Jump to content
IGNORED

Midterms 2018 and beyond


theanswer

Recommended Posts

18 minutes ago, Peter Fan said:

Zdravstveno osiguranja placa poslodovac i to nije dio direktne plate. Poslodavac moze (odnosno mora) da ti od plate oduzeme samo drzavne i savezne poreze i doprinose. Ostalo ne. To nisi obavezan uzeti zdravsteveno osiguranje kroz firmu, mada velika vecina uzima.

 

Angdodta: sve firme za koje sam dosad radio, uljucujuci i sadasnju se mi davale bonus da NE uzmem osiguranje kroz njih, sto sam ja u jednoj I uradio.

Колике су те компаније за које си радио?

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Hazard je u krivu. Pare od plate su tvoje I poslodavac ne moze da ti ih ospori nicime (drzava moze). Stavise, plate su prva stavka koje firme tjera u stecaj ukoliko u roku ne isplate (mislim mjesec dana najkasnije). To je jedno od najzasticenijih prava, docim sve ostalo...

Hazard se naravno zajebava.

 

Znam da knjigovodstveno zdravstveno osiguranje nije deo plate, to je ,,benefit". Ali dođe suštinski na isto, to je deo naknade koja se isplaćuje radniku i koji on zarađuje, i suludo je da poslodavac ograničava način na koji će zaposleni koristiti svoje zarađene benefite zbog svojih moralnih ili verskih ubeđenja.

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

Hazard se naravno zajebava.

 

Znam da knjigovodstveno zdravstveno osiguranje nije deo plate, to je ,,benefit". Ali dođe suštinski na isto, to je deo naknade koja se isplaćuje radniku i koji on zarađuje, i suludo je da poslodavac ograničava način na koji će zaposleni koristiti svoje zarađene benefite zbog svojih moralnih ili verskih ubeđenja.

Suludo je da drzava poslodavcu nalaze na koji nacin ce da raspodjeljuje zaradu. Land of the free :Jova:

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Pismenima piše, jbg, a ti ako nećeš da čitaš ne moraš. 

 

"Choice" retorika je čista izmišljotina medical insurance industrije, što on otvoreno priznaje. "Izbor" o kom se priča u Dem Primaries je potpuna fikcija - privatno zdravstvo ne nudi ti nikakav izbor, što će ti potvrditi svako ko je imao nesreću da mu jedini raspoloživi lekar bude out of network pa je papreno platio, kao i svako ko je "birao" svoje osiguranje ali samo od ponuđenih paketa koje je za njega izabrala firma. Svaki kandidat koji insistira na mogućnosti izbora je ili idiot ili đubre... a ni Warren ni Buttigieg nisu idioti.

 

Upravo je sistem univerzalnog zdravstvenog osiguranja taj koji korisnicima nudi izbor - možeš kod ovog lekara, možeš i kod onog, isto ti se hvata, platio si unapred preko poreza.

 

Dočim public option varijante nude korisnicima fenomenalan izbor, da budu prejebeni na mostu ili na ćupriji, prvo da se zlopate kod privatnika dok ne postanu previše stari i bolesni, a posle da se zlopate kod države. Ali hej, bar nećeš morati da plaćaš zdravstveno preko poreza, šta te briga...

 

Вини пишеш о стварима које ниси искусио. У оквиру осигурања ти имаш избор. У оквори јавне опције ти тај избор немаш. Пример Србија. Колико треба да се окозиш да видиш доброг кардиолога или хирурга у Београду ако си из Краљева. Комисије пичке материне...У земљи са триста и нешто милиона то је једноставно неизводљиво.

1 hour ago, Peter Fan said:

najmanja $9M godisnjeg obrta, najveca $12B ( dio Berkshire Hathaway, u industrijskom sektoru).

И у тој највећој су те стимулисали да не узмеш њихово осигурање?

