Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

1 hour ago, Redoran said:

 

Отвори спојлер и постаће ти јасне три ствари:

 

1. У каквом је заправо чабру Јерменија и зашто јој њене планинчуге и камењар буквално живот значе

2. Због чега је Турској толико битан Азербејџан (а битан је и Израелу и Ирану, али да не идемо сад на ту тему)

3. Ко је природно следећи на јеловнику после Јерменије.
 

  Hide contents

 

Turkic-map.jpg

 

 

 

 

 

Руси уз то појачавају присуство дуж кавкаске границе јер му то дође природна реакција на овако озбиљну крљачину са друге стране плота а уз то је и превентива за случај да се одређени кругови у Дагестану, Ингушетији и Чеченији нађу инспирисани овом војно-редарственом акцијом Азера.

 

Ja kad gledam ovu mapu sve više se mislim da je Rusima jedina šansa da ulete i sve ovo djuture okupiraju inače će pre ili kasnije /a mislim pre/ imati velike probleme. 

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

7 minutes ago, steins said:

 

Ja kad gledam ovu mapu sve više se mislim da je Rusima jedina šansa da ulete i sve ovo djuture okupiraju inače će pre ili kasnije /a mislim pre/ imati velike probleme. 

Трећа срећа...:sleep:

 

 

Edit: zezanje na stranu, u borbi sa nadirucim islamskim ekstremizmom - uz rizik da me proglase nehumanim - sva je prilika da sovjetskitm metodi dobijaju poprilicno drugacije znacenje.

Narocito kada se uzme u obzir da im je Zapad pribegao i to u meri u kojoj bi mu pozavideli mnogi iz staaarog CCCP-a.

Edited by namenski
Link to comment
13 hours ago, Redoran said:

Drugo, Azerbejdžan nije tek tamo neki proksi. Međusobna percepcija Turske i Azerbejdžana je da su u pitanju bratski narodi i to ne važi samo na nivou njihovih kriptoelita već na svim nivoima. Kulturološka bliskost je ogromna (počev od jezika) i ovde su u nedelju ujutro svi redom (stari, mladi, pametni, glupi) stali u red da se upišu u "I support Azerbaijan" kolonu. Velika je to razlika u odnosu na npr. turske proksije u Libiji.

I pri tome nikakav problem ne predstavlja to što su jedni većinski šiti, a drugi većinski suniti?

Link to comment
32 minutes ago, Redoran said:

И даље се стравично гине а све је више потврда да Азери у првим редовима искусно троше умерене главосече из Сирије.

Imaš li neki izvor, pošto po mojima ovi još nisu ni ušli u borbu, oni što su uslikani pre nedelju-dve i koji su navodno većinom Turkmeni pa samim tim i dobrovoljci. Crkoše od smeha ovi Asadovi o glupim glavosečama i kozojebina koji izgiboše u Siriji, izgiboše u Libiji evo sad i u Nagorno Karabahu, ko da ih ima milion a ne par desetina hiljada sve ukupno...

Link to comment

BBC Arabic је данас нешто објавио, ево сад се појавило и на светском сервису: https://www.bbc.com/news/world-europe-54356334

 

Људи који прате сиријску опозицијуtm на твитеру и телеграму наилазе на прилично кредибилне објаве о погибијама у Н-К, све са именима, матичним милицијама из Сирије и другим детаљима. FlightRadar сервис сваког дана уредно покаже по један или два чартера за Баку, што из Триполија што из Туниса. Вероватно су неки ходочасници...

 

Пази, није то нека велика група нити је њихово присуство кључно за било шта. Има их можда неколико хиљада, то се пребаци са 10-15 чартера лагано. Капирам да је у питању иста екипа која је прво била пребачена у Либију па их сада лиферују у Н-К. Тамо ће на болан начин да спознају да је шенлучење по Идлибу једно а озбиљан рат друго али чисто сумњам да ће Азерима бити од неке велике помоћи.

Link to comment
1 hour ago, apostata said:

I pri tome nikakav problem ne predstavlja to što su jedni većinski šiti, a drugi većinski suniti?

 

То је чудна прича у коју за сада нисам стигао да се квалитетно упутим на лицу места тј. у Бакуу. Азери су постали шиити тако што су се колективно конвертовали негде у 16. веку (у то време су их називали Татарима). Али пре тога нису били баш чисти сунити већ је ту било и доста алевита. Конверзија је дошла као последица великог притиска из Персије али пошто су туркијски народ сачували су блискост са Отоманском империјом захваљујући заједничком језику и култури. Крај 19. и почетак 20. века су провели у непрекидном клању са Јерменима, да би за време СССР прошли кроз период атеизма где нису ни знали шта је сунитски а шта шиитски ислам. Када се СССР распао из подрума је опет покуљала национална а не верска компонента, и тако је остало до данас. Отуда толика блискост са Турском.

