Jump to content
IGNORED

Venecuela


Gandalf

Recommended Posts

I ja se nadam da je Maduru odzvonilo, obzirom da je u pitanju polupismeni kreten koji je upropastio sve čega se dohvatio. Međutim, isto tako se nadam da ni ovi USA lakeji koji iz inostranstva prizivaju stranu vojsku da napadne njihovu zemlju kako bi se oni popeli na vlast isto tako nikad neće videti neku ozbiljnu vlast. Ne važi to samo za Venecuelu, već generalno, i ne važi samo za USA lakeje, već za svačije lakeje.

Link to comment

Nemam ni ja ništa protiv da se tom jadnom narodu tamo pomogne. Međutim, ovo što se radi tamo ovih dana niti se radi iz namere da se bilo kome pomogne, niti ima humanitarni karakter, već je jeziva geopolitička igra koja se vrlo lako može završiti u krvoproliću i građanskom ratu. Opet ponavljam, šta je poenta voziti humanitarnu pomoć preko brazilske granice, kada do prvog većeg grada u Venecueli ima cca 500 kilometara, i ti kamioni ne mogu ni da se vrate u Brazil ako ne budu sipali naftu negde u Venecueli, koja ne želi uopšte ni da ih vidi na svojoj teritoriji. Da je ideja da se stvarno pomogne napaćenom stanovništvu, ima dobro poznatih načina da se to uradi - Crveni krst, UNHCR, itd., a ne Ričard Brenson i ostatak ekipe po zadatku.

 

Uzgred, mislim da se USA opet preračunala u vezi sa lakoćom instalacije nekog drugog umesto Madura. Ne sumnjam uopšte u to da je Venecuela puna ljudi koji ni najmanje ne vole Madura, ali još manje vole da im Jenki postavlja predsednike i brine se o njihovoj nafti.

Link to comment

Ma dobro svi pamtimo gomilanje stranih trupa na US-meksičkoj granici 2005 kao i tadašnji vapaj dušebrižnika

 

Quote

US rejected aid offer from Chavez

Wed, Sep 7, 2005, 01:00
Duncan Campbell
 

Foreign aid: An offer of aid to the victims of Hurricane Katrina from the Venezuelan president, Hugo Chavez, which included two mobile hospital units, 120 rescue and first-aid experts and 50 tonnes of food, has been rejected by the US, according to civil rights leader Jesse Jackson.

 

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Nemam ni ja ništa protiv da se tom jadnom narodu tamo pomogne. Međutim, ovo što se radi tamo ovih dana niti se radi iz namere da se bilo kome pomogne, niti ima humanitarni karakter, već je jeziva geopolitička igra koja se vrlo lako može završiti u krvoproliću i građanskom ratu. Opet ponavljam, šta je poenta voziti humanitarnu pomoć preko brazilske granice, kada do prvog većeg grada u Venecueli ima cca 500 kilometara, i ti kamioni ne mogu ni da se vrate u Brazil ako ne budu sipali naftu negde u Venecueli, koja ne želi uopšte ni da ih vidi na svojoj teritoriji. Da je ideja da se stvarno pomogne napaćenom stanovništvu, ima dobro poznatih načina da se to uradi - Crveni krst, UNHCR, itd., a ne Ričard Brenson i ostatak ekipe po zadatku.

 

Uzgred, mislim da se USA opet preračunala u vezi sa lakoćom instalacije nekog drugog umesto Madura. Ne sumnjam uopšte u to da je Venecuela puna ljudi koji ni najmanje ne vole Madura, ali još manje vole da im Jenki postavlja predsednike i brine se o njihovoj nafti.

To je uvek tako, bar u nekoj, obično povećoj, meri. Medjutim to je jedno, a vojni napad na Venecuelu bi bio nešto sasvim drugo.

Link to comment
4 hours ago, Ayatollah said:

I ja se nadam da je Maduru odzvonilo, obzirom da je u pitanju polupismeni kreten koji je upropastio sve čega se dohvatio. Međutim, isto tako se nadam da ni ovi USA lakeji koji iz inostranstva prizivaju stranu vojsku da napadne njihovu zemlju kako bi se oni popeli na vlast isto tako nikad neće videti neku ozbiljnu vlast.

 

Ne postoji treća opcija za Venecuelu, biće ili Maduro ili američki lakeji. Ostaje samo da se vidi šta će biti američka strategija tj. da li će ići na opciju "Slobodne venecuelanske armije" ili će da se zalete direktno. Ja tipujem na neki hibrid odnosno na stvaranje FVA iza čega sledi vojna podrška istoj kada krenu sukobi sa regularnom vojskom i Madurovim milicijama. Biće verovatno unilateralno proglašenje zone zabranjenog leta uz pomorsku blokadu i udare krstarećim raketama. Ako to ne bude dovoljno pojačaće se delovanje iz Kolumbije, i dalje redom po priručniku koji standardno koriste.

