. ugrožava.

 

Ne, biće zabranjeni od najkasnije 2050.g., a verovatno i pre.

 

Svi OEM-ovi sa kojima sarađujem prelaze na e mobility, neki do 2025.g. potpuno.

 

I naravno da je problem sistem, to i kažem ovom pričom o materiajlaima. Moguće je, ali ekonomski model ne dozvoljava.

Link to comment

Drugim rečima, nije moguće. 

 

Godine/decenije prolaze u priči o ovakvim ili onakvim inovacijama, samo da bi se došlo do iste prepreke: "Ne isplati nam se."

 

Koliko je vremena protraćeno, mogli smo tri globalne revolucije da izvedemo. Umesto toga smo čekali na tehnološko rešenje koje će moći da se bezbolno implementira, koje naravno nije stiglo.

Link to comment

Danas jos uvek ne postoji tehnolosko resenje koje iole prihvatljivo moze da krene u nadoknadu/zamenu konvencionalnih metoda proizvodnje energije, elektricne pre svega.

Sva do sada primenjena i uvedena resenja su jos uvek igracke za bogate: vetar, solar, energija plime/oseke, itd, itd, i ni jedno od njih se po efikasnosti i mogucnosti siroke primene nije ni primaklo dostizanju stepena efikasnosti koji bi ga ukljucio u ozbiljnu zamenu konvencionalnih izvora.

To je, naprosto tako: takozvani alternativni izvori su, bez obzira na nominalne procente zastupljenosti kojima se mase jos uvek samo tehnoloski izlog.

Drzi se jos jedino nuklearna energija kao potencijalno sposobna da udje u trku za potpunu zamenu konvencionalnih izvora, ali otpori prema njoj su ekstremno sirokog spektra, na stranu sto im je primena - kako sada stvari stoje - ogranicena na koliko-toliko razvijene zemlje.

 

A obaska sto nije tacno da smo 'tehnoloski spremni': kod vetrogeneratora, trenutno najslikanijegtm alternativnog izvora se obavezno - nabrajajuci prednosti - preskace stravicno raubovanje resursa/materijala za njihovu izgradnju, od potrebe da se proizvedu takozvani novi materijali, ugljenicna vlakna i ostale picke materine, tako da, sve u svemu, daleko je sve to jos od naznake efikasne zamene konvencionalnih izvora.

Pritom imam u vidu samo tehnicko-tehnoloske elemente, nista ekonomicnost, nista cena, nista politika, nista politicka volja.

 

Link to comment

Samo primera radi: najvece svetsko vetro postrojenje koje se tek zavrsava na zapadnoj obali GB sastoji se od nekih 170 turbina svaka snage 7 MW, povrsine je ako se dobro secam nekoj 300 km2.

Svaka turbina je visine otprilike 100 metara, sa 'krilima' precnika oko 70 metara.

I sve to je snagetm jedne Nikola Tesla B termoelektarne u Obrenovcu.

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

 

@Budja zna li se kako je mala Greta putovala iz Njujorka u Kanadu i gde vec sve treba da putuje ili je bila?

 

 

 

Guglaj.

 

U elektricnom vozilu koje joj je pozajmio Arnold Svarceneger.

Link to comment
50 minutes ago, Braća Strugacki said:

ti mora da si neki mašinac

Bio ja masinac ili ne, cini mi se, da ni ti ni ja vecina struketm, ili takozvane struke. takozvani obican svet da ne pominjemo nema pravog razumevanja gigantskih brojki kojima se izrazavaju potrebe savremenog sveta za energijom i resursima uopste.

Poenta je, sto bi rek'o @Budja i to ne moja da mi kao civilizacija jos uvek nemamo tehnoloski odgovor kojim bismo zadovoljili potraznju za energijom cak i da je - politickim merama, nuznim i urgentnim u svakom pogledu - redukujemo, koje zabranama koje supstitucijom.

I to je tehnoloska cinjenica, a ne politicko pitanje.

Naravno da ne sporim potrebu razvoja i uvodjenja takozvanih alternativnih izvora ili zestokih napora za smanjenje zagadjenja, raznih emisija, itd, itd, naprotiv.