Link to comment
2 minutes ago, porucnik vasic said:

Вини пишеш о стварима које ниси искусио. У оквиру осигурања ти имаш избор. У оквори јавне опције ти тај избор немаш. Пример Србија. Колико треба да се окозиш да видиш доброг кардиолога или хирурга у Београду ако си из Краљева. Комисије пичке материне...

 

Ovo nije tačno. Dobiješ uput, zakažeš. Možda traje neko vreme, ali može biti i vrlo brzo. U državnim bolnicama ima i dobrih i loših i vrhunskih lekara. Možeš dobiti vrhunskog lekara.

Link to comment

+1

 

Može to i kod Vasića, ali ako platiš boga oca.

  

17 minutes ago, porucnik vasic said:

Вини пишеш о стварима које ниси искусио. У оквиру осигурања ти имаш избор. У оквори јавне опције ти тај избор немаш. Пример Србија. Колико треба да се окозиш да видиш доброг кардиолога или хирурга у Београду ако си из Краљева. Комисије пичке материне...У земљи са триста и нешто милиона то је једноставно неизводљиво.

 

Deder, iskusni, kakav to izbor imaš u okviru privatnog osiguranja? Izbor da ideš kod lekara kog ti osiguranje pokriva, ili da ideš out of network i platiš out of pocket? Zajebi me takvog izbora.

 

Pod državnim osiguranjem podjednako su ti dostupni svi lekari. Jedan sistem osiguranja, pokriva sve građane, privatne bolnice prosto moraju da ga prihvate ako žele da posluju. 

 

Da ne pominjemo što čovek, kad mu hitno zatreba zdravstvena usluga, ni pod jednim sistemom neće vršiti analizu tržišta, gledati gde mu koliko odgovara, koliko košta ovaj koliko onaj, kakve su kome Yelp reviews... Nego odeš kod odvedeš dete kod onog koji ti je najbliži. A da li će se posle ispostaviti da moraš da prodaš kuću kako bi platio tu uslugu, e to već zavisi od sistema.

 

 

Link to comment
57 minutes ago, Weenie Pooh said:

+1

 

Može to i kod Vasića, ali ako platiš boga oca.

  

 

Deder, iskusni, kakav to izbor imaš u okviru privatnog osiguranja? Izbor da ideš kod lekara kog ti osiguranje pokriva, ili da ideš out of network i platiš out of pocket? Zajebi me takvog izbora.

 

Pod državnim osiguranjem podjednako su ti dostupni svi lekari. Jedan sistem osiguranja, pokriva sve građane, privatne bolnice prosto moraju da ga prihvate ako žele da posluju. 

 

Da ne pominjemo što čovek, kad mu hitno zatreba zdravstvena usluga, ni pod jednim sistemom neće vršiti analizu tržišta, gledati gde mu koliko odgovara, koliko košta ovaj koliko onaj, kakve su kome Yelp reviews... Nego odeš kod odvedeš dete kod onog koji ti je najbliži. A da li će se posle ispostaviti da moraš da prodaš kuću kako bi platio tu uslugu, e to već zavisi od sistema.

 

 

Видиш, ја ти кажем да ако си у провинцији, нпр као мој таст у Бору родиш мечку да дођеш до неуролога у Београду. Или ти зет и снаја плате па одеш у приватну клинику, која да занимљивост буде већа прима наше осигурање одавде. Ми овде имамо пристојно осигурање, ништа спектакуларно осигурање за запослене на државним универзитетима у држави где живимо и буквално можемо да идемо где хоћемо. Нисмо нашли ниједног доктора који нам је потребан да је ван мреже.

Link to comment

Ne znam kakvo je stanje neurologije u Boru ali nadam se da kapiraš da bi, u SF scenariju po kom je Srbija = Amerika i ima Medicare For All, taj privatni neurolog bio zakonski obavezan da usluži pacijenta sa državnim osiguranjem? Ne bi morao da čeka milosrdnog zeta i snaju iz Amerike?

