Jump to content
IGNORED

Građevina,Mašinstvo,ETF


Milošica

Recommended Posts

ja ne znam nikog ko je upisao nesto od toga pomenutog sa idejom da bude programer.

znam programere i ajtijevce sa tim faksevima koje je nedostatak pozicija odveo na tu stranu, ali bas nikog ko je upisao nesto od toga, znajuci da ce biti programer.

Pa i ja sam upotrebio "magu", a ne "znajuci" ili "sa idejom". Upravo sam hteo da naglasim da je neracionalno zavrsavati teske fakultete ako nisi siguran sta ces posle sa diplomom. Za to "mogu da se bavim programiranjem" ti ne treba fakultet, a posebno ne neki gde ces da se oderes od ucenja.

Link to comment
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iDemo

    17

  • gospa buba

    9

  • Milošica

    8

  • JozoMujica

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Čovek je pitao za ova 3 faksa, pa sam zato dao mišljenje za njih.

 

Da je pitao "koji fakultet da upišem ako hoću da budem programer" ja bih mu odmah odgovorio "FON" bez razmišljanja. Iako ja nisam završio ništa (prekinuo posle 2 godine studija Computer Science-a u SAD iz raznoraznih razloga), posle 16 godina u struci mogu da kažem da se FONovci najbolje snalaze i plasiraju na našem IT tržištu i da je i među IT menadžmentom najveći broj FONovaca (naravno ogroman je broj i onih koji nemaju ama baš nikakve akademske veze s IT-jem...). Daleko od toga da su ETF i MatF loši, naprotiv, ali FON daje za naše uslove najbolji odnos težina fakulteta/prođa.

 

Samo da napomenem: jednom kad kreneš s programiranjem, manje-više odmah ćeš znati da li je to nešto što možeš i želiš da radiš. Nasuprot sadašnjim naporima po svetu da se nasilu boga nateraju deca da se bave programiranjem, moje iskustvo je da je to nešto što zahteva specifičan način razmišljanja; moguće je nekoga ko to ne poseduje naučiti da programira, čak možda i da se bavi time profesionalno, ali to nikada neće biti to. A realno je posao jezivo smoran, pogotovo kod nas gde se 90% pozicija svodi na informacione sisteme. 

Link to comment

ja ne znam nikog ko je upisao nesto od toga pomenutog sa idejom da bude programer.

znam programere i ajtijevce sa tim faksevima koje je nedostatak pozicija odveo na tu stranu, ali bas nikog ko je upisao nesto od toga, znajuci da ce biti programer.

 

Smer RTI na ETF, barem tamo pre deceniju i više.

Link to comment

Samo da napomenem: jednom kad kreneš s programiranjem, manje-više odmah ćeš znati da li je to nešto što možeš i želiš da radiš. Nasuprot sadašnjim naporima po svetu da se nasilu boga nateraju deca da se bave programiranjem, moje iskustvo je da je to nešto što zahteva specifičan način razmišljanja; moguće je nekoga ko to ne poseduje naučiti da programira, čak možda i da se bavi time

profesionalno, ali to nikada neće biti to. A realno je posao jezivo smoran, pogotovo kod nas gde se 90% pozicija svodi na informacione sisteme. 

 

Kod nas se 90% programerskih pozicija svodi na autsorsing, uglavnom web i mobile aplikacija. To se vidi i na bilo kom mestu gde se oglasavaju poslovi.

No, decko je u fazonu da ne zeli da bude programer, tako da je vecina ovih saveta malo promasena. Mozda da proba sam nesto da programira, da vidi da li mu je iole interesantno i ako odgovor bude "da", onda da preformulise pitanje iz naslova teme. Ako ne bude mogao sam, nece moci ni sa skolom, posto su nase skole samo dopuna za nekoga ko misli nesto ozbiljno da radi. Ukoliko ne zeli da programira, onda nemam pojma sta bi radio na ETFu. Mada je malo i cudna dilema gradjevina/etf/masinstvo posto se radi o veoma razlicitim poslovima. Ja bih sebi zamislio posao kojim zelim da se bavim, pa onda u odnosu na to birao skolu koja me dovodi najblize tom cilju.

Ovakvim, naopakim, razmisljanjem se upravo dobijaju ljudi sa 25 godina koji nemaju pojma sta sad da rade sa sobom. Mnogi su tako protracili vreme i mislim da je to velika steta, jer se cesto radi o veoma bistrim i sposobnim ljudima koji bacaju 5-10 godina u kojima bi mogli napraviti izvanredne pozicije u zivotu.

Link to comment

kad vec pitas za geodeziju, znaci da mozemo da sirimo preporuke I na druge fakseve....

kao kursista ikebane, sada svima preporucujem geologiju, posla nece faliti, a lova ume da bude ogromna, jedino sto taj nacin zivota nije za svakoga

Link to comment

geodezija je na gradjevini

 

radi se i van standardnih procesa izgradnje

moze da se zaradi, naravno

 

bilo koji od ta tri faksa

malo iskustva da se nauce finese i ondak...

