Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

Ako nista slozicu se utoliko sto je SSSR rovario po medjuratnoj Jugosaviji samo tako, placao nacionaliste secesioniste, komuniste secesioniste, urgirao za njihovu saradnju... bilo svasta

 

Kad smo vec kod nas i Bugara, evo i jedne krvave epizode kod njih narucene iz Centrale™

 

Sveta-Nedelya-after.jpg

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%82_%D0%B2_%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%E2%80%9E%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%9D%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8F%E2%80%9C *

 

Jedan od glavnih ljudi u teroristickom delovanju bio je Vlko Cervenkov, glavni covek BKP posle smrti Georgi Dimitrova.

 

Част от организаторите на атентата – Димитър Златарев, Петър Абаджиев и Никола Петров – успяват да избягат през Кралството на сърби, хървати и словенци в Съветския съюз.

 

:whistle:

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kada smo kod Slivnice - taj rat je uvek kod nas guran pod tepih, dok je za Bugare jedan od najvecih pobeda moderne istorije s obzirom da su napadnuti u trenutku kad su pripajali Istocnu Rumeliju i celu Evropu digli na noge. Naravno, kod Bugara taj rat cesto relaksira njihove kasnije agresivne epizode pracene teskim zlocinima, ali nije ni tako beznacajan kakvim ga mi cesto predstavljamo.

 

Srbija je samo htela da se poštuje međunarodno pravo  -_-  ^_^

 

:whistle:

 

 

 

156wj0h.jpg

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment

Kad smo vec kod nas i Bugara, evo i jedne krvave epizode kod njih narucene iz Centrale™

 

Sveta-Nedelya-after.jpg

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%82_%D0%B2_%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%E2%80%9E%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%9D%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8F%E2%80%9C *

 

Jedan od glavnih ljudi u teroristickom delovanju bio je Vlko Cervenkov, glavni covek BKP posle smrti Georgi Dimitrova.

 

Част от организаторите на атентата – Димитър Златарев, Петър Абаджиев и Никола Петров – успяват да избягат през Кралството на сърби, хървати и словенци в Съветския съюз.

 

:whistle:

 

znam to. jeste, snaslo ih je svasta te godine

Link to comment

 

Kada smo kod Slivnice - taj rat je uvek kod nas guran pod tepih, dok je za Bugare jedan od najvecih pobeda moderne istorije s obzirom da su napadnuti u trenutku kad su pripajali Istocnu Rumeliju i celu Evropu digli na noge. Naravno, kod Bugara taj rat cesto relaksira njihove kasnije agresivne epizode pracene teskim zlocinima, ali nije ni tako beznacajan kakvim ga mi cesto predstavljamo.

Jeli, Objektivni, da te pitam: imaju li Bugari jos neku?

Pobedu, mislim  -_-

Link to comment

На Балкану претпоследњи, Румуни их једини шију у добротитм  -_-

Додуше, за разлику од Румуна, нису се опробали у СССР, али су се зато показали и доказали на Западном Балкану.

 

Сиров материјал, способан једино да слуша и иде тамо где му се каже, ђа за цара Бориса, ђа на Драву...

Link to comment

Nije, korektni su vojnici. Ono sto je kod Srba drugacije je element ludila tj Srbi ne igraju po pravilima i to se isplacuje jedino u sportu i u ratu i to ponekad. O Crnogorcima da ne pricam. 

Link to comment

Не постоје некоректнитм војници  -_-

Обашка глупости о рођенимтм војницима.

 

Када је о Бугарима у рату реч, недотупавна маса (оваква прича има смисла само ако се ради о масама, никако, никако о појединцима), неподложна чак ни уобичајеном балканском ложењу на национализме, друге чиниоце да не помињем, коју је било лако водити где се коме прохтело.

И која је баш зато имала ниску, па чак и предвидљиву тачку пуцања, види под Солунски фронт, на пример.

Link to comment

Bugari su dobri vojnici.

 

Онако.

Са друге стране, драматично боље су прошли од нас и у 1. и 2. светском рату.

 

Link to comment

И која је баш зато имала ниску, па чак и предвидљиву тачку пуцања, види под Солунски фронт, на пример.

