Jump to content
IGNORED

NBA 2017/18


theanswer

  

66 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1 hour ago, Host said:

Novi poust dominira jos jace od prvog. Da mi nije svaki dan pocinjao pricom o NBA kosarci i da nisam gledao utakmice i uzivo i iz pabova, mozda bih i poverovao u ovo sto pises. Verujem da Kanada nije previse dobro trziste za kosarku, ali ima americkih gradova koji su kosarkaske sredine i ljudi znaju istoriju lige kao ti istoriju fudbala.

 

Promena igre je nastupila promenom pravila. Uvodjenje poluzone je smanjilo efektivnost teskih centara i pomerilo fokus ka igracima koji umeju jako i spolja. Samim tim su igraci danas raznovrsniji i vestiji. 

 


Postovi ne dominiraju ... ni manje, ni vise. Oni predstavljaju misljenja, uglavnom bazirana na osnovu licnih iskustava, procitane literature, zivotne sredine. Niko od nas nema kredibilitet kvalifikovanja i kvantifikovanja tudjeg posta. Mozemo izneti suprotna misljenja (to je uvek dobro za sve), pa je na svakom da za sebe proceni i to uporedi sa sopstvenim misljenjem.
Mozda su tvoja iskustva drugacija, nemam nikakvog razloga da sumnjam. Dovoljno je pronaci 2-3 drugara sa slicnim preferencijama i dan ce nam pocinjati onako kako mi zelimo.
Ipak, o kulturi gledanja sporta u Severnoj Americi i Evropi/J.Americi je napisano nekoliko dobrih knjiga (ukljucujuci i slike uplakanih navijaca porazenih ekipa u fudbalu/kosarci u Evropi/J.Americi vs. nasmejanih lica porazenih u S.Americi) sa kvalitetnom analizom sta sport predstavlja u odredjenim drustvima.
Kanada nije previse dobro trziste za kosarku, u pravu si ... ali ziveo sam i u tri grada u USA (Boston, New York, San Francisco), te u Belgiji i Holandiji.
Utakmice sam gledao i u mnogim gradovima Spanije, Italije, Engleske, u Brazilu, Peruu, Meksiku i zaista sam misljenja da jedino u Severnoj Americi dolazi bas veliki broj onih koji uopste ne prate sport koji su dosli da gledaju (ne samo kosarku). Jedino sam tu doziveo u vise navrata (gotovo redovno) da mnogi sede okolo, pricaju, jedu, piju pivo i bukvalno propuste veliki deo utakmice. Mislim da sam NBA utakmice gledao u najmanje 15 gradova, sto je sasvim solidan uzorak. 
Naravno da kad neka ekipa postigne uspeh, onda taj sport uziva popularnost u tom gradu, te cinjenica da danas ima vise Facebook fanova Golden State Warriorsa, Cleveland Cavaliersa ili Oklahoma City Thundera nego New York Knicksa dovoljno govore imavsi u vidu velicinu ovih gradova i istorijske rezultate.
Banalan primer bi bio Liverpool FC, malo ko se seca poslednje titule ovog kluba, ali je navijacka baza ogromna i daleko veca od klubova koji su postigle zapazenije rezultate poslednjih godina.
U Severnoj Americi, uz uspeh stizu navijaci, sa rezultatskom krizom taj broj znatno pada, ali su hale i dalje pune jer rezultat vecini nije prioritet. Moj manager je rodjen u Torontu, veliki je navijac Boston Bruinsa a cesto gleda Leafs.
Cleveland je mozda pedeseti grad po velicini u USA na Erie jezeru sa manje od pola miliona stanovnika (i dugom istorijom Americkog fudbala) u kojoj je NBA popularnija nego u New Yorku ... naravno, od pojave Le Brona.

Sto se tice ovog o promeni igre, mislim da si i tu u pravu.
Da se razumemo, igra je i dalje divna, ali je izrazena tendencija da se u Severnoj Americi sportovi sve vise gledaju iskljucivo kroz atleticizam, ne vestinu. Rec sport se gotovo i ne koristi, sportista takodje ... a cesto se njihov trening uporedjuje sa treninzima vojske ili marinaca, svaki napredak u igri pojedinca objasnjava pojacanom misicnom masom i radom u teretani ili sa tegovima. Naravno da su prirodne atlete, sa velikom misicnom masom, snaznim vratom sasvim normalna stvar, ali se sve cesce vidjaju "atlete" sa malim vraticem i ogromnim misicima, koji sa 40 godina izgledaju kao da imaju 70 cim prestanu igrati.