Link to comment

Ja bih sebi zamislio posao kojim zelim da se bavim, pa onda u odnosu na to birao skolu koja me dovodi najblize tom cilju.

Ovakvim, naopakim, razmisljanjem se upravo dobijaju ljudi sa 25 godina koji nemaju pojma sta sad da rade sa sobom. Mnogi su tako protracili vreme i mislim da je to velika steta, jer se cesto radi o veoma bistrim i sposobnim ljudima koji bacaju 5-10 godina u kojima bi mogli napraviti izvanredne pozicije u zivotu.

+ milijun.

Link to comment

Ako mu dobro ide matematika a ne zna sta ce sa sobom moze da proba ove tri stvari - aktuarstvo, rad na berzi i teorijsku matematiku. Za aktuarstvo postoje posebni kursevi koji traju koliko i jedan dobar fakultet ali to je najsigurniji i najisplativiji posao danas za ljude koji su dobri u matematici. Rad na berzi - ne znam tacno gde se i kako uci. Teorijska matematika - ima je na nasem matematickom.

Link to comment

Ako mu dobro ide matematika a ne zna sta ce sa sobom moze da proba ove tri stvari - aktuarstvo, rad na berzi i teorijsku matematiku. Za aktuarstvo postoje posebni kursevi koji traju koliko i jedan dobar fakultet ali to je najsigurniji i najisplativiji posao danas za ljude koji su dobri u matematici. Rad na berzi - ne znam tacno gde se i kako uci. Teorijska matematika - ima je na nasem matematickom.

https://www.business.unsw.edu.au/programs-courses/study-area/actuarial-studies

 

solidan doktorat iz matematike i/ili fizike treba kao da je podjednako dobar...

Link to comment

ETF.

 

Samo pazi na čemu zasnivaš procenu svojih sposobnosti, nije isto završiti Matematičku gimnaziju, pa ni  gimnaziju prirodnomatematičkog smera  u Beogradu i gimnaziju u nekom drugom gradu. Ako nisi išao na republička takmičenja iz matematike, ne preporučujem Matematički fakultet (teorijska matematika i primene, pa čak ni programerski).

Edited by halloween
Link to comment

Hvala svima.Niste svesni koliko mi pomazete savetima.

 

Meni je Gradjevina najzanimljivija,ali izgleda da je problem naci dobar posao kao i sa svim fakultetima u Srbiji(osim IT smerova).Masinstvo ne poznajem dovoljno,ali mi nije preterano interesantno na prvi pogled(mozda Vojno masinstvo,ali sumnjam da je perspektivno u Srbiji),tako da ako nema perspektivu i tesko je,nije dobar izbor za mene.Na ETF-u me najvise interesuju smerovi sa,kako kazete,najmanjim sansama za posao,Energetika i Telekomunikacije.Ako uzmemo u obzir da je fakultet i prijemni pretezak,a sanse za posao sa ta dva smera male,onda definitivno nije dobar izbor.

 

Dakle,ako me programiranje zaista ne zainteresuje u medjuvremenu,ovakvo je trenutno stanje kod mene:1.Gradjevina 2.ETF 3.Masinstvo

 

Zna li neko kakva je perspektiva smera Geodezija na Gradjevini?Znam neke ljude koji mlate pare baveci se tim poslom. :D

Ja sam imao slicnu dilemu ali sam pre nego sto sam upisao Gimanziju odlucio da upisem Gradjevinu. U gradjevini imas puno razlicitih vrsta posla tako da je najbolje da se na vreme raspitas i opredelis sta bi zeleo da radis. Znam da iz tvoje sadasanje perspektive to deluje tesko jer se jos nisi odlucio 100% ni koji ces faklultet da upises ali iz moje sadasnje perspektive vidim da najbolje prolaze oni koji se na vreme profilisu za jednu oblast gradjevine. Na gradjivini imas 4 smera: konstruktivini, hidro, PIZ ( putevi i zeleznice ) i menadzment i tehnologija grdjenja ( ne znam da li ovaj smer jos uvek postoji ). Uglavnom vecina se odlucuje za konstruktivni koji vazi za najtezi i gde predmeti pokrivaju neke stvari i sa ostalih smerova a daje najvece sanse za nalazenje posla. Moj savet ti je da iskoristis ovo vreme do upisa na fakultet da probas da nadjes neke gradjevinske firme gde bi mogao da budes na praksi ( makar i na nedelju dana ). Probaj da nadjes jednu firmu koja radi izvodjenje i jednu gde se radi projektovanje i tako ces se lakse opredeliti da li zelis da se bavis tim poslom ili ne. U gradjevini trenutno nije lako naci posao, pogotovu za nekoga ko je pocetnik ako nema nekoga ko ce ga preporuciti tako da ako se opredelis za taj fakultet gledaj na vreme da razmisljas u tom pravcu. Usavrsavanje programa koji se koriste u gradjevini i opet neka praksa jos dok si na fakultetu su svakako plus. Takodje razmisljaj i o ucenju stranih jezika jer su za mnoge moje kolege to bili razlozi sto su lakse nasli posao. Naravno engleski je obavezan , svaki dodatni stani jezik ti daje vece sanse da nadjes dobar posao, ovi koje ja znam su nasli posao jer su na primer pored engleskog znali grcki, francuski ili nemacki. Dosta gradjevinaca je u poslednje vreme naslo posao u Norveskoj mada je tu sad malo kriza zbog cene nafte, a tu su i opcije poput Australije i Kanade. Ako se vec odlucis da radis u izvodjenju standardna trzista za nase gradjevince su Rusija, Bliski Istok i Afrika. Ja sam licno prosao dosta toga za kratko vreme - dve projektantske firme u Srbiji, jedna velika izvodjacka firma isto u Srbiji i nakon toga izvodjenje u Rusiji i sad Nigerija.