 

Inače, fenomenalno je što radiš za državni univerzitet i hvališ paket osiguranja koji ti on nudi, tj. plaća iz državnog budžeta :D Probaj da se zaposliš u lokalnom restoranu brze hrane ili perionici automobila, pa javi kakve su ti pakete tamo ponudili, kakav si "izbor" imao.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam kakvo je stanje neurologije u Boru ali nadam se da kapiraš da bi, u SF scenariju po kom je Srbija = Amerika i ima Medicare For All, taj privatni neurolog bio zakonski obavezan da usluži pacijenta sa državnim osiguranjem? Ne bi morao da čeka milosrdnog zeta i snaju iz Amerike?

 

Inače, fenomenalno je što radiš za državni univerzitet i hvališ paket osiguranja koji ti on nudi, tj. plaća iz državnog budžeta :D Probaj da se zaposliš u lokalnom restoranu brze hrane ili perionici automobila, pa javi kakve su ti pakete tamo ponudili, kakav si "izbor" imao.

Универзитет се већином финансира из школарина, грантова тек 11-15% долази из буџета наше савезне државе. Ми доплаћујемо за нас троје 175$ месечно, да би имали могућност о којој сам писао. Постојали су моменти кад ја нисам имао осигурање или сам га сам плаћао тако да знам о чему ти причаш. Није лагано, много је већа партиципација много су већи дедактиблс, али не пролазиж комисију да ти одобри лечење у Београду. Стање неурологије у Бору је катастрфално, као и ендокринологије или кардиологије. доктори су већином екипа која је завршила факс у Румунији и који нигде другде не могу да се запосле. 

Link to comment

ma da ne psujem ovde... ja sam za besplatno osiguranje. ovo je katastorfa. imam osiguranje ali mecku da rodim dok dodjem do odredjenog doktora. jedina svaka cast ginekolizima, bombarduju te pismima

ds treba da ih posetis i da uradis sken grudi za kancer. za to im skidam kapu, ali mislim da je samo u kaliforniji tako 

Edited by mustang
Link to comment
11 hours ago, Weenie Pooh said:

"Choice" retorika je čista izmišljotina medical insurance industrije, što on otvoreno priznaje. "Izbor" o kom se priča u Dem Primaries je potpuna fikcija - privatno zdravstvo ne nudi ti nikakav izbor, što će ti potvrditi svako ko je imao nesreću da mu jedini raspoloživi lekar bude out of network pa je papreno platio...

da li privatno osiguranje nudi izbor je potpuno irelevanto u ovom slučaju. mogućnost izbora se odnosi samo i isključivo na izbor između državnog i privatnog, i o tome se vodi debata u ovoj kampanji. 

 

pa je obično spinovanje cela ta priča o izboru koji (ne) nudi privatno osiguranje i postojeći sistem. bio uvaženi ex-exec u pravu ili ne, potpuno nebitno. :yawn2:

Edited by Gandalf
Link to comment

Grešiš 100% Gandalfe.

 

Mogućnost izbora o kojoj se priča se odnosi samo i isključivo na izbor između univerzalnog sistema osiguranja (u kom nemaš "izbor" između više osiguravajućih društava) i sistema kakav suštinski postoji i danas (u kom možeš da biraš koje će osiguravajuće društvo da te prejebe).

 

Cela "choice" retorika je rigged from the start, što uvaženi exec objašnjava. U glavi birača izbor = privatno zdravstvo a tiranija = državno zdravstvo, što je jedini razlog zbog kog se potencira da priča danas: Nemojmo skroz državno zdravstvo, mi smo za to da se zadrži i privatno pa da korisnici imaju "izbor" za koje će se opredeliti... što je status quo, sistem osmišljen tako da propadne. U tojoj kombinovanoj choice varijanti, za public option bi se odlučivali najbolesniji i najsiromašniji (koji ne mogu da dobiju privatno), pa bi se državno zdravstvo jako teško finansiralo i jako teško zadovoljavalo potrebe svojih osiguranika.

 

Univerzalni single-payer sistem ili ništa. 

Link to comment
×
×
  • Create New...