Jump to content
IGNORED

Književni RIP


אַף אֶחָד

Recommended Posts

A ja nisam čitala ovaj divni intervju ranije i sad sedim i ridam. 

 

Kajala sam se što se na onom stepeništu u bolnici nisam zadržala duže, zauvek ako treba. Što sam na kraju izašla iz njegovog zagrljaja, strčala niz stepenište i izašla u neki svet, život bez veze, glup život i još gluplji svet bez njega. Kajala sam se što ga nisam prepoznala kada je spavao u bolničkom krevetu, mršav i sasvim sed, što nisam ušla, zagrlila ga, legla kraj njega kao uvek pre, možda bi se probudio, ozdravio čak. Možda bi i život i svet izgledali drugačije da sam to uradila - a nisam. Smrt je svinjarija.

 

 

  • Tužno 6
Link to comment
On 20.4.2021. at 15:53, Jumanji said:

Preminula u 43. knjizevnica i novinarka Ana Radmilovic, cerka glumca Zorana Radmilovica.
Iz ovog teksta, bas nije bila srecna :(

https://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:648967-Preminula-Ana-Radmilovic-cerka-Zorana-Radmilovica
 

 

Sto rece jedna moja prijateljica, sad su svi poceli da "preminjavaju", niko bre vise ne umire. To valjda s izlivom crkvene terminologije na jezik i drustvo. Nema ama bas nista ruzno, ni pogresno, ni osetljivo u reci "umreti". Svi cemo jednom umreti. Ne kaze se "svi cemo jednom preminuti". Ali kad na kraju umremo - neko ce da kaze, "vidi - preminuo".

 

"Ma dajte" (citiram, i podizem) "pustite me makar na recima da umrem ko covek!"

 

tito.jpg.e4944d36acec76ce406233456c01fe30.jpg

 

@Jumanji nista na tvoj racun, nego mi naletelo, ako kako je sezona ucestalog umiranja, nesto se cesto setim ovoga i bas mi para usi

Link to comment
On 20.4.2021. at 17:22, Jumanji said:

Juuuui svasta, kakav gaf! Uzas!
Izvinjavam se.
Sto je najgore od svega imala sam negde u podsvesti ovaj podatak. Bas glupost.
 

Btw usvojena ćerka

sećam kada sam je prvi put video,ne lično,našao sam sličnost za Zoranom tek kasnije sam u onim inmemoriam emisijama saznao da je usvojena 

 

 

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Fakundo Sava said:

Btw usvojena ćerka

sećam kada sam je prvi put video,ne lično,našao sam sličnost za Zoranom tek kasnije sam u onim inmemoriam emisijama saznao da je usvojena 

 

 

ја сам баш помислила како је повукла на мајку :D

дочим рецимо милица краљ изгледа као петар краљ с периком.

  • Haha 1
Link to comment
 
Sto rece jedna moja prijateljica, sad su svi poceli da "preminjavaju", niko bre vise ne umire. To valjda s izlivom crkvene terminologije na jezik i drustvo. Nema ama bas nista ruzno, ni pogresno, ni osetljivo u reci "umreti". Svi cemo jednom umreti. Ne kaze se "svi cemo jednom preminuti". Ali kad na kraju umremo - neko ce da kaze, "vidi - preminuo".
 
"Ma dajte" (citiram, i podizem) "pustite me makar na recima da umrem ko covek!"
 
tito.jpg.e4944d36acec76ce406233456c01fe30.jpg
 
[mention=12403]Jumanji[/mention] nista na tvoj racun, nego mi naletelo, ako kako je sezona ucestalog umiranja, nesto se cesto setim ovoga i bas mi para usi
Kako je ispravno oba, ne vidim razlog za cudjenje ili odbacivanje, jer zavisi i od konteksta i stila, pa tako kada nekome zvanicno saopstavas da je neko umro, kao sto sam ja saopstila, kazes preminuo.... zvuci malo manje rogobatno i nekako blaze, ako je naravno tako nesto moguce u tom trenutku, to moje usi tada manje para.
Te ne znam bas koliko je primer "svi cemo jednom preminuti" adekvatan, ne bih nikad tako rekla.






  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Jumanji said:

Kako je ispravno oba, ne vidim razlog za cudjenje ili odbacivanje, jer zavisi i od konteksta i stila, pa tako kada nekome saopstavas da je neko umro, kao sto dam ja saipstila, kazes preminuo.... zvuci malo manje rogobatno i nekako blaze, ako je naravno tako nesto moguce u tom trenutku, moje usi tada manje para.
Te ne znam bas koliko je primer "svi cemo jednom preminuti" adekvatan, ne bih nikad tako rekla.

Novokomponovane budalastine trazenja novokomponovanih izraza ne bi li zvucalo ono, kao bajagi, manje traumaticno, nemoj samo neko nas da dira ili povredi...

Ili slucajno frilansere... :ph34r:

Naravno da se od slucaja do slucaja, narocito kod saopstavanja nekom - nedajboze - bliskom gleda na kontekst, stil :isuse: ostaje stilistima, pa tako moze i 'nema ga/je vise...'

Preminuo... :isuse: zvuci manje rogobatno, blaze, manje para usi onog/one koja - saopstava vest, nemoj samo saopstavač da mi se povredi slucajno...

