Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

Kako se dron brani od elektronskog ometanja? Kontam da on negde mora da komunicira sa bazom sa jedne strane, a sa druge strane ima i neku elektroniku interno... Jel' neko probao da ih destabiliše do sad na takav način, da mu sjebava elektroniku?

 

Kontam da će se pre naći odbrana od dronova tako nekako, a ne suvim orižijem....

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

11 minutes ago, radisa said:

Kako se dron brani od elektronskog ometanja? Kontam da on negde mora da komunicira sa bazom sa jedne strane, a sa druge strane ima i neku elektroniku interno... Jel' neko probao da ih destabiliše do sad na takav način, da mu sjebava elektroniku?

 

Kontam da će se pre naći odbrana od dronova tako nekako, a ne suvim orižijem....

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Frequency-hopping_spread_spectrum

 

Jako tesko, gotovo nemoguce, je ometati FHSS

Edited by ManicMiner
Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

Kako se dron brani od elektronskog ometanja? Kontam da on negde mora da komunicira sa bazom sa jedne strane, a sa druge strane ima i neku elektroniku interno... Jel' neko probao da ih destabiliše do sad na takav način, da mu sjebava elektroniku?

 

Kontam da će se pre naći odbrana od dronova tako nekako, a ne suvim orižijem....

Ovaj sto radi na AI ne mora da komunicira sa bazom. Njega jedino mozes zajebati ako napravis nesto sto dovoljno lici na ono sto AI misli da je cilj. 

Link to comment

Da li bi neko oružje na bazi EMP-a moglo da ih omete (pod uslovom da je uopšte realno izvodljivo napraviti takvo oružje i znajući da bi to uništilo i elektroniku onog ko ga koristi)?

Link to comment
11 minutes ago, ManicMiner said:

Ako je ometac dovoljno jak (to jest dovoljno blizu, i koristi usmerenu antenu koja moze da "prati" objekat koji treba da ometa), onda ovo ne radi kao zastita.

 

Ja sam se jednom davno zajebavao tako sto sam CW signal slao na autoput tokom rush houra petkom popodne jedno 5 minuta, u vreme kada je autoput zakrcen. Onda u ponedeljak dodjem na posao i gledam statistiku tog sektora bazne stanice koji pokriva taj segment autoputa... primeti se malo da je bilo nesto, taman dovoljno da me uveri da sam im smetao. 

 

edit: da se razumemo, to je bio CDMA sistem koji je derivat FHSS koji sam ometao, nije bio oridjinale FHSS.

 

Edited by ObiW
Link to comment
5 minutes ago, Ayatollah said:

Da li bi neko oružje na bazi EMP-a moglo da ih omete (pod uslovom da je uopšte realno izvodljivo napraviti takvo oružje i znajući da bi to uništilo i elektroniku onog ko ga koristi)?

To je i meni palo na pamet... Lansiraš gomilu dronova sa EMPom, cim primete tuđi dron zalete se prema njemu, i emituju jak signal... Cao oboje, ali tebi je jeftinije da napraviš ovako govance u odnosu na AI sofisticirano čudovište...

 

Verovatno neko radi na tome, odavno.... :)

  • +1 1
Link to comment

Pa FHSS je izmislila Hedi Lamar tokom II svetskog rata pa ti vidi koliko je to stara tehnologija. 

 

A sad malo tehnicki: ako saljes signal ometanja preko celog opsega koji se koristi za FHSS, svakako ces ugusiti signal ako - AKO - je pojacavac dovoljno jak, antenna dovoljno usmerena, i ako si blizu. Dakle nije tehnika sama po sebi nemoguca za ometanje, nego su preduslovi za ometanje dosta teski za ispunjavanje.

Link to comment

nije to nova ideja, samo je postojala sa atomskim bojevim glavama i eksplozijama u stratosferi :D umesto da se bakces tamo nekim sofisticiranim antibalistickim raketama, lnsiras atomsku.

