Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

16 hours ago, Redoran said:

 

Za Azere generalno ne znam ali Alijevu bi poraz odnosno neuspeh veoma teško pao. On ovu operaciju najavljuje manje-više godinama, još od prvog dana kada su nafta i gas krenuli da teku preko Gruzije i Turske. Ulupao je silne pare u gvožđuriju, duplirao vojni budžet nekoliko puta i nonstop trkeljisao o konačnom rešenju pitanja N-K. Iz ovako velike operacije, koja će sasvim izvesno nositi ozbiljne gubitke, on jednostavno mora da izađe sa nečim opipljivim pred svoju javnost inače je završio karijeru. Svaki ishod koji vrati Azere na početne položaje za njega je ravan katastrofi.

 

Na drugoj strani, iako se čini da bi Jermeni relativno lako podneli gubitak dela N-K (koji je i onako poluprazan jer su stotine hiljada Azera proterane dočim se Jermeni proterani iz Azerbejdžana nisu nešto polomili da se tamo nasele) za njih bi to bio jasan znak da će Azeri u narednim godinama nastaviti da im grickaju parče po parče te zemlje a to znači da će im hiljade sinova izginuti uzalud. Evo malopre su objavili spisak poginulih vojnika od danas, sve regruti od po 20 godina, plač majke božije. Pošto je vojni rok obavezan i jedan njegov deo se obavezno služi u N-K, svaki jermenski muškarac bi pred odlazak tamo razmišljao da li će baš njega da zapadne da pogine u gubljenju još jednog parčeta te provincije. Zbog toga mislim da je njihov cilj da ne izgube ni milimetar kvadratni, jer ako sada izgube 10-15% samo je pitanje vremena kada će izgubiti i preostalih 85%.

 

Ovo se predugo kuvalo i krčkalo a da niko nije ništa uradio na nekom održivom rešenju.

 

Ako sam dobro shvatio Azeri su pokušali iznenadni napad i potcenili su jermensku odbranu ili nisu dobro propremili akciju. Tenkovi su im upadali u minska polja, zastajali na protivtenkovskim preprekama i bili kao na dlanu artiljeriji itd... Napad je ozbiljno propao i sada će uslediti meseci ratovanja sitnog intenziteta i satiranja snaga a to manje odgovara Jermeniji jer je manja, siromašnija i ima manje stanovnika. 

 

Završiće se nekim primirjem i svi će proglasiti pobedu.

Link to comment
Quote

Министерство обороны Армении сообщает, что 28 сентября в ходе боев в Нагорном Карабахе погибли еще 28 военнослужащих непризнанной республики.
"В ходе боев с противником погибли 28 военнослужащих. От имени вооруженных сил приносим соболезнования и поддержку", - написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь военного ведомства республики Шушан Степанян.
Таким образом, потери Нагорно-Карабахской республики достигли 59 военнослужащих.

https://www.kommersant.ru/doc/4510317

Link to comment
3 hours ago, nautilus said:

 

Ako sam dobro shvatio Azeri su pokušali iznenadni napad i potcenili su jermensku odbranu ili nisu dobro propremili akciju. Tenkovi su im upadali u minska polja, zastajali na protivtenkovskim preprekama i bili kao na dlanu artiljeriji itd... Napad je ozbiljno propao i sada će uslediti meseci ratovanja sitnog intenziteta i satiranja snaga a to manje odgovara Jermeniji jer je manja, siromašnija i ima manje stanovnika. 

 

Završiće se nekim primirjem i svi će proglasiti pobedu.

I jedni i drugi su dobrano stradali...imas na @clashreport izvestaje Azerbejdzanske strane sa gomilama unistene Jermenske tehnike i vojske...i obratno

Link to comment

- Azerbejdžan proglasio delimičnu mobilizaciju i blokirao internet medijima koji nisu režimski
- Jermeni potvrdili smrt još 42 vojnika (15 jutros i 27 rano popodne, uglavnom 2000-2002. godište), ukupno potvrđeno 58
- Erdogan pozvao Jermeniju da okonča okupaciju azerbejdžanske teritorije

 

 

 

Link to comment
Quote

In an ideological vacuum, internationalism and communism were replaced with primal tribalism and rabid nationalism. There were no other ideas.

 

Što ovo zvuči poznato nešto

  • +1 2
Link to comment

Sad ce Kim K. i Serj da odrade online kampanju za Jermene, imaju verovatno vise pratilaca nego svi tviterasi zajedno sa obe zaracene strane. 

Edited by Mos
Link to comment
57 minutes ago, Filozof manijak said:

Svuda nas ima, nezaobilazni smo partner u svakom sranju.

