Jump to content
IGNORED

HR i razgovori prilikom zaposlenja


urkozamanje

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prokleto Djubre

    17

  • radisa

    8

  • rajka

    6

  • Clem Fandango

    5

Sta Vas je privuklo da se prijavite na posao u nasoj kompaniji? (Nakon sto su me oni kontaktirali)

Odgovor: Sami ste me zvali, a odlučio sam da ipak dođem na ovaj razgovor, pošto sam proverio da ste dovoljno finansujski jaka kompanija, i da možda i možete da odgovorite na moje uslove.

 

Mislim da bi HRovcu čip u glavi eksplodirao.

Link to comment

Taj odgovor moze da funkcionise samo u IT svetu, gde postoji manjak kadrova. OK, i drugde gde je taj problem.

 

Mnogi kompetentni ljudi su misljenja da je i Google puzzle solving style takodje pogresan, no ocigledno njima radi posao. Mislim da je pitanje "sta vas je privuklo da se prijavite u nasoj kompaniji" ok, cak i ako su te zvali (ok, moze preciznije da se formulise), zato sto implicira da znas nesto o firmi u kojoj ces potencijalno da radis. Ja nikad ne bih otisao na razgovor u firmu o kojoj ne znam apsolutno nista, cak i da me zovu. Jedan od razloga npr: https://medium.com/startup-grind/i-got-scammed-by-a-silicon-valley-startup-574ced8acdff#.cw5bc86br.

Link to comment

na primer coca cola hbc

 

nisam imao kontakt sa njima direktno, ali sudeci po ljudima koji su tamo radili u hr-u i dobro poznajuci kompaniju koja bi trebalo da im je najslicnija na nasem trzistu, jako tesko mi je da poverujem u ovo.

 

generelano, moje iskustvo je da je hr potpuno beskoristan pri selekciji kandidata, bili to juniori, seniori ili direktori. ajde sto misle da im za proces selekcije nije potrebno nikakvo znanje o poslu koju ce ta osoba obavljati i sto samim tim opstruiraju intervju/proces selekcije, nego jos insistiraju na tome da bi trebalo da se pitaju ko ce biti odabran.

Link to comment

@nenad

 

a na osnovu kojih parametara ocenjujes kvalitet njihovog rada? mislim na hr sektor generalno.

 

i drugo, kazes beskorisni su procesi selekcije. sta je po tvom misljenju dobar metod, odes na fakultet i za ruku uhvatis najboljeg studenta za ruku, posto imas bezgranicno poverenje u nase univerzitete? raspitas se o kandidatu kod rodbine i prijatelja? uzes 100 ljudi na probni rad pa posle 6 meseci zaposlis onog koji se najbolje pokazao?

Link to comment

Taj odgovor moze da funkcionise samo u IT svetu, gde postoji manjak kadrova. OK, i drugde gde je taj problem.

 

Mnogi kompetentni ljudi su misljenja da je i Google puzzle solving style takodje pogresan, no ocigledno njima radi posao. Mislim da je pitanje "sta vas je privuklo da se prijavite u nasoj kompaniji" ok, cak i ako su te zvali (ok, moze preciznije da se formulise), zato sto implicira da znas nesto o firmi u kojoj ces potencijalno da radis. Ja nikad ne bih otisao na razgovor u firmu o kojoj ne znam apsolutno nista, cak i da me zovu. Jedan od razloga npr: https://medium.com/startup-grind/i-got-scammed-by-a-silicon-valley-startup-574ced8acdff#.cw5bc86br.

google vise ne koristi te puzzles posto su zakljucili da su beskorisne (tj da nemaju nikakvu prediktivnu moc), laszlo block je pricao o tome.

Link to comment

@nenad

 

a na osnovu kojih parametara ocenjujes kvalitet njihovog rada? mislim na hr sektor generalno.

 

i drugo, kazes beskorisni su procesi selekcije. sta je po tvom misljenju dobar metod, odes na fakultet i za ruku uhvatis najboljeg studenta za ruku, posto imas bezgranicno poverenje u nase univerzitete? raspitas se o kandidatu kod rodbine i prijatelja? uzes 100 ljudi na probni rad pa posle 6 meseci zaposlis onog koji se najbolje pokazao?

 

 

generalno, moj problem sa ljudima koje se bave hr-om u srbiji sto se ponasaju kao da je hr odeljenje samo sebi svrha. niko koga sam upoznao nije bio u fazonu da mu je potrebno da detaljno poznaje poslovanje i procese u kompaniji. 

 

oni mozda jesu korisni menadzmentu u kompanijama koje imalu veliki broj zaposlenih (kao sto je koka kola), gde sluze da vrse pritisak na ljude i na taj nacin ih drze pod kontrolom. samo onda dodju moji brendovi i svima pokupe najbolje ljude.

 

za proces selekcije su jednostavno beskorisni, dacu ti dva primera.

