Jump to content
IGNORED

HR i razgovori prilikom zaposlenja


urkozamanje

Recommended Posts

google vise ne koristi te puzzles posto su zakljucili da su beskorisne (tj da nemaju nikakvu prediktivnu moc), laszlo block je pricao o tome.

 

Sto je najlepse od svega oni su DOKAZALI da to sranje ne radi. 

http://www.deathandtaxesmag.com/200732/google-admits-its-famous-job-interview-questions-were-a-complete-waste-of-time/

 

 

Years ago, we did a study to determine whether anyone at Google is particularly good at hiring. We looked at tens of thousands of interviews, and everyone who had done the interviews and what they scored the candidate, and how that person ultimately performed in their job. We found zero relationship. It’s a complete random mess, except for one guy who was highly predictive because he only interviewed people for a very specialized area, where he happened to be the world’s leading expert.

Link to comment
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prokleto Djubre

    17

  • radisa

    8

  • rajka

    6

  • Clem Fandango

    5

da, on je napisao celu knjigu o tome. google je data driven company i kad je HR u pitanju.

 

a to ti govori da je u sustini vrlo tesko birati kandidate na intervjuu.  ovi sto misle da znaju samo se nisu nikad suuocili sa posledicama svojih odluka na taj nacin. 

Edited by rajka
Link to comment

Jedan moj kolega je mesavina povrsne neznalice, slepca, disfunkcionalnog morona i generalno degenerika koji nije u stanju da resi nijedan problem (takodje sam siguran da glasa za AfD). Inace mislim da mi je vecina kolega sasvim ok ili vise od toga, kao i vecina ljudi s kojima se profesionalno srecem, tako da ne vadim takve kvalifikacije tako cesto ili lako. I sad, bili skoro iz druge firme, jer ih je zanimalo da preuzmemo deo posla, pa da vide nas, da predstave svoj projekat itsl. i ja morao s ovim da sedim i pricam s ljudima. Sta je zapravo poenta: cim je seo, odmah je slozio game face i krenuo proaktivno™ da brblja i pravi se kompetentan. Povrsno je to izgledalo ok, ali nazalost po mene, znam ga duze i znam da se iza opstih mesta koje trtlja krije uglavnom ili potpuno nerazumevanje ili polovicno razumevanje, koje je jos gore.

 

Sustina je da je taj intervju od 15-45 minuta besmislen da se proceni bilo sta osim da neko apsolutno ne odgovara ni po jednom kriterijumu, a sve ostalo moze vrlo lako da se fejkuje, svesno ili nesvesno. Zato mislim da svi poslovi koji podrazumevaju da se na kraju dobije nesto opipljivo ili merljivo moraju kao uslov za dobijanje da imaju resavanje nekog konkretnog problema iz domena posla. Naravno, situacija za kandidata je nepovoljnija nego u stvarnom zivot (nervoza npr), pa sto se mene tice moze zadatak da resi i kod kuce. Mozda ce da vara, ali ni to nije bitno. Ne moze da izvara kad dodje vreme da objasni sta je radio i jos vaznije zasto je to radio. Nije primenljivo na sve poslove, ali na mnoge jeste.

Link to comment

Slazem se i s Venomom i s rajkom, evo kako je Yegge gledao na stvari pre 10 godina npr:

 

http://steve-yegge.blogspot.rs/2006/03/truth-about-interviewing.html

 

A ovo je sistem koji je otprilike sluzio da se otarasis vecine na koje ne treba trositi vreme:

 

https://sites.google.com/site/steveyegge2/five-essential-phone-screen-questions

 

Dok ovde prica o svojim iskustvima iz Gugla (iz vremena dok je bio svez tamo pa mu se moze oprostiti malo preteranog entuzijazma za firmu):

 

http://steve-yegge.blogspot.rs/2008/03/get-that-job-at-google.html

 

Nisam siguran da li se ove stvari mogu primeniti na druge industrije ali mi se cini da se mogu povuci nekakve paralele. Sto se tice IT industrije, za one koji mozda ne znaju, ovo je covek koji je vodio tim u pravljenju kljucne verzije Excella u MS-u, onda jebao keve i bio medju najvaznijim programerima u Amazonu, pa ga je kao poznatog superstara angazovao Gugl. Drugim recima - ako je neko iskusan i zna o cemu prica to je on.

