Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Ajd kad se ovo smiri da neko od "PPP Francuza" prokomentariše i opiše tehničku stranu glasanja sa ovim listićima.

Mislim može i pre, al rekoh da ne trolujem....

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Pa ne znam kako objasniti, ali udješ na glasačko mesto, pokažeš glasačku kartu, uzmeš listiće ili od svakog kandidata ili samo one koje podržavaš (to je da ispadneš baja i da svi znaju kako si ti x ili y kandidata/stranku). Iza paravana ubaciš u kovertu, dodjes do "kutije" (staklena, providna) i kontrolor povuče polugicu sa mehanizmom gde se otvara gde da ubaciš kovertu i aktivira se brojač. Zavisno od biračkog mesta imaš više ili manje tih kutija.

 

To se posle sve istrese na hrpu i broji.

Link to comment

Svako šaranje po listiću koji je u koverti, barem ono čemu sam prisustvovao više puta, je nevažeće. Možeš ubaciti i praznu kovertu, to se računa posebno kao belolistićarski, mada više nema nikakvog smisla osim statistike (pre je važilo).

Link to comment

Inace matori Lepen je svoj uspon imao jos 80ih. Gledah danas podatke sa izbora i on je jos 88. imao 15%. 10-15 godina pre toga je bio na 1-2%. 

Link to comment

Pa ne znam kako objasniti, ali udješ na glasačko mesto, pokažeš glasačku kartu, uzmeš listiće ili od svakog kandidata ili samo one koje podržavaš (to je da ispadneš baja i da svi znaju kako si ti x ili y kandidata/stranku). Iza paravana ubaciš u kovertu, dodjes do "kutije" (staklena, providna) i kontrolor povuče polugicu sa mehanizmom gde se otvara gde da ubaciš kovertu i aktivira se brojač. Zavisno od biračkog mesta imaš više ili manje tih kutija.

 

To se posle sve istrese na hrpu i broji.

Aha znači postoje koverte...

Već htedoh da pitam oko ovog štampanja kući, pa ti naštampaš ;-)

A kako je došlo do ove tehnike i u koju svrhu. Mislim to ono ako je to skoro promenjeno...

Link to comment

Nešto ne vidim da je tamo gde je bila stvarno socijaldemokratska, a ne levodesno/levoliberalna a.k.a lgbt manjine kurac palac al fabrike vlasnicima zemlja kulacima, stvarno propala.

 

Soc. liberalna levica iznikla je iz klasicne soc.dem. ekonomske levice u periodu od 60ih do 70ih. To je period kada je ta soc.dem. levica smatrala da je "pobedila" (realno gledano, u jednom periodu jeste - svuda su uspostavljene na Zapadu drzave blagostanja u ovom ili onom obliku) i da sada treba da se bavi manjinama, jer su radnici namireni. Medjutim, soc.dem. ekonomski program je ostao. Onda je ekonomski model propao 70ih, ali imao si drugacije odgovore zavisno od zemlje. U anglo-svetu su stare soc.dem. politicare pomeli s desna Tacer, Regan, Malruni - u Australiji pak nije bilo tako). Kao odgovor na to dobio si third way, New Labour i sl. gde je levica na kraju ostala samo levo po drustvenim pitanjima, a prihvacen je ublazeni tacersko-reganovski ekonomski program u sustini.

 

Francuzi su, s druge strane, doveli socijalistu Miterana na vlast 1981. koji je obecavao revolucionarni socijalisticki program. Francuski refleks je bio "ako ne funkcionise, ajmo levlje" (za razliku od Britanaca, Amerikanaca, Kanadjana). Miteran je medjutim shvatio da mora da iskulira a kasnije je bilo i kohabitacije sa desnicom. Francuska se onda trudila da odrzi nekakav status quo, sto objasnjava i manjak deregulacije u odnosu na anglo-svet ali i njen anemicni privredni rast i manje dinamicnu privredu (uporedi rast - i pad - BDP na godisnjem nivou od 1980. do danas izmedju UK i Fr. recimo).

 

Skandinavci su isli trecim putem, prihvatanjem deregulacije trzista ali sa snaznim drzavnim programima socijalne pomoci, npr. danski flexicurity.

Link to comment

u svedskoj, norveskoj i danskoj je ekstremna desnica na 15-20%, najvise u istoriji.

 

Istorijski jako homogena drustva koja su u poslednjih par decenija apsorbovala ogromni broj imigranata, i to dosta iz jako razlicitih kultura. Ne cudi me.

 

Inace ima dosta studija koje povezuju stepen homogenosti drustva (etnicke, nacionalne, klasne itd.) sa spremnoscu ljudi na prihvatanje re-distributivnog sistema tj. socijalne drzave. Sto je veca homogenost, to su ljudi otvoreniji za "levicarskiju" drzavu. To se objasnjava time da kada ljudi smatraju da su svi isti kao oni, mogu da se stave lako u poziciju drugog i zakljuce da anonimnog sugradjanina muce iste muke kao i njega. Kada je anonimni sugradjanin potencijalno mnogo "drugaciji" i "cudan", a narocito ako smatraju da druge grupe ljudi imaju obrnute interese od njegove grupe, onda su ljudi manje skloni tome da pristanu da daju svoje pare da bi se nesto obezbedilo nekom nepoznatom.

Link to comment
×
×
  • Create New...