Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Mnogo se potresao, mislim sta mu je sve receno poslednjih godina s pravom, treba da se rodis s djonovima na obrazima. Jedna te ista mantra, leagalitet, demokratija, nije u duhu nase istorije, EU...i naravno glasaci Spanije stoje iza mene.

Link to comment

Kao kontraprimer, imaš recimo Austriju, sa svojih 9 pokrajina. U njoj se centralne institucije nazivaju takođe federalnim, ali od federacije nema ni F, to je unitarna država gde regioni nemaju neka veća ovlašćenja.

 

 

 

Nije da nemaju nikakva ovlascenja. Iskreno, ne znam sve detalje, ali recimo svaka savezna drzava uredjuje uslove za austrijsko drzavljanstvo (u Becu je bilo mnogo lakse dobiti drzavljanstvo nego drugde). To nije mala stvar.

 

Spanski ustav nije nuzno los, pogotovo imajuci u vidu okruzenje u kojem je donesen (tek zacetak buduce demokratije), ali Spanija jednostavno mora da bude federalnija, asimetricno federalnija, kako god, i da se konstituise kao istinski multietnicka zemlja. Zasto recimo katalonski i baskijski ne bi bili zvanici jezici na drzavnom nivou?

Link to comment

Unionisti (PP, Cs, PSC-PSOE) izašli iz parlamenta nakon što su odbijeni njihovi predlozi rezolucija, sad će se glasati o nezavisnosti.

 

OjhTM8v.jpg

 

CM3LwH4.jpg

 

U parlamentu su sad samo independisti (JxSi) i CSQP (Podemosova katalonska koalicija) i oni se bune što je JxSi zatražio tajno glasanje.

Edited by vememah
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...