 

Kol'ko sam citao secanja Solunaca, deluje mi da su od svih kojima su stali na crtu najvise respektovali Bugare jer "umeju da se tuku". Ono na cisto najbazicnijem nivou, direktno na terenu prsa u prsa, bez upliva neke vise politike, logistike, kvaliteta komandnog kadra i tako tih stvari bez kojih se u vojsci ne moze. Za Svabe kazu da su mekani ali da su dobro opremljeni, na Turke se s prezirom osvrcu, a eto prema Bugarima postoji taj nekakav respekt, kazu da su borbe s njima uvek posebno nemilosrdne i krvave bile. Takodje sam citao izvestaje britanskog vojnog atasea tokom 2. Balkanskog Rata kad je bio svedok obostranih zlocina i skrnavljenja leseva nakon Bregalnice - na stranu sada kulturrasizam, cinizam i licemerje starih pizda Britanaca vizavi njihovog sopstvenog ucinka po kolonijama - koji je komentarisao kako "Srbi i Bugari bas zasluzuju jedni druge za protivnike"...

Link to comment

Kol'ko sam citao secanja Solunaca, deluje mi da su od svih kojima su stali na crtu najvise respektovali Bugare jer "umeju da se tuku". Ono na cisto najbazicnijem nivou, direktno na terenu prsa u prsa, bez upliva neke vise politike, logistike, kvaliteta komandnog kadra i tako tih stvari bez kojih se u vojsci ne moze. Za Svabe kazu da su mekani ali da su dobro opremljeni, na Turke se s prezirom osvrcu, a eto prema Bugarima postoji taj nekakav respekt, kazu da su borbe s njima uvek posebno nemilosrdne i krvave bile. Takodje sam citao izvestaje britanskog vojnog atasea tokom 2. Balkanskog Rata kad je bio svedok obostranih zlocina i skrnavljenja leseva nakon Bregalnice - na stranu sada kulturrasizam, cinizam i licemerje starih pizda Britanaca vizavi njihovog sopstvenog ucinka po kolonijama - koji je komentarisao kako "Srbi i Bugari bas zasluzuju jedni druge za protivnike"...

Otprilike tako nekako, s tim sto ovde, 1/2 iz zezanja, 1/4 uobicajeni stereotipi, ostalo onako, govorimo o vojnickim uredjenim masama, dakle vojskama ali i aj' da kazem metavojskama, a nikako o narodima ili pojedincima.

I ja se secam napomena o Bugarima 'koji umeju da se tuku', mislim na Solunski front i uopste WW1 na Balkanu, ali na jedinom iole merljivomtm nivou bugarska vojna jedinica je u 20. veku pokazala da ima nisku tacku pucanja, ne u smislu 'kvaliteta' bijenja - jer klanje je uvek klanje, nego u smislu da - prestane da bude jedinica, dakle organizacija.

Ili ocas posla promeni ciljeve i motivaciju bez potrebe da se elitetm nesto posebno cimaju, ukratko i ako ima mesta takvim poredjenjima koja su uvek ekstremno nategnuta - neka vrsta balkanskih Italijana.

 

Ne znam za tvojutm varijantu price o Nemcima: vazeca je, koliko znam, da sa njima nema sale, da ne vole noc i noz, da ranjenike pokusavaju da izvade po cenu zivota...

 

Ostale balkanske zivotinjizme da ne pominjem, izmedju ostalog vazi se ono Mancovo i Vathrino.

 

Sto se Turaka tice - nema rata bez Turaka  :D

 

Malo je studija na ove i slicne teme, kao za inat sve su ili velika vecina americke, sto ce reci da ekstremno nemaju sposobnost razumevanja nekih stvari, ali to nam je sto nam je.

 

A da ne bude zabune, s obzirom da je tema vise nego ozbiljna, za sve vojske i sve ratove i ljude u njima vazi 1 aksiom koji je stari Lav Nikolajevic izrazio bolje nego svi vojni teoreticari pa da se na glavu postave: odlomak u kome knez Andreja Bolkonski i Pjer Bezuhov igraju sah, dok Pjer zapitkuje o – ratu, po secanju:

 

Da, odgovorio je princ Andreja, samo s tom malom razlikom (Pjer je prethodno napomenuo da je rat slican igranju saha) sto u sahu mozes da o svakom potezu razmisljas koliko ti je volja, niko ti ne ogranicava vreme, sto je lovac uvek jaci od pesaka, a dva pesaka uvek jaca od jednog, dok je u ratu ponekad bataljon jaci od divizije, a ponekad slabiji od cete. Taj odnos, ta relativna snaga nikada nece biti poznata nikome...

Link to comment

Jeli, Objektivni, da te pitam: imaju li Bugari jos neku?

Pobedu, mislim  -_-

 

Svakako najjaca balkanska vojska do 1918 (Turke ne racunam). Najveca saveznicka vojska u Balkanskim ratovima, brojna koliko srpska, grcka i crnogorska zajedno. Pa i u drugom balkanskom je slomljena tek nakon ulaska Rumunije i Turske u rat.

