Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

Pa ako su to ti ključni elementi onda prijeti i danas. Nešto se promijenilo možda? Osim aneksije?

 

Šta pre da se promeni?

 

Sa demokratama je progres ka sukobu bio očit, spaslo nas je Obamino povlačenje pred Sirijom. Po svim (njoj naklonjenoj) analitičarima Hilari se ne bi nećkala već bi udarila po Putinu od Damaska do Talina. Možete vi misliti da je to ispravno ali znamo čime bi rezultovalo.

 

Trade war sa Kinom uopšte ne mora da znači i vojni sukob, kao što ni ekonomske sankcije Putinu nisu faktor koji bi ga naveo da pritisne crveno dugme

Link to comment

intel, amd, nvidia su američke kompanije, ako su kinezi vaistinu napredovali i prestigli amere, zašto njihovi proizvođači ne ponude proizvode sličnih ili boljih karakteristika za 3x manje pare od navedenih derikoža :fantom:

 

kome kazes to?

 

primer ti nije bas najbolji jer si uzeo uzorak u kom ameri apsolutno dominiraju. nvidia se preporodila zahvaljujuci igricama. verovatno je teze ukrasti od njih nego od pentagona :lolol:

Link to comment

I don't mind trgivinski rat sa kinom. prvo su pokrali sve sto se moze pokrasti a onda su krenuli da dominiraju sa skart robom. kvalitet robe im se popravio zadnjih pet godina zahvaljujuci profitu koji su ostvarili i otvarajuci svoje r&d's.

 

Trgovinski rat nije rešenje jer: a) u njemu nema apsolutnih pobednika tj. šteta je obostrana; b) trgovinski rat ima čudno svojstvo da može lako da mutira u onaj pravi.

 

Trampara kaže da će da rebne Kinezima zaštitne carine do 45% ako ne legnu na rudu. Pa ako njihovi proizvodi i poluproizvodi preko noći poskupe za toliko prvo kreće inflacija. Zatim ako poskupe i njihovi repromaterijali i komponente koje koriste američki proizvođači eto preko noći pada konkurentnosti. I sve to pre nego što u jednačinu ubacimo kineske kontramere.

 

Ono na šta Trampara verovatno igra je činjenica da u slučaju trgovinskog rata Kinu očekuje mnogo veća šteta nego SAD jer kinesko tržište nije dovoljno jako da "upije" sve ono što ne bude moglo da ode u SAD. To jest, ne samo u SAD već i u mnoge druge zemlje koje bi u ovom scenariju sledile SAD i sankcionisale Kinu. Kinezi takođe dobro znaju im se drma na šubari cveće pa zato ponavljaju da su spremni na razgovore,  

Link to comment

I don't mind trgivinski rat sa kinom japanom, prvo su pokrali sve sto se moze pokrasti a onda su krenuli da dominiraju sa skart robom. kvalitet robe im se popravio zadnjih pet godina zahvaljujuci profitu koji su ostvarili i otvarajuci svoje r&d's.

 

a usa...zaostala 10-20 godina u proizvodnji jer joj je serviran proizvod za dolar, dva. no mas. no mas.

 

cela kina ceo japan se skoluje na zapadnoj obali a posle se vracaju i prenose znanje.

 

Sve je to vec vidjeno i manje-vise naizbeznije™ nego kad se desilo sa Japanom, ne? 

S malom razlikom sto Kina, za razliku od Japana, ima volumen™. 

Nego, je l' hoce neko u sto marke da ce svi ti milijarderi vrlo brzo da shvate gde su pare™? Mojih 5 centi (ne bih se bash izbacivao za vise) je da je njima vec jasno ono sto je i Zika Dzbun (tnx to G&S) shvatio pre 15 godina, Firme nisu ni americke ni kineske ni japanske nego (od) vlasnika i shareholdera - a njih ne boli odakle lova dolazi niti pate da "kupuju nashe".

Link to comment

Ja mislim da je prosao voz za ovo sto Tramp pokusava. Tocak istorije se vise ne moze zaustaviti at this point.