 

Ali stvarno, u čemu je problem ovde? Čemu ta potreba da se opljune Srbija po svaku cenu i u svakoj prilici?

 

Da li je ova municija ilegalno prodata Jermeniji? Da li postoji neki međunarodni embargo na izvoz oružja tamo? Da li je u pitanju municija koja je na nekoj listi zabranjenih ubojnih sredstava?

 

Dajte se ljudi malo saberite. Pišete kao da se ovo sve dešava zbog Vučića toga što je Srbija tamo doturila municiju za VBR ili kako je ovaj sukob zapravo zavera nekoliko prozivođača oružja i da bi bez njihovog biznisa na Kavkazu cvetale ružičaste hrizanteme koje bi Jermeni i Azeri brali i davali jedni drugima uz poljupce.

 

Obe strane troše sve što imaju od para na oružje i tek će da troše posle ovoga. Ovo što je Srbija prodala Jermeniji nije ni promil od svega onoga što su ovi kupili. Legalno kupljeno, legalno isporučeno, ne zato što je neki srpski zloćko ubedio naivnog Jermena da kupi zločestu srpsku municiju nego zato što su jermenski generali rekli da im treba punjenje za VBR koje može da dobaci dalje od onoga što su imali i ovo im je bila najpovoljnija varijanta.

 

Ili se radi o realnoj mogućnosti da će od tog oružja neko poginuti? Pa ne može svaki metak ili mina koja se proda da istruli u magacinu, bilo bi super da to može da se garantuje ali uvek postoji šansa da će biti upotrebljeni.

 

Da, Srbija je proizvođač oružja, ne od 2012. nego decenijama unazad, i spada u neki drugi-treći ešelon na svetskoj sceni. Taj ešelon ima svoje mušterije kao i prvi ešelon. Ako vam je ovo stvarno toliki skandal pokrenite brate mili neku peticiju da se u ustav unese odredba koja ne dozvoljava bilo kakav izvoz oružja iz Srbije. Sve je bolje i svrsishodnije od ovih opaski o Srbiji koja ciljano ne propušta učešće u bilo kom zlu koje se negde desi.

 

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

Ali stvarno, u čemu je problem ovde? Čemu ta potreba da se opljune Srbija po svaku cenu i u svakoj prilici?

 

...

 

 

mislim ovo je sad klasika

 

ima se rečena potreba, joštekako...

kod takvih reakcija radi se o šatro-reaproprijaciji vanjske slike o srbima narodu b film negativaca. bolje glamurizovano viđenje sebe kroz površna vidjenja drugih, nego pošteno vidjenje sebe kroz less-than-glamuroznu društvenu realnost koju proživljavamo... pa tražimo validaciju za tu samopriređenu šaralažu u svemu što se možda negativno odražava na srbiju kao narod ili državu. daje nam one warm fuzzy feelings - DA! tooo smo mi, dilamo oruzje levo i desno, deca ginu, mmm da da :fantom:

 

u tviter-palanci biraj da l si iz redova belosvetskopalanačkih đilkoša - weapons dealera ili redova belopalanačkih nadničara

 

filozofe nemo se ljutis, i ja sam filozof:fantom:

Link to comment

Ajde i ja sam realno izrantovao bez potrebe (izvini Filozofe) ali ubije me u pojam ponekad. Pazi, Azeri saopštili da ih je pogodio VBR projektil proizveden u Srbiji - kao da su otkrili ne znam kakvu tajnu operaciju. Ako im se ne sviđa što Srbija prodaje oružje Jermeniji mogu iz protesta da uzmu i odnesu spomenik onom njihovom satrapu sa Tašmajdana. Čuj molim te, to im smeta a ne smeta im kada njihovi glavni dobavljači Rusi hitno isporuče Jermenima faking balističke rakete direktno iz zaliha ruske vojske kako bi iznivelisali azersku nabavku sistema "Polonez" od Belorusije. I ne smeta im to što je Rusija generalno i njih i Jermene opremila da mogu jedni druge kompletno da istrebe barem deset puta. Ne smeta im ni ruska artiljerijska municija sa kasetnim punjenjem kojom ih Jermeni polivaju bez prestanka (danas je jermensko ministarstvo odbrane ponosno objavilo snimak upravo tog punjenja kako kasapi neku jedinicu Azera negde na frontu). Nego im smeta nekoliko kompleta raketa za VBR proizvedenih u Srbiji, možeš misliti. To je narušilo bratske odnose. Kažem, slobodno neka u znak protesta nose ono sa Tašmajdana. 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...