Link to comment

Ja sam licno prosao dosta toga za kratko vreme - dve projektantske firme u Srbiji, jedna velika izvodjacka firma isto u Srbiji i nakon toga izvodjenje u Rusiji i sad Nigerija.

Kolega... :)

Po svemu sudeci ti si me ubedio™ da napravim Linkedin profil... :)

Link to comment

 Takodje razmisljaj i o ucenju stranih jezika jer su za mnoge moje kolege to bili razlozi sto su lakse nasli posao. Naravno engleski je obavezan , svaki dodatni stani jezik ti daje vece sanse da nadjes dobar posao, ovi koje ja znam su nasli posao jer su na primer pored engleskog znali grcki, francuski ili nemacki. Dosta gradjevinaca je u poslednje vreme naslo posao u Norveskoj mada je tu sad malo kriza zbog cene nafte, a tu su i opcije poput Australije i Kanade. Ako se vec odlucis da radis u izvodjenju standardna trzista za nase gradjevince su Rusija, Bliski Istok i Afrika. Ja sam licno prosao dosta toga za kratko vreme - dve projektantske firme u Srbiji, jedna velika izvodjacka firma isto u Srbiji i nakon toga izvodjenje u Rusiji i sad Nigerija.

 

Plus milion za napomenu o stranim jezicima. Moje iskustvo sa građevine je teška praistorija, verovatno je sada malo drugačije ali vredi ga ispričati. S obzirom na to da sam na fakultet došao sa već dobrim predznanjem engleskog, sasvim namerno sam odabrao da slušam kurs francuskog koji je tada vodila gđa Konstantinović, prvoklasan stručni prevodilac. Na časove je više ili manje redovno dolazilo manje od desetoro studenata svih godina, a nije bilo retkost da sam bio jedini prisutan. Neko drugi ne bi ni držao predavanja u tom slučaju, ali to nije važilo za profesorku Konstantinović. Kada je posle dve-tri godine otišla sa faksa na mnogo bolje plaćen posao u poznatu građevinsku firmu, umesto nje je došla docentkinja sa filologije, dobar znalac, ali malo više knjiški nastrojena. Nikako joj nije išlo u glavu da na ispitu prevod stručnog teksta radimo (vrlo tačno) za uvrh glave 45 minuta, navikla je na prevođenje beletristike gde se sve radi i upeglava bezbroj puta uz strogu pažnju na stil, :) Konstantinovićka je iza sebe ostavila pristojan štampani udžbenik, što baš i nije bila česta profesorska praksa u to doba. Posle položenog ispita, odslušao sam i kurs engleskog, koji je takođe vodila vrsna profesorka sa brdom stručnog praktičnog znanja. Na engleskom je bilo tek nešto više slušalaca. U to doba se strani jezik polagao gotovo kao nužno zlo, da bi moglo da se apsolvira ili diplomira.

Link to comment

Ja bih na tu temu rekao da je verovatno bolje potrositi vreme na usavrsavanje engleskog ako vec ne znas drugi jezik. Sposobnost da ti CV deluje kao da ga nije pisao Tarzan i izrazavanje koje odaje generalno pismenog coveka idu mnogo dalje nego sto ljudi misle. Ako vec postanes dobar u bilo kojoj struci, vodjenje bloga na engleskom koji se bavi nekom strucnom tematikom je izvanredna stvar. Napredni kurs engleskog, kakav ne mozes dobiti na faksu vredi svakog dinara, a mislim da je malo ko iznad toga. Tako umesto vise jezika koje klepas dobijes jedan koji je odlican (i koji se u vecini slucajeva jedini i racuna).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...