 

Bio ja masinac ili ne, imas brojke pa racunaj koliko bi to vetrogeneratora sa sve pratecom infrastrukturom bilo potrebno da 1 Ameriku, Evropu, samo zapadnu ili Kinu, pokrije u meri koja bi zadovoljila kao sto rekoh cak i debelo politicki redukovane potrebe.

 

I jedna molba, ne budi mi zamereno: ako ikako mozes, a znam da mozes, obidji me sa konstatacijama tipa kao u kvotu.

Ili odgovori k'o covek, tehnolog ili koji si vec masinac :)  

 

@Budja dobro je, svaka cast, mislim na Gretinu voznju Terminatorovim autom.

Edited by namenski
Link to comment
7 hours ago, omiljeni said:

 Švedska je jedna od država sa najviše šume, a kolonije ne znam ni da li je uopšte i imala. :fantom:

 

 

 

To što se ovde kod nas šetalo u poslednjih 30 godina u kulturnim zemljama se prešeta za mesec dana.

A i ako mi ne možemo ništa rešiti šetnjom, to ne isključuje da neko drugi može.

Ne znam šta se očekuje od ljudi. Da im Greta doveze pun avion brod oružja pa da se juriša na nešto? Možda dođe i do toga, ali sad nije malo ni milion ljudi na ulicama. Ljudi koji se vrate kući sa tih skupova ne nestanu i ne ispare. Biće tu i za neki sledeći skup i za izbore i za šta već bude trebalo da se radi.

I ne vidim nikakvu štetu da je načinjena.

To jeste teatralno, ali verovatno to tako i treba da bude i verovatno je ciljna grupa do koje se na takav način dopire ogromna. Dosta ljudi nisu u toj ciljnoj grupi i za njih je potrebno nešto drugo, ali brate mili ne mora se odmah ni latiti priče o malom crncu koji kopa zlato za ajfon i švedske i brodova. Reakcije uvređene tinejdžerke.  

 

Kulturne zemlje nisu ni imale potrebu da setaju zbog istih tj. krupnih stvari kao mi zato sto su to davno resili, stekli su bogatstvo koje je stvorilo stabilnost i sansu da se stvore i odrze institucije sistema. Zasto italic, upravo zato sto nacin na koji su sebe ucinile takvim nije vredni rad i zalaganje kulturnih gradjana vec uglavnom notorna pljacka i eksploatacija ostatka sveta koji sad grebe da ih dostigne, sa izuzetkom eto Skandinavije koja je, pa izuzetak.

Iz cega zakljucujes da neko moze setnjama postici nesto, sve sto ja vidim su i dalje samo setnje, a planeta u nikad goroj situaciji sto se tice zagadjenja i propadanja.

Naravno ne ocekujem od maloletne osobe da povede revoluciju, zato mi i jeste smoran sav taj hajp oko Grete, zapravo mi je bizarno da toliki broj ljudi moze da poveruje u jedan cak i ne vanserijski odradjen marketing. Verovatno je do mene, uvek se iznova iznenadjujem stvarima koje bi rezonski gledano trebale da mi budu ocigledne.

Naravno da nema nikakve stete od tih protesta, nek je i samo da se ljudima digne moral pa je vec nesto. Samo mi je ideja da ce se nesto zaista i sustinski promeniti zbog njih potpuno nerealna i naivna. Inace nek se ljudi okupljaju i povezuju, podrzavam, nek donesu neku muziku i naprave zurku evo i ja cu doci.

 

Link to comment
45 minutes ago, namenski said:

Samo primera radi: najvece svetsko vetro postrojenje koje se tek zavrsava na zapadnoj obali GB sastoji se od nekih 170 turbina svaka snage 7 MW, povrsine je ako se dobro secam nekoj 300 km2.

Svaka turbina je visine otprilike 100 metara, sa 'krilima' precnika oko 70 metara.

I sve to je snagetm jedne Nikola Tesla B termoelektarne u Obrenovcu.

I u planu su na istom mestu još 2, svako veće od prethodnog.

Quote

 

mEZgHly.jpg

 

This will be the largest offshore wind farm in the world. Once completed in 2020, it will produce enough energy to power over 1 million homes.