Link to comment

 

Sustina je da je taj intervju od 15-45 minuta besmislen da se proceni bilo sta osim da neko apsolutno ne odgovara ni po jednom kriterijumu, a sve ostalo moze vrlo lako da se fejkuje, svesno ili nesvesno. Zato mislim da svi poslovi koji podrazumevaju da se na kraju dobije nesto opipljivo ili merljivo moraju kao uslov za dobijanje da imaju resavanje nekog konkretnog problema iz domena posla. Naravno, situacija za kandidata je nepovoljnija nego u stvarnom zivot (nervoza npr), pa sto se mene tice moze zadatak da resi i kod kuce. Mozda ce da vara, ali ni to nije bitno. Ne moze da izvara kad dodje vreme da objasni sta je radio i jos vaznije zasto je to radio. Nije primenljivo na sve poslove, ali na mnoge jeste.

Slazem se da to jeste najbolji nacin da se sazna nesto o coveku, jedino sto onda taj covek mora da izdvoji svoje slobodno vreme za tako nesto. Jednom mi se desilo da mi traze da odradim nesto totales nezanimljivo, a pritom nije bas bio mali posao pa bi mi oduzelo ceo vikend. Naravno da sam ih oterao u 3 lepe. Posle sam cuo da nisam bio jedini.

 

A desilo mi se i da dobijem zadatak za kod kuce i uzivam u njemu i onda nema problema. Tako da samo treba izabrati pravu stvar za pravog coveka, a ne slati genericke stvari. Ako trazis coveku da napravi spring boot angular crud aplikaciju a primas ga kao seniora, onda je jedino logicno da ce se ovaj zapitati sta ce raditi kada ga zaposle.

Link to comment

 

Voleo bih da Bock kaze kako se "ocenjuje" odgovor na

 

“How many golf balls can you fit into an airplane? How many gas stations in Manhattan? A complete waste of time. They don’t predict anything. They serve primarily to make the interviewer feel smart.”

 

Ako je u pitanju greska u odnosu na tacan odgovor, naravno da je besmisleno.

 

Ako je u pitanju 1/0, glupan/videcemo, to je nesto drugo.

 

Takodje, da li su zaposlili u Guglu i one koji nisu prosli test u smislu da postoji control group?

 

Jednom kad selektujes, i meris relaciju uspeh-determinante samo na osnovu onih koji su te determinante prosli, naravno da ce relacija biti slabija do nikakva. Zato je potrebno zaposliti i uzorak onih koji nisu prosli test, pa onda da vidimo.

Link to comment

ta maltret-pitanja mozda nisu tako losa jer obeshrabruju one koji se plase takvih pitanja da se uopste prijave i time se iskljucuje krug ljudi koji imaju nesto nizu toleranciju na stres.

Link to comment

ta maltret-pitanja mozda nisu tako losa jer obeshrabruju one koji se plase takvih pitanja da se uopste prijave i time se iskljucuje krug ljudi koji imaju nesto nizu toleranciju na stres.

 

ili to, ili ce se prijaviti samo dovoljno ocajni motivisani da skacu kroz te obruce, sto rece neko gore.

Link to comment

http://steve-yegge.blogspot.rs/2008/03/get-that-job-at-google.html

 

Nisam siguran da li se ove stvari mogu primeniti na druge industrije ali mi se cini da se mogu povuci nekakve paralele. Sto se tice IT industrije, za one koji mozda ne znaju, ovo je covek koji je vodio tim u pravljenju kljucne verzije Excella u MS-u, onda jebao keve i bio medju najvaznijim programerima u Amazonu, pa ga je kao poznatog superstara angazovao Gugl. Drugim recima - ako je neko iskusan i zna o cemu prica to je on.

 

Čini mi se da si spojio Yeggea i Spolskog u jednu osobu ;)

Link to comment

Voleo bih da Bock kaze kako se "ocenjuje" odgovor na

 

“How many golf balls can you fit into an airplane? How many gas stations in Manhattan? A complete waste of time. They don’t predict anything. They serve primarily to make the interviewer feel smart.”

 

Ako je u pitanju greska u odnosu na tacan odgovor, naravno da je besmisleno.

 

Ako je u pitanju 1/0, glupan/videcemo, to je nesto drugo.

 

Takodje, da li su zaposlili u Guglu i one koji nisu prosli test u smislu da postoji control group?

 

Jednom kad selektujes, i meris relaciju uspeh-determinante samo na osnovu onih koji su te determinante prosli, naravno da ce relacija biti slabija do nikakva. Zato je potrebno zaposliti i uzorak onih koji nisu prosli test, pa onda da vidimo.

