Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

23 minutes ago, John Coltrane said:

Vec smo pisali ko je sve od "vidjenijih" klubova u trecoj ligi tek. Da Bajern nema surovu dominaciju Bundes bi bila odmah posle PL.

 

Sad me Koltrejn bacio malo u nostalgiju kad sam video Kajzerslautern, 1860, Hansu i ostale u trećoj ligi, kako se pikalo krajem milenijuma u bundesu. Ozbiljna liga bila, svaki tim imao neku ikonu, Bajer imao Kirstena, Šalke Olaf Tona, Dortmund bio prvak Evrope sa Melerom, Zamerom, Verder imao Hercoga, Herta imala Preca, Štutgart ubitačni trio Balakov Bobić Elber, 1860 imao Stevića (😀) i Heslera, Bajern naravno i tada bio mezimče države. I šta se dogodi 1998. godine? Aždaja Oto Rehagel osvaja titulu sa novopečenim prvoligašem Kajzerslauternom gde je ključne konce povlačio Ćirijako Sforca, povratnik iz Kalča. A bio je tu i neki golobradi Mihael Balak. Sećam se da sam kao klinac navijao za taj Kajzerslautern svim srcem, uvek sam voleo anderdogove, a nekako odmalena naučen da mrzim Bajern. Sad sam malo zagrebao po tom rosteru FCK i podsetio se nekih menu dragih imena, npr Marijan Hristov 😀. Posle toga je bundes nekako izgubio čar za mene, i sve manje sam ga pratio. 

 

Posle će Rehagel, titulom sa Grčkom 2004. ući u zaista uzak krug trenera (ako postoji neko sa njim u tom krugu) koji su uspeli ostvariti ovakva dva senzacionalna rezultata. 

 

Nek napiše još neko nešto o tom bundesu s kraja 90tih, sigurno sam zaboravio gomilu igrača, voleo bih da se prisetim još koga.

  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

 

Sad me Koltrejn bacio malo u nostalgiju kad sam video Kajzerslautern, 1860, Hansu i ostale u trećoj ligi, kako se pikalo krajem milenijuma u bundesu. Ozbiljna liga bila, svaki tim imao neku ikonu, Bajer imao Kirstena, Šalke Olaf Tona, Dortmund bio prvak Evrope sa Melerom, Zamerom, Verder imao Hercoga, Herta imala Preca, Štutgart ubitačni trio Balakov Bobić Elber, 1860 imao Stevića (😀) i Heslera, Bajern naravno i tada bio mezimče države. I šta se dogodi 1998. godine? Aždaja Oto Rehagel osvaja titulu sa novopečenim prvoligašem Kajzerslauternom gde je ključne konce povlačio Ćirijako Sforca, povratnik iz Kalča. A bio je tu i neki golobradi Mihael Balak. Sećam se da sam kao klinac navijao za taj Kajzerslautern svim srcem, uvek sam voleo anderdogove, a nekako odmalena naučen da mrzim Bajern. Sad sam malo zagrebao po tom rosteru FCK i podsetio se nekih menu dragih imena, npr Marijan Hristov 😀. Posle toga je bundes nekako izgubio čar za mene, i sve manje sam ga pratio. 

 

Posle će Rehagel, titulom sa Grčkom 2004. ući u zaista uzak krug trenera (ako postoji neko sa njim u tom krugu) koji su uspeli ostvariti ovakva dva senzacionalna rezultata. 

 

Nek napiše još neko nešto o tom bundesu s kraja 90tih, sigurno sam zaboravio gomilu igrača, voleo bih da se prisetim još koga.

 

Na pomen Verdera iz 90tih ostaje ona sezona kad su bili prvaci isto pod Rehagelom. Oliver Rek na golu, Tomas Saf u odbrani, Diter Ajlc u veznom, a u spicu drugi strelac lige Vinton Rufer zvani Kivi. Marko Bode uz njih. Jebeno cu umreti a necu ni pokusati da prebacim sav sadrzaj sa video kaseta na diskove u zelji da nadjem TOP FUDBAL, emisiju sa PTC, koju je vodio Kovinjalo a Miki Vjetrovic bio strucni konsultant - period o kome pisemo, sredina 90tih, Stepanovic u mantilu pusi cigaru i cini cuda u Bayeru, Uli Stajn u ljubicastom dresu sa reklamom TETRA PAK i slow motion do  najsporijeg detalja uz Duran Duran - Come undone za kraj, a What is love-Haddaway na startu emisije. ...

  • +1 2
Link to comment

Bilo je i melodramaticnih trenera tipa Ewald Lienen i Werner Lorant, stalno pizdili na sudije. U Frajburgu je bilo nekoliko Gruzijaca, secam se Jasvilija i Kobijasvilija sad, a bilo ih je jos. I Tunizana - Selimi, Ben Slimane i Zubir Baja. 

Pikenhagen - onaj golman sto ga je pljunuo Rade Bogdanovic - legenda Rostoka. A tu su bili i Nojvil i Asamoa. 

Pa Kotbus - Vasile Mirijuca + gomila balkanaca na celu sa Piplicom. Pa Ali Daei, Pal Dardai i Gabor Kiralj u Herti, Leckov i posle Mahdavikia u Hamburgu, pa Borimirov, Suker i Hesler pod stare dane u 1860. Dirk Lotner, Toni Polster i onaj jarac sto kenja pored zastavice uvek u Kelnu, pa Juskoviak u Volfsburgu, Munteanu koji je igrao i za jedne i za druge... Tih godina Gladbah, Nirnberg i Frankfurt bili yo-yo, Hanover i Drezden dugo u cvajti, igrali su jedno vreme i Duizburg, kao i St. Pauli i Bilefeld s Bruno Labadijom. 