 

Ситуација је тотално шизофрена јер Турска утиче на националној бази, Иран покушава да утиче на верској бази како би контрирао Турској (мртва је трка између Турске и Ирана у дисциплини Подизање џамија у Азербејџану), а ту је поврх свега и Израел који преко релативно добро очуване јеврејске заједице покушава да утиче на Азербејџан не би ли притиснуо Иран одозго са севера. На све то додаш још фактор Јерменије која буквално стоји као тампон зона између Турске и Азербејџана, и добијаш један предиван хаос који ако пукне оно баш јако, има да продрма пола света.

  • +1 4
Link to comment

Koje je to ludilo, moraš da budeš doktor kavkaskih nauka da bi razumeo šts se tamo dešava. Čudim se da još uvek neki analitičari nisu uveli naftu i naftovod u igru, čisto da čorba bude još masnija.

Link to comment

@Redoran

 

Nisu Jermeni prestali da objavljuju žrtve, naleteo sam negde na tviteru danas podatak za još jedan dan od slagaću te 80ak mrtvih a 200ak ukupno. To su ozbiljne cifre. Pokušaću da iskopam. 

 

Pardon, permutovao sam, taj broj je bio do tad ukupno 80. Objavili su imena još 23 poginulih, ukupno po njihovim zvaničnim podacima imaju 104 mrtvih. Imaju mislim i prvog dobrovoljca u ovoj današnjoj objavi i jednog rezervistu. 13 od 23 godišta iza 2000. 

Edited by theanswer
Link to comment

možda je to slanje članova honda fan kluba bez ikakve vojne logike stvar versko-ideološkog prestiža na relaciji turska-iran. kao jedno "eto ti ga na iranu, naši mudžahedini se masovno šehidišu zarad vraćanja šiitske zemlje, i to ni manje ni više nego od hrišćana, i to uz tvoju granicu, a tvoji samo znaju da ubijaju druge muslimane u siriji"

Link to comment
31 minutes ago, Nikodije said:

Koje je to ludilo, moraš da budeš doktor kavkaskih nauka da bi razumeo šts se tamo dešava. Čudim se da još uvek neki analitičari nisu uveli naftu i naftovod u igru, čisto da čorba bude još masnija.

 

Evo ja nisam doktor nauka a nešto me plaši mogućnost nekakvog turskog airlifta jedno 5000 turkmena zajedno sa oružjem u FBiH jel to realno ili da mirno spavam?

Link to comment
 
Naravno da je ozbiljna vojna sila, ali je i dalje osuđena na kupovinu aviona i PVO oruđa od Amerikanaca i Rusa, samim tim je inferiorna u odnosu na njih, što sam i hteo da kažem.
Jebem ti ozbiljnu™ vojnu silu kojoj je najmoderniji i najmoćniji avion kojim se raspolaže u dovoljnom broju u vazduhoplovnom arsenalu F-16C/D blok 50.

Sad ozbiljno, mojne da se zajebavamo, sa sve pričom o ruskom kaskanju u razvoju itd. itb. oni su u odnosu na Tursku 1 vojna velesila, po svim parametrima.

Prosto nisu ista liga, niti će ikad biti.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

Nije da potcenjujem Tursku, ali ne vidim da ima kapacitet da se u roku od nekoliko godina podžapa sa Izraelom, EU, Rusijom, SAD... Erdogan očigledno misli da ima, čim to radi.

Link to comment
6 minutes ago, Anonymous said:

Nije da potcenjujem Tursku, ali ne vidim da ima kapacitet da se u roku od nekoliko godina podžapa sa Izraelom, EU, Rusijom, SAD... Erdogan očigledno misli da ima, čim to radi.

Erdogan ide na APP, misli da se nikome ne isplati da se kači sa njim, pa gura... Tako mislio i jedna odavde...

Link to comment

Sve sve ali mi je neverovatna besramnost te oloshi da se nakon jednog ogromnog genocida na taj nacin obracaju Jermenima. To je onako bas za povracanje. Izivljavanje klasicno, cuti bar. 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Pečorin said:

Turci još samo Bugare nisu nagazili.

 

Pa to. Još jedan front, osim onog sa Grcima, Kurdima. Naći će nešto i Bugarima. Sve sami neprijatelji okolo. Nešto mi je to poznato.

Link to comment
×
×
  • Create New...