Link to comment

ne razumem stvarno tvrdnju da u nba odjedared dominira atleticizam spram vestine. uzmi sadasnjih top 10 igraca, i top 10 igraca iz bio koje epohe i videces da nema govora o nekakvim rapidnim razlikama u korist ovih starih. jos kako i danas poznaju fundamente, samo sto je igra brza i fizicki zahtevnija. naravno da se danas svi odvaljuju od hemije, ali ne verujem da je ista bolja situacija bila devedesetih, stavise.

i ne kapiram sveopsti hejt prema trojkama, tojest visokim igracima sa dobrim sutom.

Link to comment
47 minutes ago, pbg12345 said:

u pravu si da sam delom pogresno protumacio tvoj post

iz ostatka posta sam pomislio da kazes cirkus u nekom sirem smislu, pa jel posto je cirkus, a ne kosarka da ljudi dizu ruke od toga

 

ne zivim, niti sam ikad bio u severnoj americi, upoznat sam da je drugaciji odnos prema profesionalnom sportu, pa i kosarci, ali sam neako vise stekao utisak da je ovako kako host kaze

 

jer jbg, to kako si ti predstavio i odnos prema kosarci i samu nba (ovo oko sudija, itd) ispada da je nba na marginama i sve i da se sutra ukine slabo ko bi pridao vaznost tome

meni opet deluje da je nba 1 od najboljih i najbolje prodavanih "proizvoda" tog tipa i to ne samo u usa/severnoj americi, vec globalno

 

A ne, nisam tako mislio. Ne volim da vredjam niciji ukus, a jos manje da budem negativan o necemu sto je zabava milionima, pa i meni samom.
Uvek pokusavam da realno sagledam sve, i dobre i lose strane.
Pre nekih 10-15 godina gledao sam interesantnu diskusiju o tome zasto se NBA tako tretira i naziva "cirkus" (ne u izrazito negativnom smislu). Secam se da je vecina u studiju govorila kako jedino NBA komentatori kazu da nesto nije prekrsaj zato sto se to ne svira odredjenom igracu kao prekrsaj, te da su svi prihvatili da se tako tamo sudi. U ostalim sportovima postoji konzensus da favorizovanje igraca nije ispravno (iako se ono naravno desava). Bilo je i dosta prica o nekom bivsem sudiji koji je naveo sta je sve trazeno od sudija od strane komesara lige, ne secam se bas detalja. Mozda je sve to bilo neistinito, ali je svakako imalo publiciteta jer takvih slucajeva nije bilo u drugim sportovima. Ne secam se bas detalja, ali je taj bivsi sudija naveo kako se u slucaju kad zvezda napravi prekrsaj, ta licna da njegovom saigracu ako je bio dovoljno blizu, ili kako treba favorizovati ekipu koja dosta gubi ne bi li se vratila u igru jer gledaoci vole neizvesnu zavrsnicu i mnogo takvih stvari koje nikad nisu pomenute u drugim sportovima.
NBA nikako nije na marginama ovde, i te kako je popularan. Svakako ne kao American football, ali je verovatno ravnopravan baseballu.

Odnos prema NBA nije mnogo drugaciji od odnosa prema drugim sportovima, sport ovde nije glavni prioritet za pojedinca osim ako ne zivi od njega.
Sto se tice izvoza NBA globalno, ne bih se iznenadio da je po tome i vodeci americki sport. 

Link to comment
Quote

Baseball once ruled all other sports as America’s pastime because it reflected the laid-back, less confrontational mood of America in the 1920s and 1930s. It was highly strategic, required precision teamwork, but moved at a pace reflective of hot summers in rural towns across the country. Football’s popularity rose with the increasing aggression of the America at home and abroad. Football embodied an America who faced all challenges head on, forcing its will on opponents through skill, guile and brute force. We were a country taking bold risks in order to succeed and football was the riskiest of team sports.