With a capacity of 1.2 gigawatts (GW), Hornsea One will be the world's first offshore wind farm to exceed 1 GW in capacity.
...
Hornsea Two was granted consent by the Secretary of State for Energy on the 16th August 2016. The project is located approximately 89km off the Yorkshire coast. When complete, it will be able to meet the electricity needs of up to 1.3 million homes per year, and bring low carbon power to the UK and the opportunity for economic growth in the Humber region.
...
We are proposing to develop a new offshore wind farm (Hornsea Three), in the North Sea, off the North Norfolk Coast. The proposed wind farm could potentially be generating up to 2,400 MW of electricity, enough to meet the daily electricity needs of well over 2 million homes.

 

https://orsted.co.uk/Generating-energy/Offshore-wind/Our-wind-farms

 

A cena energije iz vetra opada li opada, naročito kad su u pitanju ofšor vetroparkovi.

 

Quote

 

The World’s Biggest Offshore Wind Farm Will Be as Cheap as Coal

 

- British CFD auction handed out 5.5 gigawatts of new capacity

- Costs have plummeted as turbines grow and financing improves

 

The world’s biggest offshore wind park planned off the coast of England will probably in the next decade generate power cheaper than by burning coal.

A number of offshore wind projects won contracts to sell power at guaranteed prices in a U.K. auction Friday. The price of 39.65 pounds per megawatt-hour ($49.70) was 31% below the level in a similar auction two years ago.

The plunge highlights how offshore wind, which only a few years ago was a niche technology more expensive than nuclear reactors, is changing the economics of energy around the world. Both utilities and, increasingly, energy majors, are planning to spend $448 billion through 2030 on an eightfold capacity increase, according to BloombergNEF.

Projects from developers including SSE Plc, Equinor ASA and Innogy SE won offshore wind power-purchase contracts that will have the capacity to generate as much as 5.5 gigawatts of power, the government said. That includes a joint SSE-Equinor project off England’s east coast to build the biggest single offshore wind park in the world.

“The auction results today show offshore wind is in line with current power prices - it is already competitive with existing fossil fuel plants, let alone new fossil fuels,” said Deepa Venkateswaran, an analyst at Sanford C. Bernstein & Co. in London. “In the next auction in 2021 we will see costs go well below that of existing fossil fuel plants.
...

RHDd8MX.png

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-20/plunging-offshore-wind-costs-could-soon-end-u-k-subsidies

 

 

Link to comment
19 minutes ago, namenski said:

obican svet da ne pominjemo nema pravog razumevanja gigantskih brojki kojima se izrazavaju potrebe savremenog sveta za energijom i resursima uopste.

 

Poenta je, sto bi rek'o @Budja i to ne moja da mi kao civilizacija jos uvek nemamo tehnoloski odgovor kojim bismo zadovoljili potraznju za energijom cak i da je - politickim merama, nuznim i urgentnim u svakom pogledu - redukujemo, koje zabranama koje supstitucijom.

 

I to je tehnoloska cinjenica, a ne politicko pitanje.

 

Političko pitanje je ipak neuporedivo bitnije, jer tu imaš dva moguća scenarija:

 

1) Ako je politička volja prisutna a tehnologija nije, moguće je silom nametnuti manju potrošnju/proizvodnju energije, kontrolu populacije, i sve što ide uz to. Propadnu brojne industrije, globalna diktatura jebiga, ali tehnolozima kupi još vek-dva fore da izmisli hladnu fuziju ili koji već Clarketech je potreban, pa kad to imamo onda puštaj razvoj ka energetskoj utopiji.

 

2) Ako je tehnologija prisutna a politička volja nije, onda si ipak prdnuo u čabar. Nijedna revolucionarna nova tehnologija neće biti primljena oberučke, jer će postojeće powers that be njenu implementaciju ometati svim sredstvima - a sredstava hvala bogu imaju napretek. Razni će Edisoni električnim udarima ubijati slonove kako bi masama dočarale da naizmenična struja nešto najgore, razni će se Černobilji™ snimati kako bi nas ubedili da budućnost ne sme biti nuklearna, itd.

 

Ali mi trenutno nemamo ni jedno ni drugo. A vreme je, kažu, na izmaku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...