 

Vidim da postoji nacin da ovaj zakljucak bude sigurniji, ali za ono sto su hteli da dokazu mislim da su dokazali. Njih je zanimalo sledece: kakva je korelacija izmedju onoga sto intervjuer misli da je kvalitet kandidata i onoga sto taj kandidat pokazuje u realnim uslovima (kad ima priliku). Ustanovili su da ne mogu naci vezu izmedju ta dva i iz toga zakljucili da je takav pristup ocenjivanju necijih kvaliteta besmislen. Nisu oni ovo radili da bi napravili ne znam kakvu tezu pa zaposljavali one koji ne prodju test da bi imali ne znam kako ozbiljan i sveobuhvatan zakljucak ali ono sto ih je zanimalo su, rekao bih, dokazali - Kvalitet rada zaposlenih u Guglu intervjui ne predvidjaju. Naravno, da bi dokazali kakav je to intervju koji bi pokazivao kvalitet zaposlenog, onda bi trebalo da urade sve to sto ti pominjes, ali to mislim da nije mali zalogaj od poduhvata ni za Gugl (sa dovoljno velikim brojem ljudi da ima tezinu).

 

ta maltret-pitanja mozda nisu tako losa jer obeshrabruju one koji se plase takvih pitanja da se uopste prijave i time se iskljucuje krug ljudi koji imaju nesto nizu toleranciju na stres.

 

Ljudi koji mogu da biraju ne trpe maltret. U stvari trpe kad im odgovara, zato je gorepomenuti Gugl i pored svojih besmislica i dalje mogao do svih vrhunskih talenata do kojih je zeleo. Gugl zauzvrat nudi garanciju da ces za 10 godina kod njih u osnovi biti milioner, a ukoliko odlucis da odes ranije i zaposlis se negde drugde, bices "Tip koji je radio u Guglu". Drugim recima, ovakav tip tehnickih intervjua ce malo ko uopste voditi s tobom, pretpostavljajuci da si verovatno i bolji od onoga ko bi trebalo da te ispita.

To nije do tolerancije na stres, nego jednostavna cost-benefit analiza. Za takve stvari se isplati istrpeti koji mesec cimanja, ali ogromna vecina firmi koje bi to pokusale da kopiraju bi se zajebale zbog toga sto postoji ogromna konkurencija i medju firmama sa veoma slicnim benefitima. 

Sad mi pade na pamet - ako ti je intervju koji zasnivas na proveri logickog aparata kandidata postavljen tako da nije logicno da se ljudi cimaju s njim, onda su svi oni koji se nisu ni pojavili na njemu u stvari oni koji su prosli :)

 

 

 
@Prokleto_Djubre
Da li bi mogao napisati koliko iznosi prosecna mesecna neto plata (junior/senior) u Bg za:
  • frontend
  • ui/ux
  • java
  • android/ios

 

 

Pisao sam ranije o tome u nekom kilometarskom postu, sad nemam vremena za search, ali pogledacu kroz history ovih dana.

Čini mi se da si spojio Yeggea i Spolskog u jednu osobu ;)

 

I to tako sto sam dodao deo karijere iz MS-a (za sta cu goreti u unix paklu)  :0.6:  petnaestocasovno radno vreme ne utice dobro na mene...

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

mora malo đavoloadvokatisanja:

 

što se tiče intervijua ne znam da li je do mene, ali ja na to gledam dosta jednostavnije. postavili su prepreku da ja dođem do posla koji želim, ok naučiću kako da preskočim tu prepreku.

lično mislim da treba postavljati pitanja kako bi ti ovo uradio ili im dati mali zadatak da nešto urade praktično što bi radili na tamo poslu (mali eksel, analizu, neke kodove da ispiše?), ili da diskutujem o poslu ili industriji. najnormalnija stvar da proveriš kako funkcioniše čovek. realno, ako se zabaguje na tako nečemu što je već standard, šta da se očekuje drugde?

ne znam tačno na osnovu čega drugog možete da procenite nekoga?

 

što se tiče samog odnosa sa hrovcima, nikada on nije bio preterano dobar. najviše sam mrzeo što je meni tako nešto bitno oni tretiraju kao samo jednu od stvari koju će morati da urade u toku dana. a realno im je to stvarno posao -  da svakodnevno rade te osetljive stvari. moju platu, moj godišnji, moj posao, uvek gledaš da te ne zakinu, tebi je to sve jako bitno, a njima je to business as usual.