 

 

Sto se mene tice, nameravam da - riknem... 

Link to comment

Nisam mislila nedajboze nekom bliskom, nego zvanicno, kao saopstenje. Napisala sam, doduse naknadno dodala.... ono zvanicno.

Stilski mi je prihvtljivije u tom smislu, ne zbog osetljivih dusica. Iskarikira ga ti sad 😏

Link to comment

 

27 minutes ago, Jumanji said:

Kako je ispravno oba, ne vidim razlog za cudjenje ili odbacivanje, jer zavisi i od konteksta i stila, pa tako kada nekome zvanicno saopstavas da je neko umro, kao sto sam ja saopstila, kazes preminuo.... zvuci malo manje rogobatno i nekako blaze, ako je naravno tako nesto moguce u tom trenutku, to moje usi tada manje para.
Te ne znam bas koliko je primer "svi cemo jednom preminuti" adekvatan, ne bih nikad tako rekla.

 

Preminuti/upokojiti su reci iz tradicionalno crkvenog vokabulara sto nam se vracaju, kao i mnoge druge, na mala vrata. (Evo ti naslovnice gore, drug Tito je umro ko covek, a ne moze se reci da nam nije bio drag i mio, makar u tom trenutku). Ko sto sad kad neko umre, fejsbuk gromoglasno klice staru srpsku "vjecnaja pamjet". Ne radi se ni o kakvom eufemizmu za umiranje, pa ni o nekakvom blazem ili pristojnijem obliku. Cak i kad se koristi, primereno bi moglo biti traziti eufemizam u nekim slucajevima - trenutak saopstavanja vesti porodici i sl, ali u novinama? izmedju nas? u dnevnoj komunikaciji? 

 

Nije nista na tvoj racun, uslo je stvarno toliko u modu da kad kazes "on je umro prosle nedelje", tetke sa maramicama u rukama, okrenu tuzne poglede i uz blago klimanje glavom isprave "preminuo, draga, preminuo".

 

@namenski ce se setiti Jaglacevog naselja

Link to comment
4 minutes ago, Jumanji said:

Nisam mislila nedajboze nekom bliskom, nego zvanicno, kao saopstenje. Napisala sam, doduse naknadno dodala.... ono zvanicno.

Stilski mi je prihvtljivije u tom smislu, ne zbog osetljivih dusica. Iskarikira ga ti sad 😏

 

Upravo obrnuto. Zvanicno saopstenje ima da koristi zvanicnu rec "umro" kao sto je ispravno uradjeno kod Tita.

 

Bila jedna baba u kraju, setala kuce, dva zuba u glavi. I mnogo joj se dopadalo sto je fina, pa ne bi propustila priliku da umesto "govno" kaze "ge-vitamin", sve uz ljubak osmeh, ako treba i 10 puta u par recenica.

Link to comment
4 minutes ago, Jumanji said:

Nisam mislila nedajboze nekom bliskom, nego zvanicno, kao saopstenje. Napisala sam, doduse naknadno dodala.... ono zvanicno.

Stilski mi je prihvtljivije u tom smislu, ne zbog osetljivih dusica. Iskarikira ga ti sad 😏

Nije mi, zaista, bila namera da karikiram... :) 

Jednostavno smo postajemo neumorni trazioci sve bezazlenijih i bezopasnijih nacina da saopstimo ili razgovaramo o elementarnim zivotnim cinjenicama: ljudi umiru, radjaju se, stradaju i baratati tim cinjenicama u svakodnevnom zivotu, razgovarati o njima ili ih - daleko bilo - saopstavati bliznjima je toliko individualna, licna, intimna stvar da je glupo, suvisno o njoj uopste razgovarati.

Po nekad je dovoljan samo pogled pa da coveku sve bude jasno.

 

Zato mi, izmedju ostalog, ide na onu stvar - da izvines - ovo beskonacno RIP-ovanje koje em nista ne znaci, em se toliko slaze uz ono reda radi...

Ako o pokojniku nemas da kazes nista osim RIP-a - onda bolje da cutis, podrazumeva se da ti je zao.

Nista licno, naravno :) 

Link to comment

Ja bar da crkvom nemam nikakve veze, a da li je uslo u modu stvarno ne obracam paznju, prirodnije mi zvuci kada je ZVANICNO saopstenje, javno, u novinama, recimo, da se napise preminuo taj i taj.
Ihh Tito umro pre 40 godina, ne vidim sto se ne bi nesto promenilo, jezik je ziva stvar [emoji854] pogotovu u ovom slucaju gde ste bas zacepili bezrazlozno. Ispravna su oba, to je najvaznije.

Edit: e to RIPovanje je vec druga prica skroz. I grozna, slazem se.




Link to comment
11 minutes ago, chandra said:

@namenski ce se setiti Jaglacevog naselja

Ne moram uopste toliko daleko da idem: dovoljno je pogledati danasnji svet, narocito onaj njegov deo koji se dici pridevima poput naj...

Sve vise pocinje da lici na pomenuto naselje: pa jebote :D dovoljno je samo u stampi, pa i filmovima, americkim naravno, konstatovati evoluciju izraza umro i - kad smo ga vec temu bacili u morbidno - obicaja vezanih za sahrane...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...