Jump to content
IGNORED

158.-mi večiti derbi Partizan - Crvena Zvezda 23.09.2018.


kud_genijalci

Recommended Posts

@theanswer

 

Uopšte se ne pravim nevešt, naravno da je bitna odluka ali ti kao da odbijaš da shvatiš da nema nikakvog razloga pod kapom nebeskom da se pri odlučivanju favorizuje golman i zahteva 100% sigurnosti da bi se gol priznao, umesto 100% sigurnosti da bi se gol poništio.

 

Ako pogrešno priznaš gol, oštetio si jedan tim. Ako pogrešno poništiš gol, oštetio si drugi tim ni manje ni više. Odluku donosiš svirao ili ne svirao, dakle nema "puštanja igre" kao kod nekog nebitnog faula na sredini, ili kad biraš da li da pokažeš drugi žuti karton pa kao razmatraš koji je minut utakmice i ko vodi. Gol ili ne, to je ključna odluka u fudbalu i nema luksuza kao što je insistiranje na 100% sudijske sigurnosti, dakle 51% za pomoćnika mora da bude dovoljno jer je više od 49%.

 

U takvim slučajevima, 100% sigurnosti bi morao da ima samo glavni sudija da bi poništio odluku pomoćnika. To se izuzetno retko dešava, jer je kod gol linije/ofsajda glavni najgore moguće postavljen.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    54

  • MiddleClass

    38

  • copkillah

    34

  • theanswer

    23

Kao onaj "gol'' Bogunovića u derbiju, kada smo zaključili da je delovalo da lopta najseveroistočnijim delom sasvim moguće nije prešla gol liniju i da bi u toj situaciji priznavanje pogotka ugrozilo regularnost takmičenja.

Link to comment

Problem sa tom sigurnošću sudije je, kako se tačno cijeni? On može da bude apsolutno siguran u svoju odluku, pa da se opet ispostavi kao potpuno pogrešna. Pitanje je jedino da li je odluka ispravna ili ne. Što je još uvijek jako teško procjeniti.

Link to comment

Problem je sto je ono sinoc bilo jako tesko proceniti. Ko god tvrdi da je 100 % gol ili da nije gleda to kroz navijacke ocale. Iako jeste bio gol, a ja sam blizi tome da jeste po onim snimcima u kojima su uglovi losi i nikakvi, opet je samom sucu bili veoma tesko da u par sekundi donese pravilnu odluku, tako da me malo cudi njegova apsolutna sigurnost kao da je lopta metar u golu. 

Link to comment

na osnovu svih snimaka, pa i onog gtr-ovog nemoguće je proceniti. ovo je situacija kao na teniskom meču kada se posle hawkeye utvrdi da je out/in za koji milimetar. ili onog finala iz ‘66

 

 

Link to comment
43 minutes ago, Weenie Pooh said:

@theanswer

 

Uopšte se ne pravim nevešt, naravno da je bitna odluka ali ti kao da odbijaš da shvatiš da nema nikakvog razloga pod kapom nebeskom da se pri odlučivanju favorizuje golman i zahteva 100% sigurnosti da bi se gol priznao, umesto 100% sigurnosti da bi se gol poništio.

 

Ako pogrešno priznaš gol, oštetio si jedan tim. Ako pogrešno poništiš gol, oštetio si drugi tim ni manje ni više. Odluku donosiš svirao ili ne svirao, dakle nema "puštanja igre" kao kod nekog nebitnog faula na sredini, ili kad biraš da li da pokažeš drugi žuti karton pa kao razmatraš koji je minut utakmice i ko vodi. Gol ili ne, to je ključna odluka u fudbalu i nema luksuza kao što je insistiranje na 100% sudijske sigurnosti, dakle 51% za pomoćnika mora da bude dovoljno jer je više od 49%.

 

U takvim slučajevima, 100% sigurnosti bi morao da ima samo glavni sudija da bi poništio odluku pomoćnika. To se izuzetno retko dešava, jer je kod gol linije/ofsajda glavni najgore moguće postavljen.

 

pa ove dve stvari iz iste rečenice su u potpunoj koliziji

 

ti kao da polaziš od boaćijeve izjave da je lopta metar u golu i da su svi snimci jasno nedvosmisleno pokazali da je gol. mislim da nijedan snimak to ne pokazuje a imamo luksuz da ih zaustavljamo frejm by frejm, luksuz koji peti sudija nema, da doneseš ovakvu odluku ja bukvalno ne znam šta je on mogao da vidi u toj sekundi. mislim to mi je van pameti. možemo sad ovde da pričamo o centimetru tamo ovamo, ali ovakva sigurnost pomoćnika zaslužuje evropski angažman nema spora. 

