Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Jedan komentar, nevezan za najaktuelnija dešavanja. Pre više strana bio je neki katalonski socijalista ili tako nešto koji je rekao nešto u stilu rešenje za Kataloniju i celu Španiju je da se pare troše tamo gde se skupljaju. Onda je pre neki dan bio je onaj referendum u Lombardiji gde su lokalni političari tražili ,,da se pare koje se od poreza skupljaju ovde troše ovde, a ne na Siciliji".

 

Fazon je što su takvi zahtevi nemogući u zemljama gde postoje veće razlike u razvijenosti regiona. Jedna od osnovnih funkcija modernih država je redistribucija. I na individualnom nivou (ako ja imam 20% veću platu od Pere i plaćam 20% više poreza od njega neću dobiti 20% više državnih usluga od njega, npr. 20% više vremena s lekarom u domu zdravlja) i na regionalnom. Država treba da obezbedi ujednačen nivo usluga na celoj teritoriji. Ako je u nadležnosti centralne vlade u Italiji recimo zdravstvo (ne znam da li je, uzimam to samo kao primer), onda dom zdravlja u Milanu i u Palermu treba da bude jednako opremljen i da pruža istu uslugu. To znači da će boagatiji Milano da ,,preplati" tu uslugu a siromašni Palermo da je ,,potplati". Nema druge.

 

Mislim, postoji alternativa, a to je da usluge budu na nivou koji najsiromašniji deo zemlje može da priušti sebi. Onda bi bilo ,,fer", ali sumnjam da bi bogati regioni bili time zadovoljni.

 

Zato mi su smešne te priče o ,,levičarskom" katalonskom nacionalizmu. Ako si levičar zašto nećeš da se solidarišeš sa siromašnim seljakom u Andaluziji? Zašto je problem da se od tvojih para gradi put u La Riohi? Ako si kao levičar a ne želiš da se solidarišeš s nekim to znači samo jedno - da tog nekog ne vidiš kao deo tvoje zajednice. Dakle nije ti primarno levičarenje u tom slučaju, već identitet/nacionalizam.

 

Ovi Italijani (Severna liga) su bar otvoreni desničari, kažu nećemo da plaćamo tamo neke siromašne i lenje južnjake, ko ih jebe.

Link to comment

Ali da centar određuje šta gde kako kome. Btw između Baskije i Katalonije vlada ful razumevanje :fantom:

 

Jbt pojedinci ni za Jugoslavijom nisu ovoliko žalili garant, pustili su je niz vodu pre prvog referenduma.

Link to comment

Uvek ima neki centar. U nezavisnoj kataloniji je barselona. U nezavisnm banatu zrenjanin. U nezavisnom novom beceju će kumane da se buni što im se u novom bečeju odredjuje gde će da bude put

Link to comment

Pametni su Ameri i Kanađani što biraju da često neke vukojebine ili bar 2., 3. gradovi po važnosti unutar zemlje/države/provincije budu prestonice. Zamišljam da neko kaže Toronto/Vankuver radi, Otava se gradi. LOL

Link to comment

Ali da centar određuje šta gde kako kome. Btw između Baskije i Katalonije vlada ful razumevanje :fantom:

 

Jbt pojedinci ni za Jugoslavijom nisu ovoliko žalili garant, pustili su je niz vodu pre prvog referenduma.

 

A šta je ,,centar"? Ako je glavni grad Madrid, samo rođeni madriđani mogu biti ministri i premijeri, poslanici? Evo Rahoj je iz Galicije, nije ,,iz centra".

 

Mislim, ako postoji neka država, i ta država ima neke nadležnosti, kao što kaže Hamlet neki ,,centar" će odlučivati o tome kako se te nadležnosti vrše. Ali u tom centru sedeće ljudi iz cele zemlje. Pa nije ovo 12. vek pobogu da se 500 km putuje 10 dana

Link to comment

nisam ispratila baš pažljivo celu ovu situaciju

ok, jasno mi je da je katalonski parlament izglasao nezavisnost, ali kako je to demokratski, ako je na referendum izašlo manje od 50% birača ???

 

ok, znam i da kažu da je tu bilo svašta i da celi taj izborni proces nije bio regularan, ali i proglašavanje nezavisnoti, a da pri tom nisi sigurna da li je >50% građana za, je malo trulo

bar ako polazimo od premise da katalonija ima demokratsku tradiciju

Link to comment

Nebitno je sve to Dudo. Ako imaš 50 hiljada bukača na ulici i nekoliko stotina aktivista na tviteru, lako je kreirati realnost u kojoj 95% stanovništva podržava tvoju opciju. Niko neće snimati onaj normalan svet što sedi kod kuće i čeka da se ludilo smiri, niti će retvitovati njihove statuse.

Link to comment

Nebitno je sve to Dudo. Ako imaš 50 hiljada bukača na ulici i nekoliko stotina aktivista na tviteru, lako je kreirati realnost u kojoj 95% stanovništva podržava tvoju opciju. Niko neće snimati onaj normalan svet što sedi kod kuće i čeka da se ludilo smiri, niti će retvitovati njihove statuse.

razumem ja sve to, ali jbm, ovde se ne radi o glasanju protiv pljuvanja po ulici

 

meni to sve zvuči dozlaboba neozbiljno, maltene klinački, jbt, kakvo poigravanje sa sudbinama ljudi

 

ali ne vredi, ljudi su definitivno ovce, mene to ludilo na ulicama, taj zanos na facama, vrlo neprijatno potsećaju, no ne bih o tome

taj zanos se najčešće pretvori u nešto drugo, kada se tresne dupetom na beton (i to bez stiropora  :dry:  )