 

Imaju gomilu manjih i vecih pobeda do 1918. U septembru 1918 razbili su Grke i Britance kod Dojrana ali su ih Misic i Depere probili kod Dobrog polja i onda je nastupio slom fronta i veliko dezertestvo i kao rezultat vesti o slomu centralnih sila.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Svakako najjaca balkanska vojska do 1918. Najveca saveznicka vojska u Balkanskim ratovima, brojna koliko srpska, grcka i crnogorska zajedno. Pa i u drugom balkanskom je slomljena tek nakon ulaska Rumunije i Turske u rat.

 

Sto se Balkanskih ratova tice, toliko jaka da je vec oktobra 1912. bugarska vlada molila da se pomaze podtm Jedrene, da bi Srbija februara 1913. tamo poslala i artiljeriju, ganc novu, tek pristiglu iz Francuske...

I to na frontu u Trakiji u kome je, prakticno, bila angazovana cela mocna bugarska vojska.

Brojke o velicini  :isuse:  jesu tacne i prirodne su za tada najvecu balkansku drzavu sa najvecim brojem stanovnika, cak je i mirnodopska vojska bila kudikamo veca od evropskog standardatm u to doba,

Bilo kako bilo, u Trakiji si 18. oktobra, kad su Bugari zapoceli, imao 100,000 Turaka i cirka 200,000 Bugara, da bi na kraju morala i Srbija da pripomaze: karakteristicna bugarska operativna 'suzdrzljivost' protiv turske armije za cije je stanje 'rasulo' bilo blag izraz, isla je cak dotle da se 22. oktobra, dakle par dana pre molbe za pomoc od Srbije, kod Bugara razmatrala i mogucnost - povlacenja.

U Drugom balkanskom, takodje slavno, bez objave rata na dojucerasnje saveznike: na Bregalnici nije bilo ni Rumuna ni Grka ni Turaka...

A najbolji mi je deo, kad smo vec kod Bregalnice, detalj da, kada je bugarska komanda uvidela da joj zamisao o presecanju Vardarske doline i sprecavanja veze izmedju Srbije i Grcke nije uspela iznenadnim napadom, мучкитм, ta ista komanda poslala parlamentarce da traze primirje.

Ali samo na tom delu.

 

Bugarska do Vladivostoka i Kamcatke!!!

 

 

Imaju gomilu manjih i vecih pobeda do 1918. U septembru 1918 razbili su Grke i Britance kod Dojrana ali su ih Misic i Depere probili kod Dobrog polja i onda je nastupio slom fronta i veliko dezertestvo i kao rezultat vesti o slomu centralnih sila.

 

Zaboravio si da pomenes i pobedu nad Srbijom 1915...

A u boldu besramno iskrivljujes: kapitulacija Bugarske je bila 1 od najznacajnijih uzroka sloma Centralnih sila, uostalom zasto Nemci nisu masovno dezertirali, nego bas Bugari kad su Centralne sile bile slomljene? 

Sto se septembra 1918. tice, ja ga znam samo kao mesec u kome je Bugarska kapitulirala, verovatno zato sto je bas tada razbila Grke i Britance: Ljapcev, ministar finansija, je 28. pristigao u Solun da bi 29. potpisao sta je trebalo i da bi se 30. u podne sa Bugarima zavrsilo.

To pada, ako kalendar ne laze, mesec i nesto jace dana pre sloma Centralnih sila i to posle zestokih nemackih i austougarskih napora da odrze Bugare na nogama: negde oko 20. septembra sa Zapadnog fronta koji se opasno ljulja Bugarima se u pomoc salje Alpski korpus, nemacki, 1 divizija iz Rumunije, a i Austrijanci slabe i italijanski i ruski front saljuci po 1 diviziju na jug u pomoc braci Bugarima...

Link to comment

Zanimljive ove price o Bugarima. Srbija i Bugarska danas kad gledas kao neke sestre bliznakinje, stanovnistvo, standard, sve je to tu negde. I na sve to, Srbi zapravo jako malo znaju o Bugarima, obrnuto pretpostavljam da je malo drugacije, mada ne mnogo. Nego me zanima od koje su slovenske fele Bugari. Oni vrlo brzo po dolasku na Balkan prihvataju slovenski jezik, Bugarska postaje centrom mozda citave slovenske kulture (vise je srpska cirilica bugarsko, nego sto je srpska latinica hrvatsko pismo), itd. Ali, ko su ti Sloveni koji su asimiliarli staaaare Bugare? Srbi bice da nisu, Hrvati pogotovo ne, jezicka (gramaticka) razlika je nekako suvise velika. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...