Jump to content
IGNORED

Greta


morgana

Recommended Posts

10 minutes ago, Lezilebovich said:

Da li praksa da u UN govore potpuni laici I ko je pozvao Gretu ?

 

 

Vuk Jeremis dok je bio predsednik vasione je pozvao tamo hor da peva Marš na drinu i Idem pješke izgrada

Link to comment
6 minutes ago, omiljeni said:

 Švedska je jedna od država sa najviše šume, a kolonije ne znam ni da li je uopšte i imala. :fantom:

 

 

Švedske brojke:
Glass: 93% recycled vs. target: 70%

Plastic, excl. PET: 47% recycled vs. target: 30%

Paper: 82% recycled vs. target: 65%
Oko plastike lažu, ovo je procenat prikupljene plastike, od toga se 30% reciklira, a 70% spaljuje.


a ako paljenje smeća i pretvaranje u energiju računamo kao recikliranje onda swe reciklira preko 90% otpada (problem je što oni pre paljenja smeća odvajaju metal, staklo i još nešto ali ne i plastiku, koja pak zagađuje vazduh, mada oni navodno "čiste" toksična isparenja koja izlaze iz dimnjaka, CO2 se ipak emituje. ajde to može da se zanemari). ujedno, svi znamo, oni uvoze smeće i na tome zarađuju 100 miliona dolara godišnje.
izgradnja jedne takve elektrane košta 500 miliona doloresa, godišnji troškovi su 35 miliona dolara, prihodi su oko 75 miliona na konto proizvodnje struje i centralnog grejanja.
problem je naravno što će sa porastom procenta reciklaže te elektrane ostati bez posla.
Slovenačke brojke su recimo fanastične, reciklira se 65% otpada a nemaju ova postrojenja.
ja prosto ne mogu da verujem da se u srbiji uopšte ne pokreće reciklažni sistem na nacionalnom nivou. kao da je to ne znam koliko komplikovano. ali izgleda da nekom odgovara ovako kako je. jbte reke stavljamo u cevi...

Link to comment

Dopuna: ne pitam ovo kao Mile paranoik, kakvim tičerov komentar želi da me predstavi, nego kao osoba koja pomalo zna o tome kako se organizuju godišnje skupštine UN organizacija, a pomalo i o tome kako se kroz iste te organizacije vrlo intenzivno poslednjih godina guraju "Climate action" agende, programi i finansijska sredstva odvajaju u tom smislu.

Uostalom, imamo i SDGs za period 2015-2030. koji govore u prilog tome.

Zato pitam ko je finansijer Gretine inicijative. Volim da znam ko plaća brod i voz i hotel, takav sam čovek. I je li u UN bila kao član delegacije Švedske, na primer.

Mene ne zanima puno sama Greta (pogledala Vajsov video, imam simpatije prema klincima prikazanim tu). Zanima me sve iza Grete, odnosno oko Grete.

Edited by pt 2.0
Link to comment
6 hours ago, Redoran said:

 

Zapad i ostatak sveta imaju svako pravo da sole pamet Brazilu odnosno svakoj zemlji koja sprovodi masovnu deforestaciju. Potrebno je par dana da OUN kroz postojeće mehanizme usvoji rezoluciju koja industrijsku deforestaciju tretira kao zločin protiv čovečnosti, i zatim krene da uvodi opsežne ekonomske sankcije svakoj zemlji koja to radi. Pa ko voli nek' izvoli. Problem je naravno u tome što se amazonske prašume krče zarad masovne proizvodnje sojine sačme koju kupuje... zapad. E, sad, zapad se do danas lepo najeo i naroštiljao mesa, i to je planetu koštalo koliko je koštalo. Sad kad su zdravi, siti i osvešćeni počeli su da otkrivaju čari veganizma i proklinju Kinu, Indiju i Indoneziju jer je došao njihov red da malo roštiljaju i tamane sočne bifteke. Greta će za nekih desetak godina leteti preko Atlantika električnim avionom za 2-3 osobe i govoriti kako svako to može, uključujući dve milijarde dunđera iz Indije i Azije kojima su lowcost avio prevoznici jedina priuštiva opcija da dobace do neke iole udaljenije tačke.

 

+ 1

 

Ako kaznis Brazil, onda lepo da kaznimo i zapad.