 

prvi je iz kompanije koja je jako slicna koka koli u svakom smislu.  cekao sam 3 nedelje hr da mi posalju skracnu listu kandidata, sa koje bih ja odabrao ljude koje cemo intervjuisati za mid-level poziciju. nakon sto su mi tri puta poslali skracenu listu sa kojoj nije bio niti jedan covek koga bih zeleo da intervjuisem, zamolio sam ih da mi posalju prosiren spisak. dobio sam 1200 cv-jeva medju kojima su bili i ljudi koji su aplicirali za moju poziciju, godinu i po pre toga. 

kada smo dosli do procesa selekcije, opstruirali su intervjue preglupim pitanjima, i posle su gurali jednu kandidatkinju za sto je "gotivna".

 

drugi primer je iz multinacionalke iz fin sektora, gde smo birali kandidate za praksu. opet, poslali su na intervju 10ak ljudi, koji su ranije ispali u poslednjem krugu njihove selekcije za neke druge pozicije. medju njima smo nasli samo jednu osobu koja je mogla da dodje u obzir, ako bas ne nadjemo nikoga boljeg. ljudi nisu znali osnovne stvari o bilansima. sto i ne bi bio toliki problem da nisu zavrsili racunovodstvo i reviziju (ili slicne smerove) na ekonomskom faksu u beogradu.

Link to comment

taj google staff je ona stvar na biciklu. ja sam pre dve godine prilikom promene kartice slucajno obrisao isteklu vizu pre nego sto sam prijavio novu i doslo je do nekog krslusa. drugu godinu imam free google services dok ne rese problem. mislim da sam dobio 100+ pisama od tih genijalaca, ali niko da resi problem. jednimo resenje koje mi nude je da otvorim novi nalog, vau.

 

a on topic moja iskustva su prilicno pozitivna. vecina ljudi koje sam ja zaposlio su otisli iz firme koju ja vodim sa 2-3x vecom platom od pocetne i na bolja mesta.  kao employer sam dobar cini mi se. men'je bitno da kandidat nije glup, da ima tools (jezici, rutina u korespondenciji) i da je mlad. ostalo sto utice na resenje  je na intuativnom nivou i par pitanja kako bi resio neki problem ili postupio u konkretnoj situaciji, koja postavim spontano tokom razgovora. 

 

kao kandidat ni jedan sablonski test nisam prosao, niko me nije zvao iz takvih firmi. kada sam imao intervju sa gazdama i bez pekara i klavira, uglavnom sam dobijao posao.  

Link to comment

generalno...

 

ok, shvatio sam i iz prethodnog posta da nemas poverenja u hr metode. zato sam te i pitao koji su to tvoji parametri prilikom zaposljavanja novih saradnika, razvoja njihove karijere itd?
 
 
u zemlji kao sto je nasa, iz koje se iselila gomila ljudi a obrazovni sistem uglavnom izbacuje beskorisne strebere i nadobudne mrsomude, uopste nije lako naci kvalitetnu radnu snagu. ok, svaka budala ume da se uhvati za novcanik i ponudi vise al takva poslovna politika podrazumeva podizanje cene krajnjeg proizvoda i tako u krug. zato se tom otvorenom kupovinom ljudi bave firme koje su nove na trzistu i moraju u kratkom roku da sastave nekakv funkcionalan sistem. stabilnije firme uglavnom traze ljude koje ce da razvijaju i koji im nece za 200 evra pobeci u konkurentsku firmu. na osnovu postova koje sam procitao ovde imam utisak da ljudi uglavnom ne kapiraju cime se hr bavi; sto ih ne sprecava da sa nakurcenih visina komentarisu kompletnu oblast.
Edited by Bright Billy
Link to comment

 

ok.....

 

 

pri zaposljavanju novih ljudi (juniora), meni je bitno da su ljudi pametni, da hoce da uce i da imaju bar neki minimalni nivo socialnih vestina, posto ce ipak raditi u nekakvom timu, sve ostalo je (skoro) nebitno.

 

uvek je najbolje zaposliti nekoga po preporuci (pogotovo na visim nivoima, ali svakako to vazi i za pocetne pozicije), ali za to je potrebno poznavati trziste. to oduzima dosta vremena, ali se isplati. problem je u tome sto niko od ljudi koji rade hr, koje sam ja upoznao, to ili ne razume ili nece da na to trosi svoje vreme. pa su u oba gorenavedena primera desilo da na izuzetno visoke pozicije u te firme dovedu ljude koji su iz svojih prethodnih firmi oterani (ili im se spremala sut karta).

 

sto se razvoja karijere tice, potrebno je ljudima posvetiti vreme, dati im priliku da uce i nagraditi ih za trud. i pre svega treba biti iskren. ovo je isto nesto sto hr ljudi ne razumeju.

 

sto se tice percepcije hr-a, svi mi radimo u nekavim firmama i vidimo sta ljudi koji rade u hr-u rade i na osnovu toga formiramo misljenje. kvalitet radne snage u srbiji jeste upitan, ali za ovih 11 godina koliko traje moja profesionalna karijera niti u jednom segmentu poslovanja kompanija sa kojima sam bio u kontaktu nisam naisao na toliki broj diletanata kao u hr-u.

Edited by nenad
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...