 

a mislim da ima i dosta toga što ljudi stavljaju svoje lične neuspehe na hr, plus niko ne voli da je ocenjivan od strane drugih, kojima je to pravo pripalo samo na osnovu pozicije, a ti kontakti jesu jako kratki i površni, pa hr nikada ne može da shvati kako smo mi sjajni likovi.

 

e sada ovo što je nenad pričao kada ti pošalju spisak od 1,200 ljudi to je samo bezobrazluk koji je po meni pre do konkretne osobe nego do hr sistema

 

----

ono što meni smeta kao standardnoj praksi ovde je što ljudi sa stranim diplomama u startu prolaze bolje od domaće radne snage. ali to je već problem i samog čoveka koji zapošljava, koji je najčešće opčinjen imenom biznis škole. mislim da bi bila interesantna studija koliko su ljudi sa stranim diplomama u proseku plaćeniji od domaće radne snage.

druga stvar je što likovi sa tih biznis škola, čak i kada su veoma prazni, kolju na intervijuima. par puta sam gledao. nema se šta zameriti. stvarno ih dobro spreme i deluju za koplje viši od ostalih kandidata.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Jedan moj drug je imao bas pravi intervju za posao u Holandiji pre dosta godina. Radio je pre toga nesto na svoju ruku (delom je i samouk), malo u jednoj firmici u Beogradu i pozeleo naravno vise para. Prijavio se, imao kratku prepisku preko mejla i onda otisao na intervju tamo u firmu. I taj intervju je bas nekako lose isao, pitali su ga neke osnovne/uobicajene stvari i algoritme iz programiranja a on se sav zavezao, preznojao u roku od nanosekunde, i nije znao odgovor maltene ni na jedno pitanje. Malo se pribrao tokom intervjua, rekao da mu daju nesto konkretno da uradi i da se vrati sutra, ili kasnije. Onda su jos malo popricali ne znam o cemu i - ipak mu ponudili posao odmah. Naravno, prvo probnih ne znam koliko meseci (sa platom), i to je sve lepo proslo pa je po isteku toga dobio ugovor na neograniceno. Citajuci sta pisete, verujem da je imao malo i srece sa ljudima (i firmom koja nije velika, bilo ih je 30tak ako se secam), ali nije ga ispitivao niko drugi do glavni u firmi i jos jedan programer.

Link to comment

@pilot:

Ja sam imao slicnu situaciju s jednim tipom, sto je najbolje znam ga iz druge ruke kao veoma ok programera. Kako je krenulo ispitivanje, on se preznojao i potpuno odsekao. Bukvalno ne ume bazicne stvari da kaze. Ja iskuliram tehnikalije i okrenem malo na zajebanciju da ga opustim, ali nema jebene sanse. Jelen u farovima. Sad, ima poslova gde su takve stvari bitne, ali ako krenes da odbacujes programere zato sto su socially awkward onda si znacajno smanjio bazen™ :D Sve u svemu, pored sve dobre volje i truda nisam uspeo da ga opustim dovoljno da mi barem nesto kaze sto bi pokazalo da zna a da ga primim napamet delovalo bi kao veza posto je ortak s mojom devojkom, tako da je izvisio. Smatram to svojim neuspehom i mislim da bi opis dobrog HR-a upravo bilo to da ume da sredi takve situacije.

Inace, ja uglavnom racunam otprilike da covek zna 20-50% vise nego sto ja mogu da vidim na intervjuu, cak i ako uvek krenem od njegovih izabranih tema i vecinu vremena provedemo pricajuci o stvarima koje je radio i koje su mu jaca strana. Svako je bolji kad je opusten a niko nije opusten u atmosferi intervjua. Znam koliko puta se meni zablokirao mozak oko necega i kad me bilo bas briga za rezultat intervjua pa dozvoljavam da to imaju i drugi, posebno ako im je bitno.

Link to comment
  • 8 months later...

"Ćao _______ nadam se da uživaš u toplom srpskom letu" linkedin poruka koju sam dobio ja i svi u mojoj kancelariji i još mnogo kolega iz firme i ljudi koje znam, kad već pominjemo HR proseravanja

  

Toplo leto poruku je poslao lik kome na Linkedin profilu stoji Talent Acquisition at Amazon

eo ga opet :)

 

prethodna,

 

"Hi Clem,

 

I hope you’ve been enjoying a warm summer over there in Serbia. I’m getting in touch because two Amazon teams are traveling to Belgrade..."

 

nova

 

"Hi Clem,

 

I hope the spring season is off to a good start over there in Serbia. I’m getting in touch because two Amazon teams are traveling to Athens..."

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...