 

Otud govorim o spojenim sudovima, nema pravednog resenja klime ako se ne resi i problem razvoja.

 

Link to comment
5 hours ago, Bujodrag said:

Ja pratim Gretinu pojavu odavno.

Meni je ona super. U tim godinama je super kad klinče pokazuje veliki entuzijazam oko nečega. 

Volim da verujem da sam u tim godinama  i ja bio takav oko muzike.

Devojčica je prilično inteligentna, elokventna i emotivna.

 

To je bre za pohvalu, vi matore smorene drkadžije, a ne za suvoparnu analizu.

 

 

A to što su se pojavile grupacije  koje žele njenu pojavu da iskoriste u svoje svrhe.....jbg, that's life

 

Devojce je Trudou sve sasula u facu, razbila ga je.... not.

 

"You have not done enough." :laugh:

 

Daj, ljudi, nemojte da se zajbevamo, klince je direktno uslo u kanadsku predizbornu kampanju. Treba Trudoov progresivni imidz malo opraviti nakon onih slika i videa.

Link to comment
3 hours ago, Anduril said:

 

A ko moze da resi? Pa nece biti neki tamo zapad, nego samo svi zajedno - od konzumenata na zapadu i istoku pa do globalne klase tajkuna. 

I zato je potreban globalni pritisak na vise nivoa a ne ove infantilne price o tome ko je koga kada gde i sta - ja tebe secom suma a ti mene kolonijalizmom i zakasnelom industrijalizacijom. 

To je otprilike Bolsonaro nivo.

 

Ne, to je nivo progresivaca koji bi da zaustave rast misleci na lokalne kapitaliste, i potpuno pasivni u smislu razvoja onih koji, po tvojim recima, najvise pate od klimatskih promena. Zagledanost u sopstveno dvoriste.  Shan Jan je to lepo objasnio.

Link to comment
18 hours ago, Tsai said:

 

 

+1

 

Ne odnosi se kolege sa foruma, ali kad pogledas ko je javno udario na Gretu - pa to sve sam fash ovog sveta, od Trampovih alt right bezmozgasha preko Salvinijevaca i ostalih koji joj savetuju da bolje da prvo "ocisti svoju Svedsku od onih sto siluju pa da se onda obrati" 

:puke:

 

Lokalna varijanta.


iUNM9mp.jpg



 

Link to comment
21 hours ago, palikaris said:

Nikakve privatizacije i pokušaji da se to pretvori u profitabilne biznise. A onda i stroga regulacija industrije, ko šta proizvodi i kako, koje resurse i kako može da koristi, i koliko treba da plati za to korišćenje, itd. Realno, sva "tehnička" rešenja se znaju, problem je u političkoj volji da se neke stvari reše.

 

Srž kapitalističke proizvodnje i distribucije je da nema regulacije, da se eksternalije samo demografski i geografski izmeštaju po planeti i temporalno u budućnost, jedino tako se stopa profita održava dovoljno visokom za neprestanu akumulaciju..
A industrijalci, finansijeri i političari će izvesti dronove i lasere™ na primirisaj straha od realne promene sistema. Ovako, malo netfliksa, malo fudbala, malo interneta, malo jeftine svetske robe sa Amazona, malo identitetskih politika i opasnost je barem na kratko otklonjena. 

Link to comment

Barem jednog od Braće u NYC, za govornicu UN, velika sala!

8 hours ago, Braća Strugacki said:

Jedno je ko je pogođen, a drugo je ko ima mogućnost da reši.

 

9 hours ago, Braća Strugacki said:

postoji problem za koji postoji rešenje

 

nećemo da rešimo problem zato što već sto godina ne možemo da nađemo predlagača rešenja koji nam je po volji

 

Ako neces da delis slavu, daj barem naznake resenja.

I da obavezno u Njujork putujes :):

atlatic-row.jpg

 

Zezanje na stranu, presiguran si, sa previse nimalo preorucljivog poverenja u tehnologiju, dakle?

 

 

@Budja zna li se kako je mala Greta putovala iz Njujorka u Kanadu i gde vec sve treba da putuje ili je bila?

 

 

Edit: neka se pripremi @jms_uk

condor.jpg

Edited by namenski
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...