Mene samo zanima da li on ovo glumi™ kao i sve drugo ili stvarno misli da moze da bude tockozaustavitelj™.

Link to comment

naravno da trgovinski rat nije resenje...ali verujem da su ameri naucili da zive i bez stvari koje nisu neophodne...

 

mozda sam ja ekstremista...ne znam...mrzim shoping, mrzim stvari...da nisam u zajednici, verujem da mi stan bio potpuno minimalisticki.

 

 

i naravno da svi ti milijarderi znaju gde ce sledece da se obrce kinte...lako mi je za njih.

Link to comment

Kao rat sa Rusijom je realno pretio, sa Nulandicom na Majdanu i antiraketnim štitom na ruskim granicama. Kada Tramp nešto slično napravi u kineskoj blizini, diskutovaće se i o tome. Kina zasad nijednim realnim potezom nije naročito ugrožena, štaviše Trampovu sahranu TPP-a može samo da slavi i priprema teren za porobljavanje Vijetnama, Malezije, Filipina...

 

Ruku na srce Trampara ne mora ništa ni da radi u smislu ugrožavanja Kine jer su je njegovi prethodnici okružili sa mora kako još niko nikog nije okružio u ljudskoj istoriji. Od Koreje, preko Okinave, pa do Tajvana imaju baze i pomorske borbene grupe koje u slučaju da dobiju naređenje opušteno sabijaju Kinu na kopno u roku od pet minuta i zatvaraju joj glavne puteve za dotur sirovina i energenata. Drugim rečima, prekidaju joj žilu kucavicu ekonomije. Kina na ovo nema adekvatnu kontrameru jer u vojnom smislu ne može da parira ovoj never viđenoj koncentraciji vojne moći. Ne vredi im ni što štancuju teška plovila i bukvalno iz mora izvlače piste za vojnu upotrebu - sve to je daleko iza onoga što su im duž čitave granice stacionirale Amerika i njeni saveznici. U poređenju sa tom pretnjom, raketni štit namenjen Rusiji je presmešan.

Link to comment

Na Taiwanu nemaju bazu. Međutim, Kina je vidjela da Krim™ prolazi, pa će se ona možda na kraju osjećati isprovociranom da povuče jedan jak potez, te će ona na Taiwanu imati svoju domaću bazu. Kome se ne sviđa nek isuče Bombu, jel...

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Uz jednu malu razliku da je vecina na Krimu bila za aneksiju, dok na Tajvanu nema sanse da ne bude velikog gradjanskog rata - cak i da se USA ne umesa, a umesala bi se u roku od 2 minuta.

Link to comment

Uz jednu malu razliku da je vecina na Krimu bila za aneksiju, dok na Tajvanu nema sanse da ne bude velikog gradjanskog rata - cak i da se USA ne umesa, a umesala bi se u roku od 2 minuta.

Их и ти си неки, а трудио се Рођа...

Link to comment

Ruku na srce Trampara ne mora ništa ni da radi u smislu ugrožavanja Kine jer su je njegovi prethodnici okružili sa mora kako još niko nikog nije okružio u ljudskoj istoriji. Od Koreje, preko Okinave, pa do Tajvana imaju baze i pomorske borbene grupe koje u slučaju da dobiju naređenje opušteno sabijaju Kinu na kopno u roku od pet minuta i zatvaraju joj glavne puteve za dotur sirovina i energenata. Drugim rečima, prekidaju joj žilu kucavicu ekonomije. Kina na ovo nema adekvatnu kontrameru jer u vojnom smislu ne može da parira ovoj never viđenoj koncentraciji vojne moći. Ne vredi im ni što štancuju teška plovila i bukvalno iz mora izvlače piste za vojnu upotrebu - sve to je daleko iza onoga što su im duž čitave granice stacionirale Amerika i njeni saveznici. U poređenju sa tom pretnjom, raketni štit namenjen Rusiji je presmešan.

Takva vrsta intervencije i pomorske blokade bi vodila u nuklearni rat. Kina bi sigurno zapretila upotrebom nuklearnog oružja kada bi joj neko presekao trgovačke puteve. Baze i nosači aviona su onda nebitni.