 

But America has changed and with that change we are seeing a shifting away from hoisting football on our collective shoulders. Although football remains our most popular professional sport, that popularity has been declining over the past five years, from 67% saying they were fans in 2012, to 57% in 2017. Professional baseball has also fallen 2% during that time. However, professional basketball has risen 3%. Before anyone starts blaming Colin Kaepernick, let’s remember that he first took a knee in 2016 and that the fan base erosion had already been strong several years before that.

One major reason Americans are stepping back from football is the danger. Physical risk has always been one of the attractions of the sport – a rite of manhood. But recent studies showing just how severe the brain damage is to the players shocked us. A 2017 study published in the Journal of American Medical Association discovered chronic traumatic encephalopathy (CTE) in 110 out of 111 brains of former NFL players. A broken arm or cracked rib is one thing, the scars that prompt bragging rights, but widespread permanent brain damage that affects players for the rest of their lives is beyond entertainment. There is nothing sexy about depression and dementia

Kareem

 

Link to comment
6 minutes ago, ToniAdams said:

ne razumem stvarno tvrdnju da u nba odjedared dominira atleticizam spram vestine. uzmi sadasnjih top 10 igraca, i top 10 igraca iz bio koje epohe i videces da nema govora o nekakvim rapidnim razlikama u korist ovih starih. jos kako i danas poznaju fundamente, samo sto je igra brza i fizicki zahtevnija. naravno da se danas svi odvaljuju od hemije, ali ne verujem da je ista bolja situacija bila devedesetih, stavise.

i ne kapiram sveopsti hejt prema trojkama, tojest visokim igracima sa dobrim sutom.

pa danas su treneri shvatili najzad prednost šuta za 3 poena.

nekad je bio to 1 igrač specijalac, manje više, tipa skot u lal, ejndž bc ili kasnije paxon u ćikagu ili još kasnije ker ili hornasek u juti..

u ligi se nisu proslavili za tri ni đordan ni brjant ni le bron

ali sad idu druga vremena..

neće se ponoviti dominacija onakvih centara kao što je bio hakim.to se vidi u 3 nula za boston bez najboljeg igrača bostona..

zato je simons beskoristan igrač.đaba mu tzv fizićke predizpozicije kad ne ume preko 4 metra da zabode koš.

dag mo genije!!

prvi svatio trojku

teo još nešto ali izgubio mi se text..

Link to comment

Pa kad se svi napune trojkašima razliku će opet donositi igrači tipa Embida ili Dejvisa kojima opet cena raste. A i iznaći će se valjda nekakvo efektnije odbrambeno rešenje za trojke. Nije ovo poslednji stadijum razvoja košarke nadam se

Edited by dillinger
Link to comment
2 hours ago, dillinger said:

Kareem

 

lupeta džabar ko otvoren prozor

NBA je budućnost zato što je porastao 2% u 5 godina, a to što je sredinom 90ih pre Jordanove 2. penzije i lockuta, NBA bio ~duplo popularniji nego što je sada, to nema veze?

NFL propada jer nacija više neće agresiju, opasnost i rizike i ne želi da gleda zaražene CTE epidemijom. To valjda znači da je college football porastao sa 54 na 56% zato što se tamo igra neagresivan fudbal koji prija naciji a igrači nemaju povrede glave?

Link to comment

Treš tok Embid ka morisu, ovaj mu odgovorio pokazivanjem trenutnog rezultata u seriji. smile.png

 

Sent from my WAS-TL10 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, Djolle said:

Treš tok Embid ka morisu, ovaj mu odgovorio pokazivanjem trenutnog rezultata u seriji. smile.png

 

Sent from my WAS-TL10 using Tapatalk

 

 

 

 

a tres je krenuo nakon sto ga je odbranio uz faul koji mu nije sviran...nalozio se kao da mu je zalepio bananu iz top10...samo da mu pozelim da nikad ne prismrdi tituli...za kratko vreme mi je izbio na vrh liste najiritantnijih igraca lige

Link to comment

Dobro su se drzali Pelikani u prvom poluvremenu, a onda za 3 i po min, serija od 15-2 GSWa i prejebase ih u 3qtr

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...