Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

Pa i meni je odlična, izmedju ostalog zato što su propagandni delovi neprimetni i vešto ubačeni u priču. A da je zanimljiva, jeste. 

Link to comment
35 minutes ago, dragance said:

A mozda je i CIA namestila havariju.

Šta li bi sa onom najavljenom ruskom produkcijom sa upravo takvim zapletom. Bio je neki trejler, pa je povučen sa Jutjuba navodno zbog negativnih reakcija javnosti (u samoj Rusiji). Izgleda da to nije ni pušteno, šteta.

Link to comment

ziv nisam da vidim istinu, ispricanu od strane Rusa.

to je kao da Vucic snimi seriju o nesrecama u namenskoj ali ono, the truth, the whole truth and nothing but the truth.

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment
9 minutes ago, autsajder said:

Šta li bi sa onom najavljenom ruskom produkcijom sa upravo takvim zapletom. Bio je neki trejler, pa je povučen sa Jutjuba navodno zbog negativnih reakcija javnosti (u samoj Rusiji). Izgleda da to nije ni pušteno, šteta.

Serija o Cernobilu, snimana danas, u 21. veku, imala bi smisla jedino kao prica o nuklearkama, opasnostima od njih, posledicama, ljudskim reakcijama u katastofama, sa minimalizovanjem politicke ili ideoloske pozadine, ponajmanje njenog poprilicno podmuklog podmetanja.

Ovako kako je snimljena, moze da sa druge strane izazove samo utuk na utuk reakciju sto vodi u igranku bez prestanka...

 

Uostalom, i pored svih cinjenica ali i stereotipova glede Putinove strahovlade, u Rusiji se poslednjih 20-ak godina snimaju serije i filmovi koji ni malo uvijeno nego naprotiv - govore o periodu CCCP...

Ali, Netflix...

Link to comment
Serija ko serija. Da vidis kako se galama digla u Engleskoj zbog The Crown. Dok je sve bilo simpaticno, bilo je ok. Cim je dosao na red Carls sa Dajanom,odmah se digla galama kako nije istina. 
Mi ovde pričamo o blatantnim izmišljotinama, ne o nepoznatim događajima o kojima svaka umešana strana može da ima drugačiji stav.

Jednostavno su zamenili redosled događaja, ne može da bude očiglednije od toga.
Link to comment

Hoćemo opet rundu prepucavanja o lošosti najjače serije ikada?

 

Toliko penite o SSSRu, Černobilj serija uopšte nije kritika SSSR sistema, nego bilo kog državnog sistema koji se vodi i bazira na poltronstvu i nekim umišljenim ciljevima određene grupe vlastelina, gde se nauka i reč učenog čoveka zanemaruje jer politika/moć/prevlast/ugled/itd. To što je bilo tamo '86 postoji i dan danas u Srbiji, i u Americi (u nešto izmenjenom obliku) kolevci demokratije, i u mnogim drugim zemljama.

 

Kakav crni SSSR, nema ga već 30 godina, kome je sad korisno da ga blati.

  • +1 9
Link to comment

Serija kida.

 

Ko ima shirinu, gleda je kao omaz ljudskoj ogranicenosti. Ko je pak napaljen, gleda je kao igrani dokumentarac koji iskrivljava cinjenice.

 

Serija otkida, gledacu je i treci put samo da naletim.

 

 

  • +1 5
Link to comment
Najjača serija ikada je Homicide: Life on the Street, naravno.
Pa to...
Ja rekao šta bi sad...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Toliko penite o SSSRu, Černobilj serija uopšte nije kritika SSSR sistema, nego bilo kog državnog sistema koji se vodi i bazira na poltronstvu i nekim umišljenim ciljevima određene grupe vlastelina, gde se nauka i reč učenog čoveka zanemaruje jer politika/moć/prevlast/ugled/itd. To što je bilo tamo '86 postoji i dan danas u Srbiji, i u Americi (u nešto izmenjenom obliku) kolevci demokratije, i u mnogim drugim zemljama.

 

Kakav crni SSSR, nema ga već 30 godina, kome je sad korisno da ga blati.

+1

I kamo srece da je zaista tako.

 

Ima samo jedan mali problem: ni SFRJ ne postoji vec 30-ak godina, pa je se ipak u svakoj prilici poteze kao glavnog krivca za sve sto i danas nikako ne valja u Srbiji, a bogami ni ostatak pokojnice nije imun na taj alibi...

Link to comment

Čim se ovoliko povlači i razvlači posle, koliko...dve godine... da li valja ili ne valja, hmmm ne bih bas rekla da je ovo drugo u pitanju.
Zavisi mozda i od toga kako gledamo na sedmu umetnost i sta tacno trazimo od nje.
Cesto je diskutabilno nesto sto je snimano po istinitom dogadjaju, jer tu su cesto i izmisljeni momenti i likovi takodje, odredjene slobode postoje. Iz svoje perspektive mogu da zamerim na nekim stvarima, ali serija je u sustini odlicna.
Iako naravno moje misljenje nije ni bitno.

Link to comment

Skoro sam odgledao ponovo serijal, mislim da niko ne može da spori da je serija zanimljiva i da je ono što je prikazano odlično odrađeno, a ima i par zaista sjajnih glumačkih performansa. 

Sa te strane serija prolazi i kontam da je to producentima i tvorcima mnogo bitnije no da istorijski adekvatno pokriju dešavanja, tj mislim da im se jebe. :rolleyes: Niti su u obavezi, niti im je to cilj, cilj je kao i u ogromnoj većini bilo kakvog tv sadržaja samo jedan: namlatiti što više keša. Sve ostalo je sekundarno i manje važno. 

Link to comment

Ipak jesu u obavezi, budući da je serija od početka hvaljena kao neverovatno autentična. Pritom se niko ne buni zbog ubacivanja lika one fizičarke, iako takva osoba nije postojala u stvarnosti, jer njen karakter predstavlja sublimaciju više naučnika koji su učestvovali u događajima nakon eksplozije. Odlična ideja reditelja i/ili scenariste, sjajno su to uradili.

 

Međutim, scena o kojoj ja govorim ima više nego očiglednu političku pozadinu i šteta je što napisana na taj način jer, barem meni, izuzetno kvari utisak.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, napadaj said:

Ipak jesu u obavezi, budući da je serija od početka hvaljena kao neverovatno autentična. Pritom se niko ne buni zbog ubacivanja lika one fizičarke, iako takva osoba nije postojala u stvarnosti, jer njen karakter predstavlja sublimaciju više naučnika koji su učestvovali u događajima nakon eksplozije. Odlična ideja reditelja i/ili scenariste, sjajno su to uradili.

 

Međutim, scena o kojoj ja govorim ima više nego očiglednu političku pozadinu i šteta je što napisana na taj način jer, barem meni, izuzetno kvari utisak.


Aha, sada sam pročitao taj post.

Ne znam za najave izuzetnih autentičnosti, nekako polazim od toga da će sve da podese da dramarurški deo bude što zanimljivi i serija što gledanija jer to = pare, a sve ostlao stave u drugi plan, kada gledam priče po "istinitoj priči", pa posle kada se to desi, ne dotiče me preterano.


Svakako nije mali detalj, ne želim ni da oponiram da su hteli da provuku neku agendu, valjda me briga za to, pa ni ne dajem toliko značaja tome, bem li ga.

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...