Link to comment

mene brine moj dozivljaj ovoga: toliko ove separatiste politicare vidim kao blentave diletante hazardere, nenarodnu pošast, da se pitam gde je meni prag prihvatljivog i da li cu da upadnem u racionalizaciju i kostunicavost sve kao zaziruci od veceg zla koje se valja iza brda. mozda je manje zlo dovoljno veliko da se neki nepropitljivi stavovi moraju rasklimati. mozda nije bitno sto je nedemokratski? mozda ce u jednom momentu ljudima koje ostecuje i kojih se jedino sustinski tice ta nedemokraticnost koja se vezuje za jedan dan, ona prestane da smeta, a pocece da im ozbiljno smeta ademokraticnost citavog niza dana koji slede, a sve se desava predvidljivo, mehanicki neumoljivo i u takvom vidjenju momentalno strada ljucki aspekt. mislim ono, sto je neko rekao "bogato i besno" i sl fraze jest to ugl tacno ali je dehumanizujuce i nosi klicu tragedije u sebi.

Link to comment

Jedan komentar, nevezan za najaktuelnija dešavanja. Pre više strana bio je neki katalonski socijalista ili tako nešto koji je rekao nešto u stilu rešenje za Kataloniju i celu Španiju je da se pare troše tamo gde se skupljaju. Onda je pre neki dan bio je onaj referendum u Lombardiji gde su lokalni političari tražili ,,da se pare koje se od poreza skupljaju ovde troše ovde, a ne na Siciliji".

 

Fazon je što su takvi zahtevi nemogući u zemljama gde postoje veće razlike u razvijenosti regiona. Jedna od osnovnih funkcija modernih država je redistribucija. I na individualnom nivou (ako ja imam 20% veću platu od Pere i plaćam 20% više poreza od njega neću dobiti 20% više državnih usluga od njega, npr. 20% više vremena s lekarom u domu zdravlja) i na regionalnom. Država treba da obezbedi ujednačen nivo usluga na celoj teritoriji. Ako je u nadležnosti centralne vlade u Italiji recimo zdravstvo (ne znam da li je, uzimam to samo kao primer), onda dom zdravlja u Milanu i u Palermu treba da bude jednako opremljen i da pruža istu uslugu. To znači da će boagatiji Milano da ,,preplati" tu uslugu a siromašni Palermo da je ,,potplati". Nema druge.

 

Mislim, postoji alternativa, a to je da usluge budu na nivou koji najsiromašniji deo zemlje može da priušti sebi. Onda bi bilo ,,fer", ali sumnjam da bi bogati regioni bili time zadovoljni.

 

Zato mi su smešne te priče o ,,levičarskom" katalonskom nacionalizmu. Ako si levičar zašto nećeš da se solidarišeš sa siromašnim seljakom u Andaluziji? Zašto je problem da se od tvojih para gradi put u La Riohi? Ako si kao levičar a ne želiš da se solidarišeš s nekim to znači samo jedno - da tog nekog ne vidiš kao deo tvoje zajednice. Dakle nije ti primarno levičarenje u tom slučaju, već identitet/nacionalizam.

 

Ovi Italijani (Severna liga) su bar otvoreni desničari, kažu nećemo da plaćamo tamo neke siromašne i lenje južnjake, ko ih jebe.

+1000

 

Sve vreme mi je izmicao racio odvajanja, a obično se to svodi ili na čist sebičluk („di su naši novci“) ili na nekakav fanatizam (etnički, religijski itd.) tj. kombinaciju oba po malo, sa pretežnim prvim ili drugim faktorom.

 

Ovde izgleda dominira to prvo.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

meni je više dehumanizujuće i sa klicom tragedije u sebi, taj nedostatak osećaja za širu zajednicu

 

ovo o čemu se ranije pisalo 

 

mislim, dokle je demokratično i pošteno da se ide sa usitnjavanjem ? meni iskreno nije jasna ta granica 

 

 

i naravno, kakve smo demokrate i levičari kada nismo spremni da podelimo svoj višak ?

 

jedan kolega u sarajevu sa kojim sam neki dan sedela (pričali smo o srtanju u našim kvazi državama), a koji živi baš jako dobro i od svog posla i od nekih nekretnina i sl, kaže

''jebemumater, kako da mi bude dobro kad onaj pored mene nema od čega da živi ?''

 

to se zove empatija, osećaj za suživot, građanska svest i odgovornost  ili tako nekako, nazovimo ga kako hoćemo, ali bez toga ćemo propasti, pitanje je samo vremena

Edited by dùda
Link to comment

meni je više dehumanizujuće i sa klicom tragedije u sebi, taj nedostatak osećaja za širu zajednicu

 

 

osim ako vise to ne vidis kao "siru zajednicu". 

Link to comment

pa to je isto dehumanizacija. "oni nemaju empatiju" (katalonci). ja ti garantujem da kao ljudi-as-such imaju i samo u apstraktom smislu, kao eksponenti jedne ideologije moze ispasti da nemaju. najhitnije razgraniciti narod i politicare jer su ovde na kilometar vidljivi simptomi politickog diletantizma i bezobrazluka podivljale politicke elite sto znaci da riba smrdi od glave.

Link to comment

osim ako vise to ne vidis kao "siru zajednicu".

Al ćeš zato trčati da se odmah učlaniš u drugu širu zajednicu (EU), koja gledano sa aspekta interesa i percepcije pojedinca predstavlja isto to odakle si pobego, samo nema vojsku.

 

Damnit.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
×
×
  • Create New...