 

Edit: i da ne zaboravim, Maduro je jednom u životu bio u pravu kada je nazvao kolumbijski režim fašističkim.

Link to comment
3 hours ago, MancMellow said:

Ne bih voleo da vidim vojnu intervenciju, ali bilo kakva drugacija pomoc je dobrodosla imho

 

Pa postoje neki regularni međunarodni kanali poput IRC i UNHCR, na primer. SB UN bi se verovatno bez problema složio da uputi pomoć izbeglima i ugroženima. Problem je samo u tome što se supersili koja tamo vodi glavnu reč živo fućka za izbegle i ugrožene i jedino ih interesuje da pronađu model za rušenje režima. Probaće prvo sa lažnim humanitarstvom pa ako to ne prođe preći će na konkretnije metode. Svaka čast onome ko misli da ovaj regime change PR za koji su unajmili onog Virgin idiota ima bilo kakve veze sa nekom ozbiljnom humanitarnom inicijativom.

 

 

3 hours ago, El Guapo said:

Nakon Venecuele, jedina preostala drzava sa naftom koju SAD nisu opljackale je Rusija.

 

Možeš da dodaš Iran. Ja inače ne bih voleo da forumsku diskusiju o Venecueli svedemo na naftu jer je problem mnogo širi i kompleksniji ali u isto vreme nemam izbora nego da izrazim razumevanje za ljude kojima je lakše da tako pojednostave stvari. Mislim, kada vidiš onaj tvit koji je Budja preneo, i šta u njemu govori ono đubre koje za svojih 47 godina života verovatno još uvek nije uspelo da prevali makar jednu istinu preko svojih poganih usta, prosto ti dođe da podržiš bilo šta i bilo koga ko se tome aktivno protivi, pa neka i ne vidi dalje od nafte. Ili kada vidiš kako AP gaženje ljudi oklopnim vozilima opisuje kao "proboj kroz prepreku":

 

 

Link to comment
5 hours ago, Tsai said:

Nadam se da je brkatom kamiondziji odzvonilo, sta drugo reci

 

4 hours ago, MancMellow said:

Ne bih voleo da vidim vojnu intervenciju, ali bilo kakva drugacija pomoc je dobrodosla imho

 

Sada vec nije rec o tome da li ce Maduro pasti, vec kako.

 

Jucerasnja akcija je bila katastrofa, para hiljada ljudi na granici (kazu na nekom tviteru 5,000) sto svkako nije bilo dovoljno.

 

Rec je o tome da, sa strane opozicije i SAD, nema volje da se Maduri skloni relativno mirnim putem.

 

Niti ima generalnog strajka, niti ima 24casovnih protesta, a za sve to postoji volja gradjana.

Ide se na provokaciju zrtava kako bi se intervencija legitimizovala. Juce im nije uspelo, da li zbog Kubanaca ili Rusa savetnika, tek, ne moze se zvati "genocidom" 5 mrtvih i  suzavac i gumenni meci.

 

 

A intervencija predstavlja decenijski problem za Juznu Ameriku i njenu polarizovanu javnost:

1. Maduro kao zrtva. Novi Ce za levicu u Juznoj Americi (umesto bolid sto i  jeste)

2. Mogucnost gerile i terorizma, od ostataka vojske povezanih sa narko kartelima, sto vodi i destabilizaciji Kolumbije a mozda i Ekvadora.

3. Suspenzija demokratije za narednih dvadesetak godina.

 

Link to comment
2 hours ago, MancMellow said:

To je uvek tako, bar u nekoj, obično povećoj, meri. Medjutim to je jedno, a vojni napad na Venecuelu bi bio nešto sasvim drugo.

 

Sta znaci sve opcije na stolu?

 

Na tviteru je masturbacija "#intervneción militar ya".

Dobar deo gradjana Venecuele zaista podrzava da upadnu Jenkiji, kod izbeglica (a kod mene ih ima 200,000) procenat je blzu 100%. Ali, to je normalno, ljudi iz ocaja ne vide moguce tragicne posledice.

Link to comment

Inace, da malo patkometrisem, broj zrtava (ubijenih i ranjenih) juce i nacin upotrebe sile nije mnogo drugaciji od protesta u Parizu prve dve nedelje.

 

Priprema napada je potpuno silovanje mozga.

 

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...