Jump to content
IGNORED

NFL


renne

Recommended Posts

6 hours ago, ducca said:

Ma kakav Shanahan, čak i da mu magično proradi napad ova odbrana ne može ništa da zaustavi. 3 poseda razlike, ovo je gotovo. 

Ja odgledao prvo poluvreme, otišao da spavam,  i imam sta da vidim xD

  • Haha 1
Link to comment

Ovo se ispostavilo kao vanvremensko jinxovanje Detroita, Lynch da zna pravi razlog zašto su dobili sinoć sredio bi mi bar 2 VIP karte za Vegas :rolleyes:

 

Inače sve što sam napisao u quotu sam mislio 100%, no sinoć se desila jedna od onih magija ovog sporta, par situacija je pokrenulo lavinu (neki će to nazvati i srećom), za Shanahana konkretno potpuno neuobičajen meč, obično je na suprotnom kraju ovih magija. 
 

 

  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, Frank Pembleton said:

Jbni Kempbel...

Take.the.points.

Sa 30 jardi od end zone ide na 4th and 3 na 24-27. Jedan lagani fg za izjednačenje, ne kontam što je odlučio ići na taj rizik 7 minuta do kraja 

  • +1 1
Link to comment

Kad je isao na 4th and 2, na 24:10 mislim da je bilo, a mogao je fg znao sam da moze da promeni momentum, kao sto se i desilo, posle samo islo svojim tokom. 

Link to comment
5 hours ago, *edited by mod said:

Ja odgledao prvo poluvreme, otišao da spavam,  i imam sta da vidim xD

isto

 

i nije sto su okrenuli, desavalo se da timovi okrenu, nije to nista novo.

ali Detroit ih je lomio i u drugom poluvremenu, i onda su odlucili da prospu tekmu. prvo Reynolds ispusti pas, pa ono odbijanje od kacige, ono je gore od hvatanja Tyree-ja u SB protiv Patsa. pa jebeni fumble i onda im jos Purdy istrci par puta... 

 

ako posle ove tekme ne poraste broj samoubistava u Detroitu, nikada nece

  • +1 2
Link to comment

Plus ta "moda" sa 4. down-om.
Analitika kida, eno ubiše se da dokažu da nije trebalo da ide na FG... Jbni statističari...

  • +1 3
Link to comment

I meni nije jasno. Mozda sam staromodan, no da je prvo poluvreme u pitanju i ok, ali na 7 minuta pre kraja je bas wtf.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Miljenko said:

I meni nije jasno. Mozda sam staromodan, no da je prvo poluvreme u pitanju i ok, ali na 7 minuta pre kraja je bas wtf.

to pre kraja mi je jos i jasnije od onog na sredini trece cetvrtine. 7 minuta pre kraja trece cetvrine, znaci imas jos 22 minuta fudbala. imas dva TD prednosti, Ninersi su postigli 10 poena za prvih 37 minuta tekme, prvi drive u poluvremenu su dali "samo" 3 poena. imas FG od 45yds. ubijas ih trcanjem celu tekmu... sutni jebeni FG, vrati na +17, povedi sa 3 poseda.

 

da su vodili 3 poena, ili da je nereseno, onda bih razumeo. ili da gube pa da vijaju rezultat. ili da su Ninersi dali 2TD i vracaju se u tekmu. ili da je FG 58yds... imas dosta situacija gde ima smisla. ali ovo je bukvalno situacije gde da si na 4th and inches ispred njihove end zone sutiras za 3 i ne razmisljas.

  • +1 5
Link to comment

ovo su poustovi otprilike kao kad Venom pogleda nfl utakmicu posle 15 godina, pa krene da piše kako su debili što idu 2pts conversion kad zabiju na minus 14

jbg ako odlučiš da računaš brojeve i tako igraš, onda valjda računaš brojeve i kad je sedam minuta do kraja pre kraja i sedam minuta pre kraja četvrtine. nećeš igrati po analitici 20 utakmica i 2.5 četvrtine  i onda reći jeba analitiku sad se odlučuje sezona daj da mi to ovako uradimo. nećeš štelovati svoje odluke prema navijačima poput freaka koji te tvoje odluke cjene kroz outcome. 

 

 

Link to comment

naša stalna rubrika Sjećanja nas vraća u sad već davni januar 2024-e:

 

4th & 1 at LAR 2

(7:12 - 2nd) (Shotgun) D.Skipper reported in as eligible. J.Goff pass short right to S.LaPorta for 2 yards, TOUCHDOWN.M.Badgley extra point is GOOD, Center-J.McQuaide, Holder-J.Fox.

 

4th & Goal at TB 1

(3:48 - 3rd) C.Reynolds up the middle for 1 yard, TOUCHDOWN.M.Badgley extra point is GOOD, Center-J.McQuaide, Holder-J.Fox.

 

freaketa i veljo su još tada upozoravali šta se može i šta se hoće neizbežno desiti. i vikali su take.the.points povedi dva poseda

uopšte nisu vikali bravo za momčinu ima muda ko pijetren zaslužio je pobedu

  • +1 1
Link to comment

Pre tacno 6 godina (jbt proslo 6 godina, kao da je juce bilo) i nama su govorili take the points i punt, ali srecom nismo. Philly special i Ertzovo hvatanje na 4th&1 na svojoj polovini i osvojen SB su posledica toga. Jbg, procena i momentum u utakmici, moze se diskutovati, ali sad ga besiti zato sto je isao nema smisla i po meni on tu nista nije pogresio. Lako je posle bitke biti general. Agresivni su bili cele sezone to ih je i dovelo tu, drzao se toga.

  • +1 2
Link to comment

ma to gunđanje zbog analitičara i statističara su uvek signal da je vreme da stavljaš prst na scroll kotačić. glavno pitanje je kako pismeni ljudi u 2024. uopšte mogu da imaju takve komentare. ono, možda se uz pomoć matematike rešavaju užasno kompleksni problemi, letimo u svemir, izgradili smo celu civilizaciju zbog matematike, ali znaš jebiga jedino je taj fudbal nekako i dalje ostao misterija za tu matematiku i srodne nauke. idi begaj

i najzadrtiji treneri su odavno shvatili da moraju da se prilagode bar u nekoj meri i da moraju imati departmanTM za analitiku, ali samo pojedini fanovi na internetu još uvek ne mogu da se pomire sa tim.

ta 4th down analitika je manje od 1% onog što analitika sve radi za fudbal. Timovi ne zapošljavaju ljude sa harvard/princeton/mit/stanford diplomama da se zajebavaju sa tim stvarima jer si to su najbazičniji proračuni. npr ako te jednog dana postave da budeš head coach Grofova onda za punt/kick/goforit odluke možeš sebi napraviti programčić sa nešto malo linija koda i nariktaš da ti rez proračuna iskače na display. a i ne moraš, pun je twitter 4th down/extra point decision botova, pa možeš koristiti i tuđi kod.

i tu momentum, psihološke igre unutar igre i slične stvari ne igraju nikakvu ulogu. ne radi se o ad hoc odlukama pa da trener mora da osetiTM flow, psihologiju trenutka i ne znam ni ja šta, već je ceo tim naštelovan da će igrati na 4th downu. to se glasno kaže na prvom meeting prvog voluntary minicampa još u aprilu i o tome se priča svaki dan na svakom meetingu i na svakom treningu. kad ceo tim prihvati taj mindset onda igrači jedva čekaju da igraju taj 4th down i niko nema ni gram sumnje da bi možda trebalo šutirati.

a protivnici se često uprpaju kad osete da igraju protiv takvog tima. sad su takve stvari postale mnogo češće i odbrane su već navikle da će morati da brane sva 4 downa, ali dok je to bila egzotika milion puta sam video defanzivce kako se raduju i dižu pesnicu (signal za 4th down) jer misle da su zaustavili protivnika i da se sklanjaju sa terena, a onda gledaš kako im sa face nestaje osmeh i nagli prelaz u smor facu u trenutku kad skontaju da ovi ne planiraju da uvedu special team.

Head coach koji bi se uprpao jer baš mnogo bitan play i naprasno odlučio da puntuje/šutne fg kad bi inače trebali da igraju, on će morati u ponedeljak svojim momcima da objasni šta se desilo i zašto je odustao o analitike i prešaltao sa tog neuporedivo agresivnijeg pristupa u konzervativni take.the.points mode staaarih iskusnjara. Na takvim stvarima gubiš svlačionicu. 

 

Link to comment

inače, u neku ruku je baš cool što je taj Campbell došao u situaciju da bude šampion analitike. Zajebano je što je izgubio, ali dok ne izgubiš onda je analitika u drugom planu. Ako prođe onda je to hrabrost i petlja i svi su sretni i zadovoljni. Tek kad ne prođe play i izgubiš utakmicu onda je analitika u pitanju, tek tad ljudi skontaju da tu postoji neki stvaran rizik i da su to stvarno zajebane odluke zbog kojih se na kraju krajeva gube radna mjesta iz snova.

Campbella se nešto malo sećam dok je bio igrač, ali prvi put sam ga primetio na Dolphins Hard Knocksu. Tome sad ima više od 10 godina. Prva Philbinova Dolphins sezona. Campbella je zadržao iz Sparanovog staffa. Verovatno najkrindž hard knocks sezona ikada. Philbin i inače nije neki zabavan lik, a još je pre te sezone imao porodičnu tragediju, sin mu je poginuo i delovao je baš loše. Sherman se verovatno svesno sakrivao od kamera i delovao je kao da su ga puškom terali da bude tamo. On je dobio otkaz na A&M i Dolphins su ga zaposlili jer su draftovali Tannehilla. A Tannehill legenda ne zna koji su sve timovi sa Dolphinsima u AFC East. Pa Incoqnito/Martin dinamika i još gomila krindž stvari. Campbell se tu nikako nije uklapao. Čova je delovao kad jedini čovek tamo kojem je stalo. Galami, dernja se, psuje, zajebava se, smeje se. Stereotipni trener sirovina, kao iz filmova u kojima . Par godina kasnije je Philbin dobio otkaz (uručen od strane Jetsa :wub:) Campbella su stavili da bude interim head coach, ja sam se najpre iznenadio što su izabrali njega, ali to je bio dosta neiskusan staff i u suštini niko tu nije imao jači seniority od njega. A i timovi često za interima izaberu čovek koga igrači vole, tzv players coach, pogotovo ako se promena dešava u ranoj fazi sezone, pa da takav trener nekako proba da drži svlačionicu na okupu do kraja sezone. Kad su ga Lionsi izabrali da im bude head coach, očekivao sam da će on biti tipičan predstavnik stare škole. To se dešavalo pre samo par godina i svi ti old school treneri su već počeli da se prešaltavaju na nova pravilaTM. Kad je Zimmer postao head coach Vikingsa, te godine sam za fantasy u svakoj ligi nišanio njihovog kickera. Puca u dvorani 80% utakmica i head coach koji je u ligi od 90s i tu neće biti nikakvih 2pts i 4th down conversion kerefeka, rookie QB, idealni uslovi da kicker osvaja brdo poena. Fast forward par godina kasnije i matori Zimmer je bio u top20% u ligi po 4th down pokušajima i nije ništa zaostajao za ovom mladom gardom trenera.

Vikingsima je trenutno GM Kwesi Adofo-Mensah. Princeton diploma, pre NFL radio na Wall Street. U fudbal ga uveo Harbaugh dok je bio u 49ersima. Harbaugh je isto taj tip trenera koji izgleda i ponaša se kao kromanjonac, a ustvari zapošljava gomilu tih iq200 likova. Kwesi je posle prešao u Brownse kod DePodeste, a on je čovek po kome je sniman Moneyball film. 

Eagles su uvek vodili ligu u analiti. Njihov gazda Lurie je na tome uvek insistirao. Kad je 90s kupio tim za CEO je postavio svog ortaka Bannera. Ima sigurno na netu negde da se nađe i pročita kako je Banner pokušavao da pokrene neke stvari oko analitike i kako je to išlo. Krene da objašnjava ofanzivnom koordinatoru neke osnovne stvari tipa kako bi možda trebao manje da trči na 1st downu jer svi živi i neživi podaci pokazuju da previše trčanja na 1st down dovodi do pada efikasnosti napada. Koordinator ga otera u pičku materinu. :laugh:

Eagles su dali posao Kellyu koji je ubedljivo najzaslužniji čovek za to što je danas analitika toliko zastupljena u fudbalu. On kad se pojavio pre 15ak godina, to je bila revolucija u sportu. Njegovi Ducksi su bili must watch tv. Pac12 utakmice po našem vremenu počinju u 4-5 h ujutro i kad se samo setimo koliko puta sam ostajao budan do 7-8 ujutro zbog njih.

Kelly je u sve uveo analitiku. Kod njega se računalo kako kako da igrač postane bolji, koliko uopšte može postati dobar, kako da se ne povredi i ostane zdrav i još milion stvari koje mi gledaoci ne vidimo direktno. A tek te stvari koje nisu ispod haube, to je bilo spekakularno. Prosečan NFL/college trener kod 90% 4th downs ili puntuje ili puca field goal, tj 10% situacija pokušava da uzme 1st down, kod Kellya su ti procenti bili maltene obrnuti.

Rezon svih trenera je uvek bio da se igra na što veći time of possession. Što duže je lopta kod nas to je više naš napad na terenu, a to znači da je i njihova odbrana na terenu i oni će se umarati brže nego naš napad i to će nam doneti prednost kad se bude odlučivala utakmica u 4th qtr. Za to vreme je naša odbrana na klupi i odmara. Win-win, takoreći. Kelly je bio prvi koji je skontao da je taj rezon glupav. Njegovi Ducksi su ubacivali protivnika u blender odmah od kickoffa. I igrali su neverovatno brzo. Tempo je bio bukvalno neizdrživ. Njega nije zanimao time of possesion, tj zanimalo ga je da bude što manji. Kelly je skontao da protivničku odbranu ne umara time of possesion, već joj time of possesion daje priliku da se odmori. Oni su gledali da loptu snapuju pre nego što play clock dođe na 25 sec. Protivnička odbrana ima maximalno 15 sec između dva snapa. To je uništavanje. Playbook je bio prilagođen da se može tako igrati. Npr ako je pass play onda nema nekih dugih vertikalnih ruta, pa da wideout istrči 30 yarda niz teren jer to zahteva vreme. Pa je potrebno dodatno vreme da se on vrati nazad do linije skrimidža, pa dok se postavi formacija itd itd, tog nema. Samo kratke rute da svi budu blizu linije skrimidža i da se što pre može igrati sledeći play. Ako je run play onda obavezno trčanje kroz sredinu i najčešće na stranu gde je Oregon sideline. Nema playeva koji će završavati na protivničkom sidelineu pa da njihova odbrana može na mufte da rotira igrače. Nema izmena, uvek ti na terenu ostaju igrači koji su u blenderu i više se i ne sećaju kad su poslednji put imali dovoljno kiseonika u krvi. I gomila takvih detalja koji su zajedno činili da njihov tim igra sa tim warp brzinama. NFL tim kad odigra jedan drajv gde se lopta snapuje sa 20 sec na play clock to izgleda kao masakr odbrne. Oregon je igrao celu utakmicu sa snapovanjem na 25 sec. Kelly je uveo novi način komunikacije jer nije bilo vremena da se komunicira na uobičajen način. Čim se završi play, odmah svi igrači trče na liniju skrimidža i dok to rade odmah gledaju na sideline gde ljudi drže ogromne table u kojima je kodiran sledeći play.

 

creative.jpg

 

Jedan čovek drži signale za linijaše, drugi za receivere itd itd. Neki signali su tu nako, reda radi, da zakomplikuju dešifrovanje.

Protivnici kad prime TD (a primaju ih sve lakše i lakše kako utakmica odmiče jer prosto nemaju snage da igraju) i odbrana im konačno ode na klupu da uhvati malo kiseonika, onda po svaku cenu insistiraju na što sporijem ritmu da bi odbrana što duže ostala van terena. Oni snapuju kad je playclock na 0 sekundi i tako se dođe do statsa gde Ducksi nabiju nekog 50 razlike, ovima igrači popadali i pokrepavali, a time of possesion 15 min za Duckse i 45 min za protivnika. Totalna suprotnost od shvatanja staaarih trenera koji bi sve dali da njihov tim ima 45 min time of possesion jer to znači da su oni diktirali tempo, njihov napad je imao dugačke posede i umarao protivničku odbranu. Oh boy were they wrong :D

100 godina su svi išli zig, Chipara je bio prvi koji je uradio zag i dok se drugi nisu adaptirali i prešaltali na taj novi stil, to je bilo vreme gde je on totalno dominirao.

Ducks su Nike ekspozitura u college footballu. Svi Nike osnivači i direktori su studirali tamo i sipaju milijarde nazad u školu. Ducks već 15 godina nisu igrali utakmice u 2 iste garniture opreme. Svake subote nova boja dresova, nova boja kaciga, nova boja svega, a trening facilities kao iz svemira. Nike je tih godina tu razvijao SPARQ, uz pomoć kojih je Carroll sa Seahawksima napravio imperiju u NFL. Analitičarii i statističari su shvatili bolji način kako da testiraš igrače i njihove fizikalije i onda je onaj ko je to prvi počeo da koristi imao veliku prednost i mogao je draftuje mnogo više talenta u nižim rundam od svih ostalih. Tako je nastao Legion of Boom i cela ta generacija Seahawksa koja je dominirala Ligom. 

Carroll od nedavno više nije head coach, a sad će Kelly možda postati ofanzivni koordinator Seahawksa. :)

Analitika verovatno nikad neće dostići nivo koji ima u baseballu, ali će je u fudbalu biti sve više i više i tu je odavno pređena tačka posle koje nema povratka.

  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...