Link to comment

Ne znam nista o tome iz 2002. 

Znam, zato sam i rekao da nema na Tviteru. A riđokoso lažljivo mizogino rasističko govedotm sigurno neće da tvituje o tome.

 

No, danas je 2017, petnaest godina razlike, jedna velika finansijska kriza i dalje raslojavanje drustva., gde su, kapiram, ti iz Micigena, Ohaja i Viskonsina, sa ili bez TPP, opet izvukli kracu slamku.

Pa da, za tih petnaest godina je Kina rasla sa nekih 7-8% godišnje i sad može još jače da udari nego EU i Japan pre petnaest godina, a i oni tek neće da imaju razumevanja za riđokoso lažljivo mizogino rasističko govedotm.

 

Share & Enjoy

Link to comment

@peter fan

 

jbga covece ili ja ne pisem dovoljno razumljivo ili je do tebe...

 

nisam rekla u odnosu na kinu, nego  se odnosilo na samu sebe...zadnjih 20 godina americka proizvodnja stagnira sa razvojem (R&D - research and development) u odnosu na prethodne godine.

Ja bih rekao da je to tebe, posto je od: 
 
"zaostala 10-20 godina u proizvodnji jer joj je serviran proizvod za dolar" 
 
do:
 
"zadnjih 20 godina americka proizvodnja stagnira sa razvojem (R&D - research and development)"
 
zajednika nit da americka "proizvodnja" zaostaje ili stagnira.
 
Kao sto rekoh, to nije tacno, jer:
 
a) su americke firme u vrhu gotovo svega sto je "proizvodnja", bilo da su to televizori (Vizio), automobili (Tesla), racunari, celik, avioni ili kamioni. Ne znaci da su neprikosnoveni lideri (negdje jesu, negdje nisu), ali ne zaostaju.
 
 
b) se americki R&D kao udio (%) GDP uvecava i da je za proslu godinu za 1/2% veci nego npr. u Kini.
 
Ono sto jeste tacno je to da je broj radnih mjesta u direktnoj proizvodnji (fabricke linije) opao i da je velikom dijelom otisao u Aziju i MX, ali to nikako ne znaci da "proizvodnja" zaostaje.
 
Inace, evo frisak izvjestaj koji se bavi "manufacturing"-om.
 
 
 
The main findings are the following:
 The United States’ share of global manufacturing activity declined from 28% in 2002, following the end of the 2001 U.S. recession, to 16.5% in 2011. Since then, the U.S. share has risen to 18.6%, the largest share since 2009. These estimates are based on the value of each country’s manufacturing in U.S. dollars; part of the decline in the U.S. share was due to a 23% decline in the value of the dollar between 2002 and 2011, and part of the rise since 2011 is attributable to a stronger dollar.
 China displaced the United States as the largest manufacturing country in 2010. Again, part of China’s rise by this measure has been due to the appreciation of its currency, the renminbi, against the U.S. dollar. The reported size of China’s manufacturing sector decreased slightly in 2015 due to currency adjustments.
 Manufacturing output, measured in each country’s local currency adjusted for inflation, has been growing more slowly in the United States than in China, South Korea, Germany, and Mexico, but more rapidly than in most European countries and Canada.
 Employment in manufacturing has fallen in most major manufacturing countries over the past quarter-century. In the United States, manufacturing employment since 1990 has declined in line with the changes in Western Europe and Japan, although the timing of the decline has differed from country to country.
 U.S. manufacturers spend far more on research and development (R&D) than those in any other country, but manufacturers’ R&D spending is rising more rapidly in several other countries.
 Manufacturers in many countries appear to be spending increasing amounts on R&D, relative to their value added. U.S. manufacturers spend approximately 11% of value added on R&D, an increase of more than three percentage points since 2002. A large proportion of U.S. manufacturers’ R&D takes place in high-technology sectors, such as pharmaceutical, electronics, and aircraft manufacturing, whereas in most other countries the largest share of R&D occurs in medium-technology sectors such as automotive and machinery manufacturing.
Link to comment
×
×
  • Create New...