 

kontam da je moguce ali bi moralo imati neki domet od desetak kilometara u precniku pa da sprzi svu elektroniku, medjutim, sprzilo bi i opremu na zemlji, radio stanice, elektroniku tenkova, kamiona i pvo sistema, radare. 

 

nije bas jednostavno za napraviti

 

EMP, mislim

 

 

Edited by nautilus
Link to comment
11 minutes ago, radisa said:

To je i meni palo na pamet... Lansiraš gomilu dronova sa EMPom, cim primete tuđi dron zalete se prema njemu, i emituju jak signal... Cao oboje, ali tebi je jeftinije da napraviš ovako govance u odnosu na AI sofisticirano čudovište...

 

Verovatno neko radi na tome, odavno.... :)

Mnogo lakše je staviti par kila exploziva na takvog drona-lovca nego napraviti minijaturni EMP 

 

Dodatni problem koji imaju PVO sistemi su da termonavodjene glave ne rade, jer barjaktari imaju klipni motor od 100ks (+na 5km visine). A radarski sistemi ih slabo vide + harpije koje su uvek u blizini se samonavode na izvore radarskog zračenja

Link to comment
12 minutes ago, ObiW said:

Pa FHSS je izmislila Hedi Lamar tokom II svetskog rata pa ti vidi koliko je to stara tehnologija. 

 

A sad malo tehnicki: ako saljes signal ometanja preko celog opsega koji se koristi za FHSS, svakako ces ugusiti signal ako - AKO - je pojacavac dovoljno jak, antenna dovoljno usmerena, i ako si blizu. Dakle nije tehnika sama po sebi nemoguca za ometanje, nego su preduslovi za ometanje dosta teski za ispunjavanje.

 

 

Pa eto, i Tesla ima patent koji se odnosni na frequency hopping, kada vec zadiremo u proslost.

 

Za tehnicki deo si u pravu, teorijski moguce, prakticno zapravo i ne, obzirom da ti je potrebna ozbiljna skalamerija da tako nesto uradi. (edit - ozbiljna skalamerija u smislu gabarita koju bi verovatno skenjali u 5 minuta u konvencionalnom ratu)

 

Te dronove bi trebala da resava PVO i kraj price. Koja, cija, koji modeli - pojma nemam :)

 

 

 

 

 

 

 

Edited by ManicMiner
Link to comment

PVO sistemi kratkog dometa pored radara imaju OLS (optički lokacioni sistem) i pasivno vođenje raketa uspomoć njega. Tu su Rusi baš onako tiptop, mislim da su od svih najdalje otišli.

Zato hibridi kao što je Pancir i jesu najbolja odbrana od dronova.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

Ова тактика коришћења дронова (извиђачи, Бајрактари, самоубице и приде Ан-2 подигнут из гроба да залуђује противника) још увек није наишла на адекватну одбрану. Јерменима овде Панцир не би ништа помогао, исто би се провео. Уосталом, имају Тор и Бук (додуше не у Н-К) па ћемо видети да ли ће они направити неку разлику. Могу они добро да се боре, у Сирији и Либији је попадало онолико Бајрактара али на крају се све сведе на то да Бајрактара напросто има много више и када противник остане без последњег Панцира нападач ће и даље имати рој Бајрактара који ће парадирати изнад линије фронта и скидати један по један циљ доле.

 

Бајрактару мораш да пронађеш стазу са које узлеће и/или оператерску станицу. А против овог Харопа можеш само да плачеш јер га лансира камион који носи девет контејнера и може да буде било где. На данашњим снимцима које су Азери објавили види се да су почели да залазе Јерменима у позадину и дроновима погађају групе војника које се спремају да крену на прву линију. Рекао сам јуче, Јермени се држе на сув хероизам али им време убрзано истиче и ако не пронађу неко решење за дронове изгубиће могућност да маневришу на отвореном. Мораће да се повуку у шуме и насељена места. Лошије време које наилази ће им мало олакшати ситуацију али на дужи рок су угасили ако Азери наставе овако лагано да их кљуцкају.

Link to comment
×
×
  • Create New...