Link to comment

Kakvih 100% sigurnosti, onda nikad ne bi doneo ni jednu odluku jer je prosto nemoguće doneti 100% tačnu odluku u sekundi, pod pritiskom, pogotovu na derbiju. Sudija na liniji je svakako bio bolje pozicioniran od svih ljudi na stadionu, znam da je teško, ali ako je čovek rekao gol, onda verovatno zna zašto. 

Al najbolji je argument "derbi je, ovo nije obična utakmica", dakle ne sme da donese odluku ako nije 100% siguran a u našu korist je, ali sme da ne prizna gol i ošteti nas, mi smo manje bitni. :lol:

Edited by Mil@n
Link to comment
Just now, Mil@n said:

znam da je teško, ali ako je čovek rekao gol, onda verovatno zna zašto. 
 

prošlo mu kroz glavu kako ga je grof šamarao posle neke utakmice pa ko veli bolje sprečiti nego lečiti

Link to comment
37 minutes ago, ZokiAsov said:

Problem je sto je ono sinoc bilo jako tesko proceniti. Ko god tvrdi da je 100 % gol ili da nije gleda to kroz navijacke ocale. Iako jeste bio gol, a ja sam blizi tome da jeste po onim snimcima u kojima su uglovi losi i nikakvi, opet je samom sucu bili veoma tesko da u par sekundi donese pravilnu odluku, tako da me malo cudi njegova apsolutna sigurnost kao da je lopta metar u golu. 

 

Ko sto pomocnik ima par sekundi da mahne ili ne mahne ofsajd pa opet donese odluku.

Link to comment
6 minutes ago, theanswer said:

 

pa ove dve stvari iz iste rečenice su u potpunoj koliziji

 

ti kao da polaziš od boaćijeve izjave da je lopta metar u golu i da su svi snimci jasno nedvosmisleno pokazali da je gol. mislim da nijedan snimak to ne pokazuje a imamo luksuz da ih zaustavljamo frejm by frejm, luksuz koji peti sudija nema, da doneseš ovakvu odluku ja bukvalno ne znam šta je on mogao da vidi u toj sekundi. mislim to mi je van pameti. možemo sad ovde da pričamo o centimetru tamo ovamo, ali ovakva sigurnost pomoćnika zaslužuje evropski angažman nema spora. 

 

Kako su u koliziji? Ključna odluka u ovom kontekstu ne znači da je sviraš samo ako si 100% siguran, nego da i sviranje i nesviranje nose ogromnu težinu - podjednaku težinu, iako ti to odbijaš da prihvatiš.

 

Poređenja radi, pokazati igraču drugi žuti karton nije ključna odluka tog tipa - jedan tim ćeš tu oštetiti mnogo više ako zajebeš. Zato sudije često nametnu sebi viši standard i kažu "jebiga, nisam 100% siguran da li je baš bilo za žuti. a bio bi mu drugi... bolje da mu ne pokažem".

 

Kad je odluka na gol liniji, tog luksuza nema. Rizik da oštetiš jedan tim za gol je veliki i podjednak za oba tima. Zato odluka apsolutno mora da se donese, makar ti sigurnost bila na 50%-50%. Nema kompromisne opcije. Dakle, 51% je jedina sigurnost koja se traži. 

Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Kako su u koliziji? Ključna odluka u ovom kontekstu ne znači da je sviraš samo ako si 100% siguran, nego da i sviranje i nesviranje nose ogromnu težinu - podjednaku težinu, iako ti to odbijaš da prihvatiš.

 

Poređenja radi, pokazati igraču drugi žuti karton nije ključna odluka tog tipa - jedan tim ćeš tu oštetiti mnogo više ako zajebeš. Zato sudije često nametnu sebi viši standard i kažu "jebiga, nisam 100% siguran da li je baš bilo za žuti. a bio bi mu drugi... bolje da mu ne pokažem".

 

Kad je odluka na gol liniji, tog luksuza nema. Rizik da oštetiš jedan tim za gol je veliki i podjednak za oba tima. Zato odluka apsolutno mora da se donese, makar ti sigurnost bila na 50%-50%. Nema kompromisne opcije. Dakle, 51% je jedina sigurnost koja se traži. 

 

sudija ima standard, ono što vidiš sviraš, ono što ne vidiš ne možeš da sviraš. opet kažem nemoj da se zajebavamo, lakše je oštetiti nekoga time što nešto ne vidiš nego oštetiti nekoga ako vidiš nešto što je sumnjivo. tako da ti ta teza realno ne stoji. 

 

kako samo onaj slepac nije bio sto posto siguran da je lopta bila metar iza linije na onom derbiju, to me interesuje. tad je bilo zaklonjen od stative, izvlačili se uglovi kako glavni nije mogao da vidi itd. još lopta bila na zemlji jbt. ovaj majstor iza golmana ceni loptu u visu, bog jebeni otac.

 

btw, derbi kao nema drugi standard u odnosu na jsl običnu utakmicu? daj budimo realni. 

Edited by theanswer
Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...