Ona sezona kad je Salke vec slavio titulu na starom stadionu i Patrik Anderson da gol u 93' u Hamburgu i sjebe slavlje je legendarna. I te sezone i sledece Leverkuzen izduvao titulu u zadnjim kolima, oni su bili najkulija ekipa te ere na prelazu izmedju 2 milenijuma. Bar jedno 10 godina je Grojter stalno bio na mestu za ulazak u Bundes i onda namerno spuste gas pred kraj i budu peti/sesti, vrv zbog finansija. Igrali su posle jednu sezonu pre desetak godina i ispali ekspresno, i jednom ih je HSV prosao u barazu da ne ispadne. 

Wosz onaj mali krtog iz Herte i Bohuma, pa Trkulja iz Ulm-a, igrao je i Unterhahing nekoliko sezona, pa Vatensajd i Irdingen. Onda ona scena kad Trapatoni pizdi na kzs i ne moze da se zaustavi... Gomila uspomena. :D Secam se da je Palma prenosila, a ponekad i DSF. Posle je DSF drzao samo cvajtu, petkom uvece i ponedeljkom uvece.

Nedeljom prepodne bila ona emisija Viererkette (mislim da se tako zvala) na DSF, Hasseroder pivo bilo sponzor.

Mislim da je i Zvezda igrala taj mini turnir zimi jednom, kako je to do jaja bilo. :smiley_hail:

I da, velika vecina timova je imala socijalisticke stadione, sad su mislim svi osim Berlina bez atletske staze. Ili preuredjeni ili gradjeni novi za WM 06. Toliko se secam na keca, Verder, Stutgart i Bajern ste vec apsolvirali, Dortmunda i Leverkuzena se verujem svi lagano secamo, bili su faktor i u medjunarodnim okvirima. :D Bajern i Kajzer su mislim igrali 1/4 finala LS '99, pre Dinamo Kijeva i Mancestera, rutinski.

  • Hvala 2
Link to comment
12 hours ago, W.F.C. said:

Gledao uzivo, strasna utakmica. 

 

meni naša repka iz 90ih formacijski potpuno nejasna.

evo gledaj ovaj sastav. deklarativno to su sve (Stojković, Brnović, Jugović, Jokanović) igrači koji igraju centralno.

pa još onda Savićević, Stanković, Stević, Govedarica...

ne sećam se sem Drulovića da smo uopšte imali krilnog igrača u reprezentaciji.

u napadu mi sve kombinacije (Mijatović-Milošević-Kovačević) deluju nekako nekompatibilne. svi zahtevaju da budu baš ti koje gađaju loptom.

mada, zanimljivo, najbolja akcija koje se sećam je kada je na Kirin Kupu (ili kako se to već zvalo) Savo povukao uz aut liniju i centrirao Kovačeviću za gol.

Edited by Svarog
Link to comment

palo mi na pamet a mrzi me da traim na googlu, jesu li hrvati igrali kfalifikacije za sp 94

 

kolko me secanje sluzi nisu

a cudno mi, u drugim sportovima su vec 92 igrali i na zavrsnim turnirima

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

Najbolje smo igrali sa Drulovicem u timu. 

 

Mislim da je Jugovic igrao po krilu na SP 1998 umesto Drulovica.

Mislim da nije, igrali smo bez krila, neku 442 sa Piksijem kao desetkom, Jokanom ispred odbrane, Brna/Stankovic kao nesto u vezi i pomenuti Jugovic koji je trcao za petoricu, u napadu Mijat i Milosevic/Kovacevic. Naravno i nezaboravni Zeljko Petrovic na levom beku.

  • +1 1
Link to comment

@Mindaugas Žukauskas Ne zaboravi da je Kaiserslautern do titule došao golovima najjačeg istočnonjemačkog brka Olafa Marschalla koji je zahvaljujući golovima pozvan na SP 1998. u 32.godini.

 

Nijemci imaju sličan problem kao i Ligue 1 - imaju 1 veliki klub, finansijski nadmoćan nad ostalima, tako da imaju hrpu timova koji jedne godine igraju Ligu prvaka, a onda za 2-3 godine ispadnu iz lige ili se bore za opstanak. Auxerre, Lens, Stuttgart...

Link to comment
1 hour ago, MocaVukotic said:

Nisu. Kvalifikacije su pocele jos 1992

 

iako su učestvovali na zimskim i letnjim OI koje su održane pre početka kvalifikacija 1992

 

ali u Fifi i Uefi ide malo sporije

 

Link to comment
51 minutes ago, levi said:

 

iako su učestvovali na zimskim i letnjim OI koje su održane pre početka kvalifikacija 1992

 

ali u Fifi i Uefi ide malo sporije

 

 

BiH je isto tako učestvovala na OI u Barceloni i na EP u košarci 1993, ali u fudbalu smo kvalifikacije zaigrali tek 1996.godine, za SP u Francuskoj.

Link to comment
1 hour ago, levi said:

 

iako su učestvovali na zimskim i letnjim OI koje su održane pre početka kvalifikacija 1992

 

ali u Fifi i Uefi ide malo sporije

 

Nisu oi i fifa za usporedbu. I jugoslavija je ucestvovala na oi92, u pojedinacnim sportovima

Link to comment
14 minutes ago, MocaVukotic said:

 I jugoslavija je ucestvovala na oi92, u pojedinacnim sportovima

Ali ne pod zastavom SRj, vec pod zastavom MOK